Durdurulamaz İnsanların 15 Özelliği

Silhouette of a climber on a vertical wall over beautiful sunset

Hepimizin hayatında savaşçı, durdurulamayan insanlar vardır. Sanki her an dünyayı fethetmeye hazırdırlar! O kadar enerjiklerdir ki içlerinde yanan bir ateş olduğuna yemin edebilirsiniz. Hedeflerine ulaşmak konusunda oldukça azimlidirler. Hedeflerine ulaşmak için yeteneklerini nasıl kullanacaklarını oldukça iyi bilirler. Yeni beceriler edinerek kendilerine yatırım yapar; hedeflerine giden yollarında bir adım daha ilerlerler.

Peki, bunu nasıl yapıyorlar? Her sabah yataktan aynı enerjiyle kalkmayı nasıl başarıyorlar? Yolculuğa devam etmek için bu gücü ve dayanıklılığı nereden buluyorlar? Durdurulamaz insanlar hedeflerine ulaşmak için gerekli nitelikleri edinerek, değişerek ve gelişerek içlerindeki ateşi hayatta tutuyorlar. Bu 15 adım azimli bir insandan durdurulamaz bir tanesine olan yolculuğunuzda size yol gösterecek:

 

1- Kendinize güvenin

Sert, cesur, gözü pek… Yolun sonu aynı, nasıl adlandırdığınız size kalmış. Fark etmeniz gereken ilk şey kendinize güvenmeden asla durdurulamaz olamayacağınız. Her şeyden önce bu yola çıkmak ve bir adım atmak için gerekli cesarete sahip olmalısınız.

Bu yolculukta karşınıza çıkacak şeylere hazır olduğunuza inanmalısınız! En büyük savaşınızı kendi kafanızın içinde vereceksiniz; bu süreçte bir gün kendinizi aslında ne yaptığınızı ve kim olduğunuzu sorgularken bulmanız işten bile değil! Kendinize yeterince güvenmezseniz bu günleri atlatamayabilir, yenilgiyi kabul edip bir kenara çekilebilirsiniz… Halbuki yapmanız gereken her yenilgide kendinizde yeniden başlayacak gücü bulmak olmalı.

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi Artırmanın Yolları

 

2- Bakış açınızı netleştirin

Başarıya giden her yol bir bakış açısıyla başlar; yönünüzü belli eden, yolunuzu çizen de budur. Bu kadar çok çalışabilmemizin sebebi yolun sonunu görebilmemizdir aslında. Nasıl bir gelecek istediğinizi biliyorsanız; ona ulaşmak için hedeflerinizi adım adım planlamalı, yolunuzu netleştirmelisiniz. Bu istediğiniz geleceğe giden yolda sizin rehberiniz olacak.

Bakış açınız misyonunuzu oluşturur. Ne yapmak istediğinizi tam olarak bilmeli ve bir kenara yazmalısınız. Bu size düşüncelerinizi, ideallerinizi ve değerlerinizi hayata geçirmek için bir şans verir. Aynı zamanda bu yolda ne kadar ilerlediğinizi neler yaptığınızı nelerin eksik nelerin fazla olduğunu anlamak için size bir temel oluşturur.

 

3- Harekete geçin

Durdurulamaz insanlar harekete geçmek için her şeyden emin olmayı beklemezler… Risk alırlar ve harekete geçerler! Attığınız ilk adımdan son adıma kadar harekete geçmek ve aksiyon almak başarıya ulaşan yolda en gerekli unsurdur; ister yola yeni çıkıyor olun ister çok büyük bir karar alıyor olun.

Büyük kararlar vermek ve riskler almak hem korkutucu hem de heyecan verici olabilir. Buna büyük düşünmek ve cesur bir yol çizmek için karşınıza çıkan bir fırsat olarak bakın. Bazen zaman yönetiminiz, disiplin eksikliği gibi sebepler sizi hareketsiz kalmaya itebilir. Beklemeyi ve bahaneler üretmeyi bırakın. Önünüze çıkan engelleri aşmak, acımasız olmak istiyorsanız şuan harekete geçmenin tam zamanı. Yoksa kendinizi olduğunuz yerde yaşlanırken bulmanız işten bile değil.

Mutlaka okuyun: Mutlu değilseniz şikayet etmeyi bırakın ve harekete geçin!

 

4- Aksiliklere karşı güçlü durun

Çok yetenekli, akıllı veya yaratıcı olabilirsiniz ama inatçı değilseniz bunların hiçbir anlamı yok. Vasatlıktan kurtulup en iyisi olmak istiyorsanız inatçı olmalı tuttuğunuzu koparmakta ısrarcı davranmalısınız. Başarılı ve durdurulamaz insanlar hedeflerine ulaşmak için çabalamaya devam etmeleri ve engellere karşı güçlü durmaları gerektiğini biliyorlar. Yollarına çıkan aksiliklerin onları durdurmasına izin vermeyip engelleri aşarak yollarına devam etmek konusunda ısrarcılar.

İnatçılık zor zamanları aşmak ve ertelemekten kurtulmanız için önemli bir alışkanlık. Uzun zamanlı planların uzun çalışmalar gerektirdiğini hepimiz biliyoruz. Her sabah o yataktan kalkmalı; şevkinizi, enerjinizi kaybetmeden hedeflerinize odaklanmalı ve günü verimli geçirmeye konsantre olmalısınız.

Mutlaka okuyun: Girişimcilik Hayatında Tutarlılığın Gücü

 

5- Kendinizi tanıyın.

Kendinizi tanımak, bireyselliğinizi ve biricikliğinizi anlamlandırmak konusunda oldukça önemli bir adım. Ailenizle ve arkadaşlarınızla beraberken taktığınız maskelerin ötesindeki sizden bahsediyoruz. Kendinizi tanımak bütün maskelerin altında aslında kim olduğunuzu anlamanıza yardımcı olur; davranışlarınız nasıl bir örüntü izler, güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir, size neler ilham verir vs.

Durdurulamaz insanlar kendilerini daha iyi tanımak için zaman ayırırlar. Bu sayede kendilerini nasıl güçlendireceklerini ve hangi noktalarda gelişmeye ihtiyaçları olduğunu daha rahat anlayabilirler. Kendini tanımak hedeflerinize belirlemekteki ana unsurdur ve eğer karşınıza çıkan engelleri bir bir aşmak istiyorsanız atmanız gereken ilk adımlardan biridir.

 

6- Hayatınızı dengeli tutun.

Bazen ilerlemeye devam edebilmek için bir adım geriye çekilip büyük resmi görmeniz gerekir. Eğer kendinizi yorgun ve mutsuz hissediyorsanız, sık sık hasta oluyor ve enerjinizi korumakta zorluk çekiyorsanız büyük bir ihtimalle boşa kürek çekiyorsunuzdur. Başarılı olmanın en önemli unsurlarından birisi hayatınızın dengede olmasıdır.

Hedeflerinize giden yoldaki en kritik adım fiziksel ve zihinsel sağlığınızı korumaktır. İş ve sosyal hayatınızı dengede tutmalı kendinizi çok yormadan ve strese sokmadan hedeflerinize emin adımlarla ilerlemelisiniz. Kendinize aşırı yüklenirseniz ilerlemek yerine kendinizi depresyon ve anksiyeteyle boğuşurken bulmanız işten bile değildir.

 

7- Değişime adapte olun

Durdurulamaz insanlar değişim gördüğünde paniklemezler. Esnek olmanın, yeni gelişmelere ve inovasyonlara adapte olabilmenin ne kadar önemli olduğunu bilir ve ona göre davranırlar. Adaptasyon yeteneği kimi zaman elastik bir zihne sahip olmak demekken kimi zamanda ortam değişikliklerine uyum sağlamanızı gerektirebilir.

Her endüstride eski kuralların yıkılıp ve yenilerin inşa edileceği bir gün gelecektir. Engel tanımayan insanlar bu değişimin onları yavaşlatmasına izin vermez, uyumlu ve esnek davranarak etkisiz ve alakasız kalma riskini ortadan kaldırırlar. Değişim çağında ya esneyip uyum sağlamayı öğrenir ya da kırılıp gözden düşmeyi göze alırsınız.

Mutlaka okuyun: Girişimciler, Değişimlere Karşı Nasıl Dayanıklı Olabilir?

 

8- Kendinizi hedeflerinize adayın

Kendinizi hayatın akışına mı bıraktınız yoksa çalışıp çabalayarak istediğiniz hayatı mı inşa ediyorsunuz? Durdurulamaz insanlar konsantrasyonlarını korumayı öğrenerek hayallerine giden yolda ilk günkü heyecanla koşmayı garantilerler.  Size içten içe güç veren içinizdeki ateşi yakan o kıvılcımı bulun ve onu hayatınızın temeline oturtun. Neden hedefleriniz sizin için bu kadar önemli? Kendinize bu soruyu sorun cevabınızı bulun ve sık sık tekrarlamayı unutmayın.

 

9- Motivasyonunuzu içselleştirin

Durdurulamaz insanlar motivasyonlarını içselleştirerek başarıya giden yolda emin adımlarla yürürler. Motivasyonu içselleştirmek, hedeflerinizi izlemek için gereken enerjinin içinizden gelmesi demektir. Size her sabah yataktan kaldıran bir motivasyonunuz olduğunda hedeflerinize ulaşmak daha anlamlı hale gelir. Bu hedeflerin size fiziksel bir getirisi olmasa bile yola devam edecek gücü içinizde bulabilirsiniz.

Motivasyonunuzu dışardan edinmekse genellikle bir çeşit fiziksel getiriye dayanan bir enerjidir. Yeni bir işe başlarsınız çünkü eski işinizden daha iyi bir maaşı vardır. Dış motivasyon kaynaklarıyla ilgili en önemli problem etkilerinin zamanla solmasıdır; bir süre sonra o maaş size eskisi kadar çok görünmez. Enerjisini ve motivasyonunu kendinden alan insanlar yüksek maaşlar veya ödenecek primler için değil kendilerini gerçekleştirmek için çalışırlar, bu onların hayatı anlamlandırma biçimidir.

Mutlaka okuyun: Nasıl Motive Olunur?

 

10- Sorumluluk alın

Sorumluluk almak iki parçadan oluşur: hatalarınızın ve kayıplarınızın yükünü omuzlanırken aynı zamanda başarılı olduğunuzda da övgüleri kabul edebilmelisiniz. Durdurulamaz insanlar başarıları kadar başarısızlıklarını da sahiplenirler.

Başarıyı da başarısızlığı da kabullenmek kendinizi geliştirmek ve bilgelik kazanmanız açısından yadsınamaz bir öneme sahip: hayallerinizi ve hedeflerinizi ancak her ikisinden de öğrenerek büyütebilirsiniz. Hem başarınızın hem de başarısızlığınızın sorumluluğunu almak hayatınızın iplerinin sadece sizin elinizde olduğunun en önemli göstergesidir. Hayatınızın başrol oyuncusu sizsiniz. Geleceğinizin nasıl olacağına sadece siz karar verebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Başarısızlığı Başarıya Dönüştürmek İçin İzlemeniz Gereken 7 Yol

 

11- Çevrenizi hayalleri yüksek insanlarla doldurun

İlişkiler hayatımızı şekillendiren en önemli yapı parçalarındandır; atalarımız boşa dememiş körle yatan şaşı kalkar diye. Zamanınızı negatif insanlarla geçirmek sizi kötümser bir moda sokabilecekken pozitif insanlar size tam da ihtiyacınız olan enerjiyi verebilir.

Başarılı ve engel tanımayan insanlar çevrelerini kendileri gibi insanlarla doldurmaya özen gösterirler. Harekete geçmek konusunda kendileri kadar kararlı olan arkadaşları vardır. Size ilham verecek arkadaşlar edinin ve çevrenizi bakış açınızı genişleten ve size yeni imkânlar sunan insanlarla doldurun.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Doğru Arkadaş Nasıl Bulunur?

 

12- Öğrenmeye istekli olun.

Kendimizi geliştirmemiz ve yenilememizde bize yardımcı olan en önemli etken öğrenme yeteneğimizdir. Karşınıza çıkan engelleri bir bir aşmak istiyorsanız öğrenmeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Bilgi edinmek konusunda iştahlı olmalı, sürekli gelişmek için yeni imkân ve olanaklar aramalısınız.

Öğrenmeye istekli olmak zihninizi besleyerek yeni bağlantılar kurmanıza yardımcı olur ve yaratıcılığınızı destekler. Durmadan yorulmadan hedeflerine ulaşmaya çalışanlar çevrelerindeki dünyayı anlamak için ellerine geçen hiçbir fırsatı kaçırmaz ve yeni şeyler öğrenmek için imkânlar yaratırlar.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

13- Asla tamamen tatmin olmayın.

Hedeflerinize giden yolda durmadan ilerlemek istiyorsanız bu kadarı benim için yeterli cümlesini kitabınızdan silmelisiniz. Azimli insanlar asla olduğu kadarıyla yetinmez her zaman daha iyisi ve daha fazlası için çabalarlar.

Geçmişte başardığınız şeylerin sizi yavaşlatmasına ve tembelleştirmesine izin vermeyin. Durdurulamaz insanlar her zaman bir arayış içerisindedir. Bir sonraki adıma konsantre olun ve her zaman daha iyisi olmak için çalışın.

 

14- Güçlü olun

Hırs beraberinde zihinsel bir baskı da getirir ve kimi zaman stres ağır bir yük olabilir. Birçoğumuz stres altında ezilir, gerginlik ve anksiyeteye yenik düşer. Engel tanımayan insanların ortak özelliklerinden birisi zihinsel olarak güçlü bir duruş sergilemeleridir. Güçlüklere ve yenilgilere karşı ayakta durmayı öğrenmelisiniz. Psikolojinizi güçlendirmek sizi problemlere karşı daha dayanıklı bir hale getirecektir. Azminiz ve konsantrasyonunuz sayesinde sıkıntılı zamanları daha kolay aşabilecek, zor günlerde duygularınızı kontrol altında tutabileceksiniz.

Azimli insanlar sorunlarla karşılaştığında kaçmak yerine onlarla yüzleşmeyi tercih ederler. Her ne kadar stresli olsa da bir sorunla yüzleşmek onun üstünden gelebileceğinizi kendinize kanıtlamanın en kolay yoludur. Zihinsel olarak güçlü olmak; hayatın zor ama sizin de kolay lokma olmadığınızın farkında olmaktır.

 

15- Ego ve kıskançlıkla zaman kaybetmeyin

Kendine güvenmek ve egoist olmak arasında çok büyük bir fark vardır. Kendinizi başkalarından üstün görmeye ve bencil davranmaya başladığınız anda bir egoiste dönüşürsünüz. Genellikle ego ve kibir zamanla kıskançlık ve kine dönüşür.

Engel tanımayan liderler egonun ve kıskançlığın korkudan doğan duygular olduğunun farkındadırlar. Kontrol altında tutulmadığında iki duygunun da başarıyı tetiklemek yerine yollarına taş koyacağının bilincindedirler. Egonun aksine alçakgönüllülük çevrenizdeki insanlarla ilişkinizi geliştirir.

Gurur ve kin sadece zaman ve enerjinizi harcayan duygulardır. Bir başkasının başarılı olması sizin başarınıza bir tehdit olmadığı gibi sizin başarısız olacağınız anlamına da gelmez. Kendinizi savunmaya almayı bırakın ve odağınızı kendinizden çevrenize çevirin. Engelleri bir bir aşmak için kendinizi geliştirmeli ve yeni imkânlara açık olmalısınız. Sonuçlara odaklanın ve asla durmayın.

Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir