Ekonomik Özgürlük Kazanmak İçin 7 İpucu

Paranızı katlamak ve zengin olmak ile ilgili internette ya da sağda solda okuduklarınızın çoğu doğru değil. Bunun sebebi o yazıyı yazanların kendilerinin zengin olmaması ve sadece kendi fikir ve düşüncelerini yazıyor olmalarıdır. Fakat bu konuya dair işe yarar şeyler öğrenmek istiyorsanız sıfırdan başlayarak şimdi para ile oynayan insanların hayatlarına bakmalısınız.

Biz de sizin için bu nedenle bu adım adım ekonomik özgürlük yazımızı hazırladık. Ekonomik özgürlüğünüzü elinize almanıza yardımcı olacak 8 püf noktayı oluştururken gerçekten de sıfırdan başlayarak kendi ekonomik özgürlüklerini elde etmiş insanların hayatlarından ilham aldık. Bu yazımız sayesinde siz de para kazanmanın üstünüzde yarattığı stresten kurtulup nasıl ekonomik özgürlüğünüzü elinize alabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

 

1- Geliriniz Servetiniz Değildir

 

Çoğu insan zengin olmanın anahtarının yüksek maaşlı bir işte çalışmak olduğuna inanıyor. Evet, işin aslına baktığınızda her ay düzenli olarak gelen bir para olduğunda işiniz daha kolay olabilir fakat zengin olmanın asıl sırrı çok para kazanmakta değil kazandığın miktardan az para harcamakta yatıyor. Bu bağlamda yıllık 20 milyon lira kazanan bir futbolcu iflas edebilirken çok cüzi bir miktar kazanan bir tır şoförü emekliliğinde hatırı sayılı bir servetin sahibi olabilir. Bu harcama tuzağından kurtulmak için uzun vadeli yatırımların gücünün farkında olmalısınız. Para ile ilgili bu olgu çoğunuza klişe gibi gelse de tamamen mantıksal temellere dayanan, kesin ve tartışmaya kapalı bir doğrudur. .

Peki zenginlik nedir? Bana göre zenginliğin tanımı şudur: Zenginlik siz aktif olarak emek harcamadan size sermaye, gelir ve hisse üreten özsermayenizin bir parçasıdır. Siz eğer bir doktor ya da bir avukatsanız iyi bir maaş alabilmeniz için uzun yıllar boyunca eğitim almalı ve mümkünse yüksek lisans eğitiminizi tamamlamalısınız. Öte yandan eğer kendi işinizin sahibi iseniz; mesela araba yıkama ya da otopark işletmecisi iseniz ya da kendinize ait hisseleriniz, patentleriniz ya da gayrimenkulleriniz varsa havuzun kenarında oturup rahatça içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Çünkü burada asıl nokta siz çalışmayı bıraktığınızda ya da bir gün çalışamayacak konuma geldiğinizde hayat tarzınızdan ödün vermeden yaşayabilmenize olanak sağlayan bir gelire sahip olabilmenizdir. Bundan da önemlisi, maaşlı çalışanın aksine pasif bir gelir sizi işten kovamaz çünkü bacası tüten bir işi kaybetmek daha kolaydır.

Zenginliğinizin durumu ek maaş olmadan standart yaşam tarzınızı ne kadar süre boyunca devam ettirebileceğiniz ile ölçülür. Başka bir deyişle, eğer şu anda çalıştığınız işten ayrılırsanız ya da kovulursanız, yaşam standartlarınızdan ödün vermeden arabanıza binmeye, istediğiniz filmi izlemeye sinemaya gitmeye, hobinizi devam ettirmeye ya da istediğiniz kıyafeti almaya ne kadar süre boyunca devam edebilirsiniz? Ortalama insanlar bu gerçek ile yoğrulmamışlardır, bu nedenle ne kadar çok para kazanırlarsa kazansınlar her daim ekonomik özgürlüklerini ellerine alamamaktan ve geleceklerini güvenceye alamamaktan şikayet ederler.

 

2- Yatırım Yapmak İçin Sermaye Ayırmak

 

Yatırım fırsatlarını kullanabilmenizin tek yolu yatırım yapmaya yetecek oranda paranızın olmasıdır. Yatırım, size kazandırdıkları sonucu hayatınız değişiyor ise başarılı bir yatırımdır.

Kendinize bir servet oluşturmak ve ekonomik anlamda özgürlüğünüzü ele almak yavaş ilerleyen bir süreçtir.Warren Buffet’in de dediği gibi:

9 kadın bir araya gelip 1 ayda çocuk doğuramaz. İyi ve güzel şeyler zaman alır.

Her gün yapacağınız ufak tefek şeyler, örneğin giderlerinizden kısmanız, ekstra gelir elde etmeniz gibi şeyler zaman içerisinde bir miktar oluşturmaya ba şlar. Böylece her karşınıza çıkan yatırım fırsatında siz de bu yeni fırsatlara önceki yatırımlarınızdan daha büyük oranlarda yatırımlar yapabilirsiniz. Bunun adı “bileşik faiz yönetimidir”. Bileşik faiz yönetimi sayesinde faizler ve hisseler zaman içerisinde kendi faizlerini ve kendi sermayelerini yaratmaya başlarlar. Bu şekilde 10,000 lira 50 yıl içerisinde 2,890,000 liraya evrilebilir.

Mutlaka okuyun: Zengin Olmanızı Sağlayacak 3 Garanti Yöntem

  

3- Gerçek Zenginlik Zamanınızın Kontrolünü Elinize Almaktır

Gerçekten zengin olduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz?

Gerçekten zengin olduğunuzu gününüzü nasıl geçireceğinizi planlama lüksünü elinize aldığınızda anlarsınız. Bunu daha önceki yazılarımda da söylediğimi biliyorum fakat çok az insan bu gerçeği tam olarak özümsemiş durumda. Ne kadar para kazanıyor olursanız olun, eğer günlerinizi yapmaktan mutlu olmadığınız şeyleri yaparak geçiriyor, yaparken mutlu olduğunuz şeyleri yapmak için de para ödüyorsanız ve kendi zamanınızı istediğiniz gibi harcama lüksünüz yoksa zengin değilsiniz demektir.

Her sabah işe gittiğinizde ya da evden çalışıyorsanız bilgisayarınızı açtığınızda kendinizi doğum günü hediyenizi açıyor gibi hissetmelisiniz. Bu sıradan bir tavsiye değil. Eğer size bu hissi yaşatan bir iş yapıyorsanız büyük bir rekabet avantajına sahip olursunuz. Çünkü ancak bu sayede uzun yıllar boyunca günde 10, 15 ya da 18 saat çalışabilirsiniz. Paraya ihtiyacınız olduğu için değil bu iş tutku beslediğiniz için çalışırsınız.

Mutlaka okuyun: Simon Sinek ile Kendi “Neden”inizi Öğrenmek Üzerine

 

4- Eğitim Hayatınızdaki Notlarınız İle Zengin Olmanız ve Ekonomik Özgürlüğe Erişmeniz Arasında Bir Bağ Yoktur

 

Millionaire Next Door’un yazarı araştırmacı Thomas J. Stanley’in uzun yıllar boyu yaptığı araştırmalar sonucu kişinin eğitim hayatındaki notlarının kişinin zengin olup olmaması ile bir ilişkisi olmadığını ortaya koymuştur.

Peki araştırmalar aksini söylerken eğitimciler, aileler ve rehber öğretmenleri çocuklara neden düşük not aldıklarında hayatta başarılı olamayacaklarını söylüyorlar? Stanley’in dediğine göre bunun sebebi bu tavsiyeyi veren kişilerin kendilerinin ekonomik anlamda özgür olmamalarıdır. Bu sebepten dolayı da bu tavsiyeleri veren kişilerin ekonomik özgürlüğün nasıl elde edilebileceğine dair bir fikri yoktur ve başarılı öğrencilerin ileriki hayatlarında da ekonomik anlamda başarılı olacaklarına dair basma kalıp görüşleri savunurlar. Benzer şekilde, bu görüşü destekleyen kişiler çoğu milyonerin işe giderken takım elbise yerine basit bir kot pantolan ve tişört giydiği detayını da atlarlar. Hepimizin gittiği ortalama restoranlara yemek yemeye giderler. Ortalama yaşam kalitesine sahip yerlerde yaşarlar.

Eğer kimin gerçekten zengin ve ekonomik olarak özgür olabileceğini tahmin etmek isterseniz ortalama notlar alan ancak kendi masraflarını karşılamak için çalışan ve kendi kendine yeten öğrencilerin ve yaptığı işe tutkuyla bağlı olan ve bunu bir statü sahibi olmak için yapmayan kişilerin hayatını mercek altına alabilirsiniz.

Biz daha çok para kazanmak için video yapmıyoruz. Daha çok video yapabilmek için para kazanıyoruz. -Walt Disney

Mutlaka okuyun: Zenginler Nasıl Yaşarlar?

 

5- Ekonomik Özgürlüğünüzü Elinize Alabilmeniz İçin Hayat Arkadaşınızı Doğru Seçmeniz Şart

 

Siz ne kadar başarılı biri olursanız olun, eğer hayat arkadaşınız sizin kadar disiplinli, tutumlu ve yatırım odaklı değilse sizin daha iyi bir yaşam için ekonomik özgürlüğünüzü ele alma çabalarınız ya boşa gidecek ya da istediğiniz başarıya ulaşmayacaktır. Yanlış kişi ile evlenmek sizi hem duygusal ve sosyal hem de ekonomik anlamda hayatınızı kötü etkiler ve kariyerinizde istediğiniz ilerlemeyi kaydetmenize engel olur. Çünlü siz kendinize bir gelecek inşa etmek isterken, o kişi sizin paranızı harcayarak ekonomik özgürlüğünüzü elinize almanızı neredeyse imkansız hale getirir.

İstediğiniz yaşamı inşa edebilmek için sonucu ne olursa olsun riskleri göze almanıza olanak sağlayan bir desteğe ihtiyacınız vardır. Çünkü siz başarısız olduğunuzda her zaman arkanızda sizi koşulsuz seven birinin olduğunu bilirsiniz. Kulağa tuhaf ve ilginç gelse de araştırmalara göre başarının büyük bir kısmı iyi bir psikoloji sayesinde elde edilebilir. Eğer hayat arkadaşınızın sizi bırakıp bırakmayacağından endişe ediyorsanız hayallerinizdeki hayatı elde etmek için nasıl işinize odaklanabilirsiniz ki?

Mutlaka okuyun: Evli Girişimcilerin Bekarlardan Daha Başarılı Olmalarının 8 Sebebi

 

6- Niş Pazarlar Mükemmel Olmasalar da Kazançlıdır

 

Milyonerler, yeni başlayacaklara eğer bir alanda uzmanlaşırlarsa daha kolay yükselebileceklerini ve başarılı olabileceklerini söylüyor. Çoğu kişinin düşündüğünün aksine büyük paralar kazandıran endüstriler arasında atık yönetimi, fast food, giyim sektörü, ticaret gibi alanlar var.

Mutlaka okuyun: Niş Pazarınızı Belirlemede Atılacak 7 Adım

Wallmart’ın kurucusu Sam Walton örneğini bir düşünün. Amerika’nın ücra bir kasabasında kendine ait bir dükkan açan Walton, şimdi ise dünyanın en büyük perakende satış firmasının sahibi ve yılda 125 milyar dolar geliri var. 2 dolara parmak arası terlik ve kokulu kolonya satmanın hiç havalı bir yanı olmasa da Walton, Amerika vatandaşları için kolay erişilebilir ürünler sattığı için bugün bu başarıya sahip oldu. Çünkü kendisi bir vizyon sahibiydi ve firmasını bir mağaza olarak kurdu ve bunu gösterişten uzak yaptı.

İş sahipleri çoğunlukla milyoner popülasyonunun büyük bir kısmını oluşturmaktadır. İnanması zor olsa da örneğin bir şehirdeki en büyük nalbur dükkanın sahibinin geliri en çok kazanan doktordan fazladır. Bunun sebebi doktorların başarılı olduklarına dair hastalarını ikna edebilmek için statü sembolleri almaya para harcamalarıdır. Fakat aksi bir biçimde bir nalbur dükkanı sahibinin böyle bir endişesi ya da çabası yoktur ve bu nedenle kazandığı parayı bu tarz şeylere harcamak yerine o parayı yatırım yaparak değerlendirir. Ve bu para on yıllar içerisinde kar topu gibi büyümeye devam eder. Ne yazık ki bu, okulda öğrenebileceğiniz bir gerçek değildir!

Mutlaka okuyun: Okulda Öğrenemeyeceğiniz 9 Girişimcilik Dersi

 

7- Vasıfsızları Değil, Yaratıcı ve Üretken Olanları Destekleyin

 

Sürekli olarak finansal anlamda zorluk çeken ya da kendi başlarına kendi ekonomik özgürlüklerini elde edemeyen yakınlarınıza maddi anlamda destek vermek genellikle sizin açınızdan hüsran ve zarar ile sonuçlanır. Örneğin bir oğlunuzun doktor bir kızınızın da avukat olduğunu varsayalım. İyi mesleklere sahip oldukları için muhtemelen çocuklarınızın paraya “ihtiyacı” olmadıklarını düşünürsünüz. Fakat öte yandan bir baltaya sap olamamış öteki çocuğunuza ise harçlık vermeye, kredilerini ödemeye, ev kirasını ve faturalarını ödemesine yardımcı olursunuz.

Bunu ister bilinçli isterseniz de bilinçsiz yapıyor olun, ekonomik anlamda kendi ayakları üzerinde duran çocuklarınızın başarıları ile övünürken, ekonomik anlamda hala size bağlı çocuğunuzun “tembel” ya da “vasıfsız” olduğunu kabul etmek istemeyebilirsiniz.

Siz bu tip yakınlarınız için “tembel” ya da “vasıfsız” gibi sert kelimeler kullanmak istemeseniz de daha başarılı olan çocuğunuz ile başarısız olan çocuğunuza aynı, “eşit” yardımı yapıyorsanız üzülerek söylüyorum ki büyük bir hata yapıyorsunuz. Hele de başarısız olan çocuğunuza daha fazla yardım ediyorsanız daha da büyük bir hata yapıyorsunuz.

Çünkü ekonomik özgürlüğünü eline alma konusunda başarısız olmuş kişilere yardım etmek bu kişilere fayda sağlamanın aksine o kişileri yardım bağımlısı yapar. Yani başka şekilde anlatmak gerekirse bu kişiler hayatlarını nasıl daha iyi bir hale getireceklerini düşünmek yerine devamlı olarak sizden neyin geleceğini gözetirler.

Mutlaka okuyun: Başarılı Çocuklar Yetiştiren Ebeveynlerin Ortak Özellikleri

 

İlginizi çekebilir

Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

Finansal Özgürlüğünüzü Kazanmanın Getirileri

Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

Tuğçe

Yazar : Tuğçe

Henüz daha lisedeyken Avrupa Birliği Öğrenci Değişim Programı olan AFS'ye kabul edildi ve 1 yıl Hollanda'ya okumaya gitti. Dereceyle girdiği Yeditepe Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada içerik üreticisi ve yerelleştirme hizmeti verdi. Şu anda ise Sony şirketinin Avrupa pazarına yönelik geliştirdiği projelerde "Proje Müdürü" olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir