Akıllı Tişört Müziği Titreşime Çeviriyor

Hamburg Gençlik Senfoni Orkestrası ve CuteCircuit tarafından tasarlanan “Sound Shirt” klasik müziği titreşime çevirerek duyma engelli kişilerin de konsere gidebilmesini sağlıyor.

Giyilebilir teknoloji şirketi CuteCircuit ile Hamburg Gençlik Senfoni Orkestrasının ortak çalışmasıyla üretilen Souns Shirt, kablosuz olarak klasik müziği titreşime çeviriyor. Bu sayede sağır kişiler de çalınan müziği tecrübe edebiliyorlar.

Sound Shirt’te kullanılan yazılım sekiz farklı enstrümanı algılayabiliyor. Çello, davul, keman gibi enstrümanların ses dalgalarını dijitalleştiren yazılım sayesinde elde edilen data, kablosuz (wireless) bir şekilde tişörte aktarılıyor. Tişörtte bulunan 16 adet mikro titreşim tetikleyicisiyle de tişört sesin şiddetine göre titriyor. Orkestra şu anda bu deneyimi yaşamak isteyen kişilerin başvurularını bekliyor.

Akıllı giysi hakkında aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Özetle teknoloji genişledikçe daha çok kişiyi kapsar hale geliyor. Peki bu tür etkinliklerde, konserlerve, spor müsabakalarında daha başka ne tür duyumsal tecrübeler sunulabilir?

 

İlginizi çekebilir

Akıllı Ürünlerle İlgili İş Fikirleri
Giyilebilir Teknoloji Ürünleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir