Muhtaç çocuklar için temiz su temin eden uygulama

UNICEF’in Tap Project uygulaması kullanıcıların telefonlarına dokunmadıkları her on dakika için muhtaç çocukların bir günlük temiz su ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oluyor.

Daha önce Samsung’un Power Sleep uygulaması ile kanser araştırmaları gibi küresel sorunlara akıllı telefonlar aracılığıyla nasıl yardım edilebileceğini incelemiştik. Şimdi de UNICEF, akıllı telefon kullancılarını bir fark yaratmak için zorlu bir göreve davet ediyor. Bir uygulama aracılığıyla kullanıcıların telefonlarına dokunmadıkları her on dakika için muhtaç çocukların bir günlük temiz su ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oluyor.

Kreatif ajans Droga5 tarafından geliştirilen uygulama, projeye katılmak isteyen akıllı telefon sahiplerinin Tap Project’in mini web sitesinde dolaşmalarını gerektiriyor. “Begin” tuşuna bastıktan sonra site, telefonunuza dokunulup dokunulmadığını tespit etmek için cihazın ivme ölçerini kullanmaya başlıyor. Kullanıcıların Facebook profillerini kontrol etmedikleri her on dakika için projenin sponsoru olan Giorgio Armani, temiz suyun lüks sayılabileceği bölgelerde bir günlük temiz su ihtiyacını karşılayacak nakit bağışta bulunuyor. Bu fikir, dünyanın öbür ucundaki birinin hayatı üzerine önemli bir fark yaratmak için kullanıcıların kısa bir süre ile oldukça önemsiz bir şeyden vazgeçmeleri üzerine oluşturulmuş.

Tüketicilerin kendi akıllı telefonlarını kullanarak sosyal sorunlar için çözüm bulmaya çalışmalarını sağlayan başka yollar var mı?

Sitemizin düzenli takipçileri için dünyanın dört bir yanından sosyal girişimcilik projelerini araştırmaya devam edeceğiz.

Web sitesi: tap.unicefusa.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir