Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır?

Eğer çiçek tasarımı konusunda beceri ve deneyiminiz varsa ayrıca işletmeciliğe yönelmek istiyorsanız kendi çiçekçi dükkanınızı açmanız sizin için karlı bir iş fırsatı olabilir. Çiçekçiler, dükkanlarında çiçek satarlar ve ayrıca düğünler, cenazeler ve diğer organizasyonlar için buketler ve çiçek aranjmanları hazırlarlar. Öğrenmeniz gereken ilk adım çiçekçi dükkanınızı nasıl açacağınız ve nasıl çekip çevireceğinizdir.

 

Çiçekçi Dükkanı Açarken Atılacak Adımlar

Çiçek tasarımı becerilerinizi güçlendirin. Çiçek düzenlemeleri yapabilmek için buketleri ve aranjmanları nasıl yaratacağınız konusunda bilgili olmalısınız. Aynı zamanda renklerin ve çiçeklerin uyumunu yakalayabilmek için iyi bir göz zevkinizin olması gerekir. Eğer bu konularda gerideyseniz kurslara katılabilirsiniz veya videolar ve kitaplar aracılığıyla kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Size yardımcı olması için deneyimli bir tasarımcıyı işe almayı düşünebilirsiniz.

Ne tür bir işletme açacağınıza karar verin. Birçok çiçekçi kendi dükkânlarında çiçeklerini satmayı tercih eder ancak incelemeniz gereken başka işletme türleri de vardır. Çiçekçi dükkanlarına çiçek veya çiçek malzemeleri hatta bunlara ek olarak aranjmanlar satan bir toptancı da açabilirsiniz. İnternet sitesi veya kataloglar yardımıyla işletmenizi evinizden yönetebilirsiniz.

Çiçekçi dükkanınız için yer bulun. Eğer evden çalışmaya karar verdiyseniz malzemeler ve ofis işleri için alanlar düzenlemeniz gerekir. Bir dükkân bulmaksa daha çok vaktinizi alacaktır. Yaya trafiğinin yoğun olduğu ve rekabetin yoğun olmadığı bir bölge seçmelisiniz.

Bulunduğunuz bölgedeki belediye ile görüşerek hangi ruhsatlara ihtiyacınız olduğunu öğrenin. Eğer işinizi evinizden yönetecekseniz ve gelen düzenli müşterileriniz olacaksa imar mevzuatları ile ilgili bilgi alın.

İlgili resmi kurumlardan gerekli izinleri alın.

Bir danışman veya muhasebeci ile görüşüp işletmenizin nasıl kurulması gerektiği, kesintilerin ve vergilerin nasıl olacağı ile ilgili detaylı bilgi alın. İşletme yapınıza karar verin.

Sigorta teminatı ile ilgili olarak sigorta firması ile görüşün. Eğer bir dükkan açacaksanız insanların zarar görmesi ihtimaline karşı önlem almanız gerekecektir. Çiçekleri müşterilerinize gönderecekseniz teslimat araçlarıyla ilgili de ilave bir önlem almanız gerekebilir.

Çiçekçi dükkanınız için bir telefon numarası alın. Sabit hat veya cep telefonu kullanabilirsiniz. Özel bir numara almanız hem daha profesyonel olması hem de akılda kolay kalması açısından size faydalı olacaktır. Telefonunuz meşgul olduğunda arayan diğer müşterilerinizi beklemeye alan sistemlerden satın alın.

Kartvizitlerinizi ve antetli kâğıtlarınızı alın veya bastırın. Kendiniz basarsanız tasarruf ederseniz. Baskıları soluk veya bulanık çıkarmayacak iyi kalitede bir yazıcınız olduğundan emin olun

Bir web sitesi hazırlayın. Bloglar, Facebook, Twitter ve Flickr gibi sosyal paylaşım ağlarında hesaplar oluşturun.

Google haritalar ve şehir rehberleri gibi yerel ve ulusal rehberlere kayıt olun. İlgili ticaret odalarının veya derneklerin online ve yazılı rehberleri varsa bu rehberlere kayıt olmayı unutmayın. Ayrıca telefon rehberinde de yer aldığınızdan emin olun.

Reklam stratejilerine kafa yorun. Web sayfanız size bedava reklam yapmanızda yardımcı olabilir fakat yerel pazara da ulaşmanız gerekiyor. Sizi hedef kitlenize ulaştırabilecek hem online hem de yazılı medyada etkinliği olan gazetelere veya dergilere reklam verin. ( gelin dergileri gibi )

Yerel organizasyonlar için çiçekler tedarik ederek ve çiçek düzenlemeleri yaparak işletmenizin pazarlamasını yapın. Eğer sizi zorlamayacaksa sunduğunuz ürünleriniz ve hizmetleriniz karşılığında herhangi bir ücret talep etmeyin. Parti, cenaze, açılış, düğün ve benzeri organizasyonları yapan firmalarla iletişim halinde olun.

Çiçekçi dükkânınızı işletebilmeniz için gerekli olan gereçleri ve ekipmanları belirleyip sipariş verin. Dilerseniz ürünlerinize parti hediyeleri, şekerler ve hediye sepetleri de eklemek isteyebilirsiniz.

İş kurma fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Detaylı bilgi için yazımıza yorum bırakabilirsiniz. Herkese bol kazançlar!

Borsa Nasıl Oynanır?

İş Fikirleri

Evde Para Kazanma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir