Oyun Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Steam’e girdiğinizde PUBG veya GTA 5 gibi devasa oyunların reklamından daha çok indie oyun reklamı görürsünüz…

Çünkü indie, yani ufak stüdyolar tarafından da şahane oyunlar yapılıyor günümüzde. Hatta tek kişinin geliştirdiği yüzlerce şahane oyun var. İnsanlar da yaratıcı ve bağımsız oyunlara daha çok ilgi duymaya başlamış durumda.

Kingdom, Metroidvania Hollow Knight gibi oyunların söz gelimi bir Rockstar oyunu kadar çok satılmasını hayal etmek güç.

Lakin bu oyun geliştirmek isteyenlerin hevesini kırmamalı.

Zira söz konusu oyunlar yeni bir akımın, yeni bir trendin öncüleri konumunda.

 

Stardew Valley

Indie oyun geliştirerek güzel paralar kazanmak mümkün. Stardew Valley oyununu geliştiren Eric Barone tam 4 yıl bu proje üstünde çalıştı. Üstelik oyunu geliştirirken ek bir işte daha çalışması gerekiyordu geçinmek için.

Fakat Stardew Valley yayınlandıktan sonra çok beğenildi, çok tutuldu.

2016’da Steam’de yayınlanan oyunun Call of Duty: Infinite Warfare’den daha çok gelir elde ettiğini söylesek bile yeterli aslında. Sadece bir yıl içinde 24 milyon dolarlık gelir elde etti Eric Barone. Tek bir kişi tarafından geliştirilen bir oyun, yayınlandıktan sonra 1 ay içinde 9.2 milyon dolarlık satış yaptı. Akıl alır gibi değil gerçekten. Ekim 2018’de de iOs ve Android versiyonu çıktı oyunun.

Tabii buradaki temel mesele sürdürülebilir, ölçeklenebilir ve her daim oynanabilir bir oyun yaratabilme becerisinde saklı. Oyunun farklı mecralarda yer alması, mobil cihazlarla uyumluluğu, fiyatının zaman içinde düşürülerek yeni oyuncu kitlesi edinmek gibi nedenler Stardew Valley’in sürekli güncel ve popüler olmasını sağlayan faktörler arasında.

Oyun içi satın alma özelliği de bulunan Stardew Valley’de milyonlarca oyuncu birbirine hediye veriyor. Bu da bir oyunun para kazanması için önemli unsurlar arasında yer alıyor.

 

Tek Başına Oyun Geliştirilebilir Mi?

Oyun geliştiricisi Cliffski blogunda oyun geliştirmek isteyenlere güzel tavsiyeler veriyor. Reddit’te oyun geliştirme gruplarında aktif olarak düşüncelerini paylaşıyor. Bir yazısında şöyle diyor mesela:

“Ne pahasına olursa olsun ben kendimi bu işe adadım. Democracy 3,  Gratuitous Space Battles, Production Line gibi oyunlardan 120.000 dolara yakın para kazandım. Çok zor, çok deneyim gerektiren bir iş bu. Özellikle de tek başınıza çalışıyorsanız… Bu işte deneyim, çocuk sahibi olmamak ve işkolik olmak gerekiyor. Ancak yine de gerçekten isteyen herkesin tek başına oyun geliştirebileceğini düşünüyorum.”

Cliffski’nin bu azmine sahip olabilecek kişi sayısı epey az olsa gerek, ancak o bunun mümkün olabileceğinin canlı bir ispatı.

Tek başına oyun geliştirmek çok zor bir şey. Ancak oyun motorlarının gelişmesiyle artık her oyun için ayrı bir motor tasarlamak gerekmiyor. Bu büyük bir nimet.

Tüm bunlara ek olarak tek başına çalışan oyun geliştiricileri kendiler gibi insanlarla çok kolay iletişime geçebiliyor günümüzde. Reddit mesela bu iş için biçilmiş kaftan.

Hal böyle olunca oyun geliştirmeye tek başınıza başlayıp süreç boyunca sizle benzer kafalara sahip insanlarla ortaklık yapabilir, oyununuzu daha geniş kitlelere tanıtabilirsiniz.

 

Kingdom

Kingdom 2015’te yayınlandı ve o zamandan bugüne düzenli olarak güncelleme alıyor.

Thomas van den Berg ve Marco Bancale adlı kişi tarafından geliştirilen oyun daha ilk günden büyük bir sükse yaptı ve popüler oldu. Bu da ikilinin kazandıklarıyla oyunu daha da geliştirmesini sağladı.

Şüphesiz oyun geliştirirken aynı dili konuşabildiğiniz kafa dengi biriyle birlikte çalışmak iyi bir avantajdır.

Eric Barone tamamen tek tabanca takılırken tüm süreci tek başına öğrenmek zorunda kaldı. Kingdom’un geliştiricileri ise birbirlerine destek olup süreci beraber yaşadılar.

Sonuç olarak ortaya güzel yorumlar alan, retro tarzında, oyuncuların kendi krallıklarını geliştirebildiği, düşmanlarla savaşabildiği bir oyun ortaya çıktı.

Kingdom ekibinin (2 kişi) oyundaki detaylara verdiği önem oyunun başarısında çok önemli bir noktaya işaret ediyor. Bir oyunun geliştirme sürecine ve sonrasında oyunu iyileştirmeye azami derecede özen göstermek oyunun uzun soluklu olmasına, uzun yıllar boyunca oynanmasına ve büyük stüdyoların oyunlarıyla kafa kafaya yarışabilmeye imkan sağlıyor.

2015’teki ilk oyundan sonra ikili Kingdom: New Lands ve Kingdom: Two Crowns adlı iki oyun daha çıktı. Böylece Thomas van den Berg ve Marco Bancale indie oyun geliştirme camiasında referans alınan isimler haline geldi.

 

Herkes Kendi Oyununu Oynayabilmelidir!

Uzun ömürlü olmak, oyunu bugün bitiren bir kişinin 5 yıl sonra da yine aynı oynayabilmesini sağlamak zor ama mükafatı çok büyük bir olay.

Oyunun içeriği, senaryoya yapılan ilaveler, güncellemeler, bug düzeltmeleri gibi şeylerden bahsediyoruz.

Eric Barone bu konuda iyi bir örnek. Stardew Valley oyunun saatlerce hiçbir görev tamamlamadan zaman geçirebiliyorsunuz. (GTA San Andreas mesela… Oyun içinde hiçbir görev tamamlamadan sadece araba sürerek, yeni semtleri gezerek saatlerce vakit geçirebilirsiniz. GTA sadece bir örnek tabii. Yoksa GTA’nın binden fazla yazılımcı ve tasarımcı tarafından geliştirildiğini unutmamak lazım!)

Sadece tek bir oynanış tarzı olan oyunların geniş bir oyuncu kitlesine sahip olması zor bir meseledir.

Ancak bir oyunun birçok farklı oynanma biçimi varsa, herkes oyunu kendine göre deneyimleyebiliyorsa, oyunda çeşitlilik varsa kendinizi Eric Barone, Thomas van den Berg ve Marco Bancale gibi isimlerle aynı paragraf içinde görebilirsiniz bir gün…

 

Oyun Fikrinizi İyi Belirleyin ve Panik Yapmayın

 

Cardinal Quest serisinin yaratıcısı Ido Yehieli de yine bir başarı öyküsü veriyor bize.

Oyundan 100.000 dolara yakın para kazanan Yehieli, başlangıçta “roguelike” tarzı oyun geliştirme konusunda ciddi bir disiplin gösterdi.

Roguelike oyun ne demek diye soracak olursanız… Roguelike, karakterin geri dönüşü olmayacak şekilde ölmesi veya rastgele zindanların oluşması gibi özgün özelliklerin olduğu RPG türünde oyunlara verilen isim.

Ido Yehieli, tek başına oyun geliştirmek isteyenlere şöyle öneriler veriyor:

“İşe koyulmadan önce ne yapmak istediğinize kesin olarak karar verin. Önce bir prototip geliştirin ve çalıştırın. Bu prototipi insanlara oynatın ve onların duygularını izleyin. Eğer bu işe yaramazsa tekrar ilk aşamaya, çizim sürecine dönün.

Oyunu geliştirmek için yeterli vaktinizin olabilmesi adına oyun geliştirme sürecine para bulmanız da yine önemli bir konu. Crowdfunding (kitlesel fonlama) oyunseverlere fikrinizi anlatarak onlardan bağış almanız için iyi bir yöntem. Ancak büyük paralar beklemeyin.

Ve en önemlisi panik yapmayın. Oyunun ilk sürümünün kusursuz olması gerektiğine dair fazla endişelenmeyin. Kusurları olan iyi bir oyun, kusursuz bir fikirden daima daha tercih edilesidir. Süreç boyunca meslektaşlarınızla ve arkadaşlarınızla beyin fırtınası yapmayı da ihmal etmeyin.”

 

Oyun Geliştirme İşin Boyutlarından Sadece Biridir

İlk oyununuzu geliştirdiniz ve oyun severlerin önüne koydunuz diyelim…

Daha yapmanız gereken pek çok şey vardır.

Editleme, bug düzeltme, güncelleme, oyun dünyasına tanıtım ve pazarlama gibi şeyler…

Kingdon, Stardew Valley, Minecraft gibi oyunların başarısında bu faktörler yatıyor.  Oyun geliştirme dünyasında “oyun geliştirme” işin sadece bir yönü. Bir oyunun başarılı olması için daha birçok şey gerekiyor.

Yazılım biliyor musunuz?

Sizi oyun geliştirme sürecinde idare edecek paranız var mı? Yoksa oyun geliştirmeye sadece akşam işten eve gelince mi zaman ayırmak durumundasınız?

Bunlar ciddi ve önemli konular. Lakin herkesin kendine göre bir yaşam tarzı ve çalışma düzeni vardır. Birlikte zaman geçirebileceğiniz, birbirinizden yeni şeyler öğrenebileceğiniz oyuncu ve oyun geliştiricisi arkadaşlarınızın olması da yine sırtınızdaki yükü alacak, sizi manen rahatlatacaktır.

Fakat tek başınıza da şahane oyunlar geliştirebilir ve Steam’de satışa sunabilirsiniz. Kim bilir, belki Minecraft’in yakaladığı başarıyı siz de solo kariyerinizle yakalayabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak
Oyun Oynayarak Para Kazanmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.