Milyoner Olmak İçin Aşmanız Gereken Engeller

Hayatımda üç kez farklı zamanlarda milyoner oldum. İlk kez bir milyon lirayı bir arada gördüğümde neredeyse düşüp bayılacaktım.

Milyoner olmak sandığınız kadar ihtimal dışı bir şey değil. Fedakarlık, sabır ve odaklanma sayesinde milyoner olmak son derece mümkün. Eğer bunu ben başarabildiysem herkes başarabilir.

Peki işin zor kısmı nedir? İlk milyon lirayı kazanmak. Ondan sonra her şey yerli yerine oturuyor zaten. Fakat o ilk milyon lirayı kazanmak neden bu derece zor? Aslında birçok insanın buna ulaşmasına ramak kala, düşünme tarzları yüzünden kendilerini frenlediklerini fark ettim.

Milyoner olma yolunda karşılacağınız ve aşmanız gereken engelleri aşağıda bulabilirsiniz:

 

1.Doğru düşünce yapısına sahip olmamak

10-dusunce-yapisi

Napoleon Hill’in 1937 tarihli çığır açan eseri, “Düşün ve Zenginleş” adlı kitabında belirttiği gibi ”Varlıklı insanların düşünce yapısı, sıradan insanlarınkinden farklıdır. Kendi emeğiyle milyoner olan Steve Siebold da, dünyadaki en zengin 1200 kişiyle yaptığı görüşmeler sonrasında Hill’in vardığı hükümlerle hemfikir olmuştur. Bunlardan bazıları şöyle:

  • Zenginler şuna inanır; yoksulluk tüm kötülüklerin anasıdır.
  • Bencillik bir avantaj olabilir.
  • Düşünce yapıları aksiyon almaya eğilimlidir.
  • Zenginler belirli alanlarda bilgi edinirler.
  • Geleceğe dair hayal kurarlar.
  • Tutkularının peşinden giderler.
  • Zorluklarla mücadele etmeyi severler.
  • İnsanların parasını kullanırlar.
  • Milyonerler para kazanmaya odaklanır, biriktirmeye değil.
  • Ne zaman risk almaları gerektiğini bilirler.

Kısaca, eğer milyoner olmak istiyorsanız para ve başarı ile ilgili düşünme tarzınızı değiştirmekle işe başlamalısınız.

Mutlaka okuyun: Para Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

 

2.Mükemeliyetçi olmak

mukemmeliyetcilik

Hayatımda öğrendiğim en değerli ve en önemli ders şu; hiçbir şey kusursuz değildir. Bunu ne kadar çabuk kabul ederseniz olduğunuz sayıp durmak yerine o kadar çabuk ilerlemeye başlarsınız.

Eğer yeni bir iş kuruyorsanız, ürün ve hizmetlerinizi mükemmelleştirmek adına harcadığınız her dakika rakiplerinizin sizin pazarınıza erişim sağlayıp potansiyel müşterilerinizi kapma olasılığını yükseltecektir. Deneysel davranmaktan çekinmeyin. Olabildiğince hızlı bir şekilde pazara giriş yapın. Kar etmeye başladıktan sonra, her zaman için ufak tefek pürüzleri düzeltecek vaktiniz olur.

Mutlaka okuyun: İş kurmak için harika iş fikrini beklemeyin!

 

3.Kazanılan her kuruşu harcamak

çok para harcamak

Elinize beş sıfırlı dolgun bir çek geçtiyse hemen gidip lüks bir araba satın almak çok cazip gelebilir. Varlıklı kişiler, kazandıkları tüm parayı o anda harcamanın aksine, gelir seviyelerinin çok daha altında yaşarlar. Warren Buffett gibi birçok varklıklı kişi, yaşamış olduğu mütevazı hayatıyla bilinir.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

 

4.Gerçekdışı beklentilere kapılmak

hayalinizdeki-isi-kurmanin-7-yolu

Varlıklı insanlar büyük hayaller kursa bile beklentileri gerçekçi olur. Bir gecede milyoner olunamayacağını çok iyi bilirler. Hedeflerine ulaşmak için çok sıkı çalışır ve sabır gösterirler.

Söz gelimi maratoncuları ele alalım, gerekli kondisyon ve antremanları tamamlamadan 42 kilometre koşmayı umut edemezsiniz. Şu ana kadar katettiğiniz aşamaları ve nereye doğru yol almakta olduğunuzu gözden geçirin.

 

5.Körü körüne başkalarının izinden gitmek

steve-jobs-bill-gates

Akıl hocası aramak ya da köşeyi dönen insanların bilgelik dolu cümlelerini okumak inanılmaz faydalı olabilir.

Ancak şu da var ki, onlar için işe yarayan şey sizin için yaramayabilir. Örneğin; söz gelimi, bir temizlik şirketiniz varsa Jobs ve Gates’in başarıya giden yolda neler yaptıklarını adım adım uygulamak size fayda sağlamaz.

Sizin ve şirketiniz için işe yarayan yöntemi ve kendi sektörünüzde nasıl başarılı olabileceğinizi anlamalısınız.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’tan 21 Hayat Dersi

 

6.Uzun vadeli planlar yapmamak

hayatinizi-planlayin

Varklıklı insanlar daima geleceğe yönelik planlar yapma konusunda beceriklidir. Nereye varmak istediklerini ve başarıya ulaşmalarının ne kadar süreceğini bilirler. Bu sayede karşılarına çıkabilecek engelleri önceden sezebilir ve bunlarla başa çıkmak üzere bir plan yapabilirler.

Eğer yeni bir ticari girişim oluşturmaktaysanız müşterileri nasıl çekeceğinize ve koruyacağınıza ve de rakipleriniz arasında nasıl fark yaratacağınıza dair uzun vadeli bir plan yapmalısınız.

Mutlaka okuyun: Küçük işletmeler için müşteriyi çekme ve elde tutma yolları

 

7. Yanlış insanlarla vakit geçirmek

zararlı insanlar

Zenginler, değerli vakitlerini yanlış kişilerle bir araya gelerek harcamaz. Hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğinizi söyleyen, her şeye olumsuz bakan ve memnuniyetsiz insanlardan söz ediyorum ya da sizin başarınızı kendi menfaatleri için kullananlardan.

Bunun yerine zenginler zamanlarını; kafa dengi, azimli, tutkulu ve her koşulda ümitli olabilen insanlarla geçirirler. Böyle insanlar her zaman markalaşmayı başarırlar.

Mutlaka okuyun: Uzak durmanız gereken zararlı insanlar

 

8. Her şeyi tek başına halletmeye çalışmak

satis-performansini-arttirmak

On parmağınızda on marifet de olsa her şeyi tek başına halletmeniz mümkün değil. Diyelim ki, yeni bir iş kurdunuz. Güçlü yönlerinizi vurgulayan ve zayıf yanlarınızı telafi eden yetenekli insanlar işe almalısınız.

Fazla bilginiz olmayan alanlarda nasıl dış kaynak kullanabileceğinizi öğrenin. Bu, girişimcilerin pek sık paylaşmadığı bir sırdır fakat eğer işletmenizi büyütmek istiyorsanız bu çok gerekli.

Mutlaka okuyun: İşinizi Büyütmeye Yarayacak 7 ipucu

 

9. Doğru zamanda doğru yerde olamamak

iflasim-esigini-gelmek

İster iş kuruyor olun ister bir yatırım yapacak olun, zamanlama ve yer çok önemli.

Söz gelimi Ryan Graves’i ele alalım. 2010 yılında Travis Kalanick’e çok basitçe ”Beni işe alın :)” yazan bir tweet attı. Graves, Uber’in ilk çalışanı olarak işe başladı ve daha sonra şirketin global operasyonlarının başına geçti. Tahminen şu anki aylık kazancı 1.4 milyon doları bulunuyor.

Uyanık davranın, gözünüzün önündeki fırsatları kaçırmayın.

Mutlaka okuyun: Krizi Fırsata Çevirmenin Yolları

 

10. Kendine güvenmemek

ozguven-artirma-yollari3

Sizi başarıya ulaşmaktan alıkoyan en büyük sorun nedir? Büyük ihtimalle kendinize yeteri kadar inancınızın olmamasıdır.

Attığınız her adım üzerinde fazlaca durup düşünmek ve çevrenizdeki insanların size tavsiye vermesini beklemek yerine içgüdülerinize güvenin ve tutkunuzun peşinden gidin.

”Eylemsizlik, şüphe ve korku doğurur. Eylem, cesaret ve güven doğurur. Eğer korkuyu yenmek istiyorsanız evde oturup kara kara düşünmeyin. Hareket geçin.”

Mutlaka okuyun: Girişimciler fazla düşünmezler, bir karar verip ilerlerler!

Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir