Cazip İş Alanı: Yat Kiralama İşi

Keşfedilmemiş cazip iş alanlarından biri de yat kiralama işi. Eğer “karlı bir iş kurmak istiyorum” diyorsanız ve yeterli sermayeniz var ise yat kiralama işi aradığınız iş olabilir.Yat kiralama işi beraberinde birçok sorumluluğu da getirir. Müşterilere sunacağınız hizmetleri planlamanın yanında sermayenizi de korumanız gerekir. Yat kiralama işine başlamakla ilgileniyorsanız aşağıdaki adımları gözden geçirin.  

 

Yat kiralama işine nasıl başlanır?

1 – Yat kiralama işinizle ilgili belirlediğiniz amaçların ana hatlarını içeren bir iş planı hazırlayın. Daha sonra amaçlarınıza ulaşmak için nasıl bir plan yapmanız gerektiğine karar verin. İş planınız yatların büyüklüğünün ne kadar olacağı, hangi güzergahlarda kiralama yapmak istiyorsunuz ve hizmet etmek istediğiniz müşteri grubunun tipi ve büyüklüğü ne olacak gibi soruların yanıtlarını da kapsamalıdır.

2 – Müşterilere sunmak için bir veya iki tane kiralama paketi hazırlayın. Yerel sularda mı kalacaksınız yoksa uluslararası sınırlara mı çıkacaksanız karar verin. Bedava yiyecek içecek hizmeti verip vermeyeceğinize karar verin.

3 – Lüks bir yat mı alacaksınız yoksa yat mı kiralayacaksınız? Bir yat kiralamak satın almaktan daha ucuz olacaktır ve ayrıca farklı seçenekler arasından tercih yapma imkanı sunar. Ancak uzun vaadede yat satın almak daha karlı olacaktır.

4 – Yat kiralama işinizi kurmak için gereken bütün ruhsat ve izinleri alın. Sadece kaptanlık belgesine sahip olmanız yeterli olmayabilir. İlgili resmi kurumlara başvurmalı ve ehliyetlerle ilgili bilgi almalısınız.

5 – İhtiyacınız olan ve yaptırmanız gereken sigorta türünü öğrenin. Mal zararı, fiziksel yaralanmalar ve özellikle güvenlik hizmetlerini kapsayan sigortaları araştırın. Bu adım yat kiralama işine başlarken halletmeniz gereken en önemli konudur. Sigorta danışmanınız ile görüşün ve ilk işinizi almadan önce tamamen korunduğunuzdan emin olun.

6 – Yat kiralama işi büyük sermayeli işler arasında bulunmaktadır. Elinizde yeterli miktarda sermaye yoksa kaynak bulmanız gerekecektir. Sadece yat almak veya kiralamak için değil aynı zamanda karşılamanız gereken iş kurma maliyetleri ve sürekli giderler için de kaynak yaratmalısınız. Ayrıca ofis masraflarınız ve ödemeniz gereken faturalar da olacak. Ve tabi ki çalışan maaşlarını da unutmamalısınız. Belli bir miktar kredi çekebilirsiniz. Böylece, kara geçene kadar masrafları idare edebilirsiniz.

7 – Hazırlamış olduğunuz bütçe dahilinde işletmenizin tanıtımını yapın. Mali durumunuza bağlı olarak ticari yayınlara ve gezi dergilerine reklamlar verebilirsiniz. Müşterilerinizin arkadaşlarına da verebilecekleri renkli broşürler bastırın.

8 – Yat kiralama işinizi yansıtan bir internet sitesi açın. Potansiyel müşterilerin aklını çelmek için internet sitenize yat gezilerinin resimlerini koyun. Web tasarımı deneyiminiz yoksa internet üzerindeki şablonlardan faydalanabilir ya da bir web tasarımcısı ile anlaşabilirsiniz.

Sermayem var ne iş yapabilirim diyenler için büyük sermayeli işleri, en cazip iş alanlarını ve en karlı iş kurma fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir