Market Açmak İçin Gerekenler

Müşteriler bir markete adım attıkları anda alışveriş ihtiyaçlarını karşılayacak pek çok ürün çeşidinin içinde boğulurlar. Tanınmış market zincirleri raflarında 20’den fazla farklı çeşit cipsler, 10 çeşit diş macunu ve farklı 40’a yakın içecek bulundururlar. Bununla birlikte büyük ölçüde stoklanmış kuru gıdalar, etler, sebzeler ve kümes hayvanları ürünleri market açarken gerekli olan öğelerden sadece birkaç tanesidir. Akıllı işletme sahipleri işlerinin sorunsuz bir şekilde ilerletmek istiyorlarsa gerekli olan diğer öğeleri de temin etmelidirler.

 

Market yeri

Marketlerin görünürlüğü yüksek ve yaya trafiği yoğun olan büyük bir satış alanlarına ihtiyaçları vardır. Buna ek olarak, market sahipleri dükkânlarını rakiplerinden uzak bir yerde açmalıdır. Ürün sunuşlarınıza bağlı olarak bir yerleşim planı hazırlayın. Bu sayede ihtiyacınız olan dükkân büyüklüğünü belirleyebilirsiniz. Büyük bir park alanının olması her market için önemli olan diğer bir gereksinimdir. Müşterilerin bazıları sadece donmuş gıdalar veya bulaşık makinesi deterjanları almak için park yeri kavgası yapar.  Tercihen yeni kapanmış bir dükkân yeri kiralamak en iyisidir. Önceden bilinen bir yerde işletmenizi açmak size avantaj sağlayacaktır. Buna ek olarak raflara ve kalan diğer ekipmanlara büyük indirimlerle sahip olabilirsiniz.

 

Ekipmanlar

Bir market açarken ekipmanlar almanız gerekir. Kolay bozulabilen gıda ürünleri için derin donduruculara, etleri ve peynirleri kesmek için dilimleme aletlerine, ekmekleri ve hamur işlerini koymak için camlı dolaplara ihtiyacınız olacaktır. Yerleşim planınızı kullanarak ilave parçaları nasıl koyacağınızı gözünüzde canlandırın. Örneğin sebze reyonları için kutulara,  sebze ve meyveleri saklamak için sünger hasırlara, plastik torbalara, ağırlıklara ve daha yavaş bozulan kuru meyveler ve kuruyemişler için fazladan raflara ihtiyacınız olacaktır. Donmuş gıdalar, unlu mamuller ve soğuk meze gibi diğer bölümleri de gözden geçirin ve bu görevleri onlar içinde uygulayın. Bu işteki ikinci büyük maliyet ekipmanlardır. Maliyetleri düşük tutmak için ekipmanlarınızı ön ödemeli veya ikinci el alabilir veya ekipmanları kiralayabilirsiniz.

 

Teknoloji

Teknolojik aletler market sahiplerinin envanteri yönetmesine, belli ürünlerdeki tüketici taleplerini değerlendirmelerine ve satışları izlemesine yardımcı olur. RFID etiket yazıcıları ve hesap kesme ekipmanları ve hırsızlığı önleyici aygıtlar satan satıcılar bulun.  Ayrıca kasiyersiz işlem yapılabilen jet kasalardan almayı da düşünebilirsiniz. Ancak bu kasaları alırken daha fazla para ödemeniz gerekir. İşin iyi tarafı yaptığınız bu harcama sayesinde değişken işçilik maliyetleriniz zamanla düşer. Bunlara ek olarak satış noktası veya POS yazılımı olan kredi kartı bağlantıları, dokunmatik ekran monitörler ve müşteriler için etiket okuyucular almanızda gerekebilir.

 

İşgücü

Marketiniz için kasa çalışanları, depo sorumluları, soğuk meze ve unlu mamuller standı çalışanları ve yöneticiler alın. Açılışınızı yapmadan önce çalışanları işe almak için birkaç ay beklemeniz gerekebilir. Bu süre iş akışını ve tüketici talebini değerlendirmenize yardımcı olur. Böylece işgücü tahminlerinizi daha düşük ve daha yüksek düzeyde ayarlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir