Tematik Kafe Açmak İsteyenlere

İşlek caddeler, işyerlerine yakın yerler, özellikle gençlerin rahat ulaşabileceği yerler çeşitli kafelerle doldu taştı. Sayıları çok fazla! Herkes kafe açarak para kazanmak istiyor. Ama kolay iş değil, çünkü tarzlar hep aynı ve maliyetler yüksek. Hal böyle olunca bazı farklılıkları yakalamak gerekiyor. İnsanları çekecek, fiyatları uygun ölçekte tutacak, kalıcı olmak için fark yaratacak fikirlere ihtiyaç var. İşte burada, tematik kafe önerisi devreye giriyor.

 

Tematik kafe nedir?

Tematik; belirli bir tarzda, alanda, konuda yoğunlaşmaktır. Tek bir hedef etrafında yoğunluk kazanan çalışmalar gibi.

Tematik Kafe, belli bir tarz, amaç içeren, hedef kitlesi olan, bu amaca uygun dekore edilen mekânlardır. Ayrıcalıklıdırlar. Kısacası normal kafelerden farklı olanlardır.

Tematik kafelerin ülkemizdeki ilk örnekleri internet kafelerdir. Bazıları, internet hizmetinin yanında çay, kahve, tost, sandviç gibi yeme – içme hizmeti de verdiler. Sonra sırf kadınlara hizmet verenler açıldı ama çok talep görmedi. Tematik kafeler dünya genelinde çok yaygınlar, bizde yeni yeni gelişme gösteriyor. Japonlar bu alanda inanılmaz temalar geliştiriyor. Hastane konseptinden tutun, doğal yaşam ortamına varıncaya kadar çok farklı temalar oluşturuyorlar. Sanki ortamı müşterilere yaşatıyorlar. Hastane yatağında yatmak gibi! Amerika ve Avrupa’da şu anda en yaygın olanlardan birisi örgü ve dikiş kafeleri. Meraklılarını toplayarak buralarda hem keyifli hem de paylaşımlar yaparak verimli zaman geçirmelerini sağlıyorlar. Dikiş makineleri küçük ücretlerle müşterilerin hizmetine sunuluyor. Dikiş, nakış ve örgüye meraklı kadınların yanında erkekler de bu kafelerin müşterisi oluyorlar. Hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de bilgilerini paylaşıyorlar.

 

Türk insanı için uygun temalar neler olabilir?

Örgü, tığ işi teması; kadın girişimciler için çok uygun bir seçenek olabilir. İnternette bu alanda çok sayıda grup var. İyi bir organizasyon ve internetten yapılacak tanıtımlarla, kafenin açıldığı yerde, konuya meraklı kesim, müşteri portföyüne dönüştürülebilir. Bilgi paylaşımlarının, önerilerin yanı sıra konuyla ilgili bazı ürünler de satılabilir. Pratik yiyecekler, içecekler uygun fiyat seçenekleriyle sunulduğunda kafe, hem paylaşımcı ve eğitici hem de keyifli bir hava kazanacaktır. Dekorasyon, ihtiyaçlar doğrultusunda yapıldığında farklı bir tarz ortaya çıkacaktır. Doğru işletmeyle kalıcı olma şansı doğacaktır.

El yapımı ürünler teması; geniş kapsamlı bir temadır. Belli alanda odaklanacağı gibi birkaç seçeneği birden içinde barındırabilir. Dekoratif ürünler, küçük ahşap ürünlerin süslenmesi, cam ve kavanoz süslemeleri, karton kutuların değerlendirilmesi gibi çok sayıda seçenek var. Hatta kafeyi bir kurs yeri gibi tasarlamak mümkün. Malzeme satışından, yiyecek içecek satışına kadar para kazanma olasılığı mevcut. Kadın ve erkek müşteriyi kapsayacak bir tema.

Anne ve çocuk teması; geçmişte açılan kadın kafeleri oyun oynayıp, laflamanın önüne geçemediği için pek tutmadı. Ama anne ve çocukların birlikte zaman geçireceği bir ortam yaratılırsa bu tema tutacaktır. Çocuklar için oyun seçeneklerinin sunulacağı, zekâ geliştirecek oyunların uzman eğiticilerle oynanacağı, annelerin çocuk yetiştirme konusunda uzmanlardan destek alacağı aynı zamanda başka annelerle paylaşımlar yapacağı bir ortam tam bir fark yaratacaktır. ABD’deki anne çocuk kulüpleri buna örnektir.

Evcil hayvan temalı kafe; köpek ve kedi gibi evcil hayvanlarla her mekâna girmek mümkün değil. Örneğin köpek temalı bir kafede köpek sahipleri bir araya gelip, mekânın ayrı bir alanına köpeklerini bırakarak verimli ve keyifli zaman geçirebilirler. Köpeklerini dolaştırdıktan sonra nefeslenecekleri bir yer olarak çok talep görebilir. Kafede köpek mamaları satılıp, sağlıkları ile ilgili eğitici bilgiler sunulabilir.

Sağlıklı ve doğal beslenme teması; son yılların en gözde konusu. Doğal ve sağlıklı ürünlerle hazırlanan yiyecek-içecek mönüsüne ek olarak konuyla ilgili bilgi paylaşımı yapacak uzmanların sık sık davet edileceği bir kafe çok tutulabilir. Kafenin reklamını internet ve sosyal ağalar üzerinden yapmak bile yeterli olacaktır. % 100 doğal besinlerin satışını yaparak para kazanmak da artısı.

Sanat sevenler teması; tiyatro, sinema, müzik, edebiyat… Bir tanesi üzerine yoğunlaşmak da mümkün, birden fazlasına da… Aynı dili konuşan, aynı sanat dallarından keyif alan ve son gelişmeleri takip edenler için çok ideal bir toplanma ve paylaşım yeri olacaktır.

Spor tutkunları teması; futbol tutkusu önceliklidir ama son yıllarda alternatif spor dallarına düşkünlük de artı ülkemizde. Gençler ve genç kalanlar için iyi bir seçenek olacaktır bu tarz bir kafe.

Ev yemekleri teması; bu öyle bir tema ki, hem mekân sahibine hem de müşteriye para kazandırabilir. Küçük ölçekli bir yapıda başlayıp her tarafa bayilik usulü yayılabilir. Lezzetli ev yemeklerinin yapılacağı, yapımının öğrenileceği, yapılanların da satılabileceği bir organizasyonun kurulması… Müdavimlerinin değişik lezzetler öğrenmesinden tutun, para kazanmasına kadar gidebilecek bir seçenek. İyi bir işletme anlayışıyla hayata geçirilirse çok tutacak bir fikir.

 

Kafeyi kalıcı kılmak

Tema seçeneklerini çoğaltmak mümkün, biraz da size bağlı bir konu… Araştırmak, gözlem yapmak, havayı koklamak gerekli; çünkü ihtiyaçlar sonsuzdur. Tematik Kafelerin amacı bu ihtiyaçlara cevap verecek yapıda olabilmektir. Aksi halde benzerlerinden bir farkı kalmaz. Günümüz rekabet şartlarında farklı olan kazanıyor, sıradan olan değil. Hedef kitle ne olacaksa ona uygun gelişme göstermek şarttır. Çok sayıda ilgilisi olan bir kitle seçmek akıllıca olur. Üstelik yeni ilgilileri de kazanacak yapıda olmalıdır. Kendi içine kapalı bir grup yaratmak işletme için doğru olmaz. Yeni katılımcıları kucaklayacak bir çekirdek müşteri anlayışı olmalıdır. Mekân amaca en uygun biçimde tasarlanmalı, çok pahalı bir yer seçilmemeli, ilgili insanların mekâna gelmeleri sağlanmalıdır. Amaç “popüler yerde olduğu için” kafeye gelmek olmamalı, “mekânın farklılığı ve katkılarından dolayı” kafeye gelmek olmalıdır. İnternet; duyurular, tanıtım ve reklam için en verimli kullanılacak araç olmalıdır. En iyi reklam müşterinin yaptığıdır. O nedenle mekânı, pek çok kişinin konuştuğu, önerdiği, özenli bir konuma taşımak gerekir. Hareketin olduğu yerde bereket de vardır.

Kafenin açılacağı yerdeki insan profili ve sosyal olanaklar da önemlidir. Müslüman mahallesinde salyangoz satarsanız başarılı olmanız oldukça zordur. İlk aşamada olduğunuz yerde tanınmak ve iş yapmak daha akıllıca olduğundan bu konuya özen göstermek gerekir. Çünkü kafeye gelen çevre sakinleri ilk reklamınızı yapacak kesimdir. Kulaktan kulağa yayılan beğenilere, sizin yapacağınız tanıtımlar eklenince hedefe ulaşmak daha kısa sürecektir.

Ne iş yapabilirim diyen hevesli girişimcilere özel yeni iş fikirlerini ve yenilikçi iş modellerini paylaşmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

 

İlginizi çekebilir

İlginç Temalı Cafeler
Cafe Açmak İsteyenlere Öneriler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir