Warren Buffet’ın İş Dışında Yaptığı 5 Şey

Omaha kâhini konuştuğunda insanlar hacca çıkar. Buradaki hac, her yıl binlerce Berkshire Hathaway hissedarının Omaha’ya sırf onun yatırım tavsiyelerini duymak için akın etmesi anlamına geliyor. Elbette böyle bir bağlılık varsa akla tek bir lider gelir: Warren Buffet. O her yıl servetini ikiye ya da üçe katlayan adam ve servetinin değeri şimdilik 67 milyar dolar. Şirketi Berkshire Hathaway’in tek bir hissesini mi almak istiyorsunuz? Bunun için 191, 396 doları gözden çıkarmanız gerek.

Buffet’ın servetini nasıl edindiği hakkında sayısız kitap var. Fakat işten sonraki boş zamanlarında ne yaptığına dair tek bir makale yok.

İşte sizlere Warren Buffet’ın iş dışındaki 5 alışkanlığı:

 

1. Günde 500 sayfa okuyor

Buffet günün uyanık halinin tahminen yüzde seksenini evde(kitap, gazete) ya da işte(finansal durumlar, gazeteler, raporlar) okuyarak geçiriyor. Bazılarımız onun bir günde okuduğunu yıl boyunca okumuyor.

“Hala iş dünyasındaki pek çok insandan daha fazla okuyor ve düşünüyorum. Çok okursanız, çok bilgilenirsiniz ve güdülerinizi daha iyi kullanmaya başlarsınız”

 

2. Az da olsa egzersiz yapıyor

Buffet bir keresinde genç kalmasının sırrının 6 yaşında bir çocuk gibi yemek yemesi olduğunu söylemişti. Buna günde beş kutu kola içmek de dâhil. “Vücudumun dörtte biri koladan oluşuyor” diye itiraf ediyor hatta. (Ayrıca coca-cola nın 16 milyar dolarlık hissesine de sahip olduğunu belirtmekte fayda var). 2007 yılında (77 yaşındayken) doktoru kendisine basit bir seçim sunmuş. “Ya daha iyi şeyler ye ya da egzersiz yap” Buffet da doğal olarak kötünün iyisi olan egzersizi seçmiş. Bu değişiklik işe yaramış olmalı ki, Buffet 2015 yılında yendiği prostat kanserinden sonra bile mutlu ve sağlıklı görünüyor.

 

3. Servetinin çoğunu bağışlıyor.

Buffet dünyanın en büyük hayırseverlerinden biri. Bir yardım kampanyası düzenleyerek Bill Gates gibi birçok milyarderin varlıklarının yarısını hayır işlerine adamasına önayak oldu. Buffet hayatı boyunca elde ettiği servetinin %99′ unu da bağışlayacağını açıkladı.

Eğer dünyanın şanslı yüzde 1 lik kısmında yer alıyorsanız, geri kalan yüzde doksan dokuzu düşünmeye borçlusunuz.

Ayrıca Buffet karakter olarak da oldukça tutumlu. 1958 yılında 31,000 dolara aldığı evde yaşıyor. Kendisini ziyaret eden yatırımcılara da hamburger ikram ediyor.

 

4. Sabır gerektiren oyunlar oynuyor

Buffet servetini tıpkı bir oyun oynarmış gibi yönetiyor. Bu şaşırtıcı değil. Oyunlardan hoşlanıyor ve sık sık örnekleri daha iyi kavramasına olanak veren finansal akıl oyunları oynuyor.

Ayrıca Briç oynayarak zinde kalıyor. Buffet briçi o kadar seviyor ki bazen Omaha daki alışveriş merkezlerinde emeklilere karşı 7 dolara oynarken görülebiliyor.

 

5. Sadece eğlenmek için bir hobiniz olsun.

Haftada 100 saatten fazla çalışan bir analist için bir hobi edinmek sizce ne kadar mümkün? İnanmak zor olsa da Warren Bufet iyi bir ukulele müzisyeni. Youtube da coca cola içerken ve bon jovi ile düet yaptığı videoları var.

Eğer dünyanın en zengin insanı hayatında böyle hobilere zaman bulabiliyorsa biz neden bulamayalım?

 

İlginizi çekebilir

Zengin İnsanların Her Gün Yaptıkları 9 Şey
Para Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir