İlk 1 Milyon Liranızı Kazanmanızı Sağlayacak 10 Yöntem

Düşündüğünüzde 1 milyon lira kazanmak oldukça zor gözükse de aslında sandığınızdan daha gerçekçi bir hedeftir. Yani 1 milyon liraya sahip olmak için Sayısal Loto’dan büyük ikramiye kazanmanıza gerek yoktur.

Aylık maaşınız birikim yapmanız için çok önemli bir faktördür, ancak maaşınızdan daha önemli bir faktör varsa bu da paranızı nasıl harcadığınızdır. Sağlam bir plan ve belli alışkanlıklarla sandığınızdan daha çok para biriktirebilir ve akıllı yatırımlar yapabilirsiniz.

Şimdi gelin isterseniz 1 milyon lira kazanmak için izleyebileceğiniz 11 farklı yönteme bakalım:

 

1. Kar Marjınızı Artırın

Kar marjı kavramı sadece şirketler için geçerli değildir, birey olarak sizin için de geçerli bir kavramdır. Kazandığınız para ile harcadığınız para arasındaki fark, sizin kar marjınızdır. Masraflarınızı çıkardıktan sonra arta kalan paranızı uzun vadeli yatırımlara yönlendirebilirsiniz.

Sıfırdan başladığınızı varsayarsak öncelikle aylık kazancınızın en az %15-20’sini biriktirmeniz gerekir. Ya da ailede iki kişi çalışıyorsa bir kişinin maaşına hiç ellemeden birikim hesabına aktarmak da mantıklı bir yöntem olur.

Mutlaka okuyun: Kar marjınızı yükseltmenin 10 yolu

 

2. Büyük Düşünün

1 milyon lira hedefine ulaşmak istiyorsanız kendinize 10 milyon hedefi koyun. Yani zihninizi daha büyük bir miktara şartlayın ve buna göre hareket edin.

İnsan psikolojisi belli bir biçimde programlandığında bir milyon liraya sahip olmak sanıldığı kadar zor değildir. Bu nedenle sağlam yatırım planları yapın. Sürekli bir şeyler alıp satmak yerine geleceği sağlam şeylere yatırım yapın.

Mutlaka okuyun: Büyük Düşünmek ve Hayallerini Gerçekleştirmek İsteyenlere

 

3. Sevdiğiniz Şeyleri Meslek Edinin

Sadece tutkuyla bir milyon lira kazanılmaz. Bu nedenle tutkuyla sevdiğiniz bir şeyde bir numara olmaya çalışın ve hobinizi meslek edinin. Hem manevi hem de maddi anlamda daha çok tatmin olacağınızı söyleyebiliriz.

Chipotle Meksika Restoranı’nın sahibi Steve Ells, 1993 yılında aşçılık okulunu bitirdikten sonra kendi restoranını açmak için hayal kuruyordu, ancak yeterli sermayesi yoktu. Babasından aldığı ufak bir sermaye ile Chipotle adlı küçük restoranı açıp ayda 1000 burrito sattıktan sonra işleri büyüterek kaliteli bir restoran zincirine sahip oldu. Başarılı girişimcinin şu anda 200 milyon dolar serveti bulunuyor.

Yani sevdiğiniz şeyleri meslek edinirseniz zorlu süreç boyunca motivenizi kaybetmezsiniz. Zira bir şeyi keyif alarak yaparsanız o işin cefasına katlanmak sizin için daha kolay olur.

Mutlaka okuyun: Sevdiğiniz İşi Yaparak Para Kazanmanın 7 Adımı

 

4. Yatırıma Erken Başlayın

Zengin olmak, matematiksel bir konudur. Yani borsada sağlam yatırımlar yapmak ve paranın büyümesini sağlamak sizi milyoner yapabilir. Ancak ne kadar parayla yatırım yapılacağı, hangi şirketlere yatırım yapılacağı, parayı nasıl değerlendirmek gerektiği gibi konular da çok önemlidir.

Örneğin aylık 500 liralık yatırım fonu alırsanız %5’lik enflasyon oranıyla %7’lik bir kazanç elde edersiniz. Bu da sizi 36 yıl içinde milyoner yapmaya yeter.

Yani bir kişi 25 yaşında yatırım yapmaya başlarsa 61 yaşında milyoner olacaktır. Bu bakımdan ne kadar erken davranırsanız o kadar erken milyoner olacağınızı unutmayın.

Mutlaka okuyun: Zengin Olmanızı Sağlayacak 3 Garanti Yöntem

 

5. Sabırlı Olun

Zengin olmak için nasıl bir yol izlerseniz izleyin, bu sürecin zaman gerektirdiğini aklınızdan çıkarmayın. Örneğin borsaya girerseniz paranızın kendini katlaması yıllar alabilir. Yeni bir iş kursanız bile bir günde zengin olmazsanız.

Ancak şunu da unutmayın: Bir milyon lira kazandıktan sonra ikinci bir milyon lirayı kazanmak sandığınızdan daha kolay olacaktır. Bu nedenle 1 milyonluk hedefinize ulaşmak için acele etmeyin, sabırlı olun.

Başlangıçtaki yavaş büyüme gözünüzü korkutup sizi amacınızdan caydırmasın. 1 milyon lira elde etmek istiyorsanız korku ve sabırsızlık en büyük düşmanlarınızdır.

Mutlaka okuyun: Girişimciler Ne Zaman Vazgeçmeli ya da Mücadeleye Devam Etmeli?

 

6. Zihin yapınızı değiştirin

Servet elde etmek her şeyden önce bir zihniyet meselesidir. Yani öncelikle sizi bu yoldan vazgeçirecek düşünceleri ortadan kaldırmanız şart.

Bunun için;

  • Kimseden bir şey ummayın.
  • Kimseye borçlanmayın. Bir şeyi almak için yeterince paranız yoksa o şeye gerçekten ihtiyacınız yoktur.
  • Pes etmeyin. Sadece sonuna kadar mücadele edenler başarılı olur.
  • Ek işler yapmaktan kaçınmayın.
  • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.
  • Bencil olmayın. Çevrenizdeki kişilere yardım etmeyi bilin.
  • Birikim için ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir, ancak asla geç kalmış değilsiniz.

Mutlaka okuyun: Orta sınıf ve zengin insanlar arasındaki 10 fark

 

7. Yaşam Tarzınızı Gözden Geçirin

“Villalarda yaşayıp lüks arabalara binen insanlar sandığınız kadar varlıklı insanlar değildir. Yastık altında büyük servetleri olan insanlar genelde daha sade yaşam sürerler.”

Aynı zamanda yüksek maaş da zenginlik elde etmek açısından sanıldığı kadar önemli değildir. Esas olan, tüketici rolünden kurtularak üretici bir zihin yapısına sahip olmanızdır.

Mutlaka okuyun: Tüketici Değil, Üretici Olmak İsteyenlere

 

8. Gelir Kaynaklarınızı Çeşitlendirin

Örneğin tek gelir kaynağınız aylık olarak aldığınız maaşınızsa ne kadar iyi maaş alırsanız alın, 1 milyon liraya ulaşmanız kolay değildir. Bu bağlamda gelir kaynaklarınızı çoğaltmanız ve çeşitlendirmeniz şarttır.

Örneğin: Matematik öğretmenisiniz diyelim. Özel bir okulda çalışıyorsunuz ve cumartesi-pazar günleri tatil yapıyorsunuz. Ayrıca yazın da üç ay tatiliniz var. Bu süre zarfında devlet size maaşınızı ödüyor. Peki siz bu tatillerde ve boş zamanlarda ne yapıyorsunuz? Evde oturup dizi izliyorsanız zengin olma fikrini kafanızdan atın bir kere.

Bunun yerine Youtube üzerinden matematik soruları çözdüğünüz ve LYS’ye hazırlanan öğrencilere yönelik matematik anlattığınız bir kanal açsanız kısa sürede iyi bir takipçi kitlesi kazanabilir ve Google Adsense üzerinden güzel bir ek gelir elde edebilirsiniz. Hatta öyle ki Adsense üzerinde belli bir üst limit olmadığı için kendi maaşınızın 5-10 katını bile kazanabilirsiniz.

Yani şunu demek istiyoruz: Tek bir gelir kaynağına yaslanmayın. Mümkün olduğunca farklı ve pasif gelir kaynakları yaratın kendinize.

Mutlaka okuyun: Her Ay Yeni ve Karlı Bir İş Nasıl Kurulur?

 

9. Bir Şeyler Üretin

Eğer aklınızda iş fikri varsa bu fikri gerçeğe dönüştürün ve bu işten para kazanın. Belli bir ürün üretebilir ya da belli bir hizmet sunabilirsiniz.

Belki engelli insanların daha rahat hareket edebilmesi için bir tür ayakkabı ya da belki 5-7 yaş arasındaki çocukların gelişimine destek olacak bir oyun seti üreteceksiniz.

Şunu da aklınızdan çıkarmayın: İnsanların hayatına bir değer kattığınız zaman sunduğunuz ürün ya da hizmetlerin satılması daha kolay olacaktır.

Mutlaka okuyun: Başarılı İş Fikirleri Bulmanın Yolları

 

10. Aile Mirasını Büyütün

Ailenizden 150-200 bin liralık bir miras kaldığını varsayalım. Bu para görece az bir paradır, ancak akıllı yatırımlarla bu parayı katlama ihtimaliniz bulunmaktadır.

Profesyonel bir finansçıyla birlikte bu parayı değerlendirmek için farklı stratejileri gözden geçirin. Almak istediğiniz risk, yatırım yapmak istediğiniz zaman dilimi, yatırım yapmak istediğiniz sektör gibi konuları inceleyerek uygun kararı verebilirsiniz. Ancak yatırım yaparak hatrı sayılır derecede getiri sağlamak istiyorsanız bu yatırıma en az 5 yıl boyunca el sürmemeniz gerekebilir.

Mutlaka okuyun: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir