Bu Girişimcilere Milyonlar Kazandırmış Başarı Sırları

Aşağıda sıralayacağımız 10 başarılı girişimci, onlara milyonlarca dolar kazandıran başarı tekniklerini paylaşıyorlar. Bu başarı ipuçları sayesinde zamanınızı daha verimli şekilde değerlendirebilir ve başarıya giden yolda daha rahat ilerleyebilirsiniz.

 

1. Temeli sağlam atın.

girisimcilerden-milyoner-olma-taktikleri-11

Eğer söz konusu şey sermaye ise öncelikle yatırımcılardan tavsiye isteyin. Zira yatırımcılar, yeni bir iş kuran girişimcilerin nasıl yatırım istemesi konusunda çok faydalı ipuçları verirler . Bu tavsiyeleri ciddiye alıp gereken düzenlemeleri yaptıktan sonra yatırımcıyla gerçekten işinize “yatırım” yapması konusunda görüşebilirsiniz. Yani yatırımcı bulmak için balıklama atlamayın, ilk önce yatırımcıların beklediği kriterleri karşılayın.

Perkins, bu süreçte öğrendiklerini şöyle ifade ediyor: “Yatırımcıları sıkıştıramazsınız. Onları ancak işinizin başarı potansiyeliyle ikna edebilirsiniz. Yatırımcıyla ilk görüşmemizden tam 3 yıl sonra şirketimize yatırım yapıldı. Kaldı ki yatırımcılar başarılı olacağı her halinden belli olan işlere yatırım yapmak isterler. Şirketinizi mümkün olduğunca kendi kaynaklarınızla büyütmeye çalışın. Böylesine bir başarıyı gören yatırımcılar da yatırım yapmaya daha sıcak bakarlar.”

Melanie Perkins, Canva adlı online grafik tasarım sitesinin kurucu ortağı ve CEO’su. Şirketin değeri şu anda 345 milyon dolar.

Mutlaka okuyun: Yatırımcıların girişimcilerde aradığı 5 karakter özelliği

 

2. Empati kurmayı bilin.

girisimcilerden-milyoner-olma-taktikleri-12

“Mantıklı olun ve sizi ilgilendiren konularla meşgul olun. Herkesin motivasyonu birebir aynı olmayabilir, ancak çevrenizdeki kişilerin düşüncelerini anlamaya çalışın. Meseleleri profesyonelce ele alın ve insanlardan da aynısını bekleyin. Finansal durumların yanısıra zamanlama, sorumluluklar, iletişim ve fırsatlar gibi hususlara da azami özen gösterin.”

Time Draper, DFJ adlı girişim sermayesi şirketinin kurucu ortağı.

 

3. Kendinizi sevdirin.

girisimcilerden-milyoner-olma-tavsiyeleri

Mentorlarımdan biri “Pek çok anlaşmanın golf oynarken yapıldığını” söylemişti. Yani bu şu demek: İnsanlar sevdikleri ve birlikte zaman geçirmekten hoşlandıkları kişilerle iş yapar. Bu nedenle insanlara kendinizi sevdirmelisiniz. Peki ama nasıl? Evvela sizi motive eden şeyleri tespit etmelisiniz. Maddiyat mı? Statü mü? Özgürlük mü? Sonra, iş yapmak istediğiniz insanlara anlayış ve empatiyle yaklaşmalısınız ki sizden hoşnut olsunlar. İnsanların gönüllerini hoşnut ederek ve onların desteğini kazanarak sanal ve reel dünyada çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

Tai Lopez, Facebook, Snapchat gibi şirketlere danışmanlık hizmeti veren bir yatırımcı.

 

4. Yardımsever olun.

girisimcilerden-milyoner-olma-tavsiyeleri-23

Bir müzakere esnasında karşı tarafın da kazançlı çıkmasını sağlayın. Zira muhatabınız da kendi ekibinin kazanmasını ister. Yani iş dünyasındaki ilişkilerinizde “Kazan-Kazan” stratejisi güderseniz hem siz hem de karşı taraf kazançlı çıkar. Böylesi bir durum hem itibarınızı artırır, hem de karşı tarafla birden çok kez iş yapmanızı sağlar. Uzun vadeli düşünmek böyle bir şeydir.

Maury Rogow,  Rip Media Group CEO’su.

Mutlaka okuyun: Sektörde Lider Olmak İstiyorsanız Başkalarına Yardım Edin!

 

5. Cesur olun.

girisimcilerden-milyoner-olma-tavsiyeleri-5

Bir seferinde haftada 50.000 dolar kazanıyorduk. Keyfimiz yerindeydi. Sonra müşterilerimizden biri yaptığımız anlaşmayı feshetti. Bunun üzerinde haftada 70.000 dolar zarar etmeye başladık. Tabii masrafları kısma yoluna gittik durum böyle olunca.

Tedarikçilerimizle iletişime geçip yüksek oranda bir indirim talep ettik ve aksi halde şirketi kapatacağımızı bildirdik. Hepsi bir şekilde bizle anlaşmaya çalışsa indirim teklifimizi kabul ettiler. Bu sayede yılda yaklaşık 4 milyon dolar tasarruf etmeyi başardık. Ve sadece birkaç hafta sonra hiç beklenmedik bir iş bağladık ve şirketi tekrar ayağa kaldırdık. Sözün özü, işler vahim bir noktaya geldiği zaman cesur hamleler yapmaktan korkmayın. En iyi fiyatı almak için gerekirse masadan kalkıp gidebilmelisiniz.

Craig Handley, ListenTrust kurucu ortağı ve CEO’su.

 

6. Satış yapmayı iyi öğrenin.

girisimcilerden-milyoner-olma-tavsiyeleri-22

Derhal satış yapmayı öğrenmeniz gerekiyor. Sırf telefon üzerinden 2.7 milyon dolar değerinde programlar sattım ve artık satış tekniklerini öğrendim diyebilirim. Satış yapmaktan nefret ediyor olabilirsiniz, ancak para kazanmak istiyorsanız bir şekilde öğrenmek durumundasınız. Satış konusunda size akıl hocalığı (mentorluk) yapacak birilerini bulun. Sonra telefonu elinize alın ve satış teknikleri konusunda pratik yapın. Satış yaparak müşterilerin sorunlarına çare oluyorsunuz, bunda sıkılacak ve utanacak bir şey yok. Eğer satış yapmaktan keyif almaya başlarsanız milyonlar kazanmak hayal olmaktan çıkar.

James Swanwick, Swanwick Sleep ve 30-Day No Alcohol’ün kurucusu ve CEO’su.

Mutlaka okuyun: 60 Saniyede Nasıl Satış Yapılır?

 

7. İnsan gücünden yararlanmayı bilin.

girisimcilerden-milyoner-olma-tavsiyeleri-52

Zaman ve ürün konusunda insan gücünden yararlanın. Ben bir programcı olarak tek bir satır kod bile yazmadım, ancak çalışanların benim projelerimi hayata geçirebilmek için milyonlarca satır kod yazdılar. Onlar yazdıkları kod karşılığı binlerce dolar kazandı, ben de projelerimin karşılığı olarak milyonlarca dolar kazandım. Bazen aylarca ofise uğramıyorum, çünkü meşgulüm ve sürekli seyahat ediyorum.

Evan Luthra, EL Group International CEO’su.

Mutlaka okuyun: Seyahat Ederek Çalışmak İsteyen Girişimcilere Tavsiyeler

 

8. İşinizi şansa bırakmayın.

girisimcilerden-milyoner-olma-tavsiyeleri-124

Pek çok iş network (çevre), bireysel ilişkilere bağlıdır. Ben de milyon dolarlık böyle bir iş kurmuştum ve sonunda başarısız oldu. Bu yüzden işinizi şansa bırakmayın. Sonunda karlı çıkmayı öngördüğünüz şeylere girişin. Eğer geleceği öngöremezseniz büyüme ve sürdürülebilirlik oldukça zorlaşır.

Scott Oldford, INFITINITUS kurucusu.

 

9. İnsan odaklı olun.

girisimcilerden-milyoner-olma-tavsiyeleri-122

Bir zamanlar sürekli iş konuşurdum, bu işin insanlara ne anlam ifade ettiğine pek aldırmazdım. Sonra hem satış hem de ticari ilişkiler bağlamında insan faktörünün önemini fark edince müşterilerin ve iş ortaklarımın yararınını gözetmeye başladım. Zira müşterilerinizin ve iş ortaklarınızın ihtiyaçlarına cevap veremezseniz piyasada tutunmanız çok zordur.

Neil Twa, eCom Pro Academy kurucusu.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir