30 Yaşına Basmadan Önce Yapmanız Gerekenler

daha başarılı olma

Sanırım sürekli olarak “hiçbir şey için geç değil” diye düşünen tiplerindenim. Örneğin, bence hiçbir zaman yabancı bir ülkeyi ziyaret etmek, yeni bir kariyere başlamak veya yeni bir hobi edinmek için geç değildir. Ancak dürüst olmak gerekirse 30 yaşına basmadan önce yapmanız gereken birçok şey var. Neden mi? Çünkü yeteri kadar enerjiniz, vaktiniz ve özgürlüğünüz bulunuyor.

Her ne kadar artık 30 yaşını geçtiysem de, geçmişte yaptığım ve yapmadığım şeylere dönüp baktığımda çoğu zaman istemsiz bir şekilde gülümsüyorum.

Burada listelenebilecek yüzlerce şey olsa da, sizler için en önemli 23 şeyi belirledim. Bunları yaptığınız için ömrünüz boyunca kendinize minnettar olacaksınız.

Not: Bunların bir çoğunu 30 yaşından sonra da yapabilir veya yapmaya devam edebilirsiniz, sadece bu yaştan önce yapmak sizin için biraz daha kolay olacaktır.

 

1. Üniversiteye Gidin

Üniversiteye Gidin

Öğrencilik gerçekten de zor bir zanaat ancak üniversite ortamı yeni arkadaşlar edinmek, konfor bölgenizin dışına çıkmak ve bir iş edinmek için gerekli becerileri kazanmak gibi paha biçilmez deneyimler edinmenize yardımcı olur. Ve birçok işe girebilmek için de elinizde bir diploma bulunma zorunluluğunu da unutmayın.

 

2. Yemek Pişirmeyi Öğrenin

Yemek Pişirmeyi Öğrenin

Evde yemek pişirmek ve arkadaşlarınız ve ailenizden bunun için övgüler duymak kadar güzel bir şey yoktur. Ayrıca her zaman ne olduğunu bildiğiniz taze malzemeler kullanacağınızdan kendi yemeğinizi pişirmek hem sizi daha mutlu yapacak hem de hayatınız boyunca sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır. Gurme bir aşçı olmak zorunda değilsiniz, basit, düz ve sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz.

 

3. Aile Geçmişinizi Bilin

Aile Geçmişinizi Bilin

Bu size ebeveynleriniz, dedeleriniz, halalarınız ve amcalarınız ile onlar hala hayattayken muhabbet etme fırsatı sunacaktır. Ayrıca yeni bir kültürle tanışabilir ve atalarınızın göçüp geldiği toprakları ziyaret bile edebilirsiniz.

Geçen yıl büyük dedemin göçüp geldiği Bulgaristan’ı ziyaret etme fırsatı buldum. Bu benim, eski kuşaklarla olan bağlarımı daha iyi anlamama yardımcı oldu.

 

4. Maratonda Koşun

Maratonda Koşun

Bir maratonda koşmak hayattaki en büyük dönüm noktalarından biridir. Maratonda koşmak size; bir amaç belirleme, kendinizi zorlama, özgüveninizi artırma, yeni yerler keşfetme ve yeni insanlarla tanışma fırsatı sunar.

Aynı zamanda tüm ömrünüz boyunca bir maraton koştuğunuzdan bahsetmek de eğlenceli olacaktır.

 

5. Bir Egzersiz Rutini Oluşturun

Bir Egzersiz Rutini Oluşturun

Egzersiz yapmak kilonuzu ve ruh halinizi kontrol etmenize yardımcı olmanın yanı sıra stresi azaltır ve birçok olumsuz sağlık durumunu ve hastalığını da önler.

 

6. Birikim Yapmaya Başlayın

Birikim Yapmaya Başlayın

Emekliliği düşünmek için erken bir yaş diye düşünebilirsiniz ancak ne kadar erken birikim yapmaya başlarsanız, hayatın tadını çıkarma yaşına ulaştığınızda o kadar çok paranız olacaktır. 20’li yaşlarda yapacağınız birikim, emeklilik zamanınızda milyonlara eşdeğer olacaktır.

Mutlaka okuyun: Kolay Para Biriktirmek İçin 45 Yöntem!

 

7. En İyi Dostunuzu Bulun

En İyi Dostunuzu Bulun

Arkadaşlık eğlencelidir. Genç iken hemen hemen herkes arkadaşınızdır ancak yaşlandıkça az ama öz dosta ihtiyaç duymaya başlarsınız. Dostluğun çaba gerektirdiğini hatırlatan ve bunun tadını çıkarmanızı sağlayan iyi bir dost bulun. Buna yeterince vakit harcayın ki, hayatınızda önemli bir desteğiniz olsun.

 

8. Hayalinizdeki İşi Yapın

Hayalinizdeki İşi Yapın

Birçok işte çalışmak size birçok beceri kazandıracaktır ancak önünüzdeki 20 veya 30 yıl boyunca farklı işler yaparak eminim vaktinizi harcamak istemezsiniz. Bu yüzden hayalinizdeki işi bulun ve bu işi yapmayı güvence altına alın.

Mutlaka okuyun: 5 Adımda Hayalinizdeki İşe Ulaşmak

 

9. Müzik Festivallerinde Çıldırın

Müzik Festivallerinde Çıldırın

Her ne kadar tüm gün süren bir müzik festivaline 70 yaşındayken katılmak kulağa hoş gelse de, günün sonunu görme ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Yapabiliyorken yüksek sesli müziğin ve kalabalığın tadını çıkartın. Bunu sevmiyorsanız bile en azından hayatınızda bir defa deneyin.

 

10. Okuyun, Okuyun, Okuyun

Okuyun, Okuyun, Okuyun

Okumak, hayal gücünüzü artırır, iletişim becerilerinizi geliştirir, zihninizi zinde tutar ve yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur. Bugünden başlayarak okumayı alışkanlık haline getirin ve tüm hayatınız boyunca buna sadık kalın.

Mutlaka okuyun: Yılda 100 Kitap Okumanın Sırrı

 

11. Organize Olmayı Öğrenin

Organize Olmayı Öğrenin

Bu çok da cazibeli bir madde gibi görünmeyebilir ancak şimdi organizasyon becerileriniz üzerinde çalışmanın getirisini uzun vadede göreceksiniz. Bu beceriniz yaşadığınız stresi azaltacak ve  para ve zamandan epeyce tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

 

12. Sigarayı Bırakın

Sigarayı Bırakın

Gençken hepimiz ahmakça hatalar yaparız. Ve birçoğumuzun hatası sigara içmeye başlamaktır. Bu lise veya üniversite zamanlarında havalı olabilir ancak sağlığınız ve etrafınızdakilerin sağlığı açısından bu pek de iyi bir alışkanlık değil. Ayrıca biraz da tuzlu bir alışkanlık. O yüzden sigarayı, hayatınızda geri dönülmez hasarlar bırakmadan önce terkedin.

 

13. Bir Kez Bile Olsa Kendinizi Lükse Boğun

Bir Kez Bile Olsa Kendinizi Lükse Boğun

Bu tüm kredi kartlarınızın limitlerini doldurmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Bu, özel bir restorantta yemek yemek veya lüks bir otelde tatil yapmak olabilir. Her zaman her şeyin en iyisine sahip olma hırsına kapılmış insanlardan olmayın ve geleceğiniz için olan birikiminizi yiyip bitirmeyin ancak en azından ayda yılda bir kez bile olsa lüksün tadını çıkartın.

Mutlaka okuyun: Paranızı maddi şeyler için değil, deneyimler için harcayın!

 

14. Başarısız Olun

Başarısız Olun

Evet, doğru okudunuz. Başarısız olun. Ve daha da fazla başarısız olun. Başarısız olmak gelecek için daha hızlı öğrenmenizi, olgunlaşmanızı ve başarıya ulaşmanızı garantiler. Hızlı bir biçimde başarısız olun ve yine aynı hızda toparlanmasını da bilin.

Birçok kez başarısız oldum ve bu beni çok daha iyi biri yaptı. Ayrıca gençken başarısız olmak, ileriki yaşlara göre çok daha kolay olacaktır.

Mutlaka okuyun: Bazen Başarısızlık Başarıya Giden Yolu Açar

 

15. Ağ Kurmayı Öğrenin

Ağ Kurmayı Öğrenin

Bir ağ oluşturmak hem kişisel hem de profesyonel hayatınız için epey yararlıdır. Ağ kurmak, hayatınızın şekillenmesine de yardımcı olabilir.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları

 

16. Açık Alanda Şarkı Söyleyin

Açık Alanda Şarkı Söyleyin

Şarkı söylemek sizi olduğunuzdan daha mutlu yapar ve depresyonu veya yalnızlık hissini azaltır. Eğer insanlar önünde konuşma korkunuz var ise bu korkuyu yenmek için bir karaoke gecesinde tanımadığınız insanların önünde şarkı söylemekten daha güzel bir şey yoktur. O kadar çok şarkı söyleyin ki, artık birileri size susmanız gerektiğini söylemek zorunda kalsın. Bu sayede bu korkunuzu yenebilirsiniz. ÇEğer bunu yapamayacak kadar utangaçsanız duşta veya arabanızda şarkı söylemek de iyi bir başlangıç olabilir.

 

17. Tek Başınıza Seyahat Edin

Tek Başınıza Seyahat Edin

Bu biraz korkutucu gelebilir ancak kendi başınıza seyahat etmek kabuğunuzdan dışarı çıkmanıza, gerçekten kim olduğunuzu bulmanıza ve hiç tadamayacağınız deneyimleri tatmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda geleceğiniz hakkında sağlıklı ve huzurlu bir biçimde düşünmeniz için de verimli vakitler elde etmenizi sağlar.

 

18. Bir Yabancı Dil Öğrenin

Bir Yabancı Dil Öğrenin

En azından bir yabancı dili iyi anlayıp konuşmalısınız. Nihayetinde bu yeni bir kültürü öğrenmenize, yeni insanlarla tanışmanıza ve daha açık görüşlü olmanıza yardımcı olur. Siz yaşlandıkça yeni bir dil öğrenmek daha zorlu olmaya başlayacaktır (ancak kesinlikle imkansız değildir).

 

19. Doğanın Tadını Çıkartın

Doğanın Tadını Çıkartın

Doğa kadar güzel ve ilham verici başka bir şey yok. Ancak bunu zoraki yapmayın. İster geceleri yıldızları seyretmek ister yürüyüş yapmak için olsun, olabildiğince dışarı çıkmaya çalışın.

 

20. Kaybolun

Kaybolun

Arabınıza atlayıp bilmediğiniz bir yere sürmek gibisi yoktur. Ne gibi bir macera ile karşılaşacağınızı kimse bilemez. Ancak aile gibi sorumluluklarınız olduğunda ne yazık ki bunun gibi fırsatları artık değerlendiremiyor olacaksınız.

 

21. Kendinizi Borçtan Kurtarın

kredi-notu

Borç sizi dibe çeker ve hayatınızda karşınıza çıkabilecek harika fırsatlardan yararlanmanızı engeller. Borçlardan kurtulduğunuzda geleceğiniz için daha çok birikim yapabilir ve karşınıza çıkan fırsatları değerlendirebilirsiniz. Bu, sizin ev veya araba gibi şeyleri satın almanıza da yardımcı olacaktır. Her zaman mümkün olduğunca borçtan uzak durmaya çalışın.

Mutlaka okuyun: Borçlardan Nasıl Kurtulunur?

 

22. Kendi Markanızı Yaratın

Kendi Markanızı Yaratın

Google ve sosyal medya sayesinde artık hepimizin bir markası var. Eğer Google aramalarında kendisinizi en üst sırada görmüyorsanız veya sosyal medya üzerinde yaptığınız şeyler çıkmıyorsa bu durumda gerçekten de bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Bir markanızın olması ağınızın genişlemesine ve potansiyel olarak da hayalinizdeki işe kavuşmanıza yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: Harika Bir Marka Yaratmak İçin 8 İpucu

 

23. Tamamen Yeni Bir Yere Taşının

Tamamen Yeni Bir Yere Taşının

Bu size çok korkunç gelebilir ancak kendi konfor bölgenizin dışına çıkmanız, yeni kültürlerden yeni insanlarla tanışmanızı sağlar. Bunu herkes hayatında en azından bir kez yapmalı ve yeni yerde kendini oraya aitmiş gibi hissetmeden geriye dönmemeli. Kendinizdeki farka siz bile inanamayacaksınız.

 

İlginizi çekebilir

Hayatınızı Değiştirmeye Ne Dersiniz?
Nasıl Başarılı Olunur?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir