Panda Gübresinden Elektrik Üretimi

Doğal elektrik üretimi konusunda ilginç bir girişim daha. Geçen sene Fransa’daki Beauval isimli hayvanat bahçesi Çin’den yaklaşık 1 milyon dolarlık krediyle aldığı iki pandaya kapılarını açtı. Ancak şimdi yapım aşamasında olan yeni işleme tesisi sayesinde, atıkları elektriğe dönüştürecekler. Nesli tükenmekte olan bu iki hayvan sayesinde yakın zamanda hayvanat bahçesinin elektrik faturası azalacak. ( Pandaların yığın halinde olan etkili dışkıları sayesinde )

3 milyon dolarlık tesisin gelecek baharda tamamlanması planlanıyor. Bu tesis hayvan gübrelerinin ve diğer organik atıkların toplanıp yakılmasıyla elektrik üretecek. Hayvanat bahçesinde sergilenen hayvanların çoğunun bu tesise katkısı olacak ancak pandalar kendi başlarına diğerlerine göre daha fazla üretim yaptıklarından katkıları da daha fazla olacak.

Beauval hayvanat bahçesinin tahminlerine göre işleme tesisi toplam olarak enerji giderlerini %40 azaltacak, kullanılmayan elektrik bölgenin elektrik şirketine ek kazançlar için satılacak.

Hayvanat bahçesinin sözcüsü Delphine Delord’ın belirttiğine göre bu girişim uzun süre önce başvurdukları sürdürülebilir kalkınma politikalarına tam olarak uymaktadır.

Şükürler olsun ki bu teknoloji az miktarda bulunan panda dışkılarının olduğu yerlerde çok iyi çalışıyor. Son senelerde alternatif yenilenebilir enerji olarak her türlü organik atığı kullanan biyogaz sistemleri Amerika ve Avrupa da ve aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerde de hızla yayılmaya devam ediyor. Bu tür girişimcilik fikirleri bizi daha çok şaşırtacak gibi görünüyor.

Elektrik üretimi konusunda yenilikçi iş fikirlerini ve girişimleri sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir