+55 Adet Yetiştirebileceğiniz En Karlı Tarım Ürünleri

Elverişli tarım arazileri, iklim koşulları ve yenilikçi tekniklerle birlikte tarım sektörü, giderek daha kazançlı bir alan haline geliyor. Bununla birlikte hangi ürünlerin daha karlı olduğunu bilmek, çiftçilerin ve yatırımcıların doğru kararlar almasına yardımcı olabilir. Bu tarz ürünler, hem yerel hem de uluslararası pazarlarda büyük talep görerek dikkatleri üzerine çekmekte ve yatırımcıların iştahını kabartmakta.

Bu yazımızda, son yıllarda altın değerinde olan ürünleri keşfederken gelecekteki yatırımlarınızı en iyi şekilde yönlendirmenize yardımcı olacak bilgiler bulacaksınız. Hazırsanız hadi gelin karlı tarım dünyasının kapılarını aralayalım. İşte sizlere en karlı ve en çok para kazandıran tarım ürünleri:


1 Dönüm Ekeni Zengin Eden Ürünler:

1 – Lavanta

lavanta

En karlı tıbbi aromatik bitkilerden olan lavanta, küçük yetiştiricilere ortalamanın üzerinde bir kazanç sağlar çünkü lavanta çok yönlü bir üründür. Taze çiçekler yığın halinde satılabileceği gibi lavanta yağı yapımında da kullanılabilir. Lavanta çiçekleri çabuk kurur. Kuruttuğunuz çiçekleri çelenkler ve çiçek aranjmanlarında kullanmaları için çiçekçilere ve elişi ürünler yapanlara satabilirsiniz. Lavanta baharat torbaları, bitkisel yastıklar, aromaterapi ürünleri ve cilt bakım ürünleri ( sabun gibi ) gibi katma değerli ürünlerin hazırlanmasında da kullanılır. Lavanta yetiştiriciliği karlı bir iş fırsatıdır.


2 – Gurme mantarlar

gurme-mantarlar

Kent tarımı için en uygun ürünlerden biri mantardır çünkü kapalı mekanlarda yetiştirilebilir ve dönüşler yüksektir. İstiridye ve shiitake en fazla yetiştirilen, marketlerin birçoğunda taze veya kuru halde bulunan iki gurme mantar türüdür. Özellikle istiridye mantarları oldukça verimlidir. Yarım kilosu 50 liraya yakın satılır ve 2-3 ayda ilk hasatınızı yaparak binlerce lira kazanabilirsiniz. İstiridye mantarı ve shiitake mantarı kurutulsa bile çoğunlukla taze olarak satılır.

Bunun yanında trüf mantarı da en karlı aromatik tıbbi bitkiler sınıfına girmektedir.

Mutlaka okuyun: Yetiştirebileceğiniz En Karlı Mantarlar


3- Kuşkonmaz

“Kralların yiyeceği” olarak nam salan kuşkonmazın tarihi Romalılar dönemine kadar uzanıyor. Tam bir besin deposu ve sağlık kaynağı olan kuşkonmaz günümüzde market raflarında da yerini almaya başlamıştır. Şu an marketlerde demeti 100 – 150 TL civarında satılmaktadır.

Mutlaka okuyun: Kuşkonmaz Yetiştiriciliği Kazandırıyor!


4 – Peyzaj ağaçları ve çalıları

peyzaj-agaclari

Peyzaj için kullanılan ağaçlar ve dallar küçük yetiştiriciler için oldukça kazançlıdır çünkü kar marjları oldukça yüksektir ve küçük bir alanda bir sürü bitki yetiştirebilirsiniz. En popüler peyzaj ağaçlarından ve çalılardan biri fidelerdir ve toptancılardan çok ucuza alabilirsiniz. Aynı şekilde plastik saksı ve toprak da ucuzdur.


5 – Bonzai bitkiler

bonzai-bitkiler

Parmak boyundaki ince ağaçlardan olgun akçaağaçlara ve 45 santimlik çamlara kadar bonzai dünyası sürprizlerle doludur. Bonzai yetiştiriciliğinin hobi olarak yayılması ve popülerlik kazanması meraklılara ve koleksiyonculara bonzai ağaçları satacak yeni yetiştiriciler için harika fırsatlar sunmaktadır. Bonzai yetiştiriciliği için ufak bir alanınızın olması gerekir ( bitkiler oldukça yoğun olduğundan ). Ayrıca tohumlar veya fideler ve malzemeler de almanız gerekecektir.


6 – Japon akçaağacı

japon-akcaagaci

Japon akçaağacı binlerce yıldır yetiştirilir ve eşsiz bir güzelliğe sahip olduğu için hayranlık duyulan bir ağaç türüdür. Bahçe merkezlerinin çoğunda birçok çeşidi sergileyecek yer olmadığı için Japon akçaağacına odaklanan küçük ölçekli yetiştiricilerin başarılı olma şansı daha yüksektir.  Japon akçaağacı küçük bir ağaç olduğundan küçük bir alanda kapların içinde yetiştirilebilir. Japon akçaağacı pahalı ve sınırlı bir ürün olduğundan sabırlı yetiştiriciler için karlı bir niştir.


7 – Söğütler

sogut

Bu sorunsuz ağacı büyütmek ve bakımını yapmak oldukça kolaydır. Söğüt çiçeklerine ve saplarına olan talep oldukça yüksektir. Çiçekçiler aranjmanlar ve çelenkler için sapları kullanır. Elişi ürünler yapanlar bahçe çiti ve rüstik söğüt mobilyalar gibi diğer fiber sanatlarda ve sepetçilikte söğüt dallarından faydalanırlar.


8 – Sarımsak

sarimsak

Sarımsak yetiştiriciliğinin kazancı özellikle de “gurme” sarımsaklar yetiştirecekseniz oldukça yüksektir. Gurme sarımsakların üç türü vardır: Rocambole, Purplestripe ( mor şeritli ) ve Porcelain. Bu muhteşem sarımsakların bir kere tadına baktıktan sonra sıradan sarımsakları bir daha yemek istemezsiniz. İşte bu nedenle müşteriler bu sarımsaklar için yüksek meblağlar ödemekten çekinmez. Bir diğer favori sarımsak türü de Elephant (fil ) sarımsağıdır. Sarımsak yetiştiriciliğinde başarısız olma şansınız oldukça düşüktür çünkü sarımsak çeşitli toprak ve hava koşullarında rahatlıkla yetiştirilebilen bir üründür.


9 – Bambu

bambu

Ot familyasından gelen bu muhteşem bitki peyzajcıların favorisidir. Sizde ev sahipleri ve peyzajcılar için bambu yetiştirebilirsiniz. Bambu yetiştiriciliği için küçük bir alan yeterli olacaktır. 600’ün üstünde bambu bitkisi 5 galonluk kaplarda 30′ x 40′lık bir alanda yetiştirilebilir.


10- Kinoa

2013’te Birlemiş Milletler Gıda Teşkilatı tarafından “Kinoa Yılı” olarak ilan edildikten bu yana tüm dünyada popülerliğini iyiden iyiye artıran kinoa, en karlı tarım ürünleri arasında yer alıyor. Barındırdığı yüksek protein miktarı ve bu proteinin bitkilerde çok nadir görülen tam protein özelliği taşıması kinoayı değerli kılıyor.

Mutlaka okuyun: Kinoa Yetiştiriciliği Kazandırıyor!


11- Stevia(Şeker otu)

Stevia, yüzyıllar önce Paraguay’da yerli halk tarafından keşfedilen stevia rebaudiana bitkisinden üretilen doğal bir tatlandırıcıdır. 19. yüzyılın sonlarına doğru İsviçreli bir botanikçi tarafından ” şeker otu” olarak belgelendikten sonra insanlar tarafından kullanılmaya başlamıştır. Taze yaprakları şekerden 40 kat, ondan üretilen toz tatlandırıcı ise 250-300 kat daha tatlıdır. Bu kadar tatlı olmasına karşın 0(sıfır) kaloriye sahip olması da onu eşsiz kılmaktadır. Dünyamızdaki her geçen gün daha da derinleşen obezite sorununu düşününce stevianın, insan hayatı için ne kadar kritik bir öneme sahip olduğu anlaşılabilir.

Tüm bu özellikleri sayesinde stevianın yakın gelecekte diyet içeceklerde ve yiyeceklerde kullanılan aspartam ve suklaroz gibi yapay tatlandırıcıların tahtını sallayacağını söyleyebiliriz. Tatlandırıcı pazarının hacmini dikkate aldığımızda ise stevia yetiştirmek oldukça kazançlı ve stratejik olacaktır.

Bunların yanında, yapraklarının hasat edildikten sonra 5 yıl raf ömrüne sahip olduğunu da belirtelim.

Mutlaka okuyun: Yeni Yatırım Alanı: Stevia Yetiştiriciliği


12- Mor Patates

Adı her ne kadar patates olsa da tadı ve görüntüsü epey farklı. Amerika ve Avrupa’da önemli bir pazarı bulunan sebze, önemli bir ihracat kalemi olmasının yanında ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor. Antioksidan özellliğinin yanında vitamin yönünden de oldukça zengin olan sebze, sağlıklı yaşamayı kendine merkez edinen insanlar için vazgeçilmez olmaya aday.

Mutlaka okuyun: Mor Patates Yetiştiriciliği


13- Şakayık Çiçeği

Geçtiğimiz yıllarda Antalya Expo Fuarı’nın sembolü olan şakayık çiçeği de en çok kazandıran bitkiler arasında bulunuyor. 4-5 dönümlük şakayık bahçesi yatırımcısına yılda ortalama 40-50 bin TL kazandırmakta.

Mutlaka okuyun: Şakayık Çiçeği Yetiştiren Kazanacak!


14- Gueva Meyvesi

Bir meyve türü olan gueva daha çok turşu, tatlı, reçel ve meyve suyu yapımında ve kozmetik sektöründe kullanılmakta. Bunların yanında, bazı kanserleri iyileştirme özelliği de bilimsel araştırmalarla ispatlanmış durumda. Ülkemizde kilogramı 25- 70 TL arasında değişen fiyatlarda satılan meyve özellikle Avrupa ülkelerine ihraç edilerek daha çok kazanç sağlanabilir.

Mutlaka okuyun: Kazançlı Tarım Ürünü: Guava


15 – Şifalı otlar & Tıbbi aromatik bitkiler

sifali-bitkiler

Şifalı otların kullanımı son yirmi yılda hızla artmıştır çünkü her geçen gün daha fazla insan yemeklerde, tıbbi ot karışımlarında ve sabunlar, mumlar, çaylar ve banyo yağları gibi bitkisel ürünlerde taze şifalı otlar kullanmaya başlamıştır. Taze mutfak otlarını en fazla restoranlar ve marketler talep eder. Bazı yetiştiriciler ürünleri pazarlarda satar. Diğer yetiştiriciler kurutulmuş otları paketler halinde satar.


16- Safran Yetiştiriciliği

Dünyanın en pahalı baharatı olarak bilinen safranın kilogramı 30 bin TL’ye alıcı buluyor. Ülkemizde çoğu bölgede yetişebilen bu bitkiyi yetiştirmek kolay olsa da işçiliği bir o kadar zahmetli. Arka bahçenizde dahi yetiştirebileceğiniz bu karlı tarım ürünü hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Safran Yetiştiriciliği


17- Kamkat Yetiştiriciliği

Ülkemizde yeni yeni bilinmeye başlayan narenciye ailesine ait bir meyve türüdür. Çin’de altın portakal adıyla bilinmektedir. Kilosu ortalama 70 TL’ye satılan meyvenin ihracat satış fiyatı ise 7 Euro civarındadır.

Mutlaka okuyun: Kamkat Yetiştirmek Kazandırıyor


18 – Odunsu süs bitkileri

odunsu-sus-bitkileri

Odunsu süs bitkileri dalları olan ağaçlar ve çalılardır. Hasat edildikten sonra aranjmanlar ve çelenkler gibi elişi ürünlerin yapımında kullanılması için çiçekçilere ve elişi ürünler yapanlara satılır. Odunsuların çoğunun renkli sapları ve acayip dalları vardır. Kışın toplanan çobanpüskülü, ilkbaharda toplanan keçi söğüdü ilkbahar, ilkbahar sonunda ve yazın toplanan altın çanağı ve ortanca en çok bilinen odunsulardandır. Sebzeler gibi yıllık bitkilerin aksine odunsular tekrar tekrar hasat edilebilir. Tüm yıl boyunca üretim yapabilirsiniz ve dört mevsim boyunca hasat edebileceğiniz farklı türleri vardır.


19- Goji Berry

“Süper gıda” olarak sınıflandırılan goji berry -diğer adıyla kurt üzümü -, antioksidan özelliği ve barındırdığı vitaminler sayesinde oldukça popülerlik kazandı. Yakın gelecekte organik meyve sularının ve tatlıların vazgeçilmez meyvesi olursa şaşırmamak gerek.

Mutlaka okuyun: Goji Berry Yetiştiriciliği


20- Yaban Mersini

Yaban mersini (blueberries) antioksidan ve stres azaltıcı phytoflavinoid bakımından çok zengin bir meyvedir. İltihap önleyici bileşenler bakımından da zengin olması onun kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıklar bakımından ideal bir meyve olmasını sağlar. Ayrıca lif ve C vitamini açısından da mühim bir besindir.

Araştırmalar yaban mersinini zihinsel faaliyetlere katkı sağladığını ortaya koyuyor. Cincinnati Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre düzenli yaban mersini tüketmek hem hafızayı iyileştiriyor hem de yaşlıların öğrenme kabiliyetine takviye yapıyor.

Yaban mersini ilkbaharın başlarında ekilir. Yaşadığınız bölgenin iklimine ve toprak koşullarına en uygun yaban mersinin seçmeniz ise daha verimli bir hasat yaşamanız için oldukça kritik. Yaban mersini en çok nemli, asidik özelliği olan iyi hava alabilen organik toprağı sever. Bu nedenle yaban mersini yetiştiriciliği öncesinde arazinize toprak testi yaptırmanız çok iyi olur.


21- Kale (Kara Lahana)

2-3 yaprak kara lahana, günlük kalsiyum ihtiyacının %14’ünü, günlük A vitamini ihtiyacının ise tamamını tek başına karşılayabilir. Demir bakımından çok zengin bir besin olan kara lahana, bir porsiyon biftekle eş değer demir oranına sahiptir.

Kara lahane yetiştirmek de zor bir zanaat değildir. Güneş gören bir araziye tohumları yaz başında ektiğiniz zaman 3-4 ay içinde hasata hazır hale gelecektir.22- Chia Tohumu

Maya dilinde “kuvvet” anlamına gelen chia, tohum olarak tüketilen bir besindir. Tahıl sınıfına sokabileceğimiz chia tohumları pek çok diğer tahıldan daha fazla protein içerir. Kalsiyum bakımında da çok zengindir. Öyle ki bir avuç chia tohumunda, 1 bardak sütten 5 kat daha çok kalsiyum bulunur. Omega 3 ve yağ asidi bakımından da zengin olan chia tohumlarının antioksidan özelliği de mevcuttur.

Sindirim sistemini rahatlatan ve enerji veren chia tohumlarını ekerken her tohum arasında belli bir mesafe bırakmak önemlidir. Atılan tohumların üstüne hafifçe toprak örtmek, tohumları her gün sulamak da yine dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Toprağa atılan bir tohumun 1 hafta içinde filizlenmesini bekleyebilirsiniz.


23- Tatlı Patates

Sebze ailesinin en besleyici üyelerinden biri olan tatlı patates A ve C vitamini, potasyum ve kalsiyum açısından çok zengindir.

Tadı normal patatese göre gerçek anlamda tatlı olan bu patatesleri, normal patates gibi envai çeşitte hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Killi toprakları seven tatlı patates, ph değeri 5.8 ve 6.2 arası olan topraklarda çok iyi yetişir. Birbirinden 30 cm aralıklarla ekilmesi gereken tatlı patatesin toprağı iyi hava alabilmelidir de. Bir miktar gübre kullanarak tatlı patateslerin daha da iyi ve verimli büyümesini sağlayabilirsiniz. Yapraklarının ucu sararmaya başladığı an tatlı patates hasat zamanı gelmiş demektir.

Mutlaka okuyun: Tatlı Patates Yetiştiriciliği


24- Güz Pancarı

Kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da çokça yetiştirilen güz pancarı şeker bakımından zengindir. Kan şekerini düzenleyen, iltihapları önleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren güz pancarı, C vitamini, manganez ve potasyum açısından önemlidir.

Serin iklimlerde daha iyi yetişen güz pancarı için toprak sıcaklığı 15 derece civarında olmalıdır.

Güz pancarını toprağı 2 cm eşerek ekmeniz tavsiye edilir. Pancarların da birbirinden 5 cm aralıklarla ekilmesi çok daha iyi olur. Çok bitişik ekildiklerinden kök kısmı yeterince gelişip büyüyemez çünkü.


25- Wasabi

Sushi dünyasının vazgeçilmez unsurlarından biri olan wasabi, ciddi oranda pahalı bir bitkidir. 100 gramlık bir wasabi kökü yaklaşık 50 dolar değerindedir. Direkt restoranlara wasabi satan yetiştiriciler 1 kilo wasabi için 300 dolar fiyat vermektedirler.

Wasabi hemen tüketilmesi gereken bir bitkidir. Yani toplandıktan 15 dakika sonra tazeliğini yitirmeye başlar. Buna ek olarak wasabi yetiştirmek bir hayli zordur çünkü tatlı su kaynaklarında yetiştirilir. Hastalıklara karşı hassas olduğu için büyük miktarlarda wasabi yetiştiriciliği yapmak da yine zordur.

Serin ve bulutlu iklimlerde daha iyi yetişen wasabiyi konteynırda yetiştirmek de mümkündür. Eğer arazinizin yanında bir gölet ya da ırmak varsa, örneğin göletin kenarında wasabi yetiştirebilirsiniz.

Toprağa ekilen wasabi, yaklaşık 15 ila 24 ay içinde olgunlaşıp hasat edilecek hale gelir. Buna karşın 2 ay içinde hasata başlanabilir ve her 6 ayda bir ufak hasatlar yapılabilir.26- Ginseng

Ginseng, yavaş büyüyen ve medikal amaçlarla kullanılan bir bitkidir.

Kore ve ABD varyantı olmak üzere iki türü bulunur. İki tür de geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ginseng’in faydalarına dair somut ve kesin faydalar belirtilmemişse  de özellikle hafızayı güçlendirdiği, ruhsal durumu enerjik hale getirdiği bilinmektedir.

Enerji içeceklerinin büyük bir kısmında kullanılan ginseng, uzun vadeli bir yatırım olmalıdır. Yani toprağa ekilen bir ginsengin hasat edilmesi için 6 yıllık bir süre gerekir. 6 yıllık süre zarfında pek çok yetiştirici ginseng tohumu ve taze ginseng kökü satarak da para kazanabilmektedir.

Ginseng yetiştirirken toprağın yağmurdan korunması en önemli konuların başında gelmektedir. Bu nedenle pek çok ginseng yetiştiricisi, arazilerini toprağa ve fırtınaya karşı korunaklı hale getirmenin yollarını aramaktadır.


27- Aloe Vera Yetiştiriciliği

Aloe vera

Faydaları saymakla bitmeyen aloe vera bitkisinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de değeri anlaşılmaya başladı. Gıda, ilaç, kozmetik gibi farklı farklı sektörlerde kendine yer edinen bu mucizevi bitkiyi yetiştirmek oldukça karlı olabilir.

Mutlaka okuyun: Aloe Vera Yetiştiriciliği


28- Yerli Domates

Yerli atalık tohumlarla yapılan domates yetiştiriciliği normal domates yetiştiriciliğine oranla oldukça karlı olabilmektedir. Bu domateslere olan talep bir hayli fazla olduğundan restoran ve lüks manavlara oldukça yüksek fiyatlara domatesleri kolaylıkla satabilirsiniz. Özellikle yerli pembe domates ve kırmızı kalp domates lezzet olarak  öne çıkmaktadır. Ancak bu domateslerin dayanma sürelerinin normal domateslere göre oldukça kısa olduğunu bilmenizde fayda var.


29- Zencefil

Zencefil, yağmur alan ve sulama bakımından sorun olmayan alanlarda daha iyi yetişir. Ekim zamanında iyi yağmur alması hasadın verimini ciddi oranda artırır. Hasat öncesinde ise yaklaşık bir aylık kuru hava yine zencefil için ideal bir ortam oluşturur. Hasat öncesi 28-35 derece zencefile iyi gelir yani. Zencefil nemli ve sıcak iklimleri sever. Suyu iyi geçiren killi, kumlu ve humus bakımından zengin topraklar yine zencefil için mnemlidir.


30- Pitaya (Ejder Meyvesi)

Pitaya, diğer adıyla ejderha meyvesi (dragon fruit) Tayland, Vietnam, İsrail, Sri Lanka gibi ülkelerde sıkça yetiştirilir. Ülkemizde ise Adana, Antalya, Mersin gibi Akdeniz şehirlerde pitaya yetiştiriciliği yapılabilir.

Diyabet, kolekstrol gibi konularda sağlıklı bir meyve olan pitaya ayrıca ciddi bir yağ ve protein kaynağıdır.

Verimsiz topraklarda bile yetişebilen pitaya için tropik iklim gereklidir. İdeal olan ise organik bakımdan zengin kumlu topraklardır. Bu ise ülkemizde Akdeniz bölgesinin denize kıyısı olan şehirlerinde mevcuttur. 20-30 derecelik hava sıcaklığı isteyen Pitaya için direkt güneş ışığı iyi olmayabilir. Dolayısıyla verimli bir hasat için gölgelendirme sistemleri dikkate alınmalıdır. Diğer tropik meyvelere göre su ihtiyacı azdır. Ancak ekim, çiçeklenme ve meyvenin gelişme sürecinde sık sulama şarttır. Damlama sulama sistemleri bu meyve için ideal bir yöntemdir.


31- Ananas

Ülkemizde batı ve güney bölgelerde ananas yetiştirilebilir. Antalya, Mersin ve Adana; ananas yetiştiriciliği için en uygun illerimizdir.

Ananas tropik bir meyvedir. Bol güneş ister. Tropik bir meyve olması nedeniyle çiçeklenme ve meyvenin oluşma döneminde sık ve düzenli su gereksinimi vardır. Toprağı her daim nemli olmalıdır diğer bir ifadeyle.

18-35 derece aralığı ananas için en uygun sıcaklık koşullarıdır.

Ananas magnezyum ağırlık gübre ihtiyacı olan bir meyvedir. Dolayısıyla çiçekleri açana kadar her 2 haftada bir gübre takviyesi yapılmalıdır.


32- Enginar

Enginar bol güneş ve iyi sulanabilen toprak ister. Ancak toprağı sürekli nemli olursa çürüme tehlikesi yaşar. Topraktaki nitrojeni tükettiği için enginarın yanına bu durumu dengeleyecek bezelye, lahana, ayçiçeği gibi bitkiler ekilebilir.

Organik bakımdan zengin toprak isteyen enginarın toprağı iyi işlenmiş ve havalandırılmış olmalıdır.

Direkt güneş istediği için enginarlar dip dibe ekilmemelidir. Komşu enginarın gölgesi, diğer enginarı etkilememelidir yani.

Olgunlaşma dönemine girdikten sonra haftada 1 ila 3 kez sulama isteyen enginar 5 yıllık bir bitkidir. Yani bir kere ekildiği zaman 5 yıl boyunca ürün verebilir.


33- Mango

Tropikal bir meyve olan mango, ülkemizde ilk kez 2017’de yılında yetiştirildi ve sonuç başarılı oldu. Manavgat’ta yapılan bu çalışma sayesinde ülkemizde de mango yetiştirilebildiği görülmüş oldu.

Oldukça lezzetli bir meyve olan mango güneşli illimleri tercih eder. Hava sıcaklığı 4 derecenin altına düşmediği müddetçe ülkemizde Akdeniz bölgesinde mango yetiştirilebilir.

Ağaç üzerinde yetişen bir meyve olan mango çekirdekten yetişir.  6 cm derinliğe ekilen çekirdeğin ilk dönemde nemli olmasına özen gösterilmelidir. 1 ay içinde filizlenen mangı ağacı en erken 6 yıl içinde meyve vermeye başlar.


34- Çilek

Yetiştirilmesi en kolay meyvelerden biri olan çilek, yaz aylarına neşe veren lezzetli bir meyvedir. Özellikle haziran ayında olgunlaşan çilek, İç Anadolu dahil olmak üzere pek çok bölgemizde kolaylıkla yetişir. Bazı çilek türleri ise ilkbahardan sonbahara dek meyve vermeye devam eder. Yine bazı çilek türleri don vurana kadar meyve vermeye devam eder.

Bu bakımdan her daim ilgi gören ve sevilen, pek çok iklim koşulunda yetişebilen güzel bir meyvedir çilek.


35- Patlıcan

En çok kazandıran diğer bir tarım ürünü Patlıcan Türk mutfağının ve hatta Orta Doğu mutfaklarının en gözde sebzelerinden biridir. Yarnıyarık diye bir realite var neticede!

Güneşli iklimleri seven patlıcan yaz ortasından sonbahara kadar yetişir. Organik bakımdan zengin topraklarda güzel yetişen paltlıcanı ülkemizin pek çok bölgesinde yetiştirmek mümkündür.


36- Mor domates

“Chrokee domatesi” olarak da bilinen mor domates enteresan bir bitki. Hem sarmaşıkgiller ailesine hem de meyve ailesine dahil olan mor domates, 400 gram ağırlığa ulaşabilir.

80 ila 90 günde hasat yapılmaya hazır olan mor domates, don vurana ya da başka bir faktörden ötürü ölene kadar ürün vermeye devam eder.

İyi su geçiren, organik olarak zengin topraklarda yetişen mor domates genelde pH değeri 6 ila 6.8 arasında olan toprakları sever. Aylık olarak gübre takviyesi isteyen mor domatesi düzenli sulamak, hasat mevsiminden bir süre önce de sulamayı kesmek gerekir. Esasında bildiğimiz kırmızı domatesten çok da farklı bir yetiştirilme süreci yoktur.


37- Kuzu Göbeği Mantarı

Kuzu göbeği veya diğer adıyla morel, dünya genelinde çok talep gören yabani mantar türlerindendir. Mantar çiftliklerinde sıkça yetiştirilmeyen kuzu göbeği, genelde doğadan toplanır ama yine de yetiştirme imkanınız bulunmaktadır.

Kuzu göbeği yetiştirmek için en ideal yer ölmek üzere olan bir ağacın dibidir esasında. Böyle bir ortamı bulmak her zaman mümkün olmayacağı için ekim yapılacak yerin gölge sürekli gölge olmasına, günde en fazla 3 saat güneş ışığı almasına özen gösterilmelidir.

Mutlaka okuyun: Kuzu Göbeği Yetiştirmek


38- Kurt Üzümü (Goji Berry)

Çalı formundaki kurt üzümü (gıji berry) saksıda, arka bahçede bile yetiştirilebilecek bir meyvedir. Antikoksidan bakımından hayli zengin bir meyve olan olan kuzu üzümü farklı sıcaklıklara ve mevsim koşullarına kolayca uyum sağlar. Çalı olarak 3 metreye kadar büyüyebilir. Süs bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Özellikle baharatçılarda ve aktarlarda kilosunu kurt üzümü kurusu 250 liraya kadar satılabilmektedir. Bu bağlamda kurt üzümü yetiştiriciliği ile alakalı daha kapsamlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Mutlaka okuyun: Kurt Üzümü Yetiştiriciliği


39- Reishi Mantarı

İlginç rengi ve biçimiyle dikkat çeken Reishi mantarını dünyanın en lüks restoranlarında sıkça görmek mümkün. Ölümsüzlük mantarı olarak da bilinen Reishi mantarı ılıman iklimlerde Mayıs-Kasım aylarında yetişir ancak evde, bahçede, çiftlikte yetiştirmek de mümkündür.

Odunsu ve keskin bir tadı olan reishi mantarı daha ziyade çayı yapılmak için kullanılır. Çabucak yayılabilen reishi mantarı, torba içinde bile yetiştirilebilir. Çevresine adaptasyonu yüksek, üreticisini yoran bir mantar türü değildir.

Mutlaka okuyun: Reishi Mantarı Yetiştiriciliği


40- Kapari

Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde bahsettiği kapari bitkisi (diğer adıyla gebre) Anadolu’da yetişen en faydalı bitkilerden bir taneaidir.

Birçok ülke mutfağında kendine yer bulan, cinsel gücü artırdığı söylenen, gençleştirici özelliği olduğu ifade edilen kapari, esasında bir maki türüdür. Akdeniz’in kuru ve taşlı arazilerinde bolca görülebilir. İspanya ve Afrika’da da bulunur. Çalı tarzı bir bitkidir ve boyu 1.5 metreye ulaşabilir.

Kapari bitkisinin tomurcuklarından yapılan turşular, kaparinin en yaygın tüketim biçimlerinden biridir. Meyve olarak da direkt yenebilir. Pizzalarda, salatalarda da kullanılır.

Mutlaka okuyun: Kazançlı Bir İş: Kapari Yetiştiriciliği


41- Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi, mısır gibi küçük alanlarda iyi verem bir bitkidir. Yetiştirmesi görece zahmetsizdir. Mutfaklarımızda tüketebildiğimiz gibi hayvan yemi üretimi için de önemli bir bitkidir.


42- Kanola

Bitkisel yağ kaynağı olarak kullanılan kinola ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle yağ fiyatlarının arşa ulaştığı bugünlerde alternatif yağ kaynaklarına olan ihtiyaç da artmıştır. Avrupa’da, özellikle Romanya ve Bulgaristan’da sıkça ekimi yapılır. Bitkisel yağ olarak yetiştirilmesine ek olarak biyodizel olarak da kullanım alanı vardır.

Kanolaya yatırım yapan için gelecek kanolanın renkleri kadar parlak denebilir kısaca!


43- Shiitake Mantarı

Dünyada en çok kullanılan mantar türlerinden biri olan shiitake mantarı protein bakımından çok değerlidir. Tıbbi kullanım alanları da mevcuttur. Kütüklerde yetişen shiitake mantarının kilosunu 600 lira değerindedir Migros gibi marketlerde. Dolayısıyla 50’şer gramlık paketlerde satılır. O kadar kıymetli bir mantardan bahsediyoruz.

Shiitake mantarı yetiştirme hakkında akla gelebilecek her türlü detayı anlattığımız yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mutlaka okuyun: Shiitake Mantarı Yetiştiriciliği


44- Süpürge Çiçeği – Sinir Otu

Hosta da popüler süs bitkilerinden biridir. Zahmetsiz bir bitki olan hosta kısa sürede dar alanlarda kocaman bir hal alabilir. Etli olması nedeniyle iklim ayırt etmez. Çiftleştirmesi ve aşılanması kolaydır. Yani ufacık bir alanda devasa miktarlarda hosta yetiştirebilirsiniz.


45- Sorgum Otu

Esasında buğdaya benzer bir tahıl olan sorgum otu içecek şuruplarında, içeceklerde bolca kullanılır. Sıcak iklimleri oldukça sever. Craft bira üretiminde de giderek daha sık bir alternatif olan sorgum otu 5 yıl içinde çok daha sık çıkacak karşımıza. Bizden söylemesi.


46- Hayat Ağacı

Arborvitra olarak da bilinen hayat ağacı aslında minyatür bir çam türüdür. Sürekli yeşil kalması ve boyunun makul düzeylerde olması nedeniyle süs bitkiciliğinin gözdeleri yer alır.


47- Roka

Roka, marulgiller ailesinden sevdiğimiz yeşilliklerden biridir. Özellikle balıkla enfes gider. Sade roka salatası bile lezzetlidir. Yetiştirmesi de tıpkı maydonoz, nane, fesleğen gibi oldukça basittir.


48- Fesleğen

Fesleğeni okşayınca elde kalan kokuyu hemen herkes sever. Tabii çorbada, pizzada fesleğen de yine müthiş bir tada sahiptir. Fesleğen yetiştirmek bir hayli kolaydır. Yılda birçok kez hasat yapılabilir. İç ortamlarda da büyüyebilir ve en güzeli, çabuk olgunlaşır. Hava ne kadar ılıman ve ne nem ne kadar çoksa, fesleğenin büyümesi de o kadar kolay olur.


49- Kişniş

Kişniş de yine roka, fesleğen gibi yetiştirmesi kolay bir yeşilliktir. Çok az alana yayılarak yetişebilen kişnişin mutfaklarda ve yemeklerde kullanılmadığı yer yoktur adeta. Yani çok az bir alanda kişniş yetiştirerek de güzel paralar kazanmanız mümkün olabilir.


50- Taze Çiçek

Çiçek bizim kültürümüzde de çok önemli bir yere sahip olan bitkilerden biridir. Genelde sevgi ve saygı göstergesi olarak birbirimize çiçek veririz. Çiçeklerle evleri, arabaları süsleriz. Çelenk gönderme kültürü bizde de gelişmiştir. Bu açıdan çiçekler yılın 12 ayı ilgi gören bitkiler arasında yer alır.

Papatya, zambak, gül, menekşe, orkide  gibi sayısız çiçek türünü ticari anlamda yetiştirebilir ve satabilirsiniz.


51- Badem

Badem en lezzetli kuruyemişlerden biridir. Hep pahalıdır, öyle olmaya da devam edecek gibi duruyor gelecek yıllarda.

Badem ağaçta yetişen bir bitkidir. Tohum olarak bademi toprağa ekip bademlik sahibi olabilirsiniz ancak fide olarak da ekimi yapılabilir. Tabii uzun vadeli bir yatırım olacağı kesindir badem yetiştirmenin.

Lakin veganların inek sütü yerine badem sütü kullandığını, badem sütünün sayısız faydası olduğunu göz önüne alırsanız badem yetiştirmenin sağlam bir yatırım olacağını söyleyebiliriz.


52- Avokado

Günümüzde en çok kazandıran tarım ürünlerinden olan Avokadoyu 90’lı yıllarda egzotik bir meyve olarak bilirdik. Çok pahalıydı. Bugün yine ucuz bir meyve değil ancak eski yıllara göre avokado çok daha fazla yer ediyor tariflerde ve mutfaklarda.

Ve üstelik Türkiye’de de avokado yetiştiriciliği başladı.  Ana vatanı Meksika olan avokadoyu Antalya ve Mersin gibi illerimizde yetiştirmek gayet mümkün.

Çekirdekten yetişen avokado ılıman ve sıcak iklim sever. 15 cm filizlendikten sonra saksıya alınarak da yetiştirme yapılabilir. Bahar ayları dikim için en ideal zaman dilimidir.


53. Yer Fıstığı

Yer fıstığı ülkemizde fiyat açısından badem, fındık gibi kuruyemişlere göre daha sık tüketilir. En çok Akdeniz bölgesinde ticari olarak yetiştirilir. Sıcak havalara karşı dayanıklı ve su isteği bakımından zahmetsizdir. Yer fıstığının ne kadar sık tüketilen bir kuruyemiş olduğunu düşünürsek, talebin hiç kesilmeyeceğini de göz önüne alabilirsiniz.


54- Kivi

Kivi ülkemizin pek çok bölgesinde yetiştirilebilen bir meyvedir. Muğla, Antalya, Bursa, Bartın, Düzce, Trabzon, Artvin gibi çok farklı iklimlerde yetiştirilebilir.

Yazın sıcak ve nemli, kışın ise ılık iklimler isteyen kivinin olayı dona uğramaması gerekliliğidir. Yani kivi don olmadığı müddetçe kolayca yetişebilir. Asidik ve geçirimli toprakları seven kivi, özellikle kış aylarında sıkça tüketilen, paket halinde marketlerde ve pazarlarda sıkça satılan, ilginin genel olarak yüksek olduğu bir meyve.


55- Bamya

Türk mutfağının gözde sebzelerinden biri olan bamya A vitamini bakımından zengin ve kalori bakımından düşük değerlere sahiptir. Bamya çorbası ise iyi yapan birinin elinden çıktığında insana dünyaları unuttturabilecek kadar lezzetli olur. Genelde aktarlarda kurutulmuş şekilde satan bamyanın kilosu ciddi pahalıdır.

Bol güneş isteyen bamya genelde Haziran gibi ekilir, bamyaların çıkması için ise 2 aylık bir süre gerekir.


56- Yenilebilir Çiçekler

Kısa sürede para kazandıran tarım ürünleri arıyorsanız yenilebilir çiçekler aradığınız ürün olabilir. Son yılların gözde bitkisi olan yenilebilir çiçekler salatalara, yemeklere, tatlılara hoş bir dokunuş yapmak isteyenlerin vazgeçilmezleri arasına girmeyi başardı. Üstelik sadece birkaç çiçeğin salatanın tamamından daha çok mineral barındırması ve daha besleyici olması bu çiçekleri daha da vazgeçilmez kılıyor. Küçük bir alanda yetiştirebileceğiniz bu çiçekler geleceğin en karlı tarım ürünlerinden olmayı fazlasıyla hakediyor.

Yukarıda bahsettiğimiz karlı tarım ürünleri en favori olanlardır çünkü hepsinden her yıl büyük gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca temel bahçıvanlık becerilerinizle bile bu ürünleri rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Bu karlı tarım ürünlerinden herhangi bir tanesi yeni yetiştiriciler için hem kişisel hem de finansal anlamda ödüllendirici olacaktır.

Yetiştirmeyi düşündüğünüz ürün hakkında detaylı bilgi almak için yazımıza yorum bırakabilirsiniz. Herkese bol kazançlar!

Ne yetiştirebilirim diyenlere özel tarım ürünlerini ve en karlı bitkileri araştırmaya devam edeceğiz.


İlginizi çekebilir

Tarım ve Hayvancılıkta En Çok Kazandıran İş Fikirleri

Kentsel Tarım Gelecek Vadediyor!

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Merhaba iyi günler öncelikle bu güzel fikirleriniz için çok teşekkürler yetiştireceğimiz ürünler içinde bilgi ala bileceğimizi söylediniz yaklaşık 5 dönüm tarlam var buraya hünnab ekmeği düşünüyorum sizce mantıklı olurmu

  2. Safran zahmetli ama bi okadarda satisi kolay olur vede mutlak alicisi vardir. Bence en çok kazandıran tarım ürünlerinden ilk 5 te.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir