Başarılı Girişimcilerin Hafta Sonu Alışkanlıkları

Pek çok insan tüm hafta yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra hafta sonunu uyuyarak ve TV izleyerek geçirmek ister.

Ancak başarılı girişimciler böyle yapmazlar.

Onlar vakitlerini daha dolu ve verimli şekilde değerlendirmeye çalışırlar. Yani başarılı bir girişimci için cumartesi ya da pazar gününün bir önemi yoktur. Siz de kendi işinizi kurmak, tutkulu olduğunuz bir konu hakkında proje geliştirmek, kendinizi geliştirmek istiyorsanız hafta sonlarını doğru biçimde değerlendirmelisiniz.

Bu nedenle biz bu yazımızda başarılı girişimcilerin hafta sonu alışkanlıklarını ele alıyoruz.

Başarılı girişimciler…

 

1. Erken Uyanırlar

Başarılı girişimci cumartesi ve pazar günlerini uyuyarak geçirdiğinde haftanın geri kalanında programının sarkacağını bilir. Bu nedenle hafta sonlarını verimli kullanmaya özen gösterir. Her şeyden önce sabah erken uyanır. Gerekirse alarm kurar ve sabahın ilk saatlerinden istifade ederek üzerinde çalıştığı projeyle ilgilenir.

Twitter kurucularından Jack Dorsey hafta sonları 5.30’da kalkıyor ve 9 kilometre koşuyor. Daha sonra ise hafta içi ilgilenemediği konuları halletmeye çalışıyor.

Mutlaka okuyun: Erken kalkmak hayatımı nasıl değiştirdi?

 

 2. Egzersiz Yaparlar

Başarılı bir girişimci hafta sonlarını egzersiz yaparak değerlendirir. Hafta içi yoğun iş temposundan spor yapmaya vakit bulamadıkları için hafta sonlarını koşarak, ağırlık kaldırarak, yüzerek değerlendirir.

Özellikle ailenizle ve arkadaşlarınızla katılacağınız tırmanış, bisiklet sürme, yüzme, kürek çekme gibi aktiviteler hem bedeninize hem de zihninize sağlık ve dinçlik verir.

Sağlığınızı, sporu ve beslenmeyi hayatınızda öncelikli kılarsanız bunun faydalarını ruhsal sağlık açısından da görürsünüz. Bu nedenle spor yapmıyorsanız bir anca önce başlamalı, spor yapıyorsanız da kendinize belli hedefler koyarak sportif anlamda o hedefe ulaşmaya çalışmalısınız.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

3. Sosyal Aktivitelere Katılırlar

İnsanlar sosyal varlıklardır. Bir insanın psikolojik olarak sağlıklı olabilmesi için sağlıklı, üretken ve sosyal bir yaşantısı olmalıdır. Başarılı bir girişimci hafta sonu ya da tatil günlerinde ailesiyle, arkadaşlarıyla kaliteli vakit geçirir.

Ayrıca fırsat buldukça akademik konferans, sinema, tiyatro, konser gibi aktivitelere katılır. Bu tür etkinlikler yeni insanlarla tanışmak, yeni bağlantılar kurmak açısından oldukça önemlidir. Yani sosyalleşmek hem kişisel hayatınıza hem de iş hayatınıza olumlu katkılar sağlar. Bir girişimci müze gezmenin vakit kaybı olduğunu düşünmez.

 

4. Projeleri Üstünde Çalışırlar

Başarılı bir girişimci hafta sonlarının üzerinde çalıştığı önemli projelere odaklanmak için iyi bir zaman dilimi olduğunu bilir. Hafta içinin yoğun temposunda yeterince ilgilenemediği önemli konulara konsantre olur.

Bir konuyu netleştirelim: Tüm hafta sonunuzu çalışarak geçirmek zorunda da değilsiniz. Örneğin tek başına çalışan bir girişimci olarak şirketinizin sosyal medya etkileşimlerini yapması için bir kişi ya da ajansla anlaşabilirsiniz. Bu sayede yapılması gereken işleri o alanda uzman kişilere teslim ederek hafta sonunu dilediğiniz gibi geçirebilirsiniz.

 

5. Ailesiyle Zaman Geçirirler

Başarılı bir girişimci, ailenin ve arkadaşların öneminin ve onların desteğinin ne kadar büyük bir manevi değer olduğunun farkındadır. Bu nedenle özel hayatında ailesi ve arkadaşlarıyla kaliteli zaman geçirmeye büyük önem verir.

Her şeyden önce şunu bilmek lazım: Esas mutluluk banka hesabınızdaki paranın miktarıyla ya da şirketinizin büyümesiyle değil; fiziki ve ruhsal olarak sağlıklı olmanızda saklıdır. Bu yüzden ruhsal sağlığınızı pekiştirmek ve artırmak için güzel anılara sahip olmak, ailenizle ve arkadaşlarınızla  maceralara atılmak son derece önemlidir.

Eğer iş hayatı gereği ailenizi ihmal ettiğinizi düşünüyorsanız bundan sonra onlara daha çok vakit ayırmaya çalışın. Aradaki pozitif farkı kısa sürede idrak edeceğinize emin olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Aileyle Vakit Geçirmeye Zaman Ayırmanın Yolları

 

6. Yaratıcı Faaliyetlerle Uğraşırlar

Yaratıcı faaliyetlerde bulunmak, başarılı ve üretken bir yaşamın anahtarıdır. Başarılı girişimcilerin hemen hepsi de yaratıcı etkinlikler için kendilerine zaman ayırır. Söz gelimi, kitap yazmak, klasik otomobil restorasyonu, sokak fotoğrafçılığı, ukulele çalmak gibi şeyler yaratıcılığınızı geliştirir. Bu noktada hobinizi ve tutkunuzu ancak kendiniz belirlersiniz. Dünyanın en önemli yatırımcısı olarak adlandırabileceğimiz Warren Buffett, ukulele çalıp şarkı söylemeyi tercih ediyor. Siz de kendi sevdiğiniz şeylerle vakit geçirip kafanızı boşaltmalısınız ve deşarj olmalısınız.

Başarılı iş insanlarını pazartesi sabahları enerjik, tabiri caizse bomba gibi görürsünüz ve “Bu enerjinin sırrı ne acaba?” diye düşünürsünüz. İşte bu insanların enerjik olmalarının ardında sevdikleri şeylerle ve sevdikleri kişilerle zaman geçirmenin verdiği mutluluk ve huzur yer alır.

Mutlaka okuyun: Ofis Dışı Saatlerde İşinizden Uzaklaşmak

 

7. Yalnız Zaman Geçirirler

Başarılı girişimciler düşünmek ve kafalarını toplamak için yalnız vakit geçirmeye de önem verir. Yalnız geçirilen zaman kişiye aklındaki sorulara yanıt arama, yeni hedefler bulma, geleceğe dair planlar yapmak için fırsat hazırlar.

Yalnız vakit geçirmek iç muhasebe yapmak için de idealdir. Söz gelimi “Geçen hafta nasıl geçti? Nerelerde hata yaptım? Aynı durumlar önümüzdeki hafta karşıma gelirse nasıl reaksiyon göstermeliyim?” gibi soruların cevabını arar. İç muhasebe, kişiye ilerideki süreç hakkında oldukça faydalı ip uçları verir. Başarı da zaten adım adım kazanılan bir şeydir.

Mutlaka okuyun: Karmaşık Bir Dünyada Rekabet Avantajı Olarak Yalnızlık

 

8. Telefonla İlişiği Keserler

Cumartesi ya da pazar… Başarılı insanlar haftanın bir günü telefonla ilişiklerini keserler. E-maillerini kontrol etmezler, sosyal medyaya girmezler, internette gezinmezler. Bu sayede enerjilerini ve zamanlarınızı reel hayata aktarırlar. Hem gözleri hem de zihinleri dinlenir. Siz de haftanın en azından bir günü telefonunuzu kapatın ve internete girmeyin. Size kalacak vaktin bolluğuna şaşıracaksınız!

Mutlaka okuyun: Telefonu Daha Az Kullanmak İstiyorsanız Önce Sebebini Anlayın

 

9. Yeni Yerler Keşfederler

Hafta sonları birkaç günlük seyahat için idealdir. Yeni şehirler, yeni sokaklar görmek; farklı atmosferlerde yer almak bakış açınızı tazeler, olaylara ve olgulara yeni bir perspektiften bakmanızı sağlar.

Yani hafta sonu 2 gün de olsa bir Berlin ya da Antalya havası solumak şahane bir fikirdir. Ancak yeni yerler keşfetmek için illa şehir dışına çıkmanız da gerekmez. Başarılı girişimcilerin pek çoğu hafta sonlarında yaşadıkları şehri keşfe çıkar. Diğer bir ifadeyle yaşadığınız şehrin kendine has bölgelerini gezmeye de gidebilirsiniz.

Örneğin İstanbul’da yaşıyorsanız bir hafta sonunu Ayasofya Müzesi’ni detaylı bir şekilde gezmeye ayırabilirsiniz. Ya da İstanbul’a birkaç saat uzaklıktaki Tekirdağ’ın enfes kırlarında ailenizle piknik yapmaya gidebilirsiniz.

Burada önemli olan tebdil-i mekandır esasında. Eskilerin dediği gibi “tebdil-i mekanda ferahlık vardır.”

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Macera Dolu Bir Seyahate Çıkmanın 5 Faydası

 

10. Kitap Okurlar

Başarılı girişimcilerin pek çoğu kitap kurdudur. Zira bu kişiler başkalarından bir şeyler öğrenme konusunda oldukça istekli insanlardır. Dergileri takip ederler, başka insanlarla iletişim kurarlar, internet üzerinden yayınları takip ederler ve kitap okurlar.

Tabii başarılı insanlar sadece iş konusunda kitaplar da okumazlar. Onlar hayal güçlerini geliştirecek, kendilerine manevi bir haz verecek edebiyat eserlerini de ilgiyle okurlar. Kitap okumak kişinin zihnini parlak fikirlere karşı uyanık tutar. Parlak bir fikrin de nereden geleceği hiç belli olmaz. Bu nedenle bilhassa edebiyat ve sinema kişiye yepyeni bir dünyanın kapılarını aralayabilir.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Kitap Okuma Tavsiyeleri

 

11. Yeni Haftayı Planlarlar

Başarılı girişimci için hafta pazartesi günüyle başlamaz. Pazar günü haftayı planlamak için harika bir zamandır. Başarılı insanlar pazar günü masa başına geçip yeni haftanın planını yapar. Yani “Pazartesi ne yapılacak? Salı günü toplantıda hangi konular gündem gelmeli? Çarşamba günü yapılacak ikili görüşmede nelere dikkat etmek lazım?” gibi yeni haftanın planlamasını hafta sonu yapmak haftaya hazırlanmak için harika bir alışkanlıktır. Twitter kurucularından Jack Dorsey de cumartesi gününü doğa yürüyüşü yaparak, pazar gününü de yeni haftaya hazırlanarak geçiriyor.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir