Çocuğunuza Nasıl Zengin Olabileceğini Öğretin!

Zengin olmak için gerekli olan becerilerin ve tutumların birçoğu çocukluk döneminde gelişmeye başlar. Çocuğunuzun bir sonraki Bill Gates, Warren Buffett veya Ali Koç olmasını istiyorsanız çocuğunuza para kazanma becerileri ve alışkanlırlarını aşılamanız gerekiyor. Bu yazımızı okuyarak çocuğunuza nasıl zengin olabileceğini öğretebilirsiniz.

 

Parayla ilgili duygularınızı ve inançlarınızı gözden geçirin

para-kazandiran-meslekler

Kazanç elde etmenin ayrıcalıklı ve zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kazanç elde etmenin hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmak için gerekli bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz? Veya kazanç elde etmeyi kaçınılmaz olarak yapmanız gereken bir zorunluluk olarak mı görüyorsunuz? Düşünceleriniz sonuncusu yönündeyse, çocuğunuzu varlık oluşturmanın iyi bir şey olduğuna dair ikna etmeniz zor olacaktır. Kazanç elde etmekle ilgili düşünceleriniz olumsuz olursa olumlu finansal değerleri çocuğunuza aktarmanız da zor olur. Parayla ilgili ne hissettiğinizin bir önemi yok, önemli olan çocuğunuzu finansal açıdan sorumlu bir şekilde yetiştirmenizdir.

İlginizi çekebilir: Para Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

 

Kendi harcama alışkanlıklarınızı gözden geçirin

çok para harcamak

Kazandığınızdan çok harcıyorsanız veya gereksiz bir biçimde para harcıyorsanız ve yatırım ve birikim yapmayı ihmal ediyorsanız, çocuğunuzdan daha iyi alışkanlıklar geliştirmesini beklemeyin. Ailenizin temel ihtiyaçlarını karşılamada sorunlar yaşıyorsanız ve para ailenizdeki en büyük stres kaynağıysa, harcama alışkanlıklarını ve iş etiğini nasıl modelleyeceğinizi dikkatli bir biçimde düşünmeniz gerekiyor. Problemlerinizi tanımlayın ve bunları düzeltmeye çalışın. Bütçe hazırlayın ve bütçenize bağlı kalın. Küçük miktarlar olsa bile, emeklilik ve okul masrafları için para biriktirmeye ve yatırım yapmaya başlayın. Bu adımlar bütün hanehalkı için faydalı olacaktır ve çocuğunuza iyi örnek olmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Çok Para Harcıyorum Ne Yapmalıyım?

 

Genel iş etiğinizi değerlendirin

en-karli-15-kucuk-olcekli-is

Birçok insan için çok çalışmak finansal anlamda başarılı olmanın tek yoludur. İşine bağlı bir çalışan mısınız? Sık sık iş değiştiriyor musunuz? Mesleğinizden memnun değil misiniz? Çocuğunuza neden sürekli iş değiştirdiğinizi anlatın. Kazanç elde etmenin en iyi yollarından biri keyif aldığınız işi yapmaktır. Yaptığınız işten memnun değilseniz, harekete geçin ve farklı bir işe girmek için gerçekçi planlar yapın. Bu deneyim çocuğunuz için harika bir ders olacaktır. Bu zorlu kararları verirken sizi izlemesi, çocuğunuz üzerinde kalıcı bir etki bırakacaktır.

İlginizi çekebilir: Hayalinizdeki İşi Kurmanın 6 Yolu

 

Çocuğunuza öğretmek istediğiniz değerleri düşünün

dogutan-girisimci-oldugunuzu-gosteren-50-aliskanlik

Hemen hemen hepimiz para ve işe karşı karışık duygular besleriz. Nasıl kazanç elde ettiğinizi ve kazancınızı nasıl harcadığınızı gözden geçirin. Çocuğunuza hedeflerinizden ve yöntemlerinizden bahsedin – karışık mesajlar göndermeyin. Çocuğunuzun kazanç elde etme konusunda hevesli olmasını istiyorsanız planlar yapın, planlarınıza uyun ve yolunuza çıkan engelleri aşın. Zenginlikle ilgili söylediğiniz şeylere dikkat edin. Zengin olmak kötü bir şeydir gibi yorumlar yapmayın. Bunun yerine, kazanç elde etmenin ve daha sonra bu kazancı hedefleri gerçekleştirmek için kullanmanın iyi bir şey olduğunu söyleyin. Bununla birlikte zenginliğin tek başına mutluluk getirmediğini de anlatın. Finansal anlamda başarılı insanların becerilerini ve iş etiklerini övün. Çocuğunuzu etik davranması ve yardımsever olması konusunda cesaretlendirin. Çocuğunuzun yanında işinizden şikayet etmeyin. Bunu birçoğumuz yapıyoruz ancak çocuklar bizi gözlemledikleri için bu şekilde davranmanız çalışmanın kötü bir şey olduğunu düşünmelerine neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Çocuklarınıza Girişimcilikle İlgili Öğretmeniz Gereken Beceriler

 

Çalışma alışkanlıklarınızı gözden geçirin

basarili-girisimciler

Çocuğunuzu desteklemek için sürekli olarak çalışmak zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız, kararlarınızı yeniden gözden geçirin ve daha az çalışmanın bir yolunu bulun. Daha fazlasını almak için daha fazlasını kazanmaya çalışmayın. Çocuklarınızla vakit geçirerek onlara ne kadar değer verdiğinizi gösterin.

İlginizi çekebilir: Çok Değil Akıllıca Çalışın!

 

Çocuğunuzun eğitimine yatırım yapın

egitim-sektoru-yenilik

Çocuğunuzun eğitimini planlamanız daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur. İster özel ister devlet olsun, çocuğunuz için en iyi eğitim deneyimini küçüklükten – kreşten veya yuvadan – itibaren planlayın.

 

Çocuğunuzu elinden gelenin en iyisini yapma konusunda teşvik edin

en-iyisi-olmak

Çocuğunuzu iyi notlar alması konusunda teşvik edin ancak bunu yaparken önemli olanın not değil kendi mutluluğu ve tatmini olduğunun altını çizin. Çocuğunuz kötü notlar alırsa, neden daha iyi notlar almadığını sorun. Öğrenmeyle ilgili bir sorun yaşıyorsa sorunu çözmesine yardımcı olun ve evinizin çalışmak için uygun bir ortam olduğundan emin olun. Öğretmenlerden ve danışmanlardan tavsiyeler alın. Çocuğunuz zorlanıyorsa özel hoca tutun. İyi akademik performans sergilemenin tatminini öğretirseniz çocuğunuzun kendine olan güveni ve saygısı artar.

 

Para kazanmanın önemini vurgularken, parayla neler başarılabileceğini de öğretin

zengin-olmanin-en-iyi-6-yolu

Hemen hemen her ebeveyn “para kolay kazanılmıyor” der. Para kazanmak için çok çalışmak ve girişken olmak gerektiğini çocuğunuza anlattığınızdan emin olun. Para konuları genelde çocuğunuzu bir şey için reddettiğinizde ortaya çıkar ve bu da çocuğunuzun parayı hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olacak bir unsur olarak görmek yerine, stres kaynağı olarak görmesine neden olur.

İlginizi çekebilir: Her Milyonerin Söylemekten Kaçındığı 10 Cümle

 

Çocuğunuza bütçe yapmayı öğretin

sinirli-butce-ile-bayilik-almak

Çocuğunuza harçlık veriyorsanız kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler de dahil olmak üzere bu parayla bütçe yapmasına yardımcı olun. Yatırım ve bileşik faiz mucizesini öğretin.  Parasını hızlı bir şekilde harcamasına izin vermeyin. Sizin çatınız altında yaşarken eylemlerinin sonuçlarını deneyimlemesine izin verin. Çocuğunuz bir şey almak istiyorsa, her hafta kenara para koyarak nasıl birikim yapabileceğini, birikimlerini nasıl takip edebileceğini ve sonunda istediği şeyi nasıl alabileceğini öğretin.

İlginizi çekebilir: 12 Adımda Bütçe Nasıl Yapılır?

 

Çocuğunuza iş hayatını öğretirken dikkatli olun

iş-hayatında-başarılı-olmak

Çocukların işi büyümektir ve öğrenmektir, geçinmek değil. Çocuğunuzu işe sokmaya çalışmayın. Eğitimi tamamlandıktan sonra çalışmak için bolca vakti olacak. Bunu yapmazsanız geçinmek için para kazanmanın olumlu ve ödüllendirici bir deneyim olduğunu anlamaz.  Çimleri biçmek, odaları temizlemek veya bulaşıklara yardım etmek gibi görevler verebilirsiniz. Ancak bu işleri yapması karşılığında para vermeyin. Komşularınıza yardım ederse veya kermeslerde stant açarsa onu ödüllendirin.  Unutmayın ki çalışmak çocuklukların sorumluluğu değildir. Çocuğunuz finansman gerektiren bir hedef belirlediği için yaz tatilinde çalışmak isterse, ona destek olun.

 

Finansal planlarınızı çocuğunuzla paylaşarak onu gelecek hakkında düşünmeye teşvik edin

basari-hikayeleri

Hedefler belirlemenin öneminden bahsedin. Ancak uzun vadede değişiklikler olabileceğinden, esnek olması gerektiği konusunda da onu uyarın. Esneklik en değerli yaşam becerilerinden biridir. Çocuğunuzu, ortaokul veya lisede olsa bile, büyüdüğünde ne yapmak istediği konusunda düşünmeye teşvik edin. Fikirlerini birkaç kere değiştirebileceğini vurgulayın. Başarmak istediği şeyi araştırmasını ve bunu nasıl başarabileceğine dair plan yapmasını söyleyin. Zaman çizelgeleri ve hedefleri olan bir plan doğrultusunda hareket etmesi, hedeflerine ulaşmak için gerekli olan adımları belirlemesine ve hayallerini gerçekleştirmek için nasıl kazanç elde edebileceğini belirlemesine yardımcı olur. Sıkı çalışmayla ve kararlılıkla harika şeyler başarabiliriz. Çocuğunuzun varlık oluşturmanın uzun bir süreç olduğunu anlaması önemlidir. Ancak hedefler belirlerlerse ve bu hedefler doğrultusunda çalışırsa istediği şeyi elde edebileceğini ona anlatın.

 

Çocuğunuz genç yaşına rağmen herhangi bir konuda iyiyse onu destekleyin

basarili-girisimci

Bunu sadece ileride iyi kazanç elde edebilecekse yapın.

Çocuğunuzu mükemmel olmaya zorlamayın. Bütün çocuklar zamanla iyi olurlar. Kötü bir sonuç elde etse bile harika iş çıkardığını ve bir daha ki sefere daha iyi sonuçlar alması için ona yardım edebileceğinizi söyleyin.

 

İpuçları

Diğer insanlarla ağ kurması için çocuğunuza her fırsatı sunun. Diğer insanlarla konuşması ve benzer becerileri olan insanlarla ağlar kurması için ona yardımcı olun.

Unutmayın ki para mutluluğun anahtarı değildir.

Çocuğunuzun sizin çatınız altında başarısız olmasına izin verin. Bu üniversite çağına kadar beklemekten daha iyidir. Ancak sürekli olarak sizi sığınmasına da izin vermeyin. Kendine güvenmeyi öğrensin. Gerçekten zor ve beklenmeyen zamanlarda yardım edin. Başarısızlıkları öğrenme deneyimi olarak görmesini sağlayın.

Çocuğunuz başarılı insanların başarılarına hayranlık duyuyorsa, onlara özeniyordur. Çok çalışırsa, hayranlık duyduğu insanlar gibi olma şansı da artar. Büyük başarılar elde etmek, rekabetçi olmak, orijinal olmak, dürüst olmak, iyimser olmak ve çalışkan olmak onun elindedir.

Finansal anlamda özgür olmanın bir sürü yolu var. Çocuğunuz için kariyer yolu belirlemiş olsanız bile onu zorlamayın. Çocuğunuza tavsiye verin ancak kendi seçimlerini yapmasına da izin verin. Yapmaktan keyif aldığı bir şey bulursa, başarılı olmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Onu teşvik edin ve destekleyin.

Olumlu pekiştirmeyle çocuğunuzu besleyin. Ona sık sık bir şeyler okuyun ve okuduğunuz şeylerin eğitici veya moral verici olduğundan emin olun. Bugünlerde çoğu ebeveyn çok meşgul ve çocuklarına kitap okuyacak zamanları veya enerjileri yok. Sorun değil. Onu kütüphaneye götürün ve sesli kitaplara bakın. Daha sonra bu kitapları evde veya arabada dinletin.

 

Uyarılar

Her şeyi doğru yapsanız, çocuğunuza finansal anlamda özgür olması için her fırsatı sunsanız bile zengin olamayabilir.  Ancak gurur duyulacak değerlere sahip olur.

 

İlginizi çekebilir

Doğuştan Girişimci Olduğunuzu Gösteren 50 Alışkanlık
Genç Yaşta Nasıl Zengin Olunur?
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir