ChatGPT’den Nasıl Para Kazanılır?

Yapay zeka devrimi son birkaç yılda inanılmaz boyutlara ulaştı. Özellikle ChatGPT ile zor sorulara anında cevap alabiliyor, makale yazdırabiliyor, yazılım geliştirmek için kod yazabiliyoruz. Yani internetin daha önce hayal edemediğimiz bir aşamasına geçtik diyebiliriz.

Hal böyle olunca yapay zekadan ve özellikle de ChatGPT’den para kazanma yolları da belirmiş oluyor. Açık konuşalım: ChatGPT size para kazandırmaz ancak para kazanmanıza giden yolda yükünüzü son derece hafifletebilir.

O halde gelin, ChatGPT ile para kazanma yollarından bazılarına göz atalım. Bu yazıda sadece belli başlı yöntemlere değineceğiz, ChatGPT’den istifade etme konusunda önünüzdeki tek engelin hayal gücünüz olduğunu ise unutmayın.

Yapay zeka devrimi tüm hızıyla hayatlarımızı dönüştürmeye devam ediyor. ChatGPT ise yapay zekanın en çarpıcı örneklerinden biri.

ChatGPT sorular pek çok zor soruya yanıt verebiliyor, yazı yazabiliyor, kod yazabiliyor.

Peki ama ChatGPT ile para kazanmak mümkün mü?

Bu yazıda ChatGPT ile para kazanma yollarından başlıcalarını sizlere anlatıyoruz.


ChatGPT Nasıl Kullanılır?

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, temel olarak bir sohbet botu. İnsan üslubuna yakın bir üslupla konuşması, yani diyalog becerisi onun en güçlü olduğu yönlerden biri.

ChatGPT web sitesi oldukça minimal. Tıpkı Google gibi bir satır ve satıra dilediğinizi yazıyorsunuz. ChatGPT en uygun bulduğu cevabı sunuyor size.

ChatGPT kullanmak için email adresinizle kullanıcı hesabı açıyorsunuz. Bunun için cep telefonunuza bir de onay kodu geliyor.

Bazen yopun kullanımdan ötürü ChatGPT anlık olarak servis dışı kalıyor ancak sayfayı yenilediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz.

Girişte farklı uyarılar da görmeniz mümkün. Yapay zeka geliştiricileri, kullanıcıların aktivitelerini ChatGPT’yi geliştirmek için kaydediyor olabilir. Uyarılardan biri bu.

Yani hesabı açtıktan sonra ChatGPT’yi kullanmaya direkt başlayabilirsiniz.

Şimdi ChatGPT’nin lansmanından beri kullanıcıların ChatGPT’den nasıl istifade ettiklerine bakalım. Diğer bir deyişle ChatGPT’nin kullanım alanlarına göz atalım.


ChatGPT’nin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kod, şiir, şarkı sözü vb. onlarca farklı amaçla kullanılabilir. Tek yapmanız gereken doğru komutlar vermek, doğru sorular sormak.

  • Beyin fırtınası yapmak
  • Fikir danışmak
  • Film senaryosu yazmak
  • Kodlama problemi çözmek
  • Matematik problemi çözmek
  • Yazdığınız yazıya başlık bulmak
  • Yazdığınız yazıyı yeniden şekillendirmek…

…gibi pek çok şey içiN ChatGPT’den yardım alabilirsiniz.

Beyin fırtınası

ChatGPT’ye soracağınız basit bir soru ile herhangi bir konu hakkında taze fikirler elde edebilirsiniz.

Örneğin “akıllı telefon kullanarak para kazanma yolları” diye bir komut girerseniz size uzun bir liste sunacaktır ChatGPT.

Metin yazımı

Örneğin bir film senaryosu, bir blog yazısı ya da basın bülteni yazmak istiyorsunuz ancak zamanınız yok.

ChatGPT yardımınıza koşabilir!

Son kullanacağınız metni ChatGPT’ye henüz yazdırmasanız iyi olur ancak o size bir ön taslak hazırlar ve siz de bu taslak üzerinde kısa bir çalışma yaparak geliştirebilirsiniz.

Ayrıca bir yazıyı ChatGPT’ye yükleyerek bu yazıyı kısaltmasını, uzatmasını, özetlemesini isteyebilirsiniz.

Başlık

Bir yazıyı okunur, hatta görünür kılan şeylerin başında başlığı yer alır. Başlık kötüyse insanlar o yazıya tıklamaz bile.

ChatGPT özellikle doğru komutlar verdiğinizde yazıya en uygun başlık opsiyonlarını size sunabilir.

Arama motoru

ChatGPT’yi Google ya da Wikipedia gibi kullanmak da mümkün. ChatGPT’nin özelliği, size bir insanla konuşuyormuşçasına bilgiyi anlatarak vermesi. Yani arama motoru dünyasına ciddi bir rakip daha giriş yaptı diyebiliriz.


ChatGPT’den Para Kazanma Yolları

Şimdi biraz daha somut örnekler vererek esas meselemize, ChatGPT’den para kazanma yollarına geçelim.


1. Youtube Kanalı Açmak

Youtube kanalı derken vlog gibi bir şeyden bahsetmiyoruz. Pek çok Youtube kanalında kanal sahibinin yüzü görünmez. Belli konularda metin yazılır, seslendirme yapılır, animasyon ve görseller hazırlanır. Yani belli bir iş bölümü vardır bu tür otomasyon kanallarında

ChatGPT size iş yapacak bir niche belirlemede yardımcı olabilir. ChatGPT’den doğru komutları vererek size en ideal Youtube niche’i bulması konusunda istifade edebilirsiniz.

Yine video konusu bağlamında ChaytGPT’den size önerilerde bulunmasını isteyebilirsiniz. ChatGPT belli bir konu hakkında size bir metin yazabilir ve bu metni videonuzda seslendirebilirsiniz.

Bunu sizin gibi yapan binlerce insan daha olacaktır elbette. Dikkat etmeniz gereken ChatGPT’nin size sunduğu metni baz alarak kendi orijinal metninizi yazmanızdır. Diğer bir ifadeyle copy/paste yapmamalı, ChatGPT’nin önerilerinden ilham alarak kendi metninizi yazmalısınız.

ChatGPT ile videolarınıza başlık ve açıklama yazdırabilir, videolarınıza yorum atan insanlarla etkileşime geçecek bir bot yaratabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


2. Blog Açmak

ChatGPT’den para kazanmanın en ideal yollarından biri blog açmaktır. Zira ChatGPT vereceğiniz doğru komutlarla aklınıza gelebilecek her türlü konuda makale yazabilir. Örneğin “Saç dökülmesi hakkında 1500 kelimelik bir makale yaz” dediğinizde sektirmeden yapar bunu ChatGPT.

Tabii ortaya çıkan metni özgünleştirip kendi şahsi katkınızı sağlarsanız ortaya daha orijinal bir metin çıkar. Belli bir niche etrafında oluşturduğunuz bloga gelen ziyaretçiler ve reklam tıklamaları üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz kısa sürede.


3. Makale Yazmak

ChatGPT’nin en iyi yaptığı şeylerden biri belli bir konu hakkında tutarlı makale yazabilmek. Özellikle ürün tanıtım yazıları konusunda ChatGPT çok marifetli bir araç.

Eğer web sitelerine – markalara blog içeriği yazarak para kazanmak istiyorsanız ChatGPT opsiyonunu mutlaka değerlendirin ancak ChatGPT’nin yazdığı yazıları mutlak surette editleyin ve özgün hale getirin. Yani şahsi düşüncelerinizi ve üslubunuzu da yazıya yedirin ki copy/paste yaptığınız anlaşılmasın. Aksi halde kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz!


4. Satış Ortaklığı Yapmak

ChatGPT’nin kullanılabileceği en iyi alanlardan biri satış ortaklığı. Yani ürünlerin tanıtımını yaparak insanların linklerinize tıklamasını sağlamak ve alışverişten komisyon almak.

Öncelikle promosyonunu yapabileceğiniz bir niche bulmalısınız. Bu ürüne yönelik içerik oluşturmalı, bu ürün hakkında tanıtım hazırlamalı ve insanların sizin yazınızdaki bu linklere tıklayarak ürünü satın almasını sağlamalısınız.

ChatGPT sayesinde ürün tanıtım ve pazarlama metni yazmak artık an meselesi. Tabii pazar araştırması yapmalı, ilgi çekebilecek bir niche belirlemelisiniz. Esas mesele rekabet ve pazar araştırmasında saklı.

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?


5. Yazılım Geliştirmek

ChatGPT sayesinde tek bir soruna odaklanan küçük yazılımlar ve araçlar geliştirebilirsiniz. ChatGPT kod yazma konusunda bir dahi! Ona sadece hangi sorunu nasıl çözmek istediğinizi yazılım diliyle iyi anlatmalısınız.

Önemli olan sizin geliştirmek istediğiniz yazılımın hangi yaraya merhem olduğu. İnsanların hayatını kolaylaştırabilecek bir yazılım fikriniz varsa ChatGPT emrinize amade.

Kripto para dönüştürücü, bileşik faiz dönüştürücü, kilogram/pound dönüştürücü gibi pek çok şeyi ChatGPT bir dakikadan az süre içinde size kod olarak sunar.

Buna uygun bir web sitesi tasarlayarak ve bu siteyi Google Adsense’e bağlayarak trafik ve reklam geliri elde etmeniz mümkün.


ChatGPT’yi Daha Etkili Kullanma Yöntemleri Nelerdir?

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’nin en önemli özelliği, verdiği cevapların doğal cümle yapısında olması. Yani sorularınıza bir insan yanıt veriyormuş gibi hissediyorsunuz.

Kod, şiir, şarkı sözü, kısa hikaye gibi pek çok şey yazdırabilirsiniz ChatGPT’ye.

Bunlara ek olarak herhangi bir konuda beyin fırtınası, başlık bulma, bilgi edinme, metninizi yeniden düzenleme gibi pek çok konuda ChatGPT size yardım edebilir.

Örneğin ChatGPT’ye “Bana SEO hakkında 20 güncel bilgi verebilir misin?” diye sorabilirsiniz.

Ya da belli bir konu hakkında size fikir vermesi için yazı yazmasını isteyebilirsiniz. “Yenilenebilir enerji hakkında bana biraz bilgi verebilir misiniz?” dediğinizde size şahane bilgiler verebilir ve siz o bilgiler üzerinden kendi yazınızı inşa edebilirsiniz.

Yazdığınız bir yazıya en uygun şekilde başlık bulmasını isteyebilirsiniz.

Bir iş ilanı ya da üniversite başvurusu için ön niyet mektubu yazdırabilirsiniz.


İginizi çekebilir

İnternetten Para Kazanma Yolları

Yakın Gelecekte Yok Olacak Meslekler

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir