Zengin İnsanların Ortak Özellikleri

Zengin insanlar neden zenginleşmeye devam ederler? Çoğu zaman bunun nedeni şans değildir. Mensubu oldukları aile değildir. İkramiye kazanmaları değildir.

Zengin insanlar bir şeyleri farklı şekilde yaparlar.

İşte sizlere zengin insanların 5 ortak özelliği :

 

1 – Riskler alırlar

Zengin insanlar, “Hangilerinin yapışacağını görmek için duvara spagetti fırlatıyorlar”. Başka bir ifadeyle, zengin insanların birçoğu başarısız olacağını bile bile bir sürü farklı şeyler deniyor.

Bu riskleri alıyorlar çünkü bunun varlıklarını arttırmalarına yardımcı olan bir süreç olduğunu biliyorlar ve başarısızlık sayesinde neyin gerçekten işe yaradığını ve yaramadığını keşfediyorlar. Dahası bu fikirlerin reddedilmesi varlıklı insanları daha da güçlendiriyor ve nüfusunun büyük çoğunluğunun aksine başarısızlığı sadece bir bariyer olarak görüyorlar.

 

2 – Kendilerine yatırım yaparlar

“Zengin insanlar kişisel gelişimleri için harcadıkları parayı masraf olarak değil, yatırım olarak görüyorlar”.

Birçok insan her kuruşu saklarken, varlıklı insanlar stratejik olarak kendilerine yatırım yapmanın herhangi bir hisse senedi, gayrimenkul yatırımı veya iş girişiminden daha avantajlı olduğunu bilirler.

İster kitap almak olsun, ister yaşam koçuyla çalışmak olsun, isterse de ücretli yönetici gruplarına veya ücretli diğer kişisel gelişim gruplarına katılmak olsun varlıklı insanlar bunu yatırım olarak görürler. Ya siz?

 

3 – Zenginlerle vakit geçirirler

İnsan vücudu çok ısındığında, sakinleşmek için ter üretir. Ve çok soğuduğunda, ısı üretmek için titrer. Başka bir ifadeyle, insan vücudu sıcaklığını korumak için düzenli olarak adapte olur. Homeostazi olarak bilinen otomatik ayarlama biyolojik bir süreçtir ve hayatımızın sayısız noktasında yer alır.

Homeostazi insan biyolojisinden, dünyanın sıcaklığına, arabaların hız kontrol düzeninden, evlerdeki termostata kadar varlığımızın hemen hemen her yönünü yönetir. Ve varlıklı insanlara göre homeostazi varlık oluşturmanın en güçlü yoludur.

Açık açık şunu söyleyebiliriz: “Zengin olmak istiyorsan, zengin insanlarla takıl”.

Ve de: “Bir odada parasız dört kişi varsa, beşinci kişi de sen olursun”.

Zengin insanlar daha zengin insanlarla vakit geçirdiklerinde kendi varlıklarını arttırdıklarını keşfetmişlerdir. İnsanlar yakın çevrelerindeki insanların alışkanlıklarını ve stratejilerini kaparlar ve varlıklı insanlar bu homeostaziyi avantaj olarak kullanmayı öğrenmişlerdir.

 

4 – Sabah ritüelleri var

Dünyanın büyük bir bölümü sabahları alarmı 14 kere ertelerken, varlıklı insanlar çoktan uyanmış olup net servetlerini büyütmeye başlarlar.

“Multi milyonerlerin birçoğunun her sabah yaptıkları rutinleri, ritüelleri vardır.”

Bu sabah ritüeline spor yapmak, olumlamalar, hedeflerin gözden geçirilmesi, kahvaltı veya güne etkileyici biçimde başlamalarına yardımcı olacak herhangi bir şey dahil olabilir. Güne diğerlerinden daha güçlü ve başarılı başlarlar.

 

5 – Hedeflerini düzenli olarak gözden geçirirler

Zengin insanlar hedeflerini net bir şekilde tanımlarlar ve ilerlemelerini takip etmek için hedeflerini sürekli olarak gözden geçirirler, değişiklikler yaparlar ve hedeflerine ulaşmak için stratejiler geliştirirler. Bu anlık geribildirim süreci varlıklı insanların planlarında hızlı değişiklikler yapmalarına yardımcı olur.

İnsan nüfusunun büyük çoğunluğu geleceklerini az düşünürken, varlıklı insanlar hangi noktada olduklarını her gün kendilerine hatırlatırlar. Bu sayede varış noktalarına daha hızlı ve daha kolay ulaşırlar.

Bu beş alışkanlık olumlu geri bildirim döngüsü yaratarak zemgin insanların daha da zenginleşmesini sağlıyor. Ancak herhangi bir insan da bu 5 alışkanlığı bugünden itibaren hayatında uygulamaya başlayabilir. Siz de birden çok iş kurmak ve varlığınızı arttırmak istemez miydiniz?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir