Girişimciler İçin Vakit Kaybından Başka Bir Şey Olmayan 11 Şey

zaman geçiyor

En son ne zaman sosyal medyada hayatınızı iyiye doğru götürecek bir şeye rast geldiniz?

Yine yorucu bir iş günü sonu ve şöyle bir geriye dönüp baktığınızda “Zaman da ne çabuk geçiyor?” demiş olabilirsiniz. Ancak çoğunlukla zamanınızın bir kısmı, önemli işler yerine, dikkat dağıtıcı küçük şeylerle boşa harcanır.

Zamanınızı etkin bir şekilde kullanmak önemlidir. Zamanınızı doğru bir şekilde kullanmanın başarılı olmada büyük bir etkisi vardır. Zamanı akıllıca kullanarak verimliliği artırmanız, iş dışında yapmak istediğiniz şeylere (aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek, bir hobiyle uğraşmak ya da aklınızdaki bir projeyle uğraşmak gibi) daha çok zaman ayırma olanağı sağlar.

Bu şekilde, vakit kaybına neden olan 11 şeyi yapmaktan vazgeçtiğinizde, başarıya giden yolda doğru adımı atmış olacak ve işinizden arta kalan zamanlarda ne çok boş vaktiniz kaldığına şaşıracaksınız.

 

1.Aynı anda birden fazla işle uğraşmak.

Aynı anda birden fazla işle meşgul olmak verimliliğinizi düşürür. İnsan beyni aynı anda iki işle birden uğraşmaya uygun olarak tasarlanmamıştır. Beyniniz iki iş arasında gidip gelirken yavaşlamak zorunda kalır ve bu da etkinliğinizi düşürür. Esasen hiçbir şekilde ikisine de odaklanamadan iki iş arasında gidip gelirsiniz. Sonuç olarak iki işe de kendinizi tam olarak veremediğinizden ikisi de yarım yamalak bir şekilde tamamlanır. Belirli bir zaman içinde tek bir işe odaklanmak sizi daha etkin kılar böylelikle daha az hata yapar ve daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Mutlaka okuyun: Aynı Anda Birçok İş Yapmak(Multitasking) Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

 

2.E-postalar.

E-postaları okumak zamanınızı çalan en önemli etmenlerden biridir. Bir e-postanız olduğuna dair gelen her yeni bildirimde konsantrasyonunuz dağılır. Üstelik önemsiz e-postalara cevap yazarak ya da gelen kutunuzda düzensiz bir şekilde yığılmış sayısız e-posta arasından önemlileri aramakla bir sürü vakit kaybedersiniz.

E-postalarınızı okumak için kendinize belirli bir zaman aralığı belirleyin. Örneğin sabah erken saatlerde ya da öğleden sonraları veyahut akşam saatleri gibi. Günün en önemli işini bitirmeden e-posta kontrolü yapmaya kalkışmayın. Bu şekilde e-postalar dikkatinizi dağıtsa bile siz nasıl olsa işinizi bitirmiş olacaksınız.

 

3.Gereksiz sosyal medya kullanımı.

Sosyal medya kişisel amaçlar için kullanıldığında büyük bir dikkat dağınıklığına sebep olur.  Bunun dışında çalışma saatleri içerisinde sosyal medyaya yönelindiğinde büyük bir zaman israfına neden olabilir. Etkin bir şekilde kullanıldığında sosyal medya satışlarınızın artması ya da daha geniş bir pazara hitap etmenizi sağlayarak işlerinizin açılmasına yardımcı olabilir fakat diğer yöntemler gibi bunu da etkin bir şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz. Bu konuda gelişigüzel makaleler okumak ya da gereksiz araştırmalara takılıp kalmak anlamsızdır. İlk olarak sosyal medyanın işinize nasıl bir katkı sağlayacağını düşünmelisiniz ardından bu konuya iyi bir şekilde odaklanmanız gerekir.

Mutlaka okuyun: Facebook Bağımlılığından Kurtulmanın Şok Edici Yolu

 

4.Gereksiz toplantılar.

Bilgi paylaşımı ve önemli kararlar almak açısından toplantılar önemlidir fakat genelde zaman kaybından başka bir işe yaramamaktadır çünkü etkin bir şekilde kullanılmazlar. Burada sorun yalnızca gereksiz toplantılarda yaşanan zaman kaybı değildir. Bundan başka bu toplantılara hazırlık aşamasında ve toplantıların şirket çalışanlarına haber verilmesi amacıyla onlara e-posta gönderimi ve okunması sırasında yaşanan zaman kaybıdır.

Hazırlanan bir rapora göre, verimsiz toplantılara yıllık 37 milyar dolar para harcanmaktadır. Bu nedenle gereksiz toplantılarda boğulduğunuzu hissederseniz zamandan tasarruf etmenin yollarını arayın. Toplantıların belirli bir gündemi olmasına özen gösterin ve çalışanların odaklanmalarını sağlamak amacıyla bir moderatör ayarlayın.

 

5.Düzensiz çalışma ortamları.

Masanız yapışkan notlar ve kâğıt yığınları ile mi dolu? Bilgisayarınızın masaüstünde gelişigüzel açılmış sayısız gereksiz dosya mı mevcut? Dosya dolabınız kağıt ve dosya yığınlarından dolup taşmış bir halde mi? Eğer böyleyse düzensizliğiniz nedeniyle aradığınız şeyleri bulmakta zorlanmanız nedeniyle büyük bir zaman kaybı yaşar ve müşterilerinize karşı pek de profesyonelce durmayan bir görünüm sergilersiniz. O halde çalışma alanınızı düzenleme vaktiniz gelmiştir. Çalışma alanınızda her şey yerli yerinde olduğunda ihtiyacınız olan bilgilere kolaylıkla ulaşacak ve hızla bir sonraki işinize geçebileceksiniz.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Çalışma Masaları

 

6.Çok fazla sosyalleşme.

Çalışma arkadaşlarınızla iyi geçinmek ve dostça bir çalışma ortamı oluşturmak ile onlarla oturup uzun uzadıya gevezelik etmek arasında fark vardır. İş arkadaşlarınızla sosyalleşmekte yanlış bir şey yoktur. Ne de olsa kimse tüm gününü sessiz bir şekilde geçirmek istemez fakat eğer dikkatli olmazsanız değerli çalışma vaktinizi iş arkadaşlarınızla muhabbet ederek kaybedebilirsiniz. İş arkadaşlarınız tarafından sık sık gereksiz konuşmalarla bölünmemek için kulaklıkla müzik dinlemeyi deneyebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlara o anda meşgul olduğunuzu ve odaklanmanız gerektiğini söylemekten de çekinmeyin. Onlarla öğle yemeğine çıkmak ya da iş çıkışı bir yerlere takılmakta sorun yoktur fakat çalışma saatlerinizi yalnızca çalışarak geçirmeye özen gösterin.

 

7.Yardım istemeyi reddetmek.

Diyelim ki büyük bir göreve atandınız. Bu yeteneklerinizi göstermek adına büyük bir fırsat ve siz de bu görevi layıkıyla yerine getireceğinize eminsiniz. Hemen işe koyuldunuz fakat bir süre sonra bir yerlerde tıkandınız ve işi nasıl sonlandıracağınızı kestirememeye başladınız.

Üstlerinize bir telefon açarak ya da e-posta atarak yardım istemek yerine işin üstesinden kendi başınıza gelmekte ısrarcı davrandınız. Kendi kendinizi sorunun üstesinden gelebileceğinize inandırdınız.

Gururunuz yüzünden kimseden yardım isteyememek önemli bir zaman kaybı yaratır. Eğer konu hakkında sorularınız varsa ve projenizi nasıl sonlandıracağınızdan emin değilseniz egonuzu bir kenara bırakarak verimlilik ve etkinlik adına ihtiyacınız olana bilgiyi edinmeye çalışın.

 

8.Online dikkat dağıtıcılar.

Ah, şu internet! Parmaklarımızın ucunda bulunan sınırsız bilgi, eğlence, alışveriş ve oyalanma kaynağına sahipken, dikkatimizin kolaylıkla dağılmaması imkânsız gibidir. Online dikkat dağıtıcılardan uzak durmak için uymanız gereken birkaç strateji vardır. Bazı web sitelerine karşı zaafınız varsa, bir web sitesi engelleyicisi kullanmayı deneyin ve bu akıl çelicilerden uzak kalın. Kendinize gitgide artan bir şekilde çalışma süreleri belirleyin. 20 dakikayla başlayıp 45 dakikaya ya da bir saate kadar çıkabilirsiniz. Tüm bu zaman zarfı boyunca işinize konsantre olun ve ardından kısa bir mola vererek kendinizi ödüllendirin. İnternneti yalnızca iş amaçlı olarak kullanıyor olsanız bile online araştırma yaparken bir konudan diğerine atladığınız esnasında yalnızca aradığınız bilgi üzerine odaklandığınızdan emin olun.

 

9.Uzun sürelerle mola vermek.

İş yerinde öğlen üç sularında üzerinize bir sıkıntı basar ve canlandırıcı bir şeyler aramaya başlarsınız. Bu küçük bir porsiyon atıştırmalık ya da kahve olabilir. Burada sorun verdiğiniz molanın gereğinden fazla uzaması ve yeniden işe döndüğünüzde odaklanma zorluğu yaşamanızdır. Verdiğiniz kısa mola uzayarak büyük bir zaman kaybına dönüşebilir. Zamanınızı bu şekilde çöpe atmak istemezsiniz.

Düşüncesizce gereksiz yere yemek sağlıklı bir şey değildir. Özellikle de yediklerinize dikkat etmiyorsanız. Aynısı çok fazla kahve ya da soda için de geçerlidir. Kafanızı boşaltmak için molaya ihtiyaç duyarsanız kısa bir yürüyüşe çıkmayı deneyin. Bu sağlıklı alışkanlık zihninizi boşaltmanıza ve işinize odaklanmanıza yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: Üretkenliği ve Verimliği Artırma Tekniği: Pomodoro

 

10.Zihin yorgunluğunu inkâr etmek.

İnsanlar gitgide daha uzun saatler çalışmakta ve tükenmişlik sendromu ile daha sıklıkla karşılaşılmaktadır. Sonuç olarak aşırı yorgunluk nedeniyle işimize odaklanmakta zorluk çeker ve büyük bir zaman kaybı yaşanmasına neden oluruz. Eğer sürekli yorgun olursanız dikkatiniz de kolaylıkla dağılmaya müsait olur ve odaklanma zorluğu yaşarsınız.

İyi bir iş çıkarmak üzere kendinizi zihinsel açıdan hazır hissetmiyorsanız başarılı olamazsınız. Kendinize bir iyilik yapın ve uykuyu birinci önceliğiniz yapın. Dinlenmeye ayırdığınız zamanın size büyük bir faydası olacaktır ve güne zinde bir şekilde başladığınızda günün geri kalanında işinize konsantre olmakta zorlanmayacaksınız.

Mutlaka okuyun: İyi Uyumanızı ve Başarılı Olmanızı Sağlayacak 10 Uyku Ritüeli

 

11.Motive olmanızı sağlayacak belirli bir amaca sahip olmamak.

Bu listedeki tüm öğeler içinde uzun vadede sizin için en çok zararlı olabilecek olan budur. Eğer geleceğe dair bir planınız ve somut amaçlarınız yoksa zamanınızı israf etmiş olursunuz. Başarılı olmak istiyorsanız size motive etmesi açısından geleceğe dair bir planınız olmalıdır.

Odaklanmanızı sağlaması amacıyla yüreklendirici bir nedeniniz yoksa günlerce hiçbir işi bitiremeden zamanınızı boşa harcayabilirsiniz. Bu durumda listedeki tüm öğeler zamanınızı kolaylıkla çalabilir. Başarı şans eseri yakalanmaz. Bunun için irade ve kararlılık gerekir. Eğer gelecek için bir planınız yoksa işlerinizi baştan savma yapar ve zamanınızı boşa harcamış olursunuz.

Mutlaka okuyun: Kendi “Neden”inizi Bulun!

Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir