Bir Dahi Gibi Düşünün!

Düşüncelerinizi açığa çıkardığınız zaman en iyi ve en yaratıcı düşünceleri üretmeye başlarsınız bu da sizi aslında bunca zamandır içten içe bildiğiniz o dahi insan yapar.

Thomas Edison teknoloji dünyasını değiştirdi.

Albert Einstein Fizik dünyasını değiştirdi.

Charles Darwin biyoloji dünyasını değiştirdi.

Hepimiz bu kadar büyük başarılar elde edemeyiz fakat her zaman yaratıcı düşünceyi ve daha iyi fikirleri aramalı, yenilikçi çözümler üzerine düşünmeliyiz.

Bu seviyeye gelebilmeniz için her zamanki sıradan düşüncelerden sıyrılmalı, içinizdeki dâhiyi açığa çıkarmak için mümkün olduğunca fikir üretmeli ve alabildiğiniz kadar risk almalısınız.

İşte dahi gibi fikir üretmenize yarayacak bazı yollar:

 

Beyin Fırtınası Yapın

Mümkün olduğu kadar çok fikir üretin, alternatifler üzerinde çalışın ve varsayımlarda bulunun. Fikirlerinizin kalitesini düşünmeyin, önemli olan ne kadar fikirle gelebildiğiniz. Sonrasında bunları değerlendirmek için fırsat bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan sadece bir tane iyi fikir.

 

Ön Yargılarınızı Yıkın

Fikirleriniz ne kadar saçma ya da alışılmadık olursa olsun, düşünmeye devam edin. Eski meselelere yeni gözle bakmalısınız. Önemli olan, en iyisini bulana kadar fikirlere farklı açılardan yaklaşmak.

Her fikrinizi yazın veya kaydedin, üzerinde vakit harcamaya değmez diye düşündüklerinizi bile. En kötü fikirler bile bir gün işinize yarayacak unsurlar içerebilir ve sonrasında yapacağınız listeden noktaları birleştirebilir, büyük fikirler üretebilirsiniz.

 

Detaylandırın ve Geliştirin

Fikirleriniz rastgele ve alakasız etmenlere göre çeşitlendirebilir farklı düşünüş yolları arayabilirsiniz. Eski düşünüş şekliniz gayet iyi işlese de her zaman yenisine bakmalı, kendinizi geliştirmelisiniz.

 

Kafanızda Kurun ve Olgunlaşmasını Bekleyin

Fikirlerinizin oluşması ve olgunlaşması için kendinize zaman verin, yaratıcılık zaman alır unutmayın. Problem üzerinde çalışın, fikirler üretin ve uzaklaşıp başka işler yapmaya başlayın. Üzerinde çalışmak üzere arka plana itin, bilinçaltınızın yalnız çalıştığı zaman başardığı işleri gördüğünüzde şok olacaksınız.

Yaptığımız işi her zaman en iyi şekilde yapmak isteriz. Bunun için düşünüş şeklimizi, yönetimimizi ve zaman yönetimimizi geliştirmeliyiz. Fakat öncelikle düşünüş şeklimizi geliştirmekten başlayabiliriz. Kim bilir belki bir gün gerçekten odadaki en akıllı kişi siz olacaksınız.

 

İlginizi çekebilir

Akıllı olmanızı sağlayacak 7 hobi

Borsa Nasıl Oynanır?

İş Fikirleri

Evde Para Kazanma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir