Paranızı Başarılı Şekilde Yönetmenizi Sağlayacak Finansal Tavsiyeler

16 yıldır Türkiye’nin en başarılı ve haliyle zengin ailelerinden bazılarına danışmanlık yapıyorum.

Yaptıkları işte en iyi olmak için hayatları boyunca çalışan bu insanlar para yönetimi konusunda da aynı başarıyı gösteriyorlar. Neticede para kendi kendine çoğalmaz ama yeterince gayret gösterir, akıllıca yatırım yapar ve elinizdekilere sahip çıkarsanız servetinizi artırabilirsiniz.

Yıllar boyunca edindiğim tecrübem ve sahip olduğum bu anlayıştan yola çıkarak sizlere servet edinmek ve birikiminizi artırmak için uygulayabileceğiniz en temel 10 stratejiden bahsetmek istiyorum:

 

Girişimci gibi düşünün

Girişimci aile fertleri hayatlarının hemen hemen her alanında yaratıcılık becerileriyle ön plana çıkarlar. Genellikle geleneklere bağlı kalmayarak yeni yaklaşımları benimser ve makul sınırlar çerçevesinde risk alırlar.

Girişimciler, hayatın her alanında kuralların sürekli değiştiğinin farkındadırlar ve servet edinme sürecinin de esnek kuralları olduğunu iyi bilirler. Siz de maddi anlamda başarılı olmak istiyorsanız sürekli kendinizi geliştirin, nitelikli kişilerle çalışın ve hem yaratıcı hem de sonuç odaklı uzmanlardan finansal destek alın. Kısacası daima bir para avcısı olun.

Girişimcilik, hayatı birkaç yıl hiçkimsenin cesaret edemeyeceği şekilde yaşamaktır. Bu sayede kalan hayatınızı hiçkimsenin yaşayamayacağı şekilde yaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Konfor Alanınızdan Çıkmanın Yolları

 

Mantıklı sorular sorun ve sorularınıza cevap almak için uğraşın

Hiçbir zaman kendinize ve danışmanlarınıza zor sorular sormaktan çekinmeyin.

Mesela şu soruları sorun kendinize: Mevcut yaşam biçimimi sürdürecek birikimim var mı? Başıma bir şey gelirse hayatımı ne kadar idame ettirebilirim? Servetim hayatımı olumlu biçimde etkiliyor mu yoksa istediğim hayata sahip değil miyim?

Bu soruların cevabı verdiğinizde kendinize ve benimsediğiniz yaklaşıma duyduğunuz güven daha da artar.

Mutlaka okuyun: Yapıcı Öz Eleştiri Nasıl Yapılır?

 

Önce başarıyı tanımlayın

Oturun ve hayatta ulaşmak istediğiniz amaçları belirleyin. Mesela “Hayır işleri yapacağım.” diye bir amaç belirleyebileceğiniz gibi “Güzel ve eğlenceli bir hayat yaşayacağım.” şeklinde de bir hedef koyabilirsiniz. Daha sonra bu amaçlar arasında önceliklendirme yapın.

Tabii bu bahsettiklerimizi belki 100 defa duydunuz ve aynı şeyleri dinlemekten bıktınız ama inanın, kendilerine bir hedef belirleyen müşterilerim hem daha çabuk harekete geçiyorlar hem de diğer insanlara kıyasla daha akıllıca kararlar verip daha iyi sonuçlar elde ediyorlar. Eğer siz de amaçlarınıza yönelik bir yaklaşım benimserseniz hedefe ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini önceden belirlemiş olursunuz.

Mutlaka okuyun: 10 Dakikada Hayat Amacınızı Bulun!

 

Plan yapın

“Eee, bu söylediğin çok bariz ve hepimizin bildiği bir şey değil mi zaten?” diye sorabilirsiniz. Ne de olsa çoğu uzman finansal hedeflerinize ulaşmanız için kendinize bir plan belirlemeniz gerektiğini söyleyip durur.

Ancak şunu anlamanız lazım: Bir plan yapıp sonra bu plana soyutsuz kalarak yolunuza devam edemezsiniz. Yaptığınız planı zamanla esnetebilirsiniz ancak bu plan doğrultusunda hareket etmelisiniz. Örneğin girişimci aileler daha akıllıca, dinamik ve sonuç odaklı planlar geliştirmeyi tercih ederler. Orta sınıf biri haftada ortalama dokuz saatini amaçlarına yönelik planlar yaparak geçirirken varlıklı insanlar için ise bu süre 15 saat civarındadır.

Uzun lafın kısası,finansal anlamda başarılı olmaya önem veriyorsanız zamanınızı akıllıca planlar yapmak için kullanın.

Mutlaka okuyun: Plan Nasıl Yapılır?

 

Nakit akışınızı takip edin

Deneyimlerime dayanarak söylüyorum, bireyler yaptıkları harcamaları yaklaşık %25, bazen de %50 civarında eksik hesaplarlar. Ayrıca insanlar genellikle sandıklarından daha az miktarda para biriktirirler. Bazı kişiler de gelecekteki hedeflerine ulaşmaları için gereken miktarlarda para biriktirmeyi başaramazlar.

Şimdi gelelim bu işin en kötü yanına; bu tarz insanların ellerindeki nakit miktarı oldukça azdır, dolayısıyla acil durumlarda gerçekten çok büyük zorluk çekebilirler.

Bu sebepten ötürü eldeki nakit miktarına önem vererek faturaları otomatik ödemeye almak ve her ay önceden belirlenmiş bir miktar parayı da bankaya koymak herkes için son derece mantıklı bir hamle olacaktır. Bunların yanı sıra planlarınızı doğru biçimde ayarlamak ve en akıllıca kararları almak için nakit akışı raporlarınızı incelemeyi de ihmal etmeyin.

Mutlaka okuyun: Milyoner Olmanızı Engelleyen Alışkanlıklar

 

Belirli bir amaç doğrultusunda yatırım yapın

Girişimci aileler öyle bir tek alana tüm paralarını boca etmezler. Bundan ziyade mevcut varlıklarını hedeflerine göre ayırıp gruplandırırlar. Buradaki amaçları da belirli bir nihai hedefe ulaşmaktır. Mesela 100.000 TL kadar ek gelir elde etmeye karar verirler ya da yeni bir girişimde bulunmak için 2 milyon lira ayırmayı kafalarına koyarlar.

Verdiğimiz örneklerden de anlayacağınız üzere artık tek bir portföyle tüm işleri yürütmek mümkün değil. Dolayısıyla yatırımlarınızı nihai amaçlarınıza ve sonuca yönelik ayarlamanız gerektiğini hiç unutmayın.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett’tan Yatırım Tavsiyeleri

 

Başarınızı takip edin

Hesap özetinize şöyle bir göz atıp sonra da bir kenara koyuyorsanız servetinizi pek de iyi yönettiğinizi söyleyemeyiz. Peki bunun yerine ne yapmalısınız? Cevap basit: Sahip olduğunuz tüm varlıklarınızın iyi düzenlenmiş bir listesi elinizin altında bulundurun. Bu listede mutlaka hedefleriniz konusunda ne durumda olduğunuza dair bilgiler de yer alsın.

Hedeflerinize doğru giden yolda ne kadar ilerleme kaydettiğinizi takip ederken karşınıza çıkma ihtimali bulunan zorlukları da tespit edebilir, gerekli değişiklikleri yapabilir ve beklenenden daha kısa sürede başarıya ulaşabilirsiniz. Unutmayın, uğraştığınız şeyleri düzenli olarak takip ederseniz başarı elde etmeniz işten bile değildir.

 

Finansal yönden kendinizi eğitin

Başarılı ailelerde sürekli para konuşulur. Aile büyükleri, çocuklarının finansal anlamda başarılı olmaları için bazı hedefler belirlerler. Kariyerleri boyunca yaptıkları hataları ve bunlardan aldıkları dersleri çocuklarıyla paylaşırlar.

Tabii gidip de çocuklarına nutuk çekmekten ziyade buldukları her fırsatta hayat boyu edindikleri değerli bilgileri ve tecrübeleri çocuklarıyla paylaşırlar. Bunun sonucunda gelecek nesil de bir önceki neslin maddi başarısını sürdürmüş olur.

Mutlaka okuyun: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

 

Karar alma süreçlerinde demokratik davranın

Artık parayla ilgili tüm kararları eski aile reisleri gibi tek başına verme devri geçti. Bunun yerine başarılı aileler son dönemlerde servet yönetimi konusunda daha demokratik bir yaklaşım benimsemeye başladılar. Günümüzde karar verme sürecinde tüm aile fertleri, hatta uzak akrabalar bile rol oynayabiliyor.

Elbette bu nispeten yeni bir gelişme ve ileride ne olur, bilemeyiz. Ancak şu ana dek gördüğümüz kadarıyla bu yaklaşımı benimseyen aileler daha dengeli, iyi düşünülmüş ve tarafsız kararlar vererek doğru yatırımlar yapıyorlar.

Mutlaka okuyun: Fakir İnsanlar Neden Kötü Kararlar Alırlar?

 

Olaylara bir yönetim kurulu edasıyla yaklaşın

Girişimci aileler karar verme süreçlerine daha çok sayıda aile ferdini dahil ettikleri gibi artık yetenekli ve kendini kanıtlamış olan profesyonellerden de destek alıyorlar.

Söz konusu profesyoneller engin bilgileriyle aile fertlerine danışmanlık ediyorlar, gerektiğinde alınan bazı kararlara karşı çıkıyorlar. Hatta bunların yanı sıra iş birliği içerisinde karar almayı sağlayan yeni süreçler ve teknolojiler de geliştirebiliyorlar. İşte “yönetim kurulu üyeleri” olarak tabir edebileceğimiz bu profesyoneller stratejik düşünüp sonuca ulaşmanıza yardımcı oluyorlar.

Sonuç olarak girişimci aileler, maddi anlamda olumlu sonuçlar elde etmek için belirli stratejilerden yararlanmak ve istikrar sağlamak gerektiğini çok iyi biliyorlar. Siz de vakit kaybetmeden bu stratejilerin hepsini ya da bir kısmını uygulamaya başlayın ve maddi anlamda başarıyı yakalayın.

Mutlaka okuyun: Beynimiz, Yatırım Kararlarımızı Nasıl Etkiliyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir