Çevreci Elektrikli Bisiklet: ELF Velomobil

Şehir içinde ve çevresinde elektrikli bir araç kullanmak çok çekici görünse de, tam teşekküllü bir elektrikli arabaya sahip olmak hâlâ oldukça masraflı olabilir. Ayrıca çoğu kişinin de eleştirdiği gibi kendi pillerini şarj etmek için kullandıkları elektrik hala kömürlü elektrik santralleri gibi çok da çevre dostu olmayan kaynaklardan elde ediliyor. İşte tam bu noktada sahneye üç tekerlekli ELF velomobil çıkıyor. Bir arabadan daha ucuz olan velomobil, üç tekerlekli bisiklet gibi sürülebiliyor ve kendi elektrik motoruna yardımcı olan pili de güneşle şarj ediliyor.

ELF prototipleri halen girişimci Rob Cotter tarafından kurulan Organic Transit şirketi tarafından inşa ediliyor. Araç bir alüminyum iskelet, bir tek kişilik koltuk, yaklaşık sekiz poşetlik market alışverişinizi taşıyabilecek büyüklükte bir arka bagaj bölmesi, bir vakumlu ABS-kompozit gövde ve bir de polikarbonat camdan oluşuyor. Aynı zamanda LED aydınlatma da sahip olduğu özellikler arasında.

“Kaputun altında”, tabiri caizse, yaklaşık 3,6 kg ağırlığında 88,8 voltluk lityum pil ile çalışan 750 vatlık daimi Neodimyum mıknatıs motoru bulunuyor. Sürücüler tek bir paketle bile şarj başına yaklaşık 48 km yol alabiliyor. Tabii dilerseniz pedal çevirerek veya pil kapasitesini artırarak bu mesafeyi daha da artırabilirsiniz.

Pil standart bir prizden iki saat içinde şarj edilebilir olsa da ELF velomobilin çatısına monte edilmiş 60 vatlık bir fotovoltaik panele sahip. Böylece güneşli bir günde park halindeyken damlaya damlaya göl olur misali aracınızı şarj edebileceksiniz.

ELF’in diğer özelliklerinin arasında disk frenler, 26 inçlik standart dağ bisikleti tarzı tekerlekler ve saatte yaklaşık 32 km hıza ulaşabilmesi de sayılabilir. Bu da onu ABD federal düzenlemelerine göre elektrikli bisiklet sınıfına sokuyor. Bütünüyle tamamlanmış üretim modeli için pil dahil hedeflenen ağırlığın 45 kg olduğunu da sözlerimize ekleyelim.

Tabii ki çoğu insan için tüm bunların ötesinde en önemlisi cebimizden ne kadar paranın çıkacağı oluyor. Şu günlerde Cotter ve ekibi, her biri için 4.000 dolar fiyat belirledikleri 100 ELF’in ilk satışı için Kickstarter sayfalarından üretim fonu almaya devam ediyor. Belirledikleri fiyatın elektrikli bir velomobil için oldukça iyi olduğunu belirtmemiz gerek. Son zamanlarda sözünü ettiğimiz benzer araçlardan Tripod’un 7.450 dolardan ve Hornet’in de 5.700 dolardan satıldığını hatırlatırız.

İstanbul, Ankara gibi trafikten çok şikayet edilen şehirlerimize yeni bir soluk getirecek potansiyele sahip bu çevreci aracı ülkemize kazandırarak güzel ve kazançlı bir işe imza atabilirsiniz. Umarız bu yazı cesur bir girişimcinin dikkatini çeker ve bu sempatik çevreci bisikletlere binebilmek için daha çok beklemeyiz.

ELF hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir