Chatbot Kullanarak Para Kazanmak

Görece yeni bir yöntem olsa da chatbot (sohbet botu) kullanarak para kazanmak gayet mümkün. Eğer sohbet botları hakkında bilgi sahibiyseniz ve bu işten nasıl para kazanabileceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz, çünkü yazımızda bu meseleyi derinlemesine ele alacağız.

Chatbot (sohbet botu) kullanarak pasif gelir elde edilebilir mi?

Evet, sohbet botları kullanarak pasif gelir elde edebilirsiniz. Önemli olan sohbet botlarıyla para kazanma yöntemlerini keşfedebilmek. Sohbet botu oluşturmak oldukça kolaydır, ancak para kazandıracak şekilde bir sohbet botu oluşturmak zaman ve emek ister. Yazımızda ele alacağımız ipuçları sayesinde bu konu hakkında gereken bilgilere sahip olacaksınız neyse ki.

Eğer sohbet botları ile ilgili daha önce hiçbir şey duymadıysanız bile yine de bu pasif gelir yöntemine girebilir ve bu işten para kazanabilirsiniz. Başarılı sohbet botları size aylık bin dolara yakın para kazandırabilir.


Chatbot Nedir?

Chatbot (sohbet botu) temel olarak otomatik mesajlaşma sistemidir. Aslında bir bilgisayar programından ibarettir sohbet botu.

7/24 hızlı cevap verebilmesi nedeniyle insanların oldukça sevdiği sohbet botlarının gelir potansiyeli piyasada sohbet botuna olan ihtiyaç nedeniyle tırmandıkça tırmanmaktadır.

O halde gelin chatbot kullanarak para kazanma yollarına bakalım!


Chatbot ile Nasıl Para Kazanılır?

1. Para Kazanma Modelinize Karar Verin

Kollarınızı sıvamadan önce sohbet botunuzdan nasıl para kazanacağını belirlemeniz gerek. Zira amacınızı bilerek aracınızı daha iyi optimize edebilirsiniz. Sohbet botundan para kazanmanın farklı yöntemleri bulunuyor.

Örneğin belli bir ürünün linkini paylaşıp bu ürün her satın alındığında bu alışverişten belli bir komisyon alabilirsiniz. Ya da sohbet botunuzu şirketlere satabilirsiniz. Şirketlerin sohbet botlarına her geçen gün daha çok ilgi gösterdiğini belirtelim.

Sohbet Botunu Satın

Sohbet botu oluşturup bunu şirketlere satarak güzel paralar kazanabilirsiniz. Şirketler için sohbet botları belli maliyetlerin büyük oranda düşmesi ve müşteri hizmetlerinin 7/24 devam etmesi anlamına gelir. Çünkü sohbet botları hem müşteri hizmetleri temsilcisi görevi görür; hem de satış, reklam, pazarlama gibi görevleri üstlenir.

Yani çeşitli sohbet botları üretip bu botları farklı şirketlerin ihtiyaçlarını görecek şekilde tasarlayabilir; satabilirsiniz. Bot aracılığıyla yapılan satış, kazanılan müşteri, çözülen sorun gibi unsurlara bağlı olarak kazanç elde etmek gayet mümkündür.

Sohbet Botunu Satış Ortaklığı İçin Kullanın

Sohbet botunu satış ortaklığı (affiliate marketing) için de kullanabilirsiniz. Sohbet botuyla iletişime geçen bir insana belli bir ürünün nereden satın alınacağını söyleyebilirsiniz. Sohbet botunun müşteriye gönderdiği link üzerinden alışveriş yapıldığında siz de bu satıştan komisyon elde edebilirsiniz.

Yine şirketlere ücretsiz olarak sohbet botu verebilir, sohbet botu üzerinden yapılan satışlardan da kar payı alabilirsiniz. Eğer sohbet botunuz başarılı ise, yani müşteri istek ve ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılıyorsa bu işten de iyi paralar kazanmak mümkündür.

Başka bir örnek… Sohbet botları iş bağlamak için de kullanılabilir. Mesela ev bakım ve tamirat konularına odaklanmış bir sohbet botu yarattınız diyelim.  Bir kişi bu bota “İstanbul Üsküdar yakınlarında kombi tamir ustası arıyorum.” diye bir mesaj yazdığında bu bot en yakın kombi ustasını bu kişiye yönlendirebilir. Sonuç olarak da kombi ustasından onu tavsiye etmeniz nedeniyle komisyon alabilirsiniz.

Sohbet Botunu Trafik Yönlendirmek İçin Kullanın

Sohbet botu insanları belli web sitelerine ve belli web sayfalarına yönlendirmek için de kullanılabilir. Botla iletişime geçen insanlara link şeklinde bir sitenin adresini verebilirsiniz. İnsanlar bu linke tıklayıp web sitesine girip içerikleri inceleyebilir ya da sitedeki ürünlerden satın alabilir. Bu noktada botun hizmet kalitesi bakımından şahane olması gerekir, aksi halde insanlar botun sunduğu linki “spam” olarak değerlendirebilir. Etkileşim ne kadar iyiyse insanların linke tıklama oranı da o kadar artacaktır.

Sohbet Botunu Anket Düzenlemek İçin Kullanın

Bazı sohbet botları anket de düzenleyebiliyor. Bu botlar kullanıcılar hakkında çeşitli bilgiler toplar. Yaş, meslek, gelir düzeyi, e-mail adresi gibi bilgilerden söz ediyoruz. Bu bilgiler şirketler için altın değerindedir. Örneğin müşterilerin finansal alışkanlıkları konusunda veri toplayabilirseniz bu bilgileri bankalara satabilirsiniz. Yani data seti için alakalı şirketlerden komisyon alabilirsiniz yani.

Sohbet Botunu Reklam İçin Kullanın

Sohbet botunun kazancını artırmak için iyi yollardan biri de reklamdır. Sohbet botunun gönderdiği linklere çeşitli reklamlar yerleştirebilirsiniz. Linke tıklayıp web sitesine giren kişiler bu reklamları görüntüler ve tıklar. Sonuç olarak reklam tıklama ve görüntülemelerinden de gelir elde edersiniz.

Sohbet Botunu E-Ticaret İçin Kullanın

Sohbet botları bir e-ticaret sitesindeki “sıkça sorulan sorular” bölümünün işlevini yerine getirebilir. Ürün durumu, kargo durumu, kargo masrafı, sipariş iptali gibi durumlar için sohbet botlarından gayet rahatlıkla faydalanabilirsiniz.


2. Hangi Sektöre Yöneleceğinize Karar Verin

Üstteki bölümü okuduktan sonra sohbet botundan nasıl para kazanabileceğinizi anlamışsınızdır. Teknolojiye bakmadan ve ilk sohbet botunuzu yaratmadan önce, hangi sektöre odaklanacağınızı kararlaştırın. Eğer hedef piyasanızı halihazırda biliyorsanız veya hangi firma için çalışacağınızı kararlaştırdıysanız bu bölümü geçebilirsiniz.

Henüz fikrinizi netleştiremediyseniz de size sohbet botunun sıkça kullanıldığı bazı sektörleri sıralayalım.

 • Eğitim
 • Kariyer Danışmanlığı
 • Yabancı Dil Eğitimi
 • Sigorta
 • Ev Kredisi Anketleri
 • Hekim Danışmanlığı
 • Tele Sağlık Hizmeti
 • Güzellik ve Kozmetik Danışmanlığı
 • Fitness ve Spor Salonu Danışmanlığı
 • Çeşitli Konularda Webinar Kaydı
 • “Hakkımda” Bilgileri
 • Etkinlik Planlama (Düğün, Konser vs.)
 • Dijital Pazarlama Ajansı
 • Mobil Uygulama Soruları
 • Mobil Uygulama Tanıtımı
 • Ortak Çalışma Alanları
 • Oyun Stüdyosu
 • Yiyecek ve Restoran Sektörü
 • Yiyecek ve İçecek Siparişi
 • Video Prodüksiyon
 • Fotoğrafçılık
 • Müzik Kayıt Stüdyosu
 • Sanat Galerisi
 • Hukuki Danışmanlık
 • Kargo
 • Yedek Parça Tedariği
 • Otel, Restoran, Lojistik Sektörlerine Yönelik Öneri, Yorum ve Feedback
 • Ve açıkçası aklınıza gelebilecek hemen her sektör…


3. Sohbet Botunun Üslubuna Karar Verin

İlk sohbet botunuzu yaratmak üzeresiniz…

Ancak botunuz insanlarla ne konuşacak? Nasıl konuşacak? Bunun için bir diyalog haritası hazırlamasınız. Bunu mesela Google Drive ya da Draw.io gibi araçlar üzerinden yapabilir, bir konuşma diagramı çıkarabilirsiniz. Konuşma diyagramı çıkararak insanların bota yöneltebileceği tüm muhtemel sorulara karşılık cevap hazırlamanız gerekir.

Sohbet botu yaratmadan önce düşünmeniz gereken bazı hususları şöyle sıralayabiliriz:

 • Sohbet botunun amacı ne? Soru cevaplamak mı? İnsanları belli bir siteye yönlendirme ya da belli bir mobil uygulamayı indirmelerini sağlamak mı? Ya da insanlardan birtakım bilgilerini (e-mail adresi vs.) almak mı?
 • Sohbet botunun tonu nasıl olacak? Resmi bir dil mi? Yoksa rahat ve samimi bir üslup mu?
 • Botla etkileşime girecek kitlenin yaş ortalaması ne?
 • Bu kişiler ne tür sorular sorabilir?
 • Sohbet botuyla etkileşime girecek kişiler, konu hakkında ne kadar bilgi sahibi?
 • Sohbet botunun emoji ya da Gif kullanması uygun olur mu?

Yani sohbet botunun hedef kitlenize uygun olmasına dikkat edin. Emoji veya Gif kullanacaksanız bile aşırıya kaçmayın. Eğer iş ve satış amaçlı bir sohbet botunuz varsa konuşmanın tonunu profesyonel ve sade tutmaya çalışın. Ayrıca imla hataları ve yazım yanlışları olmamasına dikkat edin. Botun verdiği cevaplarda yazım hatası varsa insanlarda “scam” hissi oluşabilir.


4. Sohbet Botunu Mevcut Teknolojiden Yararlanarak Oluşturun

Şimdi sohbet botunu yaratma zamanı! Günümüzde sohbet botu yaratmak hiç olmadığı kadar kolay. Yazılımcı olmasanız bile şahane bir sohbet botu yaratıp bu işten para kazanabilirsiniz.

Kendi sohbet botunuzu yaratmak için aşağıda sıraladığımız hazır sohbet botlarından yararlanabilirsiniz.

 • Collect.chat
 • Facebook Messenger
 • Botsify
 • Chatfuel
 • Motion.ai
 • Tidio


5. Para Kazanmaya Başlayın

Sohbet botu kullanarak pasif gelir elde etmenin en iyi yolu, bot aracılığı ile ilgi çekebilmektir. Yani sohbet botu sizin adınıza insanlarla etkileşim ve iletişim kurabilmelidir. Buna ek olarak farklı firmalarla işbirliği yapabilirsiniz. Onların içeriklerini ve ürünlerini sohbet botu aracılığı ile tanıtıp yapılan alışverişten belli bir komisyon almak gibi bir şeyden göz ediyoruz. Yani şayet amacınız satışsa, kendi ürünlerinizi satmak yerine başka markaların ürünlerini de satabilirsiniz sohbet botu üzerinden.


Sohbet Botu Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Hususlar

Sohbet botu yaratmak, özünde “pasif” bir şeydir, zira müşteriyle konuşmayı sizin adınıza bot yapar. Bu nedenle sohbet botu üzerinden para kazanmak, sizin sürece sürekli dahil olmanızı gerektirmez. (Bazı müşteriler sürekli farklı, yeni sorular sorabilir. Bu sorular botun sınırlarını aşacağı için direkt sizin muhatap olmanız gerekebilir bu müşterilerle.)

Örneğin şirketiniz için sohbet botu oluşturdunuz diyelim. Müşteriler güncelleme gerektiren bir konuda size ulaşmak isteyebilir. Bu durumda sohbet botunuza bu sorulara uygun cevaplar yükleyebilir, botun yeni sorulara yeni cevaplar vermesini sağlayabilirsiniz.


Sohbet Botu Oluşturmanın Maliyeti

Sohbet botu oluştururken temel maliyet, sohbet botu hizmeti veren firmaya ödeyeceğiniz üyelik ücretidir. Bunun fiyatı da alacağınız hizmete göre değişir. Bazı firmalar bu hizmeti ücretsiz verirken bazıları ise aylık 500 dolar talep edebilir. Örneğin Collect.chat ilk ayı ücretsiz olmak üzere aylık 500 soruya 19 dolarlık bir ücret politikası izliyor ki bu gayet makul.


Büyüme Potansiyeli

İlk sohbet botunuzu oluşturduktan ve kazanç elde etmeye başladıktan sonra yeni bir sohbet botu daha oluşturabilirsiniz. Yani aslında dilediğiniz kadar sohbet botu oluşturmanız mümkün. Pek çok insan da böyle yapıyor. Ayrıca spesifik sektörlere yönelik sohbet botu oluşturup farklı şirketlere bu botu satabilirsiniz. Yani sohbet botu ölçeklenebilirliği, büyüme katsayısı yüksek bir iş; çünkü sohbet botları 365 gün 24 saat hizmet verebiliyor. Ayrıca farklı dillerde sohbet botu yaratarak farklı piyasaları, yepyeni müşteri kitlelerine de erişebilirsiniz!


Zorluklar ve Riskler

Sohbet botu oluşturmanın gayet kolay olduğunu, yazılım ve kodlama bilmek gerekmediğini ifade ettik. Tek bir satır kod yazamasanız bile yine de sohbet botu oluşturabilirsiniz.  Sohbet botu oluşturmak için büyük yatırımlar gerekmediği için sohbet botu üzerinden para kazanmaya mutlaka bir şans vermelisiniz. Zira sohbet botundan kazanç elde etmek, yapılacak masraflardan misliyle fazla olacaktır. Yani sohbet botu oluşturmaktan çekinmenizi gerektirecek hiçbir neden yok.


Zaman

Sohbet botunuzun hedef müşteri kitlenize ulaşabilmesi için bir miktar zaman ihtiyacınız vardır. Bu nedenle sohbet botunuz yeterince trafiğe ulaşmadan ve reklam verenlerin ilgisini çekmeden önce biraz sabır gerek. Yine sizin botunuzdan istifade edecek bir iş ortağı arıyorsanız da öncelikle botunuzun birtakım başarılara imza atması ve saygınlık kazanması gerek. Yani botunuzu çeşitli firmalara kiralamadan önce belli bir trafiğe ulaşmanız gerekir. Bu da zamanla olan bir şeydir.


Mevsimsellik

Mevsimsellik sohbet botu üzerinden para kazanmanızı engelleyecek bir husus değildir. Yani yılın 365 günü sohbet botları sizin yerinize insanlarla etkileşime girer. Satacağınız ürünler belli bir mevsime yönelikse (örneğin kışlık mont), ancak o zaman satışlarınız mevsimsellikten etkilenir, ancak bu sohbet botunun değil, satılan ürünlerin sorunudur.


Yatırımın Karşılığı

Sohbet botu oluşturmak için büyük yatırımlar gerekmediği için yatırımınızın karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz. Bazı insanlar her ay binlerce dolar kazanabiliyor sohbet botları aracılığıyla.  Üstelik tüm bu süreç pasif bir şekilde ilerliyor. Yani sohbet botu sahipleri, botu güzel bir şekilde tasarlıyor ve belki de haftalık birkaç saat ilgileniyor botla.


Sohbet Botu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sohbet botu (chatbot) hakkında sıkça sorulan bazı önemli sorulara yanıt vererek yazımızı tamamlayalım.

Sohbet botu(chatbot) nedir?

Sohbet botu (chatbot) yapay zekaya dayalı bir bilgisayar programıdır. Bir insanla tıpkı bir müşteri hizmetleri temsilcisi ya da pazarlama görevlisi gibi diyalog kurabilen sohbet botu, kullanıcılar tarafından sorulan sorulara yanıt verir.

Yazılım bilmeden sohbet botu yaratabilir miyim?

Evet, yazılım bilmeden de sohbet botu yaratablirsiniz. Sohbet botu yaratmayı öğrenmek oldukça kısa sürer. Yani birkaç temel bilgiyle sohbet botu oluşturabilirsiniz. Önemli olan sohbet botundan para kazanma yollarını bilmektir.

Sohbet botundan nasıl para kazanabilirim?

Çeşitli yollarla sohbet botundan para kazanabilirsiniz. Örneğin satış ortaklığı (affiliate marketing), reklam ve belli bir web sitesine yönlendirerek yapılacak alışverişten komisyon almak gibi yöntemler en sık kullanılan para kazanma yöntemleridir.


İlginizi çekebilir

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

Uyurken Nasıl Para Kazanılır?

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir