Başarılı Liderlerin Her Gün Yaptığı 15 Şey

Liderlik, öğrenilen bir davranıştır ve zamanla otomatikleşir. Örneğin sıradan biri kendisine sorulan soruyu anlamaya çalışırken başarılı bir lider bu soruya çoktan cevap vermiş olur. Liderlerin en yoğun baskı altında bile en doğru kararları nasıl verdikleri insanları hep şaşırtmıştır. Bu karar verme mekanizmasının böylesine hızlı ve doğru bir biçimde çalışması bir liderin tecrübeleri ve farklı olaylara uyum sağlayabilme yeteneği ile yakından alakalıdır. Bir lider sebep-sonuç ilişkilerini iyi analiz edebildiği için, değişkenleri iyi hesaplayabildiği için iyi bir liderdir. Ve tüm bunları son derece doğal bir şekilde yapar. Yani bu tür durumlara karşı doğal bir refleks geliştirmiştir.

Karar verme mekanizmasından başka, başarılı liderlik zamanla doğal bir özellik halini alır. İyi bir lider piyasanın durumunu doğru okuyabilir, zor durumlardan fırsat yaratmayı bilir ve en önemlisi hatalarından ders alır.

Eğer siz de liderlik özelliğinizi geliştirmek istiyorsanız başarılı liderlerin her gün otomatik olarak yaptığı 15 şeyi dikkatle okumalısınız.

Başarılı liderler

 

1. Karşılarındaki kişilerin görüşlerine önem verirler.

Kötü liderler, karşılarındaki kişilerin konuşmalarına izin vermezler. “Sen kimsin de karşımda konuşuyorsun?” diye çıkışırlar. Ancak iyi bir lider karşısındaki kişi kim olursa olsun, sabırla dinler. Başkalarının görüşlerine önem verir. Yani muhatap olduğu kişinin düşüncelerini ifade etmesi için o kişiyi cesaretlendirir. İşyerinde de çalışanların kendilerini özgürce ifade edebilmeleri sağlar.

 

2. Karar verirler.

Başarılı bir lider karar verme konusunda uzmandır. Ya iş arkadaşlarıyla birlikte kafa kafaya verip stratejik bir plan yapılmasını sağlar ya da kendi başına karar verir. Verdiği kararın ilerleme ve gelişme sağlayacağından emin olmak ister. Yani başarılı bir lider zamanını boş ve faydasız işlerle harcamaz.

Mutlaka okuyun: Girişimciler fazla düşünmezler, bir karar verip ilerlerler!

 

3. Beklentilerini açıkça ifade ederler.

Başarılı bir lider beklentilerini açıkça ifade etmekten çekinmez. Özellikle “performans beklentileri” söz konusu olduğunda çalışanlarına organizasyonun temel görev ve misyonunu hatırlatır. Çalışanların bu misyon ve vizyon çerçevesine hareket etmeleri için elinden geleni yapar. Bunu yaparken de yapıcı ve saygılı bir üslup kullanır. Bağırıp çağırmaz.

 

4. İnsanları düşünmeye sevk ederler.

En başarılı liderler, muhatap oldukları kişilerin düşünce biçimlerini ve yeteneklerini görürler ve bu bilgi aracılığıyla insanları düşünmeye ve kendilerini geliştirmeye sevk ederler. Yani iyi bir lider, karşısındaki kişinin kendini geliştirmesi için cesaretlendirici bir yaklaşıma sahiptir. Çünkü başarılı bir lider yeni bir şeyler öğrenmenin ancak düşünmekle mümkün olduğunu bilir. Öğrenmeye kapalı bir insan da gelişemez ve yerinde sayar.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

5. Sorumluluk alırlar.

Başarılı bir lider meslektaşlarına ve iş arkadaşlarına karşı hesap vermekten kaçınmaz. Gerektiğinde sorumluluğu tek başına üstlenir. Çalışanlarına karşı sorumlu olan bir lider, kendi başarısı kadar çalışanlarının da başarılı olmasını ister. Ortaya çıkan problemlerde sorumluluk üstlenir ve çalışanlarının bu sorunların altında kalmasını engeller.

 

5. Davranışlarıyla örnek olurlar.

İyi bir lider çevresindeki insanlara davranışlarıyla örnek olur. Yani iyi bir liderin sözleri ve eylemleri birbiriyle uyumludur. Zira iyi bir lider çevresi tarafından izlendiğini bilir. Bu nedenle davranışlarında büyük bir çeki düzen vardır. Verdiği sözleri tutar, toplantılara geç kalmaz.

 

6. Başarıyı ödüllendirirler.

İyi bir lider performansa önem verir ve yüksek performansı daima mükafatlandırır. Hem rakamlarla hem de çalışanlarının azim ve çalışkanlıklarına dikkat eder. Üstün başarı gösteren personelini takdir etmeyi bilir.

Mutlaka okuyun: Çalışan Bağlılığını Artırmanın Yolları

 

7. Geri bildirimde bulunurlar.

Çalışanlar, patronları tarafından değerlendirilmek isterler. Yani bir çalışan iyi bir başarı gösterdiği zaman patronunun bunu görmesini ister. Başarılı liderler de çalışanlarına süreç boyunca yorum ve görüşlerini sunarlar. Karşılıklı diyalog ve dayanışma ortamı, hem şirketin hem de çalışanların lehine olur.

 

8. Çalışanlarını yakından tanırlar.

Başarılı bir lider çalışanlarının yeteneklerini, zayıf ve güçlü yanlarını iyi bilir. Bu bağlamda bir çalışanın güçlü yanlarından istifade etmeye çalışır ve bu çalışanın zayıf yönlerini güçlendirmesi için ona destek sağlar.

 

10. Bilmedikleri konularda yardım alırlar.

Başarılı bir lider yardım almaktan gocunmaz. Bilmediği bir konuda, uzman bir kişinin görüşlerine başvurur. Diğer bir ifadeyle bilmediği konuda emin konuşmaz ve kendini geliştirmek işin işin uzmanlarından tavsiyeler alır.

Mutlaka okuyun: Her Şeyi Tek Başına Yapmaya Çalışmaktan Vazgeçmeniz İçin 5 Neden

 

11. Sorunları ötelemezler.

Başarılı bir lider karşısına çıkan sorunları öteleyip ertelemez. Erteleme alışkanlığı olmadığı için de sorunlarla erkenden başa çıkar ve sorunun büyümesini önler. Hayat da böyledir. Başka insanların yapmaktan kaçtığı şeyleri yapan bir insan diğerlerinden daha önde olur.

Mutlaka okuyun: Bu Yazıyı Okumayı Ertelemeyin: “Neden Erteliyoruz?”

 

12. Pozitif bir tutuma sahiptirler.

Hayatta pozitif düşüncenin önemini saymakla bitiremeyiz. İş hayatında da bu geçerlidir. İyi bir lider pozitif ve ilham verici bir çalışma ortamı yaratır. Çalışanlarını motive etmenin yöntemlerini iyi bilir. Böylece çalışanları tarafından sevilir, saygı görür ve desteklenir. Ayrıca iyi bir lider olumsuz durumların çalışma temposunu düşürmesine izin vermez.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınızı Motive Etmenin Yolları

 

13. İyi bir öğretmendirler.

Başarılı bir lider, çalışanlarını bildiği konularda eğitir. Onlara yeni beceriler kazanmaları konusunda yardımcı olur. İş hayatının inceliklerini ve tecrübelerini onlarla paylaşır. Yani bir anlamda çalışanlarına akıl hocalığı yapar. Bu da şirkette çalışan herkesin kendini geliştirmesi ve nihayetinde şirketin büyüyüp gelişmesi anlamına gelir.

 

14. İlişkilerine önem verirler.

Bir liderde bulunması gereken özelliklerin başında iyi iletişim kurmak vardır. Başarılı bir lider sürekli olarak çevresini genişletir ve mevcut ilişkilerini güçlendirir. Başka insanlardan öğrenebileceği çok şey olduğunu bilir ve bildiklerini başkalarıyla paylaşır. Karşılıklı olarak güçlenmeye inanır.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları

 

15. Lider olmaktan keyif alırlar.

Başarılı bir lider, bu vasfından memnuniyet duyar. Bu memnuniyet güç ve paradan değil, insanların hayatını değiştirebilme, insanlara yardımcı olma ihtimalinden kaynaklanır. Yani iyi bir lider insanlara hizmet etme tutkusuna sahiptir.

Mutlaka okuyun: Sektörde Lider Olmak İstiyorsanız Başkalarına Yardım Edin!

Yani sonuç olarak diyebiliriz ki başarılı liderler bu yazıda saydığımız özelliklere sahip oldukları için başarılıdırlar. Çalışanlarını, müşterilerini ve diğer insanları önemsedikleri için, onları dinledikleri ve onları geliştirdikleri için başarılıdırlar.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir