Girişimciler İçin Zengin Olmanın Yolları

Demek siz de zengin olmak istiyorsunuz? Bu hemen hemen herkesin paylaştığı ortak bir arzudur fakat daha önce de denediğiniz ve test ettiğiniz alışkanlıklarınızı sürdürüyorsanız bu, sizin için o kadar da yüce bir hedef olmayabilir.

İlk olarak, bu hedef öz disiplin ve sabır gerektirmektedir. Yanınızdaki diğer insanları düşünme gerekliliğini, onların sorunlarını çözebilmelerinde yardımcı olmayı ve onlardan potansiyel olarak öğrenebileceklerinizi de içermektedir.

Aynı zamanda, hayallerinizi gerçekleştirebilmek için ne kadar çalışmanız gerektiğini de biliyor olmalısınız. Girişimcilik serüveninize başlamadan önce, sizin için değerli olan ve size gerçek anlamda para kazandırabilecek bir hayalin peşinde olacağından emin olmalısınız. Sıkı çalışmak her ne kadar önemli olsa da, içinizde bu hayal ile ilgili tutku duymuyorsanız söz konusu hayalin sürdürebilir olmasının imkanı olmayacaktır. Dolayısıyla kendinize bir rutin belirleyin, uzun dönemli bir plan oluşturun ve bu plana sadık kalın.

Bu noktada, zengin olmanın yollarına dair aşağıda listelenen, akıllıca belirlenmiş 15 öneriye göz atmanız faydalı olacaktır.

 

1.Mevcut kaynaklarınızın sağladığı standardın altında kalmaya çalışın.

“Zengin olmanın en hızlı yoluna dair en iyi tavsiyem mevcut paranızı harcamıyor olmaktır. Ancak bu şekilde ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla paraya sahip olabilirsiniz.” Ancak yeterli miktarda para biriktirebildiğinizde, mevcut işinizden ayrılmayı ve kendi şirketinizi kurmayı düşünebilirsiniz. Uber CEO’su Travis Kalanick’in bir tweet’inde de bahsettiği gibi mevcut kaynaklarınızı harcamamak lüks ve pahalı bir araba için paranız olsa bile eski arabanız ile idare etmeniz anlamına gelebilir.

 

2. Yıldızlardan önce ayı hedefleyin.

Küçük karlar bir araya geldiğinde arzulanan büyük başarıyı getirir. Örneğin, yatırım yapmayı ele alalım: Yola çıkmak için çok fazla şeye ihtiyacınız yoktur ve hemen büyük sonuçlar almayı da beklememeniz gerekir. Sabırla, küçük şeyleri bir araya getirerek daha büyük bir şeyi meydana getirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yüzde 10 Kuralı: Küçük Adımlarla Büyük İlerleme Kaydetmek

 

3. İnsanlara yardım edin.

Dünyanın geri kalanı ile paylaşabileceğiniz belli yetenekleriniz, deneyimleriniz ve tutkularınız olabilir. Bu noktada, yeteneklerinizi devreye alarak ve zaman ayırarak başkalarına, hayatlarını iyileştirmeleri için yardımcı olun.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikten Zengin Olmak, Başkalarına Yardım Etmekle Başlar

 

4. Yetkin biri olduğunuza inanın.

Kendinizi başkaları ile kıyaslamayın ve yaptığınız şeyler karşısında yeterince para kazanabilecek kadar yetkin olmadığınızı düşünüp endişelenmeyin. İnsanlar sizin danışmanlığınıza ya da hizmetlerinize ihtiyaç duyuyorsa bunu bir satış imkanına dönüştürebilirsiniz ve karşılığında rekabet gücü yüksek bir ücret isteyebilirsiniz.

 

5. Ev satın almayın.

Her ne kadar herkes ev almanın hayalini kursa da, girişimci birinin yaşam stili gün geçtikçe çok daha fazla dinamik ve bir yere bağlı olmamayı gerektiren bir şekle bürünmektedir. Evinizin kredi taksidini ödemek için yıllarınızı harcamak yerine, aylık ödemelerinizi kira olarak harcayıp mevcut birikiminizi başka yatırımlar için kullanmayı deneyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yatırım İçin Ev Almak Mantıklı mı?

 

6. Sektör seçimini ilgili alanlarınıza göre yapın.

Sevdiğiniz işi yaparsanız hayatınız boyunca para kazanmak için çalışmak zorunda kalmazsınız.

Başarı yakalayabilmek için, tutku duyduğunuz bir alanda faaliyet gösterecek şekilde şirketinizi kurmalısınız. Girişimcilik serüveni çok sıkı bir çalışma temposu gerektirir, bu nedenle yaptığınız için için çarpan bir kalbiniz yoksa zamanla bu çalışma temposunu sürdürebilmek sizin için çok daha zor hale gelecektir. Sektör tercihinizi sırf ilgili sektörün kazançlı olduğunu düşündüğünüz için yapıyorsanız işini sizden daha iyi yaptığını bildiğiniz birinin sizi rekabette saf dışı bırakabilme ihtimali yüksek olacaktır.

Mutlaka okuyun: Sevdiğiniz İşi Yaparak Para Kazanmanın 7 Adımı

 

7. Bir probleme çözüm getirin.

Sağladığınız ürün ya da hizmet için mutlaka aktif bir sektörün varlığı da gerekmektedir. Bu noktada, müşterilerin ihtiyaç duyduğu bir ürün ya da hizmeti sunduğunuzdan emin olmalısınız. Mevcut durumda sektörde sizin yapmak istediğiniz bir şeyi çoktandır yapan başka aktörler varsa da, kendinizi onlardan farklılaştırabilmenin bir yolunu bularak kendinizi geliştirmeye çalışın.

Mutlaka okuyun: Rakiplerinize Değil, Müşterilerinize Odaklanın!

 

8. Finansal bir planınız olsun.

Zengin olma hedefinize nasıl erişeceksiniz? Yol boyunca hangi küçük hedefleri başarmanız gerekiyor? Oturun ve kendinize önceliklerin, bir zaman çizelgesinin, emeklilik planının olduğu bir plan oluşturun. Diğer bir deyişle size ve durumunuza uyabilecek ne varsa hepsini gözden geçirin.

Mutlaka okuyun: Plan Nasıl Yapılır?

 

9. Kredi notunuzu artırın.

İyi bir kredi notuna sahip olmak, daha büyük satın almalar için gerekli finansmanı sağlayabilmenizde ve şirketinizi ölçeklendirebilmenizde size yardımcı olacaktır. Öte yandan, zayıf bir kredi notuna sahip olmak ise yüksek faiz oranları ile sizi zor duruma sokacaktır. Pek çok şirket sahibi genelde bireysel kredinin yanı sıra şirketleri için de yüksek kredi notu oluşturmaları gerektiği konusunda bilinçsiz davranır. Bu noktada finansal ödemelerinizi zamanında yaparak, borç miktarınızı azaltarak ve kredi raporlarınızı periyodik olarak kontrol ederek kredi notunuzu önemli ölçüde yükseltebilirsiniz.

 

10. İlgi gösterin.

Güncel olayları takip edin ve özellikle faaliyet gösterdiğiniz sektörler ile ilgili yayınlara üye olun, böylelikle rakiplerinizin aksiyonları takip ederek onlar ile aynı ivmeyi yakalayabiliyor olursunuz. Diğerlerinin aldığı pazar aksiyonları ve anlaşmaları ile ilgili notlar alın, kazanılabilecek potansiyel ilişkiler, ortaklıklar ve yeni fırsatlar için iç görü edinmeye çalışın.

Mutlaka okuyun: Sektörde Lider Olmak İstiyorsanız Başkalarına Yardım Edin!

 

 

11. Erken kalkın.

Aile üyelerinizden, iş arkadaşlarınızdan ya da dikkatinizi dağıtarak sizinle işiniz arasına giren kişilerden veya günlük aktivitelerden önce güne başlayarak, yapılması gereken işler ile ilgili bir adım önde olma fırsatını yaratmalısınız. Araştırmalar gösteriyor ki en başarılı girişimciler çoğunlukla güne erken başlayan kişilerdir.

Mutlaka okuyun: Sabah 5’te Kalkmak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

 

12.Tutarlı olun.

Herhangi bir şey ile ilgili ilişkilendirildiğiniz ya da ürün veya hizmetinizin tutarlı şekilde ulaşılabilir olduğu zaman insanlar sizi kolay kolay unutmayacaktır. Bu strateji özellikle sosyal medya kullanan girişimcilerin işine belirgin şekilde yaramaktadır. Örneğin bu konuda, düzenli olarak yayınladıkları içerikler sayesinde milyonlarca takipçi kazanan youtuberları veya Instagram fenomenlerini örnek olarak alabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Girişimcilik Hayatında Tutarlılığın Gücü

 

13. Bir lider gibi icraate geçin.

Başkalarının size lider gözü ile bakabilmesi için lider gibi konuşun ve aksiyon alın. Rol modeller oluşturun, liderlerin saygı kazanabilmek için gösterdikleri dürüstlüğü, amaç barındıran konuşmalarını, sergiledikleri duruşu örnek alın. Her ne kadar başta size samimi gelmeyecek olsa da burada önemli olan bu imajı yaratabilmektir. Fakat, buradaki ince çizgiye de dikkat etmelisiniz, bunu yaparken göstermeye çalıştığınız duruşun itici bir etki yaratmasına neden olmamalısınız.

Mutlaka okuyun: Örnek Davranışlarla Liderlik Etmek

 

14. Dış kaynakları kullanın ve görev dağılımı yapın.

Sayısız yeteneğe sahip girişimciler bile sahip oldukları vizyonu tek başına pratik hayata dökemezler. Bu nedenle, siz de beraber çalışmak üzere, güçlü yanlarınızı daha fazla ortaya çıkaracak ve zayıf yanlarınızı tamamlayacak yetenekli ve kalifiye kişileri işe almalısınız. Belli bir alanda uzmanlığınız yoksa uzman olan birini bulmanız gerekmektedir. Değerli zamanınızı ise en iyi yaptığınız ve başkalarının ellerine bırakamayacağınız işleri yapmak için ayırmalısınız.

Mutlaka okuyun: Görev Dağılımı Nasıl Yapılır?

 

15. Zenginliğin başka formlarını da dikkate alın.

Her ne kadar “sözün bittiği yer” olarak değerlendirilse de, para her şey demek değildir. Huzurlu ve üretken bir yaşam kurduğunuzda güçlendireceğiniz fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığınızın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü günün sonunda, sağlık ya da kişisel ilişkiler gibi kişisel önceliklerinize odaklandığınızda, kendinizi çok daha mutlu ve çok yönlü hissedeceksiniz, ki zaten bunun da ardından çok büyük ihtimalle hayal ettiğiniz finansal zenginlik de sizi bulacaktır.

Mutlaka okuyun: İşteki Başarınızda Sağlıklı Olmanın Önemi

 

İlginizi çekebilir

Günün Birinde Nasıl Zengin Olunur?
Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir