En İyi Freelance İş Siteleri

Faturalarınızı ödemek için yeni bir yol arayışında mısınız? Profesyonel anlamda kendinizi geliştirme fırsatları mı arıyorsunuz? Yoksa yalnızca freelance yani serbest çalışmanın dayanılmaz hafifliğini yaşamak niyetinde misiniz ya da söz konusu çalışma biçiminin sunduğu özgürlük hissi midir peşinde olduğunuz tek şey? Serbest çalışma dünyasına atılmak istemenizin altında yatan sebepler ne olursa olsun, bu işi profesyonel anlamda yapabilmeyi başarmış milyonlarca insan için sektörün sağladığı avantajlar saymakla bitmiyor. Dijital göçebelik gibi yeni trendler popülerlik kazandıkça serbest çalışmaya yönelik iş kaynaklarının sayısı da hatırı sayılır miktarda artış gösteriyor.

Kendinize özgü bir serbest çalışma ortamı yaratmanıza rehberlik edecek farklı pek çok kaynak var, ancak bir serbest meslek sahibi olarak daha yüksek ücretli işlere ulaşmanız yani uçuk rakamlar kazanmanız için yalnızca popüler platformlara kaydolup kenara çekilmek yeterli olmuyor. Uzmanlık alanlarınızı genişletmeli, geçmiş çalışmalarınızı dosyaladığınız bir portfolyo oluşturmalı, hatta gerektiğinde yeteneklerinizi gözler önüne serecek testlerle kendinizi kanıtlamaya hazır olmalısınız.

Ek gelir elde etmek iyi güzel diyor ancak işe nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? O halde biz size yardımcı olalım. İşte freelance iş olanaklarına ulaşabileceğiniz 11 harika sitenin listesi:

 

1. Upwork

1.5 milyondan fazla kullanıcıya sahip Upwork sitesinde her türden serbest çalışana yönelik bir iş olanağı var. Site, hem kısa hem de uzun vadeli projeler, saatlik veya proje bazında ödemelerin yapıldığı işler ile uzmanlık gerektiren veya giriş düzeyinde sözleşmelere ev sahipliği yapıyor. Kariyerinizin hangi aşamasında olursanız olun, Upwork’ün size sunacağı bir şeyler mutlaka var.

 

2. Toptal

Bu listedeki diğer internet sitelerinden belirgin bir şekilde farklı bir yaklaşıma sahip olan Toptal, deneyimli ve yetenekli freelance çalışanları içindir. Siteye giriş yapar yapmaz JP Morgan, Zendesk, Airbnb, vb. tarz müşterilerin harika projelerine erişim imkanına sahip olabilirsiniz demektir. Üstelik adil tazminatlı (düşük teklifli yarışmalar yok) projelere benzersiz erişim imkanı da sizi bekliyor olacak. Ayrıca Toptal topluluğunun bir parçası olabilir, sıklıkla düzenlenen tanışma toplantıları ve teknoloji etkinliklerinde yer alabilirsiniz.

 

3. Freelancer

Diğer platformların aksine Freelancer internet sitesi milyonlarca proje sunmasının yanı sıra yeteneklerinizi geliştirip becerilerinizi kanıtlamanızı sağlayacak bir rekabet ortamı da sunuyor. Uzmanlığınız konusunda kendinize güveniyorsanız ve rekabeti seven bir karaktere sahipseniz yeteneklerinizi sergilemenin ve daha fazla müşteri çekmenin en iyi yollarından biri de bu internet sitesi olacaktır.

 

4. Craigslist

Her ne kadar çoğu insan bu siteyi çeşitli eşyaların alınıp satıldığı bir platform olarak görse de aslında Craigslist freelance iş olanakları söz konusu olduğunda da adeta bir fırsatlar cennetidir. Siteye giriş yaptığınızda ofis içi çalışma imkanı sunacak bir iş için kolayca yerel tekliflere göz atabilir veya uzaktan çalışmayı tercih ediyorsanız büyük şehirler üzerinden arama yapabilirsiniz.

 

5.Guru

Bu site, geçmiş iş deneyiminizi kolayca sergilemenize olanak tanıyor ve iyi iş fırsatlarından birini dahi kaçırmadığınızdan emin olmak için günlük iş eşleştirme özelliği sunuyor. Guru Çalışma Odası, tüm çalışmalarınızı kolayca yönetmenizi sağlıyor.

 

6. 99designs

Serbest çalışan tasarımcılar için hazırlanmış bir platform olan 99designs, tasarım yarışmalarına katılıp kendinizi denemenizi, rakiplerinizle mücadele etmenizi ve tasarımlarınıza yönelik geri bildirimleri almanızı sağlıyor. Bu site yetenekli tasarımcıların yeteneklerini kanıtlamaları için harika bir fırsat sunuyor.

 

7. Peopleperhour

Web projeleri odaklı çalışan serbest çalışanlar için harika bir platform olan Peopleforhour; tasarımcılar, web geliştiriciler, SEO uzmanları, vb. işlerle uğraşanlar için incelenmeye değer iş olanakları sunuyor.

 

8.Freelance Writing Gigs

Kelimelerle aranızın iyi olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir yazar, editör, blog yazarı, yayıncı ya da bunların hepsinin bir kombinasyonu olabilirsiniz. İş tanımınız ne olursa olsun bu site yolu kelimelerden geçen her serbest çalışan için mükemmel bir seçenektir.

 

9. Fiverr

Bu site yaratıcılık gerektiren freelance iş olanaklarına ev sahipliği yapıyor. Fiverr, yazarlar, film yapımcıları, prodüktörler, fotoğrafçılar ve daha fazlasını içeren yaratıcılığa yönelik işler için oluşturulmuş bir platform. Siteye üye olduğunuzda sunacağınız hizmetleri arzunuza göre belirlediğiniz bir fiyat üzerinden listeliyorsunuz ve hizmetlerinize ihtiyaç duyan kişiler sizinle bağlantı kuruyorlar. Unutmayın, bu işlemleri son derece basit bir biçimde halledebilir sunacağınız hizmet sayesinde elde edeceğiniz popülerlik ile son derece karlı işlere imza atabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Fiverr Nedir?

 

10. College Recruiter

Adından da anlaşılacağı üzere College Recruiter üniversite öğrencileri veya her türden freelance iş arayışında olan yeni mezunlar içindir. Bu site üyelerine yarı zamanlı çalışmalar için kaynak sunmasının yanı sıra, kariyer basamaklarını hızla tırmanmanız için de harika bir yöntem olacaktır.

 

11. Kolabtree

Kolabtree, araştırma, makale yazma ve daha pek çok akademik konuda yardım arayan bilim adamları ve akademisyenler için oluşturulmuş bir freelance çalışma platformu. Siteye kaydolmuş doktora derecesine sahip freelance çalışanlar genel olarak makale yazma, düzenleme, danışmanlık ve veri analiz etme gibi işlerle ilgileniyor. Ücretlendirme ise uygun bir bağlantı yapıldıktan sonra freelance çalışan ile alıcı arasında ortak bir biçimde kararlaştırılıyor.

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir