Pet Shop Nasıl Açılır?

Küçük bir pet shop açarak hem hayvanlarla ilgilenmiş olursunuz hem de kendi işinizin patronu olursunuz. Eğlenceli bir işmiş gibi gözükse de pet shop açmak ve yönetmek için çaba göstermeniz ve dikkatli bir planlama yapmanız gerekir. Bütün yeni iş  kurma girişimleri gibi pet shopunuzun başarısı da güzel bir atmosfer yaratmaktan ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaktan geçer. Evcil hayvan ve evcil hayvan malzemeleri satmak için yönetmeliklere uymanız, belli standartları korumanız ve gerekli işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir.

 

Nasıl açılır?

1 – Amaçlarınızı ve hedeflerinizi, arzu edilen gelire ulaşmanızı sağlayacak adımların ana hatlarını belirlediğiniz bir iş planı hazırlayın. İyi bir iş planı pazarın araştırılmasından hedef kitlenin ve beklenen karın belirlenmesine kadar birçok şeyi kapsamalıdır. İş planınız aynı zamanda evcil hayvan ve evcil hayvan malzemeleri tedarikçilerini ve fiyatlarınızı da kapsamalıdır. İşletme kredisi almak için gerekli yerlere başvururken iş planınızın çıktısını alın.

2- Evcil hayvan dükkanınız için uygun bir yer bulun. Alışveriş merkezi veya hayvan parklarının yakınları gibi erişimi kolay ve konumu iyi bir yer bulun.

3 – İşletmenizi ilgili kurumlara kaydettirin. Evcil hayvan dükkanınız için isim bulduktan sonra bir avukat ile görüşerek işletme yapınıza karar verin. Bütün yasal koşulların yerine getirildiğinden emin olmak için bir avukat ile anlaşın.

4 – Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.

5 – Bir muhasebeci ile anlaşın. Muhasebe konularında uzmanlaşana kadar defterlerinizi tutması ve vergi işlemlerinizi halletmesi için muhasebeci ile çalışmaya devam edin.

6 – Satmayı düşündüğünüz evcil hayvanları yerleştirmek ve bakımlarını yapmak için gerekli olan ekipmanları alın. Hayvanların rahat şekilde barınmaları için gerekli olan kafesleri ve akvaryumları alın. Yiyecek ve içecek alanlarını düzenleyin. İtibarlı tedarikçilerden veya hayvan yetiştiricilerinden stoklarınızı alın ve hayvanları almadan önce hepsinin sağlık bilgilerini kontrol edin.

7- Pet shop işinizi idare etmenize yardımcı olacak çalışanlar alın. Bütün epet shoplarda satışlara yardımcı olması ve hayvanların bakımlarına yardımcı olması için elemana ihtiyaç vardır. İnsanlar ve hayvanlarla çalışmaktan keyif alacak güvenilir kişileri işe alın.

 

Pet shop açmak için gerekli belgeler

1-İş yeri sahibi tarafından doldurulmuş başvuru dilekçesi.

2-İş yerinin, yerleşim yeri ve çevresine ait bilgileri gösteren teknik resim kurallarına göre hazırlanmış vaziyet planı.

3-İş yerinin tüm bölümlerini içeren detaylı, teknik resim kurallarına göre hazırlanmış onaylı 1 adet proje.

4-Bağlı bulunduğu belediyeden su kullanma belgesi, şehir şebeke suyu bulunmayan yerlerde içme ve kullanma suyu temin projesi ile resmi rurumlarca usulüne uygun olarak alınmış su numunelerinin bakteriyolojik ve kimyasal analiz sonuçlarını gösterir rapor,

5-Sorumlu veteriner hekimle; bağlı bulunduğu bölge Veteriner Hekimler Odasından alınmış oda kayıt belgesi üzerine, en az bir yıllık yapılmış noter onaylı sözleşme

6-Yangın ve patlamalar için gerekli önlemin alındığına dair İtfaiye Müdürlüğünden alınmış belge

Not: Bu belgeler sadece ön bilgi amaçlıdır ve bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Kesin bilgiler için ilgili birimlere başvurunuz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir