Çalınması imkansız bisiklet

YERKA Project isimli bisikleti çalmak imkansız çünkü bu bisikletin kendiliğinden kilitlenme özelliği var. Hırsızların bisikleti çalabilmesi için iskeleti testereyle kesmesi gerekiyor ki bu da bisikleti kullanışsız hale getiriyor ve bisikletin değerini düşürüyor.

Büyük şehirlerde bisiklete binmekle ilgili yaşanan en büyük problemlerden biri bir dünya para harcadıktan sonra kapının önünde kilitli halde duran bisikletlerin bile çalınmasıdır. Yakın zamanda Oregon Manifest Bisiklet Tasarım Projesi yarışmasında Merge ve Denny isimli iki tasarım sunuldu. Denny’nin kilide dönüşebilen gidonu sökülebiliyor ve tekerlekleri de kilitleyebiliyor. Ancak biz bugün başka bir tasarımdan bahsedeceğiz. Kendiliğinden kilitlenme özelliği olduğu için çalınması imkansız olan bisikletten.

Şili’deki Universidad Adolfo Ibañez’de okuyan üç mühendislik öğrencisi tarafından geliştirilen bu bisikleti kilitlemek için ağır kilitlerden taşımanıza gerek yok. Kitleme olayına gelecek olursak öncelikle ara borunun özel kilidini açıyorsunuz. İskeletin ara borusu ikiye ayrılabiliyor ve 90 derece döndürülebiliyor. Ara borunun üst ve alt kısmı ayrı birer parça olarak menteşelerinden dışarıya dönüyor. Daha sonra seleyi arka borusuyla birlikte çıkartıyorsunuz ve ara boruya yerleştirerek kilitliyorsunuz. Sonuçta bu güçlü güvenlik sayesinde hem bisikleti hem de seleyi koruyabiliyorsunuz. Çünkü kilit bisikletin iskeletinde ve hırsızların bisikleti çalabilmesi için iskeleti testereyle kesmesi gerekiyor. Ancak bunu yapmaları bisiklet kullanışsız hale getirir ve bisikletin yeninden satış değerini düşürür.

Aşağıdaki videoyu izleyerek kilitleme sisteminin nasıl çalıştığını görebilirsiniz:

Yerka bisiklet şu an için sadece basit bir prototip. Ancak genç ekip bisikleti gerçeğe dönüştürmek için üniversitenin girişimci öğrenciler platformu olan Garage UAI ile birlikte çalışarak para toplamaya çalışıyor.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir