Yetiştirebileceğiniz En Karlı Tarım Ürünleri

Bahçıvanlık becerilerinizi ve bilgi birikiminizi kullanarak ürünler yetiştirebilir ve ekstra kazanç elde edebilirsiniz. Yaygın olarak yetiştirilen tahıl ve sebze gibi ürünlerden farklı olan bu özel ürünler herkes tarafından yetiştirilmez ve yetiştiricilere daha büyük paralar kazandırır.

Listede yer alan karlı tarım ürünlerini yetiştirmek ve üretmek kolaydır. Daha da iyisi birçoğu için tam zamanlı çalışmanıza bile gerek yoktur. Haftada birkaç saatinizi ayırabilirseniz ve tohumlar veya fideler ve malzemeler için biraz para harcayabilirseniz bu karlı bitkilerden birini yetiştirebilirsiniz. İşte sizlere en karlı tarım ürünleri:

 

1 – Lavanta

lavanta

Lavanta tarımı küçük yetiştiricilere ortalamanın üzerinde bir kar sağlar çünkü lavanta çok yönlü bir üründür. Taze çiçekler yığın halinde satılabileceği gibi lavanta yağı yapımında da kullanılabilir. Lavanta çiçekleri çabuk kurur. Kuruttuğunuz çiçekleri çelenkler ve çiçek aranjmanlarında kullanmaları için çiçekçilere ve elişi ürünler yapanlara satabilirsiniz. Lavanta baharat torbaları, bitkisel yastıklar, aromaterapi ürünleri ve cilt bakım ürünleri ( sabun gibi ) gibi katma değerli ürünlerin hazırlanmasında da kullanılır. Lavanta yetiştiriciliği karlı bir iş fırsatıdır.

 

2 – Gurme mantarlar

gurme-mantarlar

Kent tarımı için en uygun ürünlerden biri mantardır çünkü kapalı mekanlarda yetiştirilebilir ve dönüşler yüksektir. İstiridye ve shiitake en fazla yetiştirilen, marketlerin birçoğunda taze veya kuru halde bulunan iki gurme mantar türüdür. Özellikle istiridye mantarları oldukça verimlidir. Yarım kilosu 10 liraya yakın satılır ve 2-3 ayda ilk hasatınızı yaparak binlerce lira kazanabilirsiniz. İstiridye mantarı ve shiitake mantarı kurutulsa bile çoğunlukla taze olarak satılır.

Mutlaka okuyun: Yetiştirebileceğiniz En Karlı Mantarlar

 

3- Kuşkonmaz

“Kralların yiyeceği” olarak nam salan kuşkonmazın tarihi Romalılar dönemine kadar uzanıyor. Tam bir besin deposu ve sağlık kaynağı olan kuşkonmaz günümüzde market raflarında da yerini almaya başlamıştır. Şu an marketlerde kilosu 100 – 150 TL civarında satılmaktadır.

Mutlaka okuyun: Kuşkonmaz Yetiştiriciliği Kazandırıyor!

 

4 – Peyzaj ağaçları ve çalıları

peyzaj-agaclari

Peyzaj için kullanılan ağaçlar ve dallar küçük yetiştiriciler için oldukça kazançlıdır çünkü kar marjları oldukça yüksektir ve küçük bir alanda bir sürü bitki yetiştirebilirsiniz. En popüler peyzaj ağaçlarından ve çalılardan biri fidelerdir ve toptancılardan çok ucuza alabilirsiniz. Aynı şekilde plastik saksı ve toprak da ucuzdur.

 

5 – Bonzai bitkiler

bonzai-bitkiler

Parmak boyundaki ince ağaçlardan olgun akçaağaçlara ve 45 santimlik çamlara kadar bonzai dünyası sürprizlerle doludur. Bonzai yetiştiriciliğinin hobi olarak yayılması ve popülerlik kazanması meraklılara ve koleksiyonculara bonzai ağaçları satacak yeni yetiştiriciler için harika fırsatlar sunmaktadır. Bonzai yetiştiriciliği için ufak bir alanınızın olması gerekir ( bitkiler oldukça yoğun olduğundan ). Ayrıca tohumlar veya fideler ve malzemeler de almanız gerekecektir.

 

6 – Japon akçaağacı

japon-akcaagaci

Japon akçaağacı binlerce yıldır yetiştirilir ve eşsiz bir güzelliğe sahip olduğu için hayranlık duyulan bir ağaç türüdür. Bahçe merkezlerinin çoğunda birçok çeşidi sergileyecek yer olmadığı için Japon akçaağacına odaklanan küçük ölçekli yetiştiricilerin başarılı olma şansı daha yüksektir.  Japon akçaağacı küçük bir ağaç olduğundan küçük bir alanda kapların içinde yetiştirilebilir. Japon akçaağacı pahalı ve sınırlı bir ürün olduğundan sabırlı yetiştiriciler için karlı bir niştir.

 

7 – Söğütler

sogut

Bu sorunsuz ağacı büyütmek ve bakımını yapmak oldukça kolaydır. Söğüt çiçeklerine ve saplarına olan talep oldukça yüksektir. Çiçekçiler aranjmanlar ve çelenkler için sapları kullanır. Elişi ürünler yapanlar bahçe çiti ve rüstik söğüt mobilyalar gibi diğer fiber sanatlarda ve sepetçilikte söğüt dallarından faydalanırlar.

 

8 – Sarımsak

sarimsak

Sarımsak yetiştiriciliğinin kazancı özellikle de “gurme” sarımsaklar yetiştirecekseniz oldukça yüksektir. Gurme sarımsakların üç türü vardır: Rocambole, Purplestripe ( mor şeritli ) ve Porcelain. Bu muhteşem sarımsakların bir kere tadına baktıktan sonra sıradan sarımsakları bir daha yemek istemezsiniz. İşte bu nedenle müşteriler bu sarımsaklar için yüksek meblağlar ödemekten çekinmez. Bir diğer favori sarımsak türü de Elephant (fil ) sarımsağıdır. Sarımsak yetiştiriciliğinde başarısız olma şansınız oldukça düşüktür çünkü sarımsak çeşitli toprak ve hava koşullarında rahatlıkla yetiştirilebilen bir üründür.

 

9 – Bambu

bambu

Ot familyasından gelen bu muhteşem bitki peyzajcıların favorisidir. Sizde ev sahipleri ve peyzajcılar için bambu yetiştirebilirsiniz. Bambu yetiştiriciliği için küçük bir alan yeterli olacaktır. 600’ün üstünde bambu bitkisi 5 galonluk kaplarda 30′ x 40′lık bir alanda yetiştirilebilir.

 

10- Kinoa

2013’te Birlemiş Milletler Gıda Teşkilatı tarafından “Kinoa Yılı” olarak ilan edildikten bu yana tüm dünyada popülerliğini iyiden iyiye artıran kinoa, en karlı tarım ürünleri arasında yer alıyor. Barındırdığı yüksek protein miktarı ve bu proteinin bitkilerde çok nadir görülen tam protein özelliği taşıması kinoayı değerli kılıyor.

Mutlaka okuyun: Kinoa Yetiştiriciliği Kazandırıyor!

 

11- Stevia(Şeker otu)

Stevia, yüzyıllar önce Paraguay’da yerli halk tarafından keşfedilen stevia rebaudiana bitkisinden üretilen doğal bir tatlandırıcıdır. 19. yüzyılın sonlarına doğru İsviçreli bir botanikçi tarafından ” şeker otu” olarak belgelendikten sonra insanlar tarafından kullanılmaya başlamıştır. Taze yaprakları şekerden 40 kat, ondan üretilen toz tatlandırıcı ise 250-300 kat daha tatlıdır. Bu kadar tatlı olmasına karşın 0(sıfır) kaloriye sahip olması da onu eşsiz kılmaktadır. Dünyamızdaki her geçen gün daha da derinleşen obezite sorununu düşününce stevianın, insan hayatı için ne kadar kritik bir öneme sahip olduğu anlaşılabilir.

Tüm bu özellikleri sayesinde stevianın yakın gelecekte diyet içeceklerde ve yiyeceklerde kullanılan aspartam ve suklaroz gibi yapay tatlandırıcıların tahtını sallayacağını söyleyebiliriz. Tatlandırıcı pazarının hacmini dikkate aldığımızda ise stevia yetiştirmek oldukça kazançlı ve stratejik olacaktır.

Bunların yanında, yapraklarının hasat edildikten sonra 5 yıl raf ömrüne sahip olduğunu da belirtelim.

Mutlaka okuyun: Yeni Yatırım Alanı: Stevia ( Şeker Otu ) Yetiştiriciliği

 

12- Mor Patates

Adı her ne kadar patates olsa da tadı ve görüntüsü epey farklı. Amerika ve Avrupa’da önemli bir pazarı bulunan sebze, önemli bir ihracat kalemi olmasının yanında ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor. Antioksidan özellliğinin yanında vitamin yönünden de oldukça zengin olan sebze, sağlıklı yaşamayı kendine merkez edinen insanlar için vazgeçilmez olmaya aday.

Mutlaka okuyun: Mor Patates Yetiştiriciliği

 

13- Şakayık Çiçeği

Geçtiğimiz yıllarda Antalya Expo Fuarı’nın sembolü olan şakayık çiçeği de en çok kazandıran bitkiler arasında bulunuyor. 4-5 dönümlük şakayık bahçesi yatırımcısına yılda ortalama 40-50 bin TL kazandırmakta.

Mutlaka okuyun: Şakayık Çiçeği Yetiştiren Kazanacak!

 

14- Gueva Meyvesi

Bir meyve türü olan gueva daha çok turşu, tatlı, reçel ve meyve suyu yapımında ve kozmetik sektöründe kullanılmakta. Bunların yanında, bazı kanserleri iyileştirme özelliği de bilimsel araştırmalarla ispatlanmış durumda. Ülkemizde kilogramı 25- 70 TL arasında değişen fiyatlarda satılan meyve özellikle Avrupa ülkelerine ihraç edilerek daha çok kazanç sağlanabilir.

Mutlaka okuyun: Guava Yetiştiriciliği Kazandırıyor!

 

15 – Şifalı otlar

sifali-bitkiler

Şifalı otların kullanımı son yirmi yılda hızla artmıştır çünkü her geçen gün daha fazla insan yemeklerde, tıbbi ot karışımlarında ve sabunlar, mumlar, çaylar ve banyo yağları gibi bitkisel ürünlerde taze şifalı otlar kullanmaya başlamıştır. Taze mutfak otlarını en fazla restoranlar ve marketler talep eder. Bazı yetiştiriciler ürünleri pazarlarda satar. Diğer yetiştiriciler kurutulmuş otları paketler halinde satar.

 

16- Safran Yetiştiriciliği

Dünyanın en pahalı baharatı olarak bilinen safranın kilogramı 30 bin TL’ye alıcı buluyor. Ülkemizde çoğu bölgede yetişebilen bu bitkiyi yetiştirmek kolay olsa da işçiliği bir o kadar zahmetli. Arka bahçenizde dahi yetiştirebileceğiniz bu karlı tarım ürünü hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Safran Yetiştiriciliği

 

17- Kamkat Yetiştiriciliği

Ülkemizde yeni yeni bilinmeye başlayan narenciye ailesine ait bir meyve türüdür. Çin’de altın portakal adıyla bilinmektedir. Kilosu ortalama 20 TL’ye satılan meyvenin ihracat satış fiyatı ise 5 Euro civarındadır.

Mutlaka okuyun: Kumkuat (kamkat) Yetiştirmek Kazandırıyor!

 

18 – Odunsu süs bitkileri

odunsu-sus-bitkileri

Odunsu süs bitkileri dalları olan ağaçlar ve çalılardır. Hasat edildikten sonra aranjmanlar ve çelenkler gibi elişi ürünlerin yapımında kullanılması için çiçekçilere ve elişi ürünler yapanlara satılır. Odunsuların çoğunun renkli sapları ve acayip dalları vardır. Kışın toplanan çobanpüskülü, ilkbaharda toplanan keçi söğüdü ilkbahar, ilkbahar sonunda ve yazın toplanan altın çanağı ve ortanca en çok bilinen odunsulardandır. Sebzeler gibi yıllık bitkilerin aksine odunsular tekrar tekrar hasat edilebilir. Tüm yıl boyunca üretim yapabilirsiniz ve dört mevsim boyunca hasat edebileceğiniz farklı türleri vardır.

 

19- Goji Berry

“Süper gıda” olarak sınıflandırılan goji berry -diğer adıyla kurt üzümü -, antioksidan özelliği ve barındırdığı vitaminler sayesinde oldukça popülerlik kazandı. Yakın gelecekte organik meyve sularının ve tatlıların vazgeçilmez meyvesi olursa şaşırmamak gerek.

Mutlaka okuyun: Goji Berry Yetiştiriciliği

 

20- Yaban Mersini

Yaban mersini (blueberries) antioksidan ve stres azaltıcı phytoflavinoid bakımından çok zengin bir meyvedir. İltihap önleyici bileşenler bakımından da zengin olması onun kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıklar bakımından ideal bir meyve olmasını sağlar. Ayrıca lif ve C vitamini açısından da mühim bir besindir.

Araştırmalar yaban mersinini zihinsel faaliyetlere katkı sağladığını ortaya koyuyor. Cincinnati Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre düzenli yaban mersini tüketmek hem hafızayı iyileştiriyor hem de yaşlıların öğrenme kabiliyetine takviye yapıyor.

Yaban mersini ilkbaharın başlarında ekilir. Yaşadığınız bölgenin iklimine ve toprak koşullarına en uygun yaban mersinin seçmeniz ise daha verimli bir hasat yaşamanız için oldukça kritik. Yaban mersini en çok nemli, asidik özelliği olan iyi hava alabilen organik toprağı sever. Bu nedenle yaban mersini yetiştiriciliği öncesinde arazinize toprak testi yaptırmanız çok iyi olur.

 

21- Kale (Kara Lahana)

2-3 yaprak kara lahana, günlük kalsiyum ihtiyacının %14’ünü, günlük A vitamini ihtiyacının ise tamamını tek başına karşılayabilir. Demir bakımından çok zengin bir besin olan kara lahana, bir porsiyon biftekle eş değer demir oranına sahiptir.

Kara lahane yetiştirmek de zor bir zanaat değildir. Güneş gören bir araziye tohumları yaz başında ektiğiniz zaman 3-4 ay içinde hasata hazır hale gelecektir.

 

22- Chia Tohumu

Maya dilinde “kuvvet” anlamına gelen chia, tohum olarak tüketilen bir besindir. Tahıl sınıfına sokabileceğimiz chia tohumları pek çok diğer tahıldan daha fazla protein içerir. Kalsiyum bakımında da çok zengindir. Öyle ki bir avuç chia tohumunda, 1 bardak sütten 5 kat daha çok kalsiyum bulunur. Omega 3 ve yağ asidi bakımından da zengin olan chia tohumlarının antioksidan özelliği de mevcuttur.

Sindirim sistemini rahatlatan ve enerji veren chia tohumlarını ekerken her tohum arasında belli bir mesafe bırakmak önemlidir. Atılan tohumların üstüne hafifçe toprak örtmek, tohumları her gün sulamak da yine dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Toprağa atılan bir tohumun 1 hafta içinde filizlenmesini bekleyebilirsiniz.

 

23- Tatlı Patates

Sebze ailesinin en besleyici üyelerinden biri olan tatlı patates A ve C vitamini, potasyum ve kalsiyum açısından çok zengindir.

Tadı normal patatese göre gerçek anlamda tatlı olan bu patatesleri, normal patates gibi envai çeşitte hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Killi toprakları seven tatlı patates, ph değeri 5.8 ve 6.2 arası olan topraklarda çok iyi yetişir. Birbirinden 30 cm aralıklarla ekilmesi gereken tatlı patatesin toprağı iyi hava alabilmelidir de. Bir miktar gübre kullanarak tatlı patateslerin daha da iyi ve verimli büyümesini sağlayabilirsiniz. Yapraklarının ucu sararmaya başladığı an tatlı patates hasat zamanı gelmiş demektir.

Mutlaka okuyun: Tatlı Patates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

 

24- Güz Pancarı

Kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da çokça yetiştirilen güz pancarı şeker bakımından zengindir. Kan şekerini düzenleyen, iltihapları önleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren güz pancarı, C vitamini, manganez ve potasyum açısından önemlidir.

Serin iklimlerde daha iyi yetişen güz pancarı için toprak sıcaklığı 15 derece civarında olmalıdır.

Güz pancarını toprağı 2 cm eşerek ekmeniz tavsiye edilir. Pancarların da birbirinden 5 cm aralıklarla ekilmesi çok daha iyi olur. Çok bitişik ekildiklerinden kök kısmı yeterince gelişip büyüyemez çünkü.

 

25- Wasabi

Sushi dünyasının vazgeçilmez unsurlarından biri olan wasabi, ciddi oranda pahalı bir bitkidir. 100 gramlık bir wasabi kökü yaklaşık 50 dolar değerindedir. Direkt restoranlara wasabi satan yetiştiriciler 1 kilo wasabi için 300 dolar fiyat vermektedirler.

Wasabi hemen tüketilmesi gereken bir bitkidir. Yani toplandıktan 15 dakika sonra tazeliğini yitirmeye başlar. Buna ek olarak wasabi yetiştirmek bir hayli zordur çünkü tatlı su kaynaklarında yetiştirilir. Hastalıklara karşı hassas olduğu için büyük miktarlarda wasabi yetiştiriciliği yapmak da yine zordur.

Serin ve bulutlu iklimlerde daha iyi yetişen wasabiyi konteynırda yetiştirmek de mümkündür. Eğer arazinizin yanında bir gölet ya da ırmak varsa, örneğin göletin kenarında wasabi yetiştirebilirsiniz.

Toprağa ekilen wasabi, yaklaşık 15 ila 24 ay içinde olgunlaşıp hasat edilecek hale gelir. Buna karşın 2 ay içinde hasata başlanabilir ve her 6 ayda bir ufak hasatlar yapılabilir.

 

26- Ginseng

Ginseng, yavaş büyüyen ve medikal amaçlarla kullanılan bir bitkidir.

Kore ve ABD varyantı olmak üzere iki türü bulunur. İki tür de geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ginseng’in faydalarına dair somut ve kesin faydalar belirtilmemişse  de özellikle hafızayı güçlendirdiği, ruhsal durumu enerjik hale getirdiği bilinmektedir.

Enerji içeceklerinin büyük bir kısmında kullanılan ginseng, uzun vadeli bir yatırım olmalıdır. Yani toprağa ekilen bir ginsengin hasat edilmesi için 6 yıllık bir süre gerekir. 6 yıllık süre zarfında pek çok yetiştirici ginseng tohumu ve taze ginseng kökü satarak da para kazanabilmektedir.

Ginseng yetiştirirken toprağın yağmurdan korunması en önemli konuların başında gelmektedir. Bu nedenle pek çok ginseng yetiştiricisi, arazilerini toprağa ve fırtınaya karşı korunaklı hale getirmenin yollarını aramaktadır.

 

27- Aloe vera Yetiştiriciliği

Aloe vera

Faydaları saymakla bitmeyen aloe vera bitkisinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de değeri anlaşılmaya başladı. Gıda, ilaç, kozmetik gibi farklı farklı sektörlerde kendine yer edinen bu mucizevi bitkiyi yetiştirmek oldukça karlı olabilir.

Mutlaka okuyun: Aloe Vera Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

 

28- Yerli Domates

Yerli atalık tohumlarla yapılan domates yetiştiriciliği normal domates yetiştiriciliğine oranla oldukça karlı olabilmektedir. Bu domateslere olan talep bir hayli fazla olduğundan restoran ve lüks manavlara oldukça yüksek fiyatlara domatesleri kolaylıkla satabilirsiniz. Özellikle yerli pembe domates ve kırmızı kalp domates lezzet olarak  öne çıkmaktadır. Ancak bu domateslerin dayanma sürelerinin normal domateslere göre oldukça kısa olduğunu bilmenizde fayda var.

Yukarıda bahsettiğimiz karlı tarım ürünleri en favori olanlardır çünkü hepsinden her yıl büyük gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca temel bahçıvanlık becerilerinizle bile bu ürünleri rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Bu karlı tarım ürünlerinden herhangi bir tanesi yeni yetiştiriciler için hem kişisel hem de finansal anlamda ödüllendirici olacaktır.

Yetiştirmeyi düşündüğünüz ürün hakkında detaylı bilgi almak için yazımıza yorum bırakabilirsiniz. Herkese bol kazançlar!

Ne yetiştirebilirim diyenlere özel tarım ürünlerini ve en karlı bitkileri araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Tarım ve Hayvancılık Sektöründeki İş Fikirleri
Kentsel Tarım Gelecek Vadediyor!

2 Comments

Leave a Reply
  1. Merhaba iyi günler öncelikle bu güzel fikirleriniz için çok teşekkürler yetiştireceğimiz ürünler içinde bilgi ala bileceğimizi söylediniz yaklaşık 5 dönüm tarlam var buraya hünnab ekmeği düşünüyorum sizce mantıklı olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.