İyi Bir Girişimci Adayı Olduğunuzu Gösteren 29 İşaret

Bugünlerde en popüler profesyonel iş kollarından biri de girişimciliktir. Peki, bunu bu kadar havalı yapan nedir? Önemli ölçüde kişisel risk alarak büyük bir servet edinme şansı mı veya üretilen ürünler ve verilen hizmetlerle dünyayı değiştiren çözümler sunmak mı yoksa hayatınızı bir patron olarak sürdürebilme özgürlüğü mü?

Üçü de kulağa hoş geliyor değil mi? Peki, kendinizi daha önce bir girişimci olarak hayal ettiniz mi (kendinizi girişimci sayabilecek nitelikte şeyler yaptığınızı düşünmüyor olsanız bile)?

Aşağıda verilen 29 işareti okuyarak iyi bir girişimci adayı olup olmadığınızı ölçebilirsiniz.

 

1- Çocukken bir şeyler satar mıydınız?

Pokemon kartları, limonata, su ya da el yapımı takılar… Çocukken bir şeyler satma ya da bazı hizmetler verme gibi bir alışkanlığınız olduysa, girişimci ruhuna sahip olduğunuzdan bahsedebiliriz.

Mutlaka okuyun: Çocukluk Döneminizin Yetişkinlik Dönemindeki Başarılarınızı Etkilediğinin 26 İspatı

 

2- Sabah 9 akşam 5 tarzı çalışma modu bana göre değil mi diyorsunuz?

Sabah 9 akşam 5 tarzı işlerde bir sorun var demiyorum sadece zamanınızın büyük bölümünü ve enerjinizi girişimcilik faaliyetleriniz için ayırmak isteyebilirsiniz diyorum. Örneğin, yeni bir uygulama geliştirmek, öğretmenlerle danışmanları online olarak öğrencilerle buluşturan bir hizmet oluşturmak, insanların tutkularını paraya dönüştürmelerini sağlamaya yarayan bir kitap yayımlamak ya da bununla ilgili bir kurs düzenlemek gibi.

Bu saydıklarım kulağınıza tanıdık geliyorsa siz potansiyel bir girişimci olabilirsiniz demektir. İşin tuhaf yanı, girişimciler yeni bir iş kurma aşamasında haftanın yedi günü sabah 7 akşam 11 mesaisi yapabilmektedir ve buna rağmen işlerini sevmeye devam ederler çünkü sevdikleri işi yapmaktadırlar.

 

3- İş yerindeki çalışma ortamına uyum sağlayamıyor musunuz?

İş yerindeki ortama ayak uyduramuyor, geleneksel çalışma şekilleri bana göre değil diyorsunuz ve kurum kültürü terimi size oldukça uzak. Siz farklı bir şeyler yaratmak istiyorsunuz, sıra dışı bir şeyler.

 

4- Yeni fikirleri seviyor musunuz?

Taze fikirler size macerayı çağrıştırıyor. Çoğunlukla fikirle ilgili olarak gerekli çalışmalara başlamaktansa fikrin kendisi daha çok ilginizi çekiyor.

 

5- Aklınıza tonla yeni fikir mi geliyor?

Taze fikirleri o kadar seviyorsunuz ki aklınıza tonla yeni fikir geliyor. Eğer sık sık beyninizde bir ampul yanıyorsa ve aklınıza gelen bu fikirleri bir yerlere not etmekte zorlanıyorsanız potansiyel bir girişimci olabilirsiniz.

 

6- Geleneksel eğitim sistemini beğenmiyor musunuz?

Toplumsal kültüre ayak uyduramamak dışında geleneksel eğitim sisteminin katı yapısı hoşunuza gitmiyor. Üstelik bu sistemin dünyada gelişimin hızını düşürdüğünü düşünüyorsunuz. Bununla beraber gelişime katkı sağlamak üzere sayısız fikre sahipsiniz. Öğretmen ve öğrencileri eğitim ve inanç sistemleri hakkında düşünmeye sevk edebilirsiniz. Sınırları zorlamayı seviyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Montessori Eğitim Sistemi ve Büyük Başarılara İmza Atmış Mezunları

 

7- Seyahat etmeyi seviyor musunuz?

Macerayı seviyorsunuz. Sırt çantanızı yüklenip dünyayı gezmiş olabilirsiniz. Mesela maceracı ruhunuzla garajınızda bir bilgisayar toplamış ya da kendinize bir giysi tasarlayıp büyük beğeni kazanmış da olabilirsiniz. Yeniliği, yeni yerler görmeyi, yeni insanlar tanımayı, yeni fikirler duymayı ve global bazda yeni işler kurmayı seviyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Macera Dolu Bir Seyahate Çıkmanın 5 Faydası

 

8- Bağımsız olmayı seviyor musunuz?

Önünüzde seçenekler olmasını ve bunlar arasından seçim yapmayı seviyorsunuz. Başkaları için çalışmaktansa kendi işinizin patronu olma düşüncesi sizin için daha iyi ve sizi daha çok heyecanlandırıyor Dünyaya yeni bir değer katmak gibi bir özgürlüğe sahip olmayı seviyorsunuz.

 

9- Lider misiniz?

Hayatın çeşitli alanlarında liderlik özelliklerinizi sergilemeye meyillisiniz. Bu bir gece eğlencesi için arkadaşlarınızı organize etmek ya da futbol maçı yapmak için bir takım kurmak olabilir. Liderlik girişimcilikte güçlü bir özelliktir.

Mutlaka okuyun: “Doğuştan Bir Lider Misiniz?” 4 Soruda Liderlik Yeteneklerinizi Ölçün.

 

10- İnsanlara yardım etme ihtiyacı mı hissediyorsunuz?

İnsanı hayatta en çok motive eden şeylerden biri de yardımseverliktir. İnsanlara yaşam gereksinimlerini karşılamaları için iş imkânı sağlayarak müşterilere seçkin bir hizmet sunmak sizi inanılmaz şekilde rahatlatır.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikten Zengin Olmak, Başkalarına Yardım Etmekle Başlar

 

11- Vizyon sahibi misiniz?

Dünyaya nasıl bir katkı yapmak istediğinizi biliyorsunuz. İnsanların yaşam kalitelerini yükseltmek üzere dünya çapında veyahut yaşadığınız çevreyi kapsayacak şekilde henüz yapılmamış bir şeyler yapmak istiyorsunuz.

 

12- İşlerin nasıl geliştirileceğini fark eden bir yapıya mı sahipsiniz?

Hayatınızı, işlerinizi ve sistemleri nasıl daha iyi bir hale getiririm ya da geliştiririm şeklinde bir düşünce yapısına sahipsiniz. Örneğin, bir akıllı telefon uygulamasını nasıl daha iyi bir hale getireyim ki kullanıcılar için daha değerli olsun ya da bir yemek tarifini nasıl bir katkı yapayım ki daha sağlıklı ve lezzetli olsun şeklinde kafa yoruyorsunuz. Bir şeyleri iyileştirmek yani daha iyi bir hale getirmeye odaklanmak girişimci olduğunuza işaret eden önemli bir faktördür.

Mutlaka okuyun: İşinizi Geliştirmek İçin Dikkate Almanız Gereken 45 Tavsiye

 

13- Gelişmeyi sever misiniz?

İnsanlara yardım etmek yönündeki güçlü isteğin yanı sıra gelişim konusunda da güçlü bir motivasyona sahipsiniz. Hayatta ilerlemeyi ve diğerlerinin de ilerlemelerine yardımcı olmayı seviyorsunuz.

 

14- Hayatta önünüze çıkacak büyük fırsatları mı bekliyorsunuz?

Olası fırsatları görme gibi bir yeteneğiniz var. İlgi çekici ürün ya da hizmetleri fark ediyorsunuz. Özellikle yurt dışı seyahatlerinizde ve bunları ülkenize getirmek istiyorsunuz. Düzenli olarak yeni fikirler, konseptler, ürün ve hizmetlerle ilgili medya kaynağı sunan çeşitli siteleri ziyaret ediyorsunuz. Girişimciler büyük fırsatları ve özellikle işlerini büyütmeye yardımcı olacak fırsatları severler.

 

15- Çeşitliliği seviyor musunuz?

Çeşitliliği ve değişikliği seviyorsunuz ve bunları kendi hayatınıza ve diğerlerinin hayatlarına değer katmak üzere kullanıyorsunuz.

 

16- Bir ekibin parçası olmayı ister misiniz?

Ekip çalışmasını seviyorsunuz. İşleri kendi başınıza yürütmeyi seviyor olsanız bile çalışanlarınızla iş bölümü yapma gibi bir yeteneğe sahipsiniz ve böylelikle en yetenekli olduğunuz konulara odaklanabiliyorsunuz. Girişimciler ekip lideridir ve ekibiyle birlikte bir şeyler yaratma vizyonuna sahiptir. Eğer siz de ekip çalışmasını ve özellikle liderliği seviyorsanız girişimci olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Harika Bir Ekip Kurmak ve Yönetmek

 

17- Esneklik ve spontanlık en sevdiğiniz şeylerden biri mi?

Geleneksel eğitim sistemini sevmeyişinizle bağlantılı olarak esneklik ve spontanlığı seversiniz. Bunlar girişimcilerin yaşam tarzına damgasını vuran iki önemli özelliktir. Siz de bu şekilde düşünüyorsanız bir girişimci adayı olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikte Hızlı Hareket Etmenin Önemi

 

18- Arkanızdan kalıcı bir miras bırakmak mı istiyorsunuz?

Hayatta olduğunuz süre içerisinde insanların hayatlarına iyi yönde tesir edecek ve öldükten sonra da adınızı yaşatmaya devam edecek anlamlı bir şeyler yaratmak için güçlü bir istek duyuyorsunuz. Girişimciler sundukları ürün,  hizmet ve dünyaya kattıkları değerler ile insanların hayatlarına kalıcı bir miras bırakma konusunda takıntılıdır.

 

19- Sorun çözücü müsünüz?

Aileniz ve arkadaşlarınız sizi sorun çözücü olarak mı tanıyor? Çevrenizde bir sorunla karşılaştığınızda hemen çözüm getirme arayışına mı giriyorsunuz? Eğer cevabınız evetse siz muhtemelen bir girişimcisiniz.

 

20- Kendinize yeni ve zorlu uğraşlar mı aramaktasınız?

Bu korkularınızla yüzleşmek, bir turnuvaya katılmak ya da ilham verici bir kitap yazmak olabilir. Zorlu uğraşlar sizi heyecanlandırıyor çünkü gelişmeyi seviyorsunuz.

 

21- Gelecek sizi heyecanlandırıyor mu?

Geleceği şimdiden düşünmek size mutluluk veriyor. İleri görüşlüsünüz ve büyük resmi görmek sizin işinizdir.

 

22- İnsanların neye ihtiyaçları olduğunu anlamada iyi misiniz?

İnsanların neyi istediğini ve nelere ihtiyaçları olduğunu anlamakta ustasınız.

 

23- Sitemizin müdavimi misiniz?

Sitemizin müdavimleri yeni bir şeyler öğrenerek hayatlarını düzenlemeyi ve büyümeyi severler. Yazılarımızı okuyorsanız bu sizin girişimci olabileceğinizin işaretidir.

 

24- Bir şeyleri sonuçlandırmadan yeni bir şeylere başlayan biri misiniz?

Büyümeyi ve yardımı seviyor ve büyük bir hızla yeni şeyler üretmeye başlıyorsunuz ve çoğunlukla elinizdeki işi bitirmeden başka bir işe girişiyorsunz.  İşte bu nedenle bir ekip kurup iş bölümü yaparak işlerinizi aksatmadan vizyonunuzu sürdürmeniz gerekir.

 

25- Diğerlerinin sorun olarak gördüğü şeyleri fırsat mı saymaktasınız?

Siz olumlu bir insansınız ve sorunları fırsata dönüştürmeyi seversiniz. Sorun yaşayan ve bu sorundan kurtulmak isteyen insanlara çözüm ulaştırma fırsatını kaçırmazsınız.

 

26- Risk almayı sever misiniz?

Bir girişimcinin bir sanatçı veya yöneticiden farkı, risklerin en büyüğünü üstlenen kişi olmasıdır.Büyük ödül için hesaplanmış risk almaktan çekinmiyorsanız girişimci olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Alması Gereken Riskler

 

28- Çevreniz hep girişimcilerden mi oluşmaktadır?

Jim Rohn’un pek çok kere dediği gibi, “Birlikte en çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalamasından ibaretsiniz.” Bununla kast ettiği çevrenizdeki insanların bizi oldukça etkilediği gerçeğidir. Buradan yola çıkarsak yakın arkadaşlarınız girişimciyse bu da demektir ki siz de bir girişimci olabilir ve henüz bunun farkında olmayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Doğru Arkadaş Nasıl Bulunur?

 

28- Kişisel gelişim seminerlerine mi katılmaktasınız?

Gelişmeyi sevdiğiniz için doğal olarak kişisel gelişime ve kalkınmaya önem veriyorsunuz. Girişimciler psikoloji ve becerilerini geliştirdikçe işlerini geliştireceklerinin farkındadır ve bu nedenle işlerinde liderdirler.

Mutlaka okuyun: Kişisel Gelişim

 

29- Yeteneklerinizi dünyayla paylaşmak isteği duyuyor musunuz?

Kişisel becerilerinizin farkındasınız ve bunları dünyayla paylaşmak istiyorsunuz.

Eğer kendinizi daha önce hiçbir girişimci olarak değerlendirmediyseniz ve yukarıda sayılan 29 madde sizi anlatıyorsa potansiyel bir girişimci olabilirsiniz.

Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir