Girişimciler İçin Macera Dolu Bir Seyahate Çıkmanın 5 Faydası

Yeni yerler keşfetmek ve doğada çeşitli zorluklarla mücadele vermek, insana esneklik ve öz güven kazandırır. 15 yıldır kendi işimin patronuyum. İlk birkaç yıl dışında, işlerim gayet iyi gitti. Başarılı atılımımda birkaç faktörün etkisi oldu. Bunlar arasından yalnızca biri bana öz güven, ilham ve yüksek algı kazandırdı: o da macera seyahatlerine çıkmak. Bu seyahatlere çıkıp da, gidecekleri yere varır varmaz, geri dönmek isteyen sayısız iş adamı tanıdım. Rahat evlerini bırakıp da, yüksek dağlara yolculuk etmeyi, doğada sessiz yürüyüşler yapmayı ya da birkaç günlüğüne Avustralya’da sörf yapmayı saçma ve anlamsız buluyorlardı. Tamam, anlıyorum fakat sizi temin ederim, macera seyahati iş hayatında mucizeler yaratıyor.

Seyahati öğretici bir deneyim olarak ele aldığımız takdirde, bunun çok doğru bir yaklaşım olduğu anlaşılmaktadır. Eğlence veya macera amaçlı olsun, dünyanın neredeyse yarısını gezdim, yedi kıtadan beşine ayak bastım, düzinelerce ülkeye seyahat ettim ve benden çok daha akıllı olan yüzlerce insanla tanıştım. Her seyehatin ardından eve döndüğümde, hayatta işime yarayacak birkaç ders öğrenmiş oluyordum.

 

1. İlham Kaynağıdır

Yeni ya da farklı bir çevre ve kültürle tanıştığımızda, dünyayı farklı bir gözle görme fırsatına sahip oluruz. Sorunlarımıza ve hayatımızdaki zorluklara farklı bir perspektiften değerlendirme imkânı buluruz. Yabancı ülkelere yaptığımız iş seyahatlerinde de böyle bir şans yakalayabiliriz fakat bu nadiren olur. İş seyehatleri genelde, bilinçaltımızın sorunlara çözüm getirme yetisini tetiklemede yetersiz kalır. Eğlence seyahatleri ise bir bakımdan macera seyehatlerine benzer ve ilham kaynağı olması açısından, iş seyahatlerine nazaran çok daha yararlıdır.

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Okuması Gereken İlham Verici 10 Kitap

 

2. Esnek Olmayı Öğreniriz

Çalışırken kafamız dalgın olduğunda, hata yapma olasılığımız artar. Macera seyahatine çıkmak deşarj olmamızı ve yeni şeyler öğrenmemizi sağlar. Aynı zamanda yenilenmemizi sağlayarak, dayanıklılığımızı artırır. Geçenlerde Kosta Rika’nın yağmur ormanları üzerinde 100 metrelik bir bungee jumping atlayışı yaptım. Tabii ki çok korkuyordum fakat korkumu yenerek benzeri deneyimler yaşamak, iş dünyasındaki çetin şartların üzerimde oluşturduğu baskıya daha kolay dayanmamı sağladı.

Mutlaka okuyun: Girişimciler, Değişimlere Karşı Nasıl Dayanıklı Olabilir?

 

3. İnsanları Daha İyi Tanırız

Ben şuna inanıyorum: düzgün iletişim, iş hayatında yaşanan gerilimleri en aza indirgemekte. Aynısı özel hayat için de geçerlidir. Macera ve yurt dışı seyahatleri ile farklı diller, lehçeler ve iletişim stilleri ile karşılaşırız. Bu sayede insanların birbirileriyle kurdukları başarılı etkileşimleri, geniş perspektiften anlamamız mümkün olur. Aynı zamanda küresel pazarlama açısından bize kültürel farkındalık avantajı sağlar. Eğer insanları etkilemenin ve insanlara ulaşmanın yeni yollarını arıyorsak, macera seyahatine çıkarak yeni ve farklı iletişim durumları içerisine girmeliyiz.

Mutlaka okuyun: Tüketici Davranışlarını Anlayarak Satışları Artırmanın Yolları

 

4. Yönetmek Yerine Liderlik Ederiz

Şuna hiç şüphe yoktur ki, iş yönetimi günden güne gelişme göstermektedir ve işimizi büyütmeyi gerçekten istiyorsak yeni ve büyük fikirlerle birlikte liderlik vasıflarına da sahip olmalıyız. Tabii patron koltuğunda otururken böyle bir vizyona sahip olmak zordur. Bunun için iş ortamından uzaklaşarak yeni ufuklara yelken açmak gerekir. Seyahate çıktığımızda, bize bağlı çalışan iş arkadaşlarımızı, mikro yönetimi ve analiz verilerini arkamızda bırakırız. Bu sayede çalışanlarımıza irade serbestisi kazandırmakla kalmaz, stratejik büyüme üzerine odaklanma fırsatı elde ederiz. Aynı zamanda statükocu yaklaşımdan kurtulur ve çalışanlarımızın rahat bir nefes almalarını da sağlamış oluruz.

Mutlaka okuyun: Harika Bir Liderin Sahip Olması Gereken Özellikler

 

5. Öz Güvenimizi Artırır

Beklenmedik ya da sıradışı şeyler yaptığımızda iş çevremizin ilgisini kazanırız. İşle ilgili olmayan bir macera ya da hayat deneyimimi paylaştığımda aldığım olumlu izlenimlerin ve yaptığım anlaşmaların sayısını hatırlamıyorum bile. Serüven peşinde koşan düzinelerce saygın ve akıllı girişimciyle karşılaştım ve onlara bakınca kendime şunu söyledim: “Eğer onlar yapabiliyorsa ben de yapabilirim.” Macera peşinde dünyayı baştan başa gezmenin sonucu edindğim en büyük kazanç, iş hayatıma aktardığım sayısız ilhamdı.

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi Artırmanın Yolları

 

İlginizi çekebilir

Seyahat Etmek Beni Daha İyi Bir Girişimci Yaptı!
Seyahat Ederek Çalışmak İsteyen Girişimcilere Tavsiyeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.