Örnek İnovatif İş Fikirleri

Küçük işletmelerin ayakta durabilmesi ve büyüyebilmesi için sadık ve sağlam müşteri tabanı oluşturmaları gerekir. Küçük işletmeler ortak problemler için inovatif çözümler bulduğunda büyük başarı elde edebilirler ve işlerini genişletebilirler.

Son yılların inovatif iş fikirlerinden birkaç tanesi şöyle:

 

Yardarm Technologies

Ateşli silahlarla ilgili kanunlar Amerika’da her zaman tartışılan konuların başında gelir. Özellikle Aurora, Colo ve Newtown, Conn’da yaşanan trajik olaylar nedeniyle işler kontrolden çıkmıştır. Politikacılar hala başarılı bir çözüm bulmaya çalışırken Yardarm Technologies kablosuz kumanda sayesinde silah sahibi silahı uzaktan etkisiz hale getirebilen ileri teknolojili bir fikir bulmuştur.

Silah kullanıldığında silah sahibinin telefonunda bir alarm devreye giriyor ve sonrasında silah uzaktan etkisiz hale getirilebiliyor.

 

3 boyutlu yazıcı ile yemek üretildi


Günümüzde 3 boyutlu yazıcı teknolojisi sayesinde dijital modellere dayanan nesneler üretiliyor. Defense Distributed adlı firma 2012 yılında 3 boyutlu yazıcı teknoloji sayesinde dünyanın ilk 3 boyutlu tabancasını üretmiştir. Bunun yanı sıra Systems and Materials Research Consultancy adlı firma bu teknolojiyi yemek üretmek için kullanmaktadır.

Teksas merkezli Systems & Materials Research Corporation adlı firma uzay görevleri için üç boyutlu baskı makinesiyle yiyecekler üretmesi için NASA’dan 125 bin dolarlık bağış aldı. Üst düzey görev yapan makine mühendisi Anjan Contractor’ın belirttiğine göre bu teknoloji bir gün dünyadaki açlık sorununun çözümü için kullanılacak.

 

İnek gübresinden yakıt


Şikago merkezli firma AMP Americas sıkıştırılmış doğal gaz üretiyor. Alternatif yakıt piyasası kendisini “inovatif” olarak tanımlasa da asıl yenilik AMP Americas firmasının yaptığıdır çünkü firmanın ürettiği yakıt inek gübresinden dönüştürülüyor.

 

Able Planet

Geleneksel işitme cihazına ihtiyacı olmayan ancak kişisel hoparlör kullanarak sesleri arttırmak isteyen insanlar vardır. Able Planet; The Wall Street Journal ve Popular Science tarafından övgüler alan gürültü engelleyici kulaklık üreticisidir.

Bu kulaklıklarda gürültü engelleyici teknoloji kullanılmıştır ve kullanılan teknolojinin maliyeti 10 kuruştan bile daha düşüktür.

 

SnuggWugg

Bebekler düzgün bir şekilde yatırılmış olsa bile bebek bezi değiştirmek yapmaktan hoşlanmadığımız görevlerden biridir. Aslında çoğu zaman bebekler düzgünce yatırılamaz çünkü kıpırdarlar ve dönerler. Uyanık bir girişimci olan Lisa Cash Hanson bu süreçle ilgili köklü bir değişiklik yaparak olağanüstü bir çözüm bulmuştur.

Hanson, SnuggWugg’ı icat etmiştir. SnuggWugg etkileşimli bebek bezi değiştirme yastığı sayesinde aileler bebeklerinin bezini kolaylıkla değiştirebilir çünkü bu yastık sayesinde hareket etmezler ve değiştirme yatağında dönmezler. Ürünün piyasaya çıkması 2013’ün son günlerine denk gelecekse de ürün 2012 yılında Huggies Mom Inspired Grant’ten 15 bin dolarlık ödül kazanmıştır.

En iyi inovatif iş fikirlerini sizler için araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir