Zengin olmak için yapılması gerekenler

Birkaç bin TL’den birkaç milyon TL’ye ulaşmak bana eşsiz bir bakış açısı kazandırdı. Büyük avantajlar olmadan başlamanın nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Aynı zamanda milyonerlerin eşsiz düşünme ve hareket etme şekilleriyle ilgili pek çok tecrübe de kazandım.

Sonuç olarak neleri farklı yaptıklarına ve nasıl büyük paralar kazanıp ekonomik mevkilerini koruduklarına şahit oldum. Bu prensiplerin tamamını kendi hayatıma uyguladım ve eğer siz de finansal olarak olmak istediğiniz yere ulaşmadıysanız sizlerin de bunu yapmanızı tavsiye ederim.

 

1- Zenginler sıkı çalışırlar

Çabucak zengin olmak” sık sık kullanılan bir terimdir fakat gerçek şudur ki, bu çok nadiren gerçekleşir. İşe yeni başlayanların milyon liralar kazandığını hepimiz görürüz fakat işin aslı, bu “bir gecede elde edilen başarının” arkasında on yıllık bir hazırlanma sürecinin olduğudur.

Milyonerler çok çalışmaktan çekinmezler ve “başarı başarıyı doğurur” prensibinden faydalanırlar. Küçük kazançlarınız olursa onların üzerine bir şeyler inşa edebilirsiniz. Bir adım atarsınız ve durmadan çalışmaya devam edersiniz. Çünkü başarının tadına bakmışsınızdır ve bu harikadır!

Hızlıca para kazanmak isteyen birçok öğrencim var ve her zaman onları hayal kırıklığına uğratıyorum. Nesiler boyu sürecek bir zenginlik elde etmek için gizli “kısa yollar” yok. Sadece çok çalışma, disiplin ve her türlü zorluğa göğüs germe isteği var.

 

2- Zenginlerin kesin hedefleri vardır

Milyonerler neden sıkı çalışmaya bu kadar isteklidirler bir fikriniz var mı? Tabi, düzenli olarak başarılı olmak sebeplerden biridir fakat kesin hedeflerinin olması da ayrıca bir etkendir.

Size bir örnek vereyim… Bu cümlelerden hangisi size daha motive edici geliyor: “Zengin olduğum zaman güzel bir araba satın alacağım.” ya da “Zengin olduğum zaman vişne kırmızısı bir Lamborghini Aventador LP 750-4 Superveloce alacağım.”

Sizce hangisi, milyoner olmak için gereken sıkı çalışmayı yapmanızda sizi daha iyi tetikler?

Lisedeyken, ilk kez iş hayatına atıldığımda duvarımda bir Lamborghini posteri asılıydı çünkü uğruna çalıştığım hedefim buydu. Hayalim o kadar kesindi ki beni kıskanan arkadaşlarımın yanından gösterişli bir şekilde geçerken rüzgârın yüzlerine çarpışını hayal edebiliyordum.

Eğer başarılı olmak istiyorsanız böyle bir hedefinizin olması lazım. Eğer şu andaki hedeflerinizde biraz istek eksikliği varsa onları düzgün bir hale sokun ve milyoner olmaya giden yolda yürümeye devam edin.

 

3- Zenginler başarısız olmaya isteklidir

Başarısızlıktan korkmak sizi gereğinden fazla temkinli yapar. Eğer sürekli olarak başarısız olmaktan korkarsanız, size kendisini sunan fırsatları gözden kaçırırsınız. Bunun sebebi o adımı atmaktan korkmanızdır.

Milyonerler farklı bir yaklaşımdan faydalanırlar. Başarısızlıktan korkmak yerine onu hoş görürler. Başarısızlığın ne demek olduğunu bilirler: ileriye giden yolu gösteren dersler almanızı sağlayan bir şanstır başarısızlık.

Tabii ki gidip de bile bile başarısız olmayacaksınız. İster bir girişimci olun ister küçük bir borsacı ya da herhangi bir meslekten birisi, bu aptalcadır.

Fakat başarısız olduğunuzda, ki başarısız olacağınızı hemen hemen tam olarak garanti edebilirim, bu deneyimden neler çıkarabileceğinize bakın. Evet, bu canınızı acıtacaktır; fakat eğer başarısızlıklarınızı kendinizi ve işinizi geliştirmek için fırsatlar olarak kullanırsanız er ya da geç milyoner olmanızı sağlayacak küçük riskler karşısında korkusuz hale gelirsiniz.

 

4- Zenginlerin başarılı akıl hocaları vardır

Size şunu söylemek zorundayım, eğer küçük hisse borsacılığına başladığımda iyi bir akıl hocam olsaydı normalde olduğumdan yıllar önce milyoner olurdum. Her şeyi kendi başıma çözdüm. Hatalarımdan ders aldım!

İyi bir öğretmen öğrenme sürecinizde yıllar kazandırır ve bol bol para kazandırır. Akıl hocaları sizin için iş yapmazlar fakat onların düştükleri yanlışlara sizin de düşmenizin önüne geçerler ki bu da paha biçilemez bir derstir.

 

İlginizi çekebilir

Sıfırdan başlayıp 1 milyon TL kazanmak
Zengin olmanın kolay yolları

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir