Elektronik Atık Geri Dönüşümü

Çevre Koruma Örgütünün 2007 yılında gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre bir yılda yaklaşık olarak 2.25 milyon televizyon, cep telefonu ve bilgisayar atık hale gelmiştir. Bunların sadece %18’i geri dönüştürülmüştür. Geri kalanı katı atık sahalarındadır. İşte bu noktada elektronik atıkları geri dönüştüren firmalar kurtarıcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Siz de çevreye duyarlı ve karlı bir iş kurmak istemez misiniz?

 

Nasıl başlanır?

Araştırmanızı yapın. Elektronik atıkların dönüştürülmesiyle ilgili yasaları inceleyin. Hedef bölgenizde başka firmalar olup olmadığını tespit edin. Eğer varsa onların yapmadıkları neyi yapabilirsiniz belirleyin. Çevrenizdeki atık kaynaklarının yerini tespit edin. Her elektronik aletin geçireceği süreci tespit edin. Bütün artık materyallerin nereye gittiğini ve ağır metaller gibi zehirli atıkların yasal olarak nasıl arındırılması gerektiğini öğrenin.

İş planı hazırlayın. Elektronik atıkların geri dönüştürülmesiyle ilgili sizin işinize yarayacak olan kısımları öğrenin. Büyük ölçekli elektronik atıkların geri dönüşüm tesislerine nakliyesini yapabilir veya elektronik atıkları depolamayı ve işlemden geçirmeyi tercih edebilirsiniz. Metal bileşenleri eritmekte başka bir seçenektir. Hangisini seçerseniz seçin uygun ekipmanlar ve tesisler için planlama yapmanız gerekir. İşletmenizi nasıl finanse edeceğinize karar verin.

Gerekli olan izin ve ruhsatları alın. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi açmadan önce bu belgeleri tamamladığınızdan emin olun. Çevre denetimi yönetmeliğini dikkatlice gözden geçirin. Denetimlere karşı hazırlıklı olun.

İşletmenizi etik ve yasal kurallara uygun olarak yönetin. Ne yazık ki bazı elektronik atık geri dönüşüm firmaları toksik materyalleri deniz aşırı ülkelere göndererek bu işin çevre dostu doğasını baltalamaktadır. Hatta bazıları çevre koruma yasalarını bildikleri halde bu yasalara itibar etmemektedir ve aracılar kullanarak yasal olmayan işlemler gerçekleştirmektedir. Çok dikkatli olun ve kiminle iş yaptığınızı araştırın.

 

İhtiyacınız olanlar

İş planı

 

İpuçları

Elektronik atıkların geri dönüştürülmesi işine başlarken hibe ve teşvikleri araştırın.

Cep telefonlarının geri dönüştürülmesiyle ilgili online bir iş açabilirsiniz.

 

Geri dönüşüm üzerine iş kurmak isteyen girişimciler için birbirinden güzel geri dönüşüm fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir