Astronotları kötü kokulardan koruyan koku uzmanıyla tanışın

George Aldrich uzay yolculuğu ve uzay aracı yapma uzmanı değil ancak NASA’daki en önemli görevlerden birini yerine getiriyor. NASA, hiçbir objeyi George’a koklatmadan uzaya göndermiyor. “Nostril-damus” olarak da bilinen usta koklayıcı uzay aracına girecek eşyaları koklayarak yüzlerce astronotu koruyor.

Aldrich ne var ne yoksa kokluyor. Hatta en iğrenç bulduğunuz şeyleri bile kokluyor. Aldrich’in koku almak duygusu çocukluğundan beri çok kuvvetliymiş ancak bu özel yeteneği yaklaşık kırk yaşlarındayken keşfedilmiş. O zamanlar White Sands’de itfaiyecilik yapıyormuş ve NASA’da gönüllü koklayıcılar arıyormuş. Sonuçta Aldrich NASA’ya başvurmuş ve yedi ana kokuyu – misk, nane, çiçek, eter, defne, kükürt, leş – tanımlaması gereken kalibrasyon testinden müthiş bir başarıyla geçmiş.

Daha sonra White Sands test tesisinden NASA için çalışmaya başlamış. Bu ilginç işi komikmiş gibi görünse de oldukça önemli. Aldrich’in belirttiğine göre astronotlar kötü kokulara maruz kaldığında hastalanıyor ve bu gerçekten doğru. Rusların 1976 yılındaki görevi başarısızlıkla sonuçlandı çünkü astronotları mekiğin içindeki berbat kokuya dayanamadı. Amerikalıların ki gibi bir koku uzmanlarının olmaması onlar için kötü olmuş.

Aldrich, ilginç mesleği hakkında açıklamalarına şöyle devam etmiştir: “Uzaya gidecek eşyaları koklamak için 38 yıldır koku alma yeteneğimi kullanıyorum. Beni NASA için önemli yapan şey astronotları iğrenç kokulardan korumama yardımcı olan koku alma yeteneğim. Kendimi astronotların bodyguardı olarak görüyorum. Onlara bir şey olmasın diye kurşunun önüne atlıyorum.”

Aldrich 10,000’den fazla farklı koku saptamıştır. Ancak birçok insanın aksine o bütün bu farklı kokuları her gün kullanıyor ve amacının koku alma yeteneğini uyumlu hale getirmek olduğunu söylüyor. Sözlerine şöyle devam ediyor: “Sonuçta diğer insanların da kokusunu aldığı ancak önemsemediği kokularla oyun oynuyorum. Arkadaşlarım ve ailem benim deli olduğumu düşünüyor.

koku-uzmani

NASA koku laboratuarı müdürü Suzanna Harper’a göre Aldrich’in çalışmaları astronotlar için hayati önem taşıyor. Aldrich: “Dünyadayken birisi için tuvalet veya kesilmiş bir soğan kokusu rahatsız edici olabilir ve bu kokular eninde sonunda havaya karışarak gider. Ancak uzay istasyonu veya mekiğin içinde olduğunuzda hava yoktur. Cam açamayız ve içeriye temiz hava giremez. Bu nedenle yeni kokuları onaylamadan yukarıya gönderemeyiz çünkü bir kere çıktılar mı orada sıkışıp kalırlar.”

Alrich’in belirttiğine göre astronotlar yanlarına İncil veya aile fotoğrafları gibi özel eşyalarını koyabilecekleri küçük bir çanta alabiliyor. Mesela bir astronot uzaya gittiğinde maket yapmak istediğini söylemiş ve bu nedenle farklı bir sürü yapıştırıcı türü aramak zorunda kalmışlar. İlk kadın astronot Sally Ride’da rimelini götürmek istemiş ancak Aldrich bunu reddetmiş.

Aldrich bu eşsiz yeteneği sayesinde Amerika’da oldukça popüler bir insan. Aldrich, kendisini “Merhaba benim adım George Aldrich ve berbat kokan bir işim var” diye tanıttığı ünlü televizyon şovlarına katılmıştır.

Aşağıdaki videoyu izleyerek George Aldrich ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Aldrich, uzun kariyeri boyunca binlerce farklı materyal koklamıştır ve durmaya da niyeti yok gibi gözükmektedir.

Dünyadaki en ilginç meslekleri ve çok kazandıran işleri araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir