Ek iş yaparak para kazanmak isteyenlere

Bir taraftan düzenli işlerine devam ederken, bir taraftan da ayda 10,000 TL, 20,000 TL ve hatta 50,000 TL kazanan bir sürü öğrencim var. Ve en iyi sistemlerimden bazılarını sizlerle paylaşacağım.

Ancak öncelikle bir ayda fazladan 10,000 TL kazandığınızı hayal edin.

Heyecanlanır mısınız? Kendinize olan güveniniz mi artar? Güvenlik ağınız olduğu ve ek gelirinizi arttırabileceğiniz için kendinizi güvende hisseder misiniz?

Paranızla ne yapmak istersiniz? Yeteri kadar para biriktirdikten sonra düzenli işinizden istifa mı edersiniz? Bir aylığına tatile mi çıkarsınız? Ev kredinizi mi ödersiniz? Arkadaşlarınıza yemek mi ısmarlarsınız? Paranızı sevdiğiniz şeylere mi harcarsınız?

Ekstra paramızla ne yaparsak yapalım, hepimizin benzer bir soruyu cevaplaması gerekiyor: Nasıl başlayacağız?

İnternette bir sürü kötü tavsiye var ve siz bunlardan daha iyisini hak ediyorsunuz.  İşte bu nedenle ben ve ekibim 5 sene çalıştık ve gerçekten işe yarayan bir sistem kurduk.

İlk karlı iş fikrini bulmanın kolay yolu, insanların karını azaltan iki problem ve Çanta Tekniğimde dahil olmak üzere sistemimin bir bölümünü sizlerle paylaşacağım.

 

Ekstra para kazanmakla ilgili bilmeniz gerekenler

Ekstra para kazanmak ilginç projeler üzerine çalışmanızı ve ücretinizi veya çalışma saatinizi istediğiniz şekilde ayarlamanızı sağlar. Bir daha mali durumunuzla ilgili endişelenmenize gerek kalmaz.

Bazılarımız yıllardır çaba gösteriyoruz  – insanların almak istemeyeceği ürünler veya hizmetler için zaman harcıyoruz,  paralı müşterileri nasıl çekeceğimizi bilmiyoruz ve sosyal medya platformlarında çok zaman kaybediyoruz.

Ancak başarılı insanlar her adımda ne yapmaları gerektiğini ve hangi eylemlerin zaman kaybı olduğunu biliyorlar. Olay para kazanmak olduğunda avantajlardan nasıl faydalanabileceklerini ve olası herhangi bir dezavantajı nasıl engelleyebileceklerini biliyorlar.

 

Ekstra para kazanmanın avantaj ve dezavantajları

Ekstra para kazanmanın potansiyel avantajları

Faaliyete geçmek kolaydır – ve dünyanın en iyisi veya en azından birçok insandan daha iyi olmanıza gerek yoktur.

Çoğu işin ücreti standart olduğu için işlerinizi fiyatlandırmanız kolay olur.

Gelir oldukça nettir ve takibi kolaydır.

Ne zaman çalışmak istediğinize ve kiminle çalışmak istediğinize kendiniz karar verirsiniz.

Kontrolü elinize almak isterseniz, tam zamanlı işinizden istediğiniz zaman istifa edebilirsiniz.

Ekstra para kazanmanın potansiyel dezavantajları

İnsanların hangi becerilerinize para ödeyeceğini belirlemeniz zaman alır.

Pazarlık yapmayı bilmiyorsanız saatlik ücretleri arttırmanız zor olur.

Ekstra para kazanmak birçok insanın düşündüğünden daha kolaydır ancak yine de zamana yatırım yapmanız gerekir.

Sabit müşteri bulmanın ve sabit gelir elde etmenin yollarını bulmak zorundasınız.

Binlerce öğrenciye sahip oldukları becerilerini kullanarak nasıl para kazanabileceklerini öğrettim. Hangi karlı becerilere sahip olduklarını belirleyememeleri en yaygın problemlerden biriydi.

 

Hangi hizmeti sunabilirsiniz?

Hepimiz en azından bir alanda uzmanızdır veya diğer insanlardan daha iyiyizdir. Ebeveynlerinize bilgisayarla ilgili bir problemi çözmelerinde yardımcı oldunuz mu? Bilgisayar konusunda uzman olmayabilirsiniz ancak onlara göre bir sihirbazsınızdır.

“Dünyanın en iyisi olmak zorunda değilsiniz ancak yardımınıza ihtiyacı olan diğer insanlardan daha iyi olmak zorundasınız.”

 

Kendinize şu soruları sorun:

Ne tür becerilere sahipsiniz?

Arkadaşlarınız sizden ne tür tavsiyeler alıyorlar?

Ne tür internet sitelerini takip ediyorsunuz? ( örneğin: bilgisayar, moda, spor, iş )

Birçok insan bir takım görünmez nedenlerden dolayı ekstra para kazanma hayalinden vazgeçiyor. Bu nedenlerden bazıları:

“Bireysel finansman konusunda, iş fikri bulma konusunda veya ( siz doldurun ) uzman değilim”

“İnsanlar ne için para harcarlar bilmiyorum”

Nasıl emin olabilirsiniz? Fikrinizi test edene kadar emin olamazsınız.

“İnsanların ürünüm veya hizmetim için para harcayacağını düşünmüyorum. Fikrim çok garip!”

Eskiden ben de böyle düşünüyordum. Daha sonra insanların garip fikirlerle çok iyi paralar kazandıklarını fark ettim.

“Problemlerini çözmediğiniz sürece kimse ürününüz veya hizmetiniz için para harcamaz ancak problemlerini çözerseniz sıraya girerler.”

 

Becerilerinizi insanların para harcayacağı bir şeye nasıl dönüştürebilirsiniz?

Hepimizin becerileri vardır.

Bir numaralı pazarlama kuralını hatırlayın: Kimsenin umurunda değilsiniz, insanlar her zaman kendilerini düşünürler.

Bir hizmet sunun. Bir müşterinin problemini çözün veya fayda sağlayın. “Ofisinizi düzenlemenize yardımcı olabilirim. Bu sayede siz de daha rahat olur, daha çok iş yapar ve karınızı arttırırsınız.”

Becerinizin uygulanabilir olup olmadığını görmek için aşağıdaki testi yapın

Değerli bir hizmet sunup sunmadığınızdan emin olmak için şu şekilde bir açıklama yapmanız gerekir:

“Size yardımcı olabilirim böylece sizde fayda sağlayabilirsiniz”

İşte becerilerinizi nasıl hizmete dönüştürebileceğinize dair birkaç örnek:

Diyelim ki Photoshop ve HTML beceriniz iyi ve web tasarımı hizmeti vermeye karar verdiniz. Ancak unutmayın ki müşterileriniz web tasarımını önemsemezler –  sadece müşterilerini ( fayda ) etkileyecek bir internet sitesi isterler. Ve sonuç olarak asıl önemsedikleri şey bu güvenilirlik ( fayda ) sonucunda satışları arttırmaktır.

Bu kolay görünebilir ancak müşteriler genellikle hizmet ve fayda arasında bağlantı kurmazlar.

Birçok insan “Ben bu konuda iyiyim, sizin için yapabileceğim bir şey var mı?” diye sorar. Ancak gözden kaçırdıkları bir şey var: hangi problemi çözdüklerini net bir şekilde anlatmazlar. Onların kaybı sizin kazancınız olabilir çünkü artık siz insanların neyi önemsediğini biliyorsunuz.

Fikriniz “Size yardımcı olabilirim” testini geçti mi? Harika! Şimdi doğru eylemlere odaklanarak nasıl para kazanabileceğinizi keşfedebilirsiniz.

 

Neden bazı insanlar ek iş yaptıkları halde asla para kazanamıyorlar?

Girişimci olmak isteyen insanların birçoğu aylarca veya yıllarca boşa kürek çekiyorlar. Bir sürü sıradan taktik deniyorlar. Ve bunlar işe yaramadığında, pes ediyorlar ve kendilerini suçluyorlar

Buradaki asıl problem fazla iş deneyimi olmayan bloggerların berbat tavsiyeler vermeleridir. Örneğin:

“Blog açarak başlayın! İyi içerikler oluşturun, illa ki bir gün para kazanacaksınız!”

“Web sitesi oluşturun ve biraz arama motoru optimizasyonu yapın. Bu yolla her zaman trafiğiniz artar!”

“Takipçi kazanmak için viral video hazırlamak gibi eşsiz ve göz alıcı bir şeyi yapın!”

“Forumlara girin ve yardımcı olun, sorular sorun, yer edinin ve neler olacağını görün!”

Vay be, ne kadar kolay!

Başarılı insanların farklı bir yaklaşımı vardır. Her şeyi denemek ve “neyin işe yaradığını görmek” yerine sistem kurarlar – ilk karlı iş fikrini bulmalarına, hedef kitlelerini belirlemelerine ve karlı müşteriler bulmalarına rehberlik eden bir planları vardır.

İlk başlarda karmaşık pazarlama stratejileri kullanmanız hizmetiniz veya ürününüz için para ödeyecek müşteriler bulmanızı engeller. Neyse ki karmaşık pazarlama stratejilerine ihtiyacınız yok. Gereksiz adımları bertaraf eden daha iyi bir yol var: müşterilere doğrudan ulaşmak. Bu sandığınızdan kolaydır.

 

İhtiyacınız olan tek şey ürününüz veya hizmetiniz için para harcayacak 3 müşteridir

Neden 3 müşteri? İlk müşteri büyükanneniz olabilir, ikinci müşteri bir arkadaşınız olabilir ve üçüncü müşteri beklenmedik biri olabilir. Ancak burada önemli olan şey üç müşterinizin de ürününüz veya hizmetiniz için para harcayacak olmasıdır.

İnsanlara ne tür bir hizmet sunabileceğinizi öğrendiniz. Sıra geldi doğru insanları nerede bulacağınızı ve onlarla nasıl konuşacağınızı öğrenmeye.

Unutmayın ki bulduğunuz bu 3 müşterinin hizmetiniz için para harcayacağından emin olmanız gerekiyor.

 

Yardımcı olabileceğiniz insanlar bulun

Ek gelir elde etmek isteyen insanların birçoğu genel hizmetler sunuyorlar  – genel yazılar yazma, fitness eğitimi ve bilgisayar tamiri – ve daha sonra da neden insanların onları fark etmediğinden şikayet ediyorlar. Ancak diğerleri müşterilerini ve müşterilerinin problemlerini anlıyorlar. Ve rekabetten veya fiyatların düşmesinden asla şikayet etmiyorlar.

Size bir örnek vereyim: diyelim ki stresli ve büyük projelerle ilgilenmeye zamanı olmayan 30 yaşında bir bilgi teknolojisi uzmanısınız.

Size yardımcı olması için aşağıdaki iki kişiden hangisini seçersiniz?

Üniversite öğrencilerden öğretmenlere ve emeklilere kadar her yaştan ve her meslek grubundan insana yardımcı olan bir verimlilik danışmanı – saati 40 TL

10 yıl bilgi teknolojileri sektöründe çalışmış ve büyük projeleri bitirmenize ve verimliliği optimize etmenize yardımcı olacak sistemleri, ipuçlarını ve stratejileri sizinle paylaşacak bir verimlilik danışmanı. Uzmanlık alanı bilişim sistemleri olduğu için sadece bilişimcilerle çalışıyor ve saati 80 TL.

İki numaralı danışmana iki katını ödemeniz daha mantıklı olacaktır çünkü probleminizi çözecektir.

İşte bu kişileri nasıl bulacağınız:

Öncelikle pazarı daraltın. 18-34 yaş aralığında, bilgisayar kullanmayı bilen ve YouTube ve Facebook’da zaman geçirmeyi seven insanlarla uğraşmayın. Pazarı daraltın. Yaş, lokasyon, ilgi alanları, gelir seviyesi ve daha birçok seçenekle bunu yapabilirsiniz.

Daha sonra problemleri olduğunda nereye gittiklerini öğrenin:

Evcil hayvanlarla ilgili bir şey yapmak istiyorsanız, yakınlarınızdaki pet shopları veya parkları ziyaret edin ve evcil hayvan sahipleri ile görüşün.

Sağlıklı beslenmeyle ilgili bir hizmet vermek istiyorsanız, yoga kurslarına veya spor salonlarına giden insanlarla görüşün.

 

Hizmetinizden faydalanmak isteyecek insanlara ulaşın

Hedef kitlenizi belirledikten sonra hedef kitlenize ulaşmanız gerekecektir. Ve bu çok kolaydır.

Eskiden soğuk satış tekniği (rehberden rastgele telefon numaralarını arayarak yapılan satış ) vardı. Ancak bugünlerde bu tekniğin zaman kaybına neden olduğu düşünülüyor.

Neyse ki, birkaç e-posta yazarak ve daha sonra Çanta Tekniğimi kullanarak ilk müşterilerinizi bulabilirsiniz.

“Kendinize her zaman şu soruyu sorun: Onların bu işten çıkarı ne?”

Binlerce e-postaya boğulduğunuzu hayal edin. Kendinden bahseden, size nasıl yardımcı olacağından emin olmayan ve bir sonraki adımda ne yapmanız gerektiğini söyleyemeyen birinden gelen bir e-posta. E-postayı cevaplar mısınız yoksa siler misiniz?

İşte karşı tarafın dikkatini çekmenize ve cevap vermesine yardımcı olacak bir strateji:

Karşı tarafa iltifat edin

Problemini bildiğinizi gösterin

Hızlıca sadede gelin

Güvenilirliliğinizi gösterin

Nasıl yardımcı olabileceğinizi anlatın

Kendinize her zaman şu soruyu sorun “Onların bu işten çıkarı ne? ”

 

Çanta tekniğini kullanarak müşterileri nasıl etkileyebilirsiniz?

Çanta tekniği ileri düzey bir müzakere stratejisidir. Oldukça net ve rakipsiz bir stratejidir. İşte bu nedenle adım atmadan önce dersinize çalışmanız gerekir.

İşletme sahibi olarak birini işe alacağım zaman işten bahsederim, düşüncelerini dinlerim ve genel olarak becerilerini ve kişiliklerini anlamaya çalışırım. Uygun olduklarını düşünürsem ne kadar ücret istediklerini sorarım.

Eğer konuştuğum kişi çanta tekniğini kullanıyorsa şirket ile ilgili bilgiler içeren, şirketi nasıl geliştirebileceğini ve bunu nasıl yapabileceğini gösteren bir belge verir.

İşletme sahibi veya insan kaynakları müdürü olarak alabileceğim en ikna edici belge bu olur. Bildiğim problemlerin listesinin yer aldığı, dışarıdan birinin bu problemleri tanımladığı ve potansiyel çözümleri listelediği bir belge.

Bunu yaparsanız diğer başvuru sahiplerinin %99’undan kendinizi ayırabilirsiniz ve diğerlerinin yapmadığı bir şeyi yaparak daha fazla sorumluluk alabilirsiniz.

 

Ek iş yaparak para kazanmaya hazır mısınız?

Ek iş yaparak para kazanmanın sırrını çözmek için binlerce saat ve binlerce lira harcadım ve en önemli sırlarımın ve kanıtlanmış stratejilerimin birçoğunu sizlerle paylaştım. İyi şanslar!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir