Çalışanlarınızı Dikkate Aldığınızı Göstermenin 11 Basit Yolu

Yöneticiler çalışanlarına genellikle sabırlı, güçlü ve mesafeli görünmek isterler. Bu, çoğu zaman saygının sürdürülmesi ve uygunsuz durumlardan kaçınmak için alınan bir karardır.

Değer gördüğünün bilincinde olan ve yöneticileri tarafından takdir edilen çalışanlar ise sorumluluk almaktan kaçınmazlar. En önemlisi de üstlendikleri rolleri büyük bir memnuniyetle yerine getirmeleridir.

Bazıları, otoritelerini kaybetmeden çalışanlarla iletişim kurmakta zorlanır. Bence buradaki en önemli şey onları dikkate aldığınızı göstermek olmalıdır. Şimdi gelin birlikte çalışanlarınıza değer verdiğinizi nasıl gösterebileceğinizi bakalım:

 

1- Onlara birebir yardım etmek için elinizden geleni yapın.

Çalışanlarınıza sadece işle ilgili sorunlarında yardımcı olmak yeterli değildir. İyi bir yönetici çalışanlarının özel hayatındaki sorunları çözebilmek için de fırsat kollar. Ortağım ev bulmakta zorluklar yaşıyordu ve bıkkınlığını her gün yüzünden okuyabiliyordum. İhtiyacı olan parayı vermektense yaşamak istediği yere gidip ev sahibiyle konuştum. Bir hafta içinde evini kiralamıştı. Bugüne kadar ona yardım edebilmek için elimden geleni yaptığımın farkında olduğunu düşünüyorum. Bu da aramızda sağlam bir iş ilişkisi kurmamızı sağladı.

Mutlaka okuyun: Başarıya Giden Yolda Başkalarına Yardım Etmenin Rolü

 

2- Onlara patronluk taslamak yerine onlarla ilişki kurmaya özen gösterin.

Yöneticilerin kendilerine ait park yerinin olduğu ve seyahat ederken onların valizini taşımak zorunda bırakıldığınız bir şirkette çalışıyorsanız yöneticilerin sizi dikkate almadığının nasıl bir his olduğunu ilk elden öğrenmiş olursunuz. Bir çalışanımın problem yaşadığını fark ettiğimde kendi yaşadıklarımı düşünür ve böyle bir durumun üstesinden nasıl geldiğim ya da gelemediğim ile ilgili ona tavsiyelerde bulunurum. Bir yönetici olarak, çalışanlar bazen sizi çok yüce insanlar olarak düşünür. Ancak kendi zayıf ve mükemmel olmayan yönlerinizi göstererek sorunları aşmalarına yardım edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Liderlik ve İş Hayatında Duygusal Zekanın Önemi

 

3- Özel hayatlarının sizin için önemli olduğunu onlara hissettirin.

Çalışanlarınızın özel hayatlarına çok burnunuzu sokmadan da önem verdiğinizi onlara hissettirebilirsiniz. Örneğin, çalışanlarımızdan biri balayını ertelemek zorunda kaldığında ofiste kumsal temalı küçük bir kutlama yapmıştık. Önemli olan ekibinizi sadece işçi arılar olarak görmediğinizi onlara fark ettirebilmek.

 

4- Partnerlerinin sizin için önemli olduğunu çalışanlarınıza gösterin.

Yılbaşı kutlaması gibi şirket etkinliklerine partnerlerin gelmesine izin vermeyen şirketler beni hep şaşırtmıştır. Neden çalışanlarınızın bir numaralı destekçilerini dışarıda bırakasınız ki? Evde sizi destekleyen biri varsa işiniz daha da kolaylaşır. Bu nedenle de çalışanımın partnerinin de benim için önemli olduğunu onlara göstermek isterim.

 

5- Müşterileriniz karşısında onlara arka çıkın.

Şirketimizde “adiler giremez” politikası yürütüyoruz. Eğer bir çalışanımız ona kötü davranan bir müşteriden şikayet ederse hemen duruma el atarız ve gerekirse müşteriyle tüm ilişkimizi keseriz. Müşterinin size ne kadar para ödediği hiç önemli değil. Desteğinizi arkasında hisseden yetenekli çalışanlarınız varsa en büyük müşterinizin size sunabileceğinden çok daha fazla kazancınız olur.

Mutlaka okuyun: Çalışanlar mı Önce Gelir, Müşteriler mi?

 

6- Sizi diğerlerinden farklı kılacak şeyler yapın.

Çalışanlarınıza hiç ummayacakları şekilde yaptığınız maddi yardımlar uzun vadede şirketinize çok şey katacaktır. Bunun çok büyük meblağlarda olmasına gerek yok. Sadece çalışanlarınızın iş ya da özel hayatlarını iyileştirmek için bir şeyler yapmayı düşündüğünüzü gösterin yeter.

Mutlaka okuyun: Çalışanları En İyi Ödüllendirme Yolları

 

7- Onlara karşı şeffaf olun.

Bir çalışanınız sizden geri dönüt isterse ona karşı dürüst olun. Tabii bu kaba olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Çalışanlarınızdan gerçekleri gizlemek hem onlara hem de şirketinize zarar verir. Şeffaf olduğunuz zaman istenmeyen konuşmalar yapmak zorunda kalabilirsiniz belki ama bunlar çalışanlarınızı acı gerçeği dile getirecek kadar ciddiye aldığınızı göstermeye yetecektir, bu da onlar için çok önemlidir. Aynı zamanda bu dürüst ve şeffaf geri dönüt daha iyi sonuçlar almanıza da yarayacaktır.

Mutlaka okuyun: Etkili Geri Bildirimler Vermek

 

8- Onlara zaman ayırın.

Yöneticileri küçük bir sohbet için bile çok meşgul olduğunda çalışanların dikkate alındıklarını hissetmeleri çok zordur. Günlük işlere kendinizi kaptırmak ve etrafınızdaki insanlarla ilgilenemeyecek kadar meşgul olmak kolaydır ama ekip üyelerinizle düzenli olarak sohbet ettiğiniz takdirde çalışanlarınız değer gördüğünü ve saygı duyulduğunu hissedecektir.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarla Nasıl Konuşulur?

 

9- Küçük şeyler büyük önem taşır.

Bir kazançtan sonra ekibinize mail atmak ya da önemli bir satış sürecinde onları cesaretlendirmek çalışanlarınızı çok mutlu eder. Ekibimin her üyesine bayramlarda ve yılbaşılarında tebrik mesajı atıyorum. Çok uzun ve ayrıntılı bir şey olmasına gerek yok, sadece neden onlara değer verdiğinizi birkaç cümleyle anlatın yeter. Her bir çalışanınıza neden değer verdiğinizi açıklayamıyorsanız burada bir sorun var demektir.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınıza Teşekkür Etme Yöntemleri

 

10- Yeni deneyimler için fırsat yaratın.

Çalışanlarınız şirkette farklı bir departmana merak sardığında bunu göz ardı etmeyin. Geçtiğimiz yıl, içerik stratejisi konusuna ilgi duyan bir editörümüz vardı ve zamanla şirket içinde yöneticilik konumuna yükseldi. Konferanslara genelde satış departmanındaki çalışanları göndersek de bu sefer editörümüzü gönderdik. Böylece editörlük gömleğini çıkarıp yönetici gömleğini giymesini sağlayarak yeni içerik stratejileri üretebilmek amacıyla potansiyel müşterilerle yaptığı sohbetlerden öğrendiklerini uygulaması için ona şans tanıdık.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınızın Kişisel Gelişimlerini Desteklemenin 13 Yolu

 

11- Beklentileriniz gerçekçi olsun.

Doğru beklentiler belirlemezseniz yukarıda saydıklarımı yaparsınız ama her şeyi çöpe gider. Girişimciler hemen heyecanlanıp çalışanlarla gerçekçi olmayan sonuçları paylaşır, bu da sorunlara yol açabilir. Yöneticiler gerçeklikten uzak beklentilere girdiğinde yukarıda sıraladıklarım gerçekleştirilse bile ekibin morali yerle bir olur.

Çalışanlarınız şirketinizin uzun vadeli vizyonunu, şirket kültürünüzü ya da başarısını dikkate almadan veya onlara inanmadan önce sizin onları yapılacaklar listenizi tamamlayacak bir “çalışan” olarak değil de birer birey olarak görmenizi isterler. Yöneticilerinin ve şirketin onlara yatırım yaptığını hissetmek isterler. Ekip arkadaşlarınıza ne kadar önem verdiğinizi gösterdiğinizde başaramayacakları hiçbir şey yoktur.

Mutlaka okuyun: Beklentiler ve Gerçekler Arasındaki Fark

 

İlginizi çekebilir

Çalışanları Motive Etmenin 10 Bilimsel Yolu
İyi Çalışanları Elde Tutmanın Yolları
Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir