İp Atlayarak Elektrik Üretin!

Gün geçmiyor ki teknolojik iş fikirlerine bir yenisi daha eklenmesin. Uncharted Play, PULSE adını verdiği, her atlamada harcanan enerjiyi depolayarak sonradan elektronik cihazlarda kullanılmasını sağlayan ‘atlama ipi’ üretti.

Sayfamızın düzenli okuyucularının aşina olacağı bir isim olan UnchartedPlay’in daha öncesinde enerji depolayan ve SOCCET adını verdiği futbol topunu geliştirdiğini hatırlıyoruz. Şimdi de New York tabanlı firma, Uncharted Play, PULSE adını verdiği, her atlamada harcanan enerjiyi depolayarak sonradan elektronik cihazlarda kullanılmasını sağlayan ‘atlama ipi’ ile geri döndü.

İlk etapta deneme sürümü olarak 100 adet piyasaya sürülmüş olan ip, sert plastikten yapılma ve dinamo olarak görev gören tutacaklardan oluşuyor. Her ip atlamada, tutacağın tepesine baskı uygulanıyor ve açığa çıkan kinetik enerji depolanıyor. Kullanıcılar, atlamayı bitirdiklerinde, tutacaklara bağlanabilecek adaptör yardımıyla depolanan enerjiyi elektrik olarak kullanılabiliyorlar. Bu sayede, lambalar ve küçük elektronik aletler çalıştırabilir ya da akıllı telefonlar birkaç saate kadar şarj edilebilir. PULSE (Nabız) özellikle, elektriğin pahalı ve kıt olduğu, hatta tehlikeli bir alternatif olan gaz lambasının kullanıldığı dünyanın belli bölgelerinde, insanların hizmetine sunulmak için tasarlandı. Ayrıca firmanın bu ürünü, kültürel olarak kızlara, futbol tarzı oyunların oynanmasına izin verilmediği yerlerdeki kız çocuklarına hitap ediyor.

PULSE’ı 129 dolara alabilirsiniz. Firma, ilk sürümlerle iyi bir satış grafiği yakalayarak, bu ürünün asıl kullanılmasını istediği toplumlar için de katlanılabilir bir fiyat seviyesine geri çekilmesini istiyor.Sizce elektrik gibi medeniyetin hizmetinde olan en basit icatların bile uzak bölgelere ulaştırılabilmesinde başka ne gibi çalışmalar yapılabilir?

Sitemizin takipçisi girişimcilere özel dünya üzerinden en dikkat çeken teknolojik iş fikirlerini ve yaratıcı girişimcilik ürünlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir