Zeki İnsanların Sahip Olduğu 15 Alışkanlık

Zeki insanların sahip olduğu bazı alışkanlıklar vardır. Bu alışkanlıklar sayesinde motivasyonlarını, tutkularını, iradeleri koruyan bu kişiler, kendi potansiyellerini keşfedip pek çoğumuzun hayal etmeye dahi cesaret edemediği şeyleri yaparlar.

Şimdi gelin isterseniz zeki insanları başarıya ulaştıran bu alışkanlıklardan bazılarına göz atalım…

 

1. Tutumludurlar.

Tutumluluk bir erdemdir. Ancak tutumlu olmayı cimrilikle karıştırmamak gerekir. Kişinin kendi bütçesini bilmesi ve buna göre hareket etmesi, gereksiz masraflardan kaçınması çok güzel bir özelliktir.

Gündelik hayatımızda çoğunlukla, sahip olmasak da hayatımızın hiçbir şekilde değişmeyeceği şeylere para harcıyoruz. Bu harcamalardan kolayca vazgeçebilir, bu harcamalara giden parayı biriktirip daha anlamlı şeyler yapabiliriz.

Örneğin damacana su almak yerine evdeki musluğa arıtma filtresi taktırmak güzel bir başlangıç olabilir. Evdeki lambaları, tasarruflu ampullerle değiştirmek de elektrik faturasını düşürecektir. EFT, havale gibi işlemler için kesinti yapmayan bankalarla çalışmak da keza gereksiz bir masraf kalemini ortadan kaldıracaktır.

Bu listeyi daha da uzatabiliriz, ancak bilmeniz gereken şey, “Bu ürün ya da hizmet olmadığı zaman hayat kalitem düşecek mi? Bu şeye sahip olmak beni gerçekten mutlu edecek mi?” gibi sorular sormaktır. Bir ürün veya hizmet olmadan da yaşayabilirseniz o şeye ihtiyacınız yok demektir.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En Tutumlu Zenginleri

 

2. Başka insanlara bağımlı değillerdir.

Arkadaşlar ve aile üyeleri bizim en yakınlarımızdır. Onlara güvenir, sürekli etrafımızda olmalarını isteriz. Ancak birilerine bağımlı halde yaşamak güçsüzlük demektir. Zeki bir insan, çevresindeki insanlara yaslanmaz, onlar olmadan da kendi ayakları üstünde durur.

Örneğin bir zorluk yaşadığınız zaman bu zorlukla kendiniz yüzleşebilmelisiniz. Belki durup biraz düşününce bu sorunu tek başınıza da halledebileceğinizi göreceksiniz. Yani hemen yardım isteme refleksinden kurtulmak çok iyi olacaktır. Zira çoğu zaman sorunu çözmeye dair özgüvensizlik nedeniyle başkalarından medet umarız.

 

3. Sorumluluk sahibidirler.

Zeki insanlar sorumluluk sahibidirler. Sorumluluk sahibi olmak da eğlenmeyi asla engellemez ve onları sıkıcı insanlar yapmaz. İnsanlar sorumluluklarının bilincindeyken de gayet keyifli zaman geçirebilirler.

Her insanın hayatta sorumlu olduğu şeyler vardır, ancak bazı kişiler bu sorumluluklardan kaçmaya ve yadsımaya çalışırlar. Buna karşın akıllı insanlar sorumluluktan kaçmaz ve sorumluluklarının gereğini yerine getirmek için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar.

 

4. Düşüncelerini gözden geçirmekten korkmazlar.

Çevremiz, ailemiz, okul, medya sürekli düşünce yapımızı şekillendirmeye çalışır. Çoğu zaman da düşünce yapımız bu faktörler aracılığı ile belirlenir. Belli kanaatlere sahip oluruz ve tek gerçeği bizim bildiğimiz gerçek olduğunu sanırız.

Buna karşın zeki insan, sorgulayan insandır. Kendisine öğretileni tek doğru olarak görmez. Bir bilgiyi farklı açılardan teyit etmeye, farklı bakışa açılarını öğrenmeye çalışır. Kısa zeki insanlar, “ezberci” değildir. Araştırmayı, eleştirmeyi ve sorgulamayı bilirler.

 

5. Hatalarından ders çıkarırlar.

Hayatta hata yapmak kaçınılmazdır. Er ya da geç bir şeyler ters gider ve planlar alt üst olur. Her zaman her şeyi kontrol edemeyeceğimiz için hata yapmaktan da başarısız olmaktan da korkmamalıyız.

Hatalar bize nerelerde yanlış yaptığımızı gösterir ve yeni bakış açılarının varlığından haberdar eder. Yani deyim yerindeyse, başarısızlık başarıdan daha besleyici bir olgudur.

Hatalardan ders çıkarmak, aynı hatayı tekrarlamamayı da beraberinde getirir. Akıllı ve zeki insanlar da yaptıkları hataları iyice analiz ederler ve hatanın kaynağını bulmaya çalışırlar.

Kibirli insanlar bir hata meydana geldiğinde sürekli başkalarını suçlayıp bahaneler üretirler. Buna karşın zeki insanlar ise hatanın kaçınılmazlığını bilirler ve olaya yapıcı bir açıdan yaklaşırlar.

Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler

 

6. Geçmişe takılıp kalmazlar.

Geçmiş geri getirilemez. Olan olmuştur. Bu nedenle geçmişteki kötü tecrübelerin bugünü ve geleceği etkilemesine izin verilmemelidir. Eğer geçmişte bize anlamlı bir şeyler katacak tecrübeler yoksa, kafayı geçmişe takmaktan vazgeçmek en iyisidir.

Geçmiş tecrübeler, bugünkü kişiliğimizi belirleyen temel faktördür. Ancak insanlar genelde bugünkü hatalarını ve başarısızlıklarını geçmişe bağlamayı tercih ederler.

Buna karşın zeki insanların yaptığı gibi geçmişte ne yaşanmışsa yaşansın, geçmişi de bir deneyim olarak görmeli ve bugüne odaklanmak gerekir. Geçmişe takılıp kalmanın hiçbir anlamı yoktur. Gün bugündür.

Mutlaka okuyun: Geçmişi Geride Bırakmanın Yolları

 

7. İşlerini şans faktörüne bırakmazlar.

Eğer bir işe zaman, para ve emek harcıyorsanız şiarınız “En iyisini um, en kötüsüne hazırlan.” olmalıdır. En iyiye odaklanmak bizi motive eder, en kötüye hazırlanmak da ruhsal yıkım yaşamamızı engeller. Diğer yandan en iyisini ummak, işi şansa bırakmak anlamına gelmez.

Öncelikle elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Sonrasında bazı şeyleri şansa ve kadere bırakabilirsiniz. Fakat sadece şans faktörüne güvenmek, en basit tabirle tembelliktir.

Zeki insanlar şans faktörüne bel bağlamazlar. Güvendikleri tek şey alın teri ve emektir.

Mutlaka okuyun: Şansınızı Artırmanın 13 Yolu

 

8. İş hayatına önem verirler.

İş hayatında başarının temel sırrı, işe önem vermek ve detaylara dikkat etmektir. Bu nedenle işini bilen, profesyonelliğe önem veren insanlar, iş hayatının kurallarını iyi bilirler.

Örneğin reklam ve tanıtım kampanyasına büyük önem verirler. Müşteri memnuniyeti akıllı bir girişimcinin en önem verdiği konuların başında gelir. Kısaca zeki insanlar; mesleki anlamda profesyonellerdir, işlerini savsaklamazlar.

 

9. Başkalarının düşüncelerine pek de önem vermezler.

Bazen sil baştan başlamak en temizidir. İnat ettikçe durum daha da kötüleşebilir. Fakat akıllı bir insan ne zaman vazgeçip ne zaman inat edeceğini bilen insandır.

Yani zararda inat etmek ile kimseyi dinlemeyip bir tutkunun peşinden gitmek arasında fark vardır. Bu bakımdan zeki insanların sezgileri kuvvetlidir. Zeki insan, inandığı bir fikir için toplumsal baskıları kulak ardı edip fikrini gerçeğe dönüştürmek için savaşmaktan kaçınmayan insandır.

 

10. Tutamayacakları sözler vermezler.

“Ayine iştir kişinin, lafa bakılmaz.” demiş atalarımız. Yani hem kendinize hem de başkalarına tutamayacağınız büyük sözler vermeyin.

İnanılırlık ve güvenilirlik bir kişinin sahip olabileceği en önemli özelliklerden biridir. Bu nedenle tutamayacağınız sözler vererek insanların gözündeki kredinizi tüketmeyin. Ciddiye alınmak ve saygı görmek istiyorsanız ufak adımlarla ilerleyin, sağlam ilerleyin.

 

11. Farklı tecrübelere açıktırlar.

İnsan ömrü ortalama 250 yıl olsa bile hayattaki tüm deneyimleri yaşayamazdık. Bu nedenle ayran gönüllü olmak, aynı anda onlarca işe girişmek pek akıl karı değildir. Buna karşın farklı tecrübelere açık olmak, yaşamı zenginleştiren bir düşünce biçimidir.

Bilim, dünya hakkında bildiğimiz şeyleri sürekli değiştiriyor. Bugüne kadar doğru olduğunu bildiğimiz teorilerin aslında yanlış olduğu ortaya çıkıyor, yeni teoriler üretiliyor.

İşte tam da bu nedenle farklı tecrübelere açık olmalı, farklı ihtimalleri ve alternatifleri gözden kaçırmamalıyız.

 

12. Teknolojiyi doğru kullanırlar.

Bugün hemen herkesin elinde internet bağlantısı ve akıllı telefon var. İnternet ise dünyanın en büyük kütüphanelerinden binlerce kat daha fazla bilgi sunuyor. Buna karşın kaçımız akıllı telefonlarımızı mesajlaşmak ve oyun oynamak dışında kullanıyoruz?

Yani mesele şu: İnsanlık tarihinin bilgiye erişim konusunda en şanslı nesliyiz. Ancak bu kadar bilgiden ne derecede istifade edebildiğimiz tartışma konusu.

Bu açıdan zeki insanlar teknolojinin iyi yanlarından yararlanma konusunda oldukça ustadırlar. Yani günlük 2 saat sosyal medyada “boş boş” gezeceğine, günlük 2 saatten yılda 750 saatini İspanyolca öğrenmek için harcarlar. İspanyolca öğrenmek için ise Google, Youtube, Udemy gibi siteler üzerinde onbinlerce ücretsiz kaynak ve ders bulunuyor.

 

13. Gereksiz risk almazlar.

Bazen hayatta risk almak gerekir. Ancak risk alırken de cahil cesaretine dayanmak hiç doğru değildir. Yani tıpkı şans faktöründe olduğu gibi risk faktöründe de önemli olan ortaya iyi bir çalışma koymuş olmaktır. Hiçbir çaba sarf etmeden risk almak, büyük ihtimalle başarısızlıkla sonuçlanır.

Bu nedenle elinizden gelenin en iyisini yapmadan önce risk almak, bile bile lades demektir.

 

14. Gerçekçidirler.

Pollyannacılık, her duruma katıksız bir naiflikle bakmak ve aşırı ümitvar olmak demektir. Ancak yaşadığımız hayat bu kadar güllük gülistanlık değildir. Bazı realiteler vardır. Bu yüzden akıllı ve zeki insanlar yaşadıkları konjonktürü iyi bilirler ve elde etmek istedikleri şeyler için sıkı mücadele ederler.

 

15. Tüm umutlarını tek bir şeye bağlamazlar.

Zeki insanların A, B, C, D planları vardır. Zeki insanların farklı gelir kaynakları vardır. Diğer bir ifadeyle zeki insanlar tüm yumurtaları aynı sepete koymazlar. Acil durum planları her daim vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.