Harika İş Fikri: Sanal Tarım

Çevreci ve başarılı bir iş fikri arıyorsanız bu yazımız tam size göre. Bahçelerde yetişen sağlıklı sebzeleri sever misiniz? Bu sebzeler sevgi ve tutkuyla yetişiyor. Kendi stoklarınızın olmasını ve hiçbir çaba sarf etmeden bunların her hafta kapınıza kadar gönderilmesini ister misiniz?

İşte size çözüm: “Le verdure del mio orto” sadece bir telefonla bütün bunları hatta daha fazlasını sizin için yapıyor. Kendi sanal bahçenizi seçiyorsunuz, ardından ne kadar alanda ne tür sebzeler yetiştireceğinizi belirliyorsunuz ve nitelikli bahçıvanlar tarafından yetiştirilen ürünleriniz her hafta kapınıza geliyor. Üstelik bahçenizi ziyaret edebileceğiniz gibi internet üzerinden de takip etmeniz mümkün.

Ütopya mı? Kesinlikle değil. Bütün bunların yaratıcısı girişimci Paolo Ferraris’in anlattıklarını sizin için derleyip topladık.

”Le verdure del mio orto” ( bahçemin sebzeleri ). Bu harika iş fikrinin arkasında kim var?

IED’ de de endüstriyel tasarım öğrenimi görmek için kırsal alandan uzaklaştıktan sonra aklıma bu iş fikri geldi.  Tasarım inovasyonları ve ülkenin geleneklerini birleştirmenin yolunu arıyordum. Bu sayede de bu proje ve aynı zamanda internet sitemiz (projenin en önemli aracı ) doğdu. Ayrıca şirketimizin ( pirinç ) üretimini çeşitlendirmenin ve tutkumuzu araziye ve meyvelere aktarmanın yollarını arıyordum.

Ne zamandır bu iştesiniz?

Proje 2009’un ocak ayında doğdu ve lansman etkinliği Milano’da yapıldı. İlk gönderimler aynı yıl eylül ayında yapıldı.

Proje iyi karşılandı mı?

Projeye kısa sürede tepki verildi. İnsanların çoğu sağlıklı gıda tüketimi ve bütün yönleriyle doğaya saygı duyulması konusunda bilinçlendiğinden dönüşler kısa sürede oldu.

Bugün hangi İtalyan bölgeleri bahçe kiralayabiliyor?

Tonio ve beldeleri, Vercelli, Milano ve beldeleri, Roma ve beldeleri şimdiye dek servis yaptığımız noktalardır. Ayrıca bu kış Floransa, Pistoia ve Prato’ya da gönderimler başlayacak.

Tipik müşterilerinizin özellikleri nelerdir?

Müşterilerimiz genelde küçük çocukları olan genç çiftlerden oluşmakta ve hepsi de meyve ve sebzelerin hakiki olması gerektiğini ve mevsiminde yenmesi gerektiğini bilen insanlardır.

Gerçekten bir sürü seçeneğiniz var. Sebzeler, meyveler ve hatta pirinç… En başarılı ürününüz hangisi?

Tabii ki sebzeler.

Kendi arazinizden favori sebzelerinizi toplama fikri gerçekten çok ilginç.  Acemiler veya hiç deneyimi olmayanlar için bahçe türü önerebilir misiniz?

Müşterilerimize genellikle daha fazla sebze ve meyve alabilecekleri fideleri öneriyoruz. Bu sayede her hafta içinde birçok çeşit olan sepetler alıyorlar… Ve aynı zamanda daha önce hiç dikkat etmedikleri lezzetli sebzeleri de denemiş oluyorlar.

10 sene sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

Bağlı ortaklıklarımızı genişletmeyi ve İtalya’da potansiyeli olan daha fazla alana ulaşmayı umuyoruz.

Son olarak çevre dostu yaşam sizce ne anlama geliyor?

Doğayı her anlamda sevmek ve saygı duymak.

Çevre dostu iş kurmak isteyenler için en güzel ve başarılı iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir