Kendi Çabasıyla Milyoner Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Kendi çabanızla milyoner olmak, sanıldığı kadar kolay bir iş değil.

Bu büyük başarıyı herkesten önce yakalamayı başarmış şanslı azınlıktaki girişimciler, zengin olma sürecinin hangi sektörde olurlarsa işlerliği kanıtlanmış kurallardan oluştuğunu söylerler.

Eğer siz de kendi çabasıyla zengin olmaya uğraşan taze bir girişimciyseniz bu yazımız tam size göre.

Hayatı bir bina, alışkanlıkları da o binayı oluşturan temel direkler olarak kabul edelim. Temel direkler ne kadar güçlü olursa, bina dış etkenlere o kadar fazla dayanabilir. Unutmayın, sizi milyonlara kavuşturacak bu alışkanlıkları tıpkı binanızı ayakta tutacak direkler misali sağlam bir temele dayalı olarak inşa etmeniz gerekiyor.

Hayat kısa ve bu kısacık hayatta bir arpa boyu yol gidebilirseniz o da tutarlılığınız sayesinde olacak. Bu nedenle geç kalmadan sıralayacağımız alışkanlıkları hayat tarzınız haline getirin. Onlara bağlı kalarak hızlı bir şekilde milyoner olma şansını yakalayabilirsiniz.

 

1. Meydan okuyun.

Eğer kendi çabasıyla zengin olmayı başarmış birine bu işe neden atıldığını sorarsanız size vereceği cevabın beklenenin aksine “milyarder olmak” olmadığını göreceksiniz.  Çoğu insanın başarısının ardındaki gerçek hikaye, hayallerinin peşinden gitmenin ve kendi yöntemleriyle başarılı olmanın zorluğuna karşı meydan okumalarıdır.

 

2. Bol bol kitap okuyun.

Her gün kitap okuyun. Bu alışkanlık yeterince vurgulanmaz –  ancak siz her zaman okumak zorunda olduğunuzu unutmayın. Okumaya asla son vermeyin ve okumak için yeni konular bulmayı asla bırakmayın. Yeniliklerin gerisinde kalmamanız için sektörünüzdeki en son ve en modern teknoloji eğilimlerinden haberdar olmanız gerek.

Unutmayın, hiçbir şey ilim irfan dünyasından daha değerli olamaz. Öğrenmeye ve kendini geliştirmeye devam eden kişi epey bir yol kat eder. Ünlü girişimcilerden Warren Buffett, Kolombiya Üniversitesi kütüphanesini keşfetmesinin hayatını büyük ölçüde değiştirdiğini söylüyor. Onun da dediği gibi,  “Zenginlerin% 88’i günlerinin en az 30 dakikasını kendilerini eğitme ya da geliştirme amaçlı okuma yapmaya harcıyor .”

Mutlaka okuyun: Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!

 

3. Rehavete kapılmayın.

Milyonerliğe giden yolda tam da hedefe ulaşmışken durup kendinize “Tamam, yeterince uğraştım, artık bu kadar yoğun çalışmayabilirim.” deme lüksünüz olmamalı. Eğer hedefinize ulaşmış ve tonlarca para kazanmışsanız kendinize başka bir hedef belirleyin. Asla rehavete kapılmamalı, her daim daha fazlasını elde etmek için çalışmalısınız.

Mutlaka okuyun: Her Ay Yeni ve Karlı Bir İş Nasıl Kurulur?

 

4. Sadece çok değil akıllıca da çalışın.

Ne kadar yetenekli olursanız olun, kendinizi herkesten daha fazla geliştirmeye ve daha çok çalışmaya istekli olmadıkça potansiyelinizin tamamına asla ulaşamazsınız. He çok hem de akıllıca çalışın. Hedeflerinize ulaşmanın tek yolu budur.

Mutlaka okuyun: Çok Çalışmak Sizi Başarılı Yapmaz, Ancak Bu Yapabilir!

 

5. Hatalarınızdan ders çıkarın.

Hayat boyu türlü hatalar yapacak, başarısız olacaksınız. Sizi başarılı kılan asıl şey, bu başarısızlıklar karşısındaki duruşunuzdur. Hataya düşerseniz, hayal kırıklığına uğramayın; bunun yerine neden başarısız olduğunuza bir bakın, yenilginizi bir öğrenme deneyimi olarak görün, gerekli dersi çıkardıktan sonra bu olaya takılıp kalmadan yolunuza devam edin.

Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler

 

 6.Pozitif olun.

Pozitiflik, en kötü gününüzü dahi şenlendirebilecek güçlü bir destektir. Olumsuz gibi görünse de yaşanan her durumun olumlu bir yanı da vardır. Hatalar bir öğrenme fırsatıdır ve ıstırap sizi daha da güçlendirir.

Yaşadığınız her yenilgiyi veya karşılaştığınız her problemi kişiliğiniz için bir zenginleştirme aracı olarak görme tutkusu sayesinde yerinizde saymaz, ilerleme kaydedersiniz. Ünlü aktör Will Smith bir zamanlar “Pozitif enerji iş tanımınızın bir parçasıdır” baskılı bir tişört yaptırmıştı.Unutmayın, içinizdeki bu pozitiflikle asla kaybetmezsiniz.

 

7. Öne çıkın.

Fark edilmek için öne çıkmalısınız. Ünlü aktör Leonardo Dicaprio’nun da söylediği gibi, “Amacınız kendinizi sürüden ayırmak, kendi sürünüzü yaratmak ve daha sonra başkalarını kendi sürünüze katmak olmalı.”

Kendi sürünüzü yaratın. Fark edilmek için sıra dışı bir yaklaşım edinin. Şaşırtıcı bir reklam kampanyasına imza atın, ünlü bir isimle toplantı düzenleyin. Ne yaparsanız yapın ama kendinizi yepyeni durumlara sokmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Unutmayın, fark edilmenizi sağlayacak olan sergilediğiniz performanstır.

 

8. Etrafınızı sizi başarıya götürecek insanlarla çevirin.

Başarılı olabilmek için, olmak istediğiniz yere çoktan ulaşmış insanlarla olabildiğince fazla zaman geçirmeniz gerekir. Bu sayede başarılı insanların sahip olduğu günlük alışkanlık, taktik veya zihniyete kendinizi bir an önce alıştırmanızı sağlar. Zamanla, onlar gibi davranmaya ve düşünmeye başlarsınız. Unutmayın, siz en çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalamasından oluşuyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?

 

9. Geri bildirim alın.

Yapıcı bir geri bildirim dışında başka hiçbir şey sizi doğru yolda olduğunuz konusunda ikna edemez. Eleştirilere kucak açın. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, çalışanları ile günlük toplantılar düzenliyor. Bu sayede çalışanlar ile tüm kısıtlamalardan uzak bir iletişim kuruyor, ürün veya hizmetler hakkında onlardan yapıcı geri bildirimler alıyor. Unutmayın, bazen başarıya ulaşmanızı engelleyenin ne olduğunu anlamak için başka birinin bakış açısına ihtiyaç duyarsınız.

Mutlaka okuyun: Müşteri Geri Bildirimleri İşiniz İçin Neden Bu Kadar Önemli?

 

10. Esnek olun.

Hızına yetişmekte zorlandığımız bu gelişim çağında dün yaptığınız bir planın bugün tarih olması, yarın ise tarih öncesi bir eğilim olarak addedilmesi kaçınılmaz. Kararlı olmak güzeldir, ancak inatçı olmak hayalleriniz ve emelleriniz için tehlike çanlarının çalıyor olduğu anlamına gelir. Bu nedenle karar verme ve eylemlere ivme katmada esnek davranmak gerekir.

Mutlaka okuyun: Girişimciler, Değişimlere Karşı Nasıl Dayanıklı Olabilir?

 

 11. Her daim bir B planına sahip olun.

Son noktadan toparlamak gerekirse: esnek olabilmek için, yedekte hep bir şey bulundurmanız, her daim bir B planına sahip olmanız gerek. Bir yöntem sonuç vermeyebilir ancak ne kadar fazla yönteme sahip olursanız hedefe ulaşma şansınız o denli artar. Gerekli durumlarda başvurabileceğiniz iyi tanımlanmış olağanüstü hal önlemleri belirlemelisiniz.

Mutlaka okuyun: Stratejik Planlar Neden Başarısız Olur?

 

12. Zihninizi ve vücudunuzu zinde tutun.

Zihinsel ve bedensel egzersiz, başarının doruklarına ulaşmanız için elzemdir. Günlük egzersizler yapmalı, düzenli beslenmeli ve bolca uyumalısınız.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

13. Erken kalkın.

Kabul ediyoruz, girişimcilerin yaşamları öngörülemezdir. Çok zaman alacak ve gününüzü normal çalışma saatlerinin ötesine uzatacak bir işin sizi ne zaman ve nerede bulacağını asla bilemezsiniz.

Bundan olacak ki, girişimcilerin çoğu gece geç saatlere kadar çalışmaktan dolayısıyla da sabah uykusunu alamamaktan muzdariptir.

Bu yüzden, erken yatmayı öncelik haline getirmeniz son derece önemli. Araştırmalar, insan vücudunun sabahları üretken olmaya daha eğilimli olduğunu gösteriyor. Çünkü sabahları stres seviyesinin düşük olduğu iddia ediliyor. Stres ortadan kaldırıldığında, gün boyu daha yoğun bir çalışma temposuna girebilmek için gerekli ortam sağlanmış oluyor.

Mutlaka okuyun: Sabah 5’te Kalkmak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

 

14. İnsanlara yardım ederek veya sevdiklerinizle ilgilenerek ruhunuzu besleyin.

Zihninizle ve vücudunuzla ilgilenmekten bahsetmiştik, ancak ruhunuza iyi bakmanız da önemli. Sevdiklerinizi ve ihtiyaç sahibi olan insanları asla göz ardı etmemelisiniz. Sevdiklerinizle ilgilenmek, finansal başarılarınızın tadını çıkarmanın en iyi yollarından biridir.

Bunun yanı sıra, ihtiyacı olanlara yardım edebilirsiniz. Kendiniz veya şirketiniz adına bir vakıf kurup sizin kadar şanslı olamayan insanlara yardım etmeye başlayabilirsiniz. Böyle bir adımın, bakış açınız ve iş etiğinizde kayda değer bir fark yaratacağına eminiz.

 

15. Uzun vadeli düşünün.

Rekabeti ortadan kaldırmanın bir numaralı yolu nedir, biliyor musunuz? Uzun vadeli işler peşinde olmak. Neden bu kadar önemli uzun vadeli düşünmek derseniz, dünyanın en zengin insanlarının, uzun vadeli düşünme yetisinin kendilerinin dolayısıyla da şirketlerinin sahip olduğu en kıymetli şey olduğunu düşündüklerini söyleriz.

Bu nedenle siz siz olun, uzun vadede başarılı olmayı hedefleyin, kısa vadede değil. Çoğu kişi yalnızca kısa vadeli başarılara odaklanıyor ve “Gelecek yıl X miktarda para kazanmak istiyorum” tarzında hedefler belirliyorlar. Halbuki kısa vadeli hedeflere odaklanmak yerine, hayatınızı istediğiniz yönde şekillendirecek uzun vadeli hedeflere, yani büyük resme odaklanmanız gerek. Olmayı hayal ettiğiniz yerin neresi olduğunu düşünmelisiniz. Böylelikle, hem kendiniz ve aileniz için gerçek bir zenginlik oluşturma, hem de kendi kendine yetebilen bir birey haline gelme yönünde motivasyonunuzu sağlayabilen, sağlam hedeflere sahip olmuş olursunuz.

Ayrıca, uzun vadeli bir hedefiniz varsa, yol boyunca karşınıza çıkan her türlü engele göğüs germek istersiniz. Filozof Friedrich Nietzsche’nin de söylediği gibi, “Yaşamak için bir nedeniniz varsa ‘nasıl’ sorusuna cevabınız da vardır.”

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

 

16. Dürüst ve şeffaf olun.

Yalan söylemek ve aldatıcı olmak sizi düşündüğünüz kadar uzağa götürmeyecektir. İnsanlara karşı her zaman dürüst, açık ve şeffaf olmanız gerekir. Bu, her zaman peşinde olduğunuz o uzun vadeli profesyonel başarıyı kazanmanıza yardımcı olacak, ciddi anlamda önem arz eden ancak kıymeti çok az bilinen bir uygulamadır.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Dürüstlük ve İçtenliğin Önemi

Milyoner olmanın altın kuralları konusunda söyleyebileceklerimiz bu kadar. Bu işin doğasında bir meydan okuma söz konusu olduğu doğru, ancak bahsettiğimiz kuralları aklınızda tuttuğunuz veya zenginliğe sizden çok daha önce ulaşmış insanların başarılarından bir şeyler öğrenebildiğiniz sürece finansal hedeflerinizi gerçeğe dönüştürecek olan iç görü ile silahlandırılabilirsiniz.

O halde gidin ve bir an evvel hayallerinizin peşine düşün! Milyonlar sandığınız kadar uzakta olmayabilir!

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir