Basit ve Yaratıcı Ek Gelir Kazanma Yolları

Ne kadar paramız olursa olsun hep biraz daha fazlasına sahip olmak isteriz. Almak istediğimiz ya bir ayakkabı ya bir fotoğraf makinesi ya da yeni çıkan bir telefon her zaman vardır. Bu istekler hiçbir zaman son bulmaz.

Aşağıda sunduğumuz listede her ay ekstradan birkaç yüz lira kazanmanın yöntemlerini aktaracağız. Yani bu listedeki maddeler sayesinde zengin olmanız pek mümkün değil, ama aylık harcayabileceğiniz (ya da biriktirebileceğiniz) fazladan bir miktar paranın olması son derece iyi bir şeydir.

 

1. Kullanmadığınız telefonları geri dönüşüme verin ya da satın.

Mutlaka evinizde eski Nokia telefonlardan vardır. Bu telefonları satarak para kazanabilisiniz. Birçok geri dönüşüm şirketi, bu eski telefonları geri dönüşüme tabii tutuyor ve bunun karşılığında size bir miktar ödeme yapıyor. Ekstra 100-200 lira kazanmak isterseniz güzel bir yöntem olduğuna emin olabilirsiniz. Ayrıca yine Sahibinden.com gibi sitelerden bu telefonlarınızı satabilirsiniz.

 

2. Müzik değerlendirmesi yapın.

Müzikseverler bu maddeyi çok seveceklerdir, zira henüz albümü çıkmamış grupların müziklerini dinleyip yorum yazarak para kazanabilirsiniz. Slicethepie adlı sitede günlük birkaç şarkı dinleyerek aylık 50-60 dolar civarında ek gelir kazanabilirsiniz.

 

3. Kullanmadığınız kıyafetleri satın.

Özellikle kadınların dikkatine! Gardrobunuzda duran ama hiç giymediğiniz ve giymeyi planlamadığınız elbiseleri satarak ek gelir elde edebilirsiniz. Bunun için Letgo gibi siteleri kullanabilirsiniz. Elbiselerinizin sayısına, durumuna ve markasına göre bu işten iyi para kazanabilirsiniz.

 

4. İnternet sitesi test edin.

Büyük siteler kendi sitelerinin kullanımıyla ilgili bilgi almak için para ödemeye hazırdır. Örneğin şu anda bulunduğumuz yeniisfikirleri.net sitemizi inceleyerek bulduğunuz hataları siteye bildirerek para kazanabilirsiniz. Sitemizde bulacağınız her yazım yanlışı için 10 kuruş kazanabilirsiniz. Böylece günde 10-20 TL’ye kadar para kazanabilirsiniz. Ödeme almak için en az 100 tane hata bulmanız gerekmektedir. Ödeme almak için bu hataları bulup bize bildirmeniz yeterli olacaktır.

 

5. Birilerine eşlik edin.

Rent a Friend adlı site ABD bazlı tamamen yasal bir site. Bu site aracılığı ile örneğin birlikte kahve, bira içmelik, sinemaya gitmelik, birlikte gezmelik arkadaş bulabiliyorsunuz. Yani hem birine eşlik edip VIP etkinliklere katılabilir hem de 10 ila 50 dolar arasında para kazanabilirsiniz.

Arkadaş canlısı biriyseniz bu siteyi deneyebilirsiniz. Bazı kişilerin bu siteden yıllık 50.000 dolar kazandığı bile söylenmekte. Siteye üye olmak için kişiliğinizi ve özgeçmişinizi siteye giriyorsunuz ve uyuşma oranına göre birileri size davet yolluyor.

 

6. Tweet atın.

Eğer takipçi sayınız görece yüksekse bazı kişi ve şirketlerin promosyonunu yapan twitler atarak para kazanabilirsiniz. Örneğin Ankara’da yaşıyorsunuz ve 50.000 takipçiniz var diyelim. Yeni açılan bir kafe, size 3 twit atmanız karşılığında 100 lira teklif edebilir. Tabii takipçi sayınız, popülariteniz, hesabınızın açılma tarihi gibi şeyler de ücret konusunda belirleyici olacaktır.

Mutlaka okuyun: Twitter’dan Para Kazanmak

 

7. Fiverr, BiOnluk gibi sitelerden iş alın.

Fiverr’da aldığınız bir iş için 5 dolar, BiOnluk’ta da 10 lira kazanırsınız. Sistem çok basit. Grafik tasarım, seslendirme, animasyon, çeviri, makale yazımı gibi pek çok konuda bilginiz varsa siteye üye oluyorsunuz. Örneğin doktora tezi yazan bir kişi, tezinde kullanması gereken 500 kelimelik bir yazıyı çevirtmek istiyor. Siz de çeviri bilginiz sayesinde bu kişiyle iletişim kurup bu 500 kelimeyi İngilizceden Türkçeye çeviriyorsunuz ve karşılığında 10 lira kazanıyorsunuz. Çalıştığınız kadar kazandığınız, parça başı gelir elde ettiğiniz bir sistem var yani.

Mutlaka okuyun: En Çok Kazandıran Freelance Meslekler

 

8. Online ders verin.

Özellikle belli bir konuda bilgiliyseniz ve video işlerinden anlıyorsanız internet üzerinden ders verebilirsiniz. Daha önce ders verme tecrübenizin olması gerekmiyor üstelik. Örneğin TOEFL’dan 100 ve üzeri bir puan aldıysanınız yani İngilizce ve TOEFL sınav sistemi hakkında yeterli bilgi sahibiyseniz”TOEFL’da yüksek puan alma teknikleri” konulu 10 videoluk bir ders hazırlayabilirsiniz. Verdiğiniz derslerin popülerliğiyle bağlantılı olarak kazancınız da değişiklik gösterebilir.

Mutlaka okuyun: İnternetten Para Kazanmak İsteyenlere

 

9. El yapımı ürünler satın.

Babaannenizin evinde retro sayılabilecek bir elbise ya da kolye mi buldunuz? Bu tür el yapımı ürünleri ve antika şeyleri Etsy veya benzer siteler üzerinden satabilirsiniz. Etsy’de dükkan açıp satış yapmaya başlamak 30 dakikadan kısa sürer. Bir ürün ilanı koymanın bedeli ise sadece 20 cent. Üstelik bu ilan 4 ay boyunca faal kalmaktadır. Satış yaptığınızda da Etsy sizden %3.5 komisyon almakta. Hiç ummadığınız el yapımı ürünlerden güzel paralar kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Evde İş İmkanları

 

10. Gizli müşteri olabilirsiniz.

Gizli alışveriş (Mystery Shopping) piyasa araştırma alanında kullanılan bir terim. Kısaca, bir müşteri gibi mağazaları gezerek mağazadaki kalite anlayışını, satış temsilcilerinin üslubunu, ürün ve hizmetlerin kalitesini raporlayan kişilere gizli müşteri denir. Gizli müşteri olarak sadece AVM gezip sizden istenen konularda bilgi toplamanız karşılığında cüzi de olsa kazanç sağlayabilirsiniz.  AVM’de sadece yarım saat dolanarak Starbucks’tan içeceğiniz kahvenin parasını çıkarabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Gizli Müşteri Olarak Para Kazanma

 

İlginizi çekebilir

Ek İş İmkanları
İşinizi Bırakma Lüksüne Sahip Olana Kadar Ek Gelir Elde Etmenin 5 Yolu
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir