Dota 2 Oynayarak Nasıl Para Kazanılır?

Yıllar geçse de popülaritesinden ödün vermeyen bazı oyunlar vardır. Call of Duty, Counter Strike, GTA gibi oyunlar…

Dota2 de bu oyunlardan biri.

İnternet kafelerin olmazsa olmazı Dota2 oynayarak para kazanmanın mümkün olduğunu söylesek peki?

Şimdi gelin, Dota2 oynayarak nasıl para kazanabileceğinize bakalım.

 

1. Yerel Turnuvalara Katılın

Çok oyunculu ve online olarak oynanan savaş oyunlarından biri olan Dota2 için Epulze, Toornament gibi platformlarda  turnuvalar düzenleniyor. Bunlara ek olarak şehrinizdeki e-spor ağırlıklı internet kafelerde de mutlaka Dota2 turnuvaları düzenleniyordur.

Bu etkinlikleri ve turnuvaları takip ederek yerel düzeyde yarışabilir ve para ödülü kazanabilir.

 

2. Profesyonel Turnuvalara Katılın

Tabii işin bir de profesyonel boyutu var. Ağustos 2011’de oyunun üreticisi olan Valve firması dünya genelinden 16 takımlı bir turnuva düzenledi. O yıldan sonra ise her yıl düzenli olarak profesyonel bir Dota2 turnuvası düzenleniyor.

Profesyonel bir turnuvaya katılabilmek için gerçekten üst seviye bir oyuncu ve çok iyi bir takıma üye olmanız gerektiğini belirtelim. Bunun yanı sıra karşınızda dünyanın en iyi oyuncuları olacağı için yeterlince sabırlı ve azimli de olmalısınız. Öyle bir günde profesyonel e-spor oyuncusu olunamıyor siz de takdir edersiniz ki.

Profesyonel bir e-spor takımına katıldığınız zaman markalar size sponsor olacak, sizin masraflarınızı karşılayacak ve size hatrı sayılır paralar verecektir.

Günümüzde e-spor alanında yatırım yapan kişiler, tıpkı gerçek bir spor takımına yatırım yapıyormuşçasına hareket ediyor. Yani e-sporun finansal boyutu da profesyonel spor dünyasının minyatür bir örneği artık.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En Büyük 5 E-Spor Turnuvası

 

3. Oyun İçi Ürünleri Satın

Eğer Dota2’de kaplama, kozmetik ürün gibi farklı nesneleriniz varsa bu nesneleri online olarak satabilirsiniz. Dota2’ye özgü web sitelerinde oyun içi ürünlerin satışı söz konusu. Eğer elinizde nadir bulunan bir nesne varsa bu nesneyi satabilir ve paranızı internet üzerinden alabilirsiniz.

Veya uzun zamandır geliştirdiğiniz, üst seviyeye taşıdığınız hesabınızı da direkt olarak satabilirsiniz. Yüksek MMR değeriniz varsa ciddi rakamlara hesabınız için alıcı bulabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Oyun Hesabı Satarak Nasıl Para Kazanılır?

 

4. Youtube veya Twitch’ten Yayın Yapın

Profesyonel turnuvalara katılmak ya da Dota2 hesabını satmak sizin için makul olmayabilir.

Ancak Dota2 oynayan herkesin yapabileceği bir şey var: Youtube ya da Twitch kanalı açmak ve buralara Dota2 videoları yüklemek…

Youtube üzerinde binlerce Dota2 temalı kanal var. Bu kanalın sahipleri Dota2 oyunlarının video kaydını yüklüyor ve oyun boyunca yorum yaparak bir nevi takipçileriyle etkileşime giriyor. Sonunda ise milyonlarca insanın izlemekten keyif aldığı kaliteli içerikler ortaya çıkıyor. Youtube ve Twitch gibi platformlar ise izlenme sayısına bağlı olarak bu kanalın sahiplerine ödeme yapıyor.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Para Kazanmak

Mutlaka okuyun: Twitch Nedir? Twitch İle Nasıl Para Kazanılır?

Tüm bunlara ek olarak gelirlerinizi artırmanın diğer yolları da var. Mesela canlı yayında oyun oynarken izleyenlerin size bağış yapabilmesini sağlayan birçok sistem var. Twitch’teki Cheering/Bits sistemi, SuperChat, StreamLabs, Muxy, Streamelements gibi mecralardan takipçilerinizin size bağış yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Veya son dönemde yazan, çizen, üreten insanların kullandığı Patreon var. Patreon hesabı açıyorsunuz ve insanlardan size bağış yapmalarını talep ediyorsunuz. Eğer insanlar sizin içerik üretmeye devam etmenizi arzuluyorsa size Patreon üzerinden bağış yapabiliyorlar. Bu noktada Patreon bağışçılarınıza özel içerikler üretip onlara özel bir şeyler sunmayı ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

Bundan başka Amazon satış ortaklığı (Amazon affiliate) sistemini deneyebilirsiniz. Youtube veya Twitch hesabınızdaki videoların altına kullandığınız bilgisayarın, telefonun, klavyenin, kulaklığın Amazon linkini yerleştirebilir, takipçileriniz bu linke tıklayıp Amazon’dan herhangi bir şey satın aldığında bu alışverişten belli bir komisyon elde edebilirsiniz. Büyük Youtuber’ların videolarının altına dikkatli bakarsanız pek çok Amazon linki görürsünüz. Onun nedeni işte bu satış ortaklığı ve komisyon hikayesi.

Son olaraksa Dota2 ve kendi isminize özel ürünler bastırabilir ve insanlara satabilirsiniz. Tişört, kupa, mousepad, kapüşonlu sweat gibi şeyleri toptan ucuza mal edebilir ve üstüne kar marjınızı koyarak takipçilerinize satabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Para Kazandıran Oyunlar

Oyun Test Ederek Para Kazanmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir