Nasıl Rekabetçi Olunur?

Çoğu kişi rekabetçi olduğunu düşünür ama aslında öyle değildir çünkü bu insanların tek amacı kazanmaktır. Zaten herkes kazanmayı sever, kısacası kazanma isteği sizi özel kılmaz. Bu yüzden gerçekten mücadeleci ve rekabetçi olan çok az insan vardır. Neticede bitiş çizgisini göğüslemek güzeldir ama bu sizi tam anlamıyla rekabetçi yapmaz.

Peki bir insanın gerçekten rekabetçi olup olmadığı nasıl anlaşılır? Cevap basit, gerçekten rekabetçi olan insanlar sadece sonuca değil sürece de odaklanırlar, yani onlar için yarış boyunca ne yaptıkları da mühimdir.

Bir de şöyle bakalım olaya: Herhangi bir yarışı kazanmak rekabetçi olduğunuz anlamına gelmez. Siz gerçekten rekabetçiyseniz eninde sonunda o yarışı zaten kazanırsınız. Sürekli başarı elde etmek istiyor ama sonunda hüsrana uğruyorsanız üzülmeyin çünkü bu makalemizde size son derece faydalı olabilecek bilgiler vereceğiz. Eğer giriştiğiniz her işte başarıyı yakalamak istiyorsanız aşağıdaki listeyi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz:

 

1. Her zaman elinizden gelenin en iyisi ortaya koyun.

Kazanmaktan ziyade mücadele etmeyi seven insanların en belirgin özelliği her daim ellerinden geleni yapmalarıdır. Sadece kazanma odaklı düşünen bir insan her zaman birinci olmak ister. Rekabetçi biri ise sınırlarını zorlamayı sever. Rekabetçi insanlar için sürünün lideri olmaları ya da herkesten geri kalmaları önemli değildir. Onlar için önemli olan ellerinden gelenin en iyisi ortaya koyup sürekli olarak kendilerini geliştirmektir.

Mutlaka okuyun: Sektörünüzde En İyisi Olmanın Yolları

 

2. Kendinizi sadece eski halinizle kıyaslayın.

Tam anlamıyla rekabetçi olmak için gerçekle yüzleşmek zorundasınız: Başarıya giden yolda sadece ve sadece kendinizle yarışırsınız. İnsanlar sizi başkalarıyla kıyaslayabilirler ama siz bunlara itibar etmeyin ve sadece kendinize odaklanın. Herkes bir işe başladığında acemidir ve sonra giderek ustalaşır.

Ustalığa giden bu yolda kendinizi başkalarıyla kıyaslamanın hiçbir anlamı yoktur çünkü bu karşılaştırma size iyi anlamda bir şey katmaz. Unutmayın, kendi benliğinizden başka hiç kimse ve hiçbir şey size katkıda bulunamaz. Rekabetçi insanlar, başarıya ulaşmak için yapmaları gereken en önemli şeyin mevcut becerilerini en üst düzeye çıkarmak olduğunu bilirler. Eninde sonunda söz konusu becerilerini en iyi seviyeye çıkarabilirlerse ne mutlu onlara. Şayet bunu başaramazlarsa da hiç kafaya takmazlar çünkü ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarından hiç şüphe duymazlar.

Mutlaka okuyun: Kendinizi Geliştirmenin Yolları

 

3. Rekabetçi insanlar kayıplar karşısında yıkılmazlar.

Rekabetçi bir insana karşı galip geldiniz diyelim. Sizce bu kişi yenildiği için üzülür mü? Tabii ki de hayır. Evet, kaybetmek pek de hoş bir şey değildir ama rekabetçi insanlar her başarısızlığın ardından stratejilerini gözden geçirirler ve rekabetçi olmayan insanların aksine ruhsal çöküntü yaşamazlar. Bunun temel sebebi de rekabetçi insanların sürece yoğunlaşmalarıdır.

Rekabetçi kişiler de kazanmak isterler ama onlar için esas olan iyi performans göstermek ve kendini geliştirmektir. Ayrıca sadece kazanma odaklı hareket etmedikleri için başarısızlığa uğrasalar bile morallerini bozmaz, “Neticede elimden gelenin en iyisini yaptım.” derler. Çok ilginçtir, rekabetçi insanlar bir yarışmayı kazandıklarında kendilerini eleştirir, yeterince iyi performans göstermediklerini düşünür ve kendilerini geliştirmek için çalışmalara başlarlar.

Mutlaka okuyun: İflas Etmek ve Tekrar Zengin Olmak

 

4. Rekabetçi insanlar hiçbir zaman mazeret üretmezler.

Rekabetçi insanlar, başarısızlığa uğradıklarında asla bahane üretmezler. Bu tarz insanlar başarısız olduklarında hiçbir zaman sızlanmaz, sadece kendilerini geliştirmenin yollarını ararlar. Ayrıca içinde bulundukları durum ne olursa olsun başarısızlıklarından yalnızca kendilerini sorumlu tutarlar.

 

5. Rekabetçi insanlar kendilerine yardım eden herkese teşekkürü borç bilirler.

Rekabetçi kişiler başarılı olduklarında etraflarındaki herkese teşekkür ederler. Allah’a şükreder, antrenörlerine teşekkür eder ve başarıya giden yolda onlara destek veren herkese şükranlarını iletirler. Bu tarz insanlar hiçbir zaman başarıyı kendilerine atfetmezler çünkü buna ihtiyaçları yoktur. Rekabetçi olmak, bir insanın hayatta sahip olabileceği en güzel niteliklerden biridir desek abartmış olmayız çünkü rekabetçi kişiler kendilerini aşmak için sürekli zorluklarla mücadele eder, asla yılmazlar.

Tabii zorluklar karşısında size yardım edecek insanlara ihtiyacınız olduğu da inkar edilemez. Bu yüzden çevrenizde böyle insanlar varsa onlara da hakkını verin, başarılı olduğunuzda bu kişileri de övün. Benzer şekilde rekabetçi kişiler rakiplerine de saygıda kusur etmezler. Bu kişiler kazandıkları zaman rakiplerinin iyi mücadele ettiğini söyler, kaybettikleri zaman ise rakiplerinin kendilerinden daha iyi olduğunu kabul ederler. Ama her ne olursa olsun mücadeleyi elden bırakmazlar.

 

6. Rekabetçi kişiler asla geçmişe takılıp kalmazlar.

Rekabetçi insanlar geçmişte elde ettikleri başarılardan fazla bahsetmezler. Rekabetçi olmayanlar ise sürekli geçmişteki başarıları hakkında konuşurlar çünkü onlar için önemli olan tek şey kazanmaktır.

Rekabetçiler için ise geçmiş, geçmişte kalmıştır ve artık çok önemli değildir. Bu yüzden gerçekten rekabetçi olan insanlar her zaman geleceğe odaklanır ve kendilerini daha ne kadar geliştirebilecekleri konusunda kafa yorarlar. Siz de geçmişin geçmişte kaldığını ve daima geleceğe odaklanmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Mutlaka okuyun: Geçmişi Geride Bırakmanın Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.