Zengin Olmak İsteyenlerin Yüzleşmesi Gereken 6 Gerçek

Zengin olmak için kesin bir yöntem yoktur. Ancak servetinizi çoğaltma şansınızı artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır. Bunların tamamı çok eğlenceli veya kulağa hoş gelen şeyler değildir ancak ağzına kadar dolu bir banka hesabınızın olmasını isterseniz işte bilmeniz gerekenler:

 

1. Yatırım Yapmak Zorundasınız

Yatırım Yapmak Zorundasınız
Yatırım yapmak bir çoğumuzun çekingen yaklaştığı bir olgudur. Ve evet, yatırım yapmadan da zengin olabileceğiniz yöntemler vardır. Ancak Forbes’in 2015 yılında dünyanın en zenginlerini sıraladığı listedeki milyonerlerin büyük bir çoğunluğu servetini yatırımları sayesinde elde edebilmiştir. İster hisse senetleri ister de emlak sektörü olsun yatırım yapmak size büyük miktarlarda para kazanma imkanı sunarken aynı zamanda pasif gelir elde etmenize yardımcı olur. Pasif gelir, para kazanmak için doğrudan bir iş yapmak zorunda olmadığınız gelir türüdür. Sonuç olarak günün geri kalanında aktif olarak para kazanabileceğiniz birçok saatiniz olacaktır. Bu yüzden paranızı, sizin adınıza çalışabiliyor olacağı alanlara yatırım yapmalısınız.

Mutlaka okuyun: 10 Adımda Nasıl Yatırım Yapılır?

 

2. Şimdi Başlamalısınız

Şimdi Başlamalısınız
Paranızı ne kadar erken çalıştırmaya başlarsanız, o da size o kadar çok kazandıracaktır. Hemen başlamak sadece yatırım ile sınırlı kalmamalıdır. Çalışmak için güne erken de başlamalısınız. Birçok zengin, mevcut yeteneklerini geliştirmek için de çok ama çok çalışmaktadır. Yeteneklerinizi ne kadar erken geliştirmeye başlarsanız, karşınıza harika bir fırsat çıktığında o kadar hazırlıklı olursunuz.

Mutlaka okuyun: Düşünmeyi Bırakın ve Harekete Geçin!

 

3. Para Kazanmak Zor İştir

Para Kazanmak Zor İştir
Biliyorum, çok çalışmanız gerektiğini biraz önce de dile getirdim. Ancak zengin kişiler gerçekten çok çalışıyorlar. Yılda 300.000 lira ve üzerinde kazanan kişilerin, diğer insanlara oranla beşte bir daha az tatil yaptıklarını ve dinlendiklerini biliyor muydunuz? Ve zenginleri birçoğu, işleri başlamadan en az 3 saat önce uyanıyor ve çalışmaya başlıyorlar.

Mutlaka okuyun: Zengin girişimcilerin 7 davranışı

 

4. Harcamalarınıza Sınır Koymalısınız

Büyük İhtimalle Çok Harcıyorsunuz
Ben, paranın bizleri mutlu eden şeyleri almamıza, gerçekleştirmemize yarayan bir araç olduğuna inanıyorum. Ancak zengin olma konusunda kararlıysanız bir kez daha hatırlamakta fayda var diye düşünüyorum; kazandığınızdan daha azını harcamazsanız hiçbir zaman finansal özgürlüğün tadını çıkaramazsınız!

Mutlaka okuyun:  Çok Para Harcıyorum Ne Yapmalıyım?

 

5. Daha Çok Kazanmalısınız

Daha Az Harcamamalı Değil, Daha Çok Kazanmalısınız
Tutumlu olmayı tanımlamanın bir diğer yolu ise “bir amaç uğruna doğru biçimde para harcamaktır”. Bu da tutumlu olmayı,” sizin için önemli  kabul edilebilecek şeyler için harcama yapmak” gibi bir kalıba sokabilir. Bu açıdan baktığımızda tutumlu olmak için size verebileceğim tavsiye ise; işe giderken yoldan kahve almak yerine, evden çıkmadan önce kendi kahvenizi yapmanızdır. Kahve için harcayacağınız parayı sizin için daha önemli olan bir şeye harcayabilirsiniz.

Ancak her ne kadar tutumlu olmak birikim yapmanıza yardımcı olsa da, daha çok para kazanma isteğiniz için hayatınızda büyük bir etki yaratamayacaktır. “Önleyebileceğiniz harcamalarınızın bir sınırı vardır ancak kazanabileceğiniz paranın bir sınırı yoktur. Aslında tutumlu olmaya çalıştıkça zorlanmaya başlarsınız ancak daha çok kazandıkça her şey daha da kolaylaşır.”

Mutlaka okuyun: Daha çok para kazanmak için çoğaltma etkisini kullanın

 

6. Gösterişe Kendinize Kaptırmamalısınız

Epey Zengin Olsanız Bile Tutumlu Olmaya Devam Etmelisiniz
Abartılı zenginlerin yaptıkları şeylerde pek tutumlu olmadıklarını düşünürüz ancak dünyanın en zengin insanlarının birçoğu mütevazı bir hayat yaşamasıyla biliniyor. Berkshire Hathaway’in kurucusu milyarder Warren Buffett, hala 1958 yılından bu yana yaşadığı 5 odalı evinde yaşıyor. Ikea’nın kurucusu ise hala otobüs kullanıyor.

Yaşam tarzınızın tamamen sizi avucunun içine almasına izin vermeyin çünkü harcadığınız miktar attırkça kazandığınız miktar azalacaktır.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

 

Gerçekten Zengin Olmak İstiyor Musunuz?

Gerçekten Zengin Olmak İstiyor Musunuz?
Birçoğumuzun aslında zengin olmak istemediğini, sadece zengin olmayı düşlediğini söyleyebilirim. Aslında gerçekten istediğimiz şeyler, paranın bizim için satın alacağı şeylerdir. Özgürlük, refah, güvenlik ve ilgi çekici deneyimler… Bunları elde etmek için hedeflere, iyi bir planlamaya ve kararlılığa ihtiyacınız var. Odak noktanızı bunlar üzerinde yoğunlaştırırsanız hem zengin hem de çok daha mutlu bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.