Başarılı Bir Girişimci Olmanın 10 Yolu

Kendinizi başarılı olarak görüyor musunuz? Başarılı bir işletme sahibi olmak için neler yapmak gerekiyor?

 

Bir girişimci öyküsü

Gençlik dönemimin çoğunu girişimci olarak geçirdim. Yakın zamanda uzun bir uçak yolculuğu yaptığım sırada girişimci olarak başarılı olmak için neler yapmam gerektiğini ve “başarı” kelimesinin anlamını düşündüm. Birbiriyle iç içe geçmiş iki fikir aklıma geldi: girişimci olarak başarı ve girişimcilik başarısı.

Yıllarca girişimcilik hakkında konuştum. Yaptığım ilk şey girişimcilik başarısının tamamen yenilikçi düşüncelerden ve çığır açan fikirlerden kaynakladığı mitini yıkmaya çalışmak oldu. Girişimcilik başarısının doğru uygulamalar sayesinde ortaya çıktığını buldum.

Peki, girişimci olarak başarılı olmak için ne yapmak gerekiyor ve bir girişimci başarıyı nasıl tanımlamalıdır? İşte başarı için 10 adım.

 

Nasıl başarılı olunur?

10 – Neyi başarmaya çalışıyorsanız o konuda heyecanlı olun. Bu şu anlama geliyor: Duyduğunuz heyecan sayesinde hem ekibiniz hem de müşterileriniz yapmaya çalıştığınız şeye tamamen inanmalıdır.

9 – Fırsatlara güçlü bir şekilde odaklanın. Bu odaklanma, boş çabaları ve dikkatsizlikleri elemenize yardımcı olur. Firmaların birçoğu hazımsızlıktan değil açlıktan ölür. Başka bir deyişle firmalar birkaç şey yapmak yerine aynı anda birçok şeyi yaptıkları için sıkıntı çekerler. Görevinize odaklanın.

8 – Başarıyı ancak çok çalışarak yakalayabilirsiniz. Başarının bir gecede yakalanmayacağını hepimiz biliyoruz. Her başarının arkasında yıllar boyunca çalışmak ve terlemek yatar. Şanslı olan insanlar başarının kolay yakalanamayacağını söylerler ve bu şanslılar başarıyı çok çalışarak kazanmışlarıdır. Başarılı girişimciler bütün çabalarının %100’nü her zaman yaptıklarına verirler. Yapmanız gereken her şeyi yaptığınıza inanıyorsanız pişman olmak için hiçbir sebebiniz olmayacaktır. Kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanmaya devam edin.

7 – Başarıya giden yol uzundur. Bu nedenle yolculuğun keyfini çıkarın. Herkes size amaçlarınıza odaklanmanızı söyleyecektir ancak başarılı insanlar yolculuğa odaklanırlar ve önlerine çıkan kilometre taşlarının keyfini çıkarırlar. Bütün hayatınızı hoşlanmadığınız bir şeyin peşinden koşarak geçirmeye değer mi? Takımızın da aynı şekilde bu yolculuğun keyfini çıkarmasını sağlayın. Birlikte hiçbir zaman ulaşmayacağınız bir yola çıkmaktansa keyif alacağınız bir yola çıkmak daha iyi olacaktır değil mi?

6 – Hesap tablolarına güvenmektense içgüdülerinize güvenin. Gerçek dünyada hesaplayamayacağınız birçok değişken vardır. Hesap tabloları doğru olmayan varsayımlarla yanlış yöne gitmenize neden olabilir. Birçok durumda kalbiniz ve mideniz sizin en iyi ol göstericiniz olacaktır. Beynimiz aklı kullanmaya çalışırken kalbimizin bir şeylerin yanlış olduğunu söylediği birçok iş deneyimimiz olmuştur. Bazen içgüdüsel tınlamalara bağlı ürkek sesler kuvvetli mantıktan daha güçlüdür.

5 – Esnek olun ancak ısrarcı da olun. Her girişimci başarılı olmak için çevik olmalıdır. Öğrenmeye devam etmeli ve yeni bilgilere adapte olabilmelisiniz. Başarılı girişimciler esneklik ve kararlılık arasındaki dengeyi çok iyi kurabilenlerdir.

4 – Takımınıza güvenin. Şu bir gerçek ki bir kişi her konuda iyi olamaz. Herkesin etrafında birbirini bütünleyici becerileri olan insanlara ihtiyacı vardır. Kendi becerilerinizi ve güçlü yönlerinizi bulmak için araştırma yapmalısınız. Bundan sonra eksiklerinizi tamamlayacak akıllı insanlar bulmalısınız. Sizin gibi olan insanlardan kolayca etkilenebilirsiniz. Burada ki en önemli nokta sizin gibi olmayan ancak yaptıkları işte iyi olan insanlar bulmanızdır. Ve tabii ki sizin yapamadıklarınızı yapan.

3 – Uygulama, uygulama, uygulama. Dünyadaki en zeki insan olmadığınıza göre diğerlerinin de sizin yapmaya çalıştıklarınızı yapmayı düşünebileceklerini kabul etmelisiniz. Başarı sadece çığır açan yeniliklerle yakalanmaz. Kusursuz uygulamalar başarıyı yakalamanızda büyük bir rol oynar.  Harika bir strateji tek başına oyunu veya savaşı kazandırmaz. Galibiyet, mücadeleyle olur. İş planı yazmakla ve PowerPoint sunumu hazırlamakla vakit kaybeden bir sürü girişimci vardır. Bir iş planı bir sayfadan fazlaysa uzundur. Bununla birlikte her şey her zaman planladığımız gibi gitmez. İş planını hazırlamak için ne kadar zaman harcadığınızın bir önemi yok. Önemli olan temel gerçeklere adapte olabilmektir. Varsayımlarda bulunmak yerine harekete geçerek daha çok şey öğrenebilirsiniz.

2 – Dürüst olun ve doğru olduğunuzu gösterin. Dürüst ve doğru olmadan bir insanın uzun vadeli başarıyı sürdürebileceğini sanmıyoruz. Bu iki özelliği yaptığınız her şeyin merkezine yerleştirin. Herkesin vicdanı vardır ancak çoğu insan vicdanını dinlemeyi bırakır. Dürüst olmadığınızda veya doğruluk yolundan çıktığınızda cılız bir ses sizi uyaracaktır. Bu sese kulak verdiğinizden emin olun.

1 – Başarınızın değerini bilin. Bu kısmı hiçbir zaman unutmayın ve önce kendinize, “gerçek başarı” tam olarak nedir tanımlayın. Başarıyı yakalayıncaya kadar birçok insan ilerlediğiniz yolda size yardım edecektir. Günün birinde siz de insanlara yardım etme şansı bulacaksınız. Onları tanımasanız bile. Unutmayın ki, elimizde olan kaynakları iyi kullanmak bizim sorumluluğumuzdadır.

 

Başarı nasıl ölçülür?

Neyse ki yukarıda bahsedilen 10 adımdan sonra başarılı bir girişimci olabileceksiniz. Kendinize sormanız gereken bir diğer soru da başarıyı nasıl ölçeceğinizdir. Tabii ki başarı kişiseldir ve ölçülmesi için üniversal bir yol yoktur. Bill Gates gibi başarılı insanların ortak noktası nedir?  Görünüşte ortak noktalarını bulmak ve paylaştıkları bir şeyi bulmak zordur. Başarının gerçek ölçüsü banka hesabının büyüklüğü değildir. Kaç kişinin hayatında olumlu bir fark yarattığınızdır. İşte başarının ölçüsü ve başarıya giden yol budur.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir