Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir?

 • Her geçen gün satışları artırmak için yeni yöntemler bulmak daha da zorlaşıyor. Rekabet kızışık vaziyette. Satışları artırmak için sağlam bir strateji geliştirmek ve her fırsattan istifade etmek gerekiyor.

Fakat pazarlama söz konusu olduğunda değeri yeterince anlaşılamamış bir alan var: Ağızdan ağıza pazarlama. (Kulaktan kulağa pazarlama da diyebiliriz.)

Bu yazımızda ağızdan ağıza pazarlama kavramını detaylı şekilde inceleyeceğiz ve sizlere bu pazarlama yöntemini kendi işinizde nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

 

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir?

Ağızdan ağıza pazarlama, temel olarak bir kişinin bir markayı veya ürünü arkadaşlarına tavsiye etmesiyle gerçekleşen bir pazarlama yöntemidir.

Günümüzde bir kişinin bir ürünü arkadaşlarına ve ailesine tavsiye etmesi çok etkilidir, zira sosyal medya gibi devasa bir alan var. 160.000 takipçili bir insan, bir ürünü takipçilerine tavsiye ettiğinde 160.000 kişi bir anda yepyeni bir üründen haberdar olur.

Trend araştırma şirketi Nielsen’e göre insanların %92’si aile üyeleri ve arkadaşlarından gelen ürün tavsiyelerine reklamlardan daha çok itibar ediyor.

Uluslararası Piyasa Araştırması Dergisi’ndeki bir makalesinde akademisyen Nick Hajili şöyle yazıyor:

“Sosyal medya tarafından desteklenen güven duygusu insanların satın alma niyetini büyük oranda etkiler. Bu nedenle e-ticaret alanında güven duygusu, satın alma ve bir ürüne dair değer biçme konularında kilit bir role sahiptir.”

 

Organik Ağızdan Ağıza Pazarlama ve Reklam Destekli Ağızdan Ağıza Pazarlama

Ağızdan ağıza pazarlama genelde iki şekilde gerçekleşir: Organik olarak ve reklam destekli olarak.

İki pazarlama türünün de birbiriyle ortak yönleri vardır ve başarılı bir ağızdan ağıza pazarlama kampanyası organik pazarlamayı artırır. Tam tersi de doğrudur. İyi bir organik pazarlama stratejiniz varsa reklam destekli kampanyalarınız bundan olumlu etkilenir.

Organik pazarlamada bir insan sevdiği ürünü arkadaşlarına ve takipçilerine anlatır, zira kişi söz konusu ürünü sevmiştir ve insanların da bu üründen yararlanmalarını ister.

Reklam destekli ağızdan ağıza pazarlamada ise ağızdan ağıza pazarlamayı geliştirmek ve yeni müşterilere ulaşmak için belli bir strateji güdülerek pazarlama kampanyası yürütülür.

 

Ağızdan Ağıza Pazarlama İstatistikleri

Trend araştırma şirketi Nielsen’e göre insanların %92’si arkadaş ve ailelerinden gelen ürün tavsiyelerine reklamlardan daha çok güveniyor.

İnsanların %88’i online ürün yorum ve incelemelerine en az kendi arkadaşlarının tavsiyeleri kadar önem veriyor.

Tüketicilerin %74’ü bir şey alırken ağızdan ağıza pazarlamanın satın alma kararında çok önemli bir role sahip olduğunu ifade ediyor.

Ancak şirketlerin sadece %33’ü kendileri hakkında online yorum ve inceleme yapılmasını arzuluyor.

Halbuki yapılan araştırmalar bir marka hakkında ağızdan ağıza pazarlamanın %10 oranında artış göstermesinin satışları %1-%1.5 oranında artırdığını gösteriyor.

Ve şunu peşinen söyleyebiliriz: Ağızdan ağıza pazarlama “İşini iyi yap ve müşterinin sana bir arkadaşını göndermesini bekle.” anlayışından daha fazlasıdır.

Ağızdan ağıza pazarlama hiçbir zaman demode olmayacaktır ve insanların satın alma kararlarında etkili olmaya devam edecektir.

Üstelik işletmeler kendileri hakkında ağızdan ağıza pazarlamayı belli stratejilerle artırabilirler.

Biz de şimdi tam olarak bu stratejileri ele alacağız.

 

Ağızdan Ağıza Pazarlamanın Avantajları

Sosyal medyada reklam vermek, yapay zeka teknolojilerinden yararlanmak çok daha havalı taktikler.

Ama sağlam bir ağızdan ağıza pazarlama stratejisi diğer tüm pazarlama ve reklam stratejilerinin temelinde yer alır. Dolayısıyla ağızdan ağıza pazarlamayı kullanamayan bir firmanın diğer tüm çabaları beyhudedir.

Bir kere ağızdan ağıza pazarlama ile reklam harcamalarınız ciddi şekilde azalır. Satış ve marka bilinirliğinde organik bir artış yaşanır.

Ağızdan ağıza pazarlama sadece müşterilerle değil, markanızı seven ve size hayran kişilerden oluşur. Yani bir anlamda ağızdan ağıza pazarlamaya önem verdiğinizde müşteri sadakatiniz artar. Bir müşteri ömür boyu sizden alışveriş yapmaya devam eder ve arkadaşlarını da size yönlendirir.

Müşteri sadakatinin yüksek olduğu, müşteri edinme maliyetinin düşük olduğu şirketlerin iş modeli başarılı ve sağlıklı olarak kabul edilir. Yatırımcıların yatırım yapmak istediği şirketler de tam olarak bu kategoriye girer.

 

a. Marka Sadakati

Yapılan araştırmalara göre yeni bir müşteri edinmek, mevcut müşteriyi elinizde tutmaktan 5 kat daha maliyetli bir iş.

Pozitif bir ağızdan ağıza pazarlama ve reklam stratejisi sizden bir kere alışveriş yapan insanın daimi ve sadık bir müşteri olmasını sağlar. Üstelik bir kişi arkadaşlarını da size yönlendirir ve onlar da sadık-daimi müşteriler haline gelir.

Mutlaka okuyun: Marka Sadakati Nedir? Nasıl Geliştirilir?

 

b. Marka Güveni

Hubspot araştırmasına göre insanların %75’i reklamlara inanmıyor ve güvenmiyor. İnsanların %90’ı ise arkadaşlarının ve aile üyelerinin tavsiyelerini önemsiyor. %70’i ise internetteki ürün inceleme ve yorumlarına güvenerek alışveriş yapıyor (ya da yapmıyor.)

Diğer bir ifadeyle insanlar arkadaşlarına ve aile üyelerine reklamlardan daha çok güven duyuyor.

Ağızdan ağıza pazarlama markanızın olabilecek en güvenilir şekilde önerilmesini sağlar.

Mutlaka okuyun: İkna Etme Sanatının 6 Temel İlkesi

 

c. Popülarite

Yüksek bir reklam bütçesine sahip olmak şahane bir şeydir. Ancak markanızın popülarite kazanmasının en sağlıklı yolu, insanların sosyal medyada ve sokakta markanız hakkında konuşmasıdır.

İyi bir ağızdan ağıza pazarlama stratejisi bunun gerçekleşmesini sağlar.

Eğer doğru kişiyi (kişileri) etkileyebilirseniz bir gece markanızı tüm ülke tanıyor olabilir.

Aksesuar ve takı markası Flash Tattoos, ünlü şarkıcı Beyonce’un ilgisini çekmeyi başardı ve Beyonce bu markayla işbirliği yaptı.

Sonuç olarak çok çok küçük bir kesim tarafından bilinen marka ABD’deki tüm önemli dergi ve internet sitelerinde reklam verir hale geldi. Tüm sosyal medya bu markayı konuşur oldu.

Bu da markanın satışlarına %1100’luk devasa bir artış kazandırdı.

Mutlaka okuyun: Influencer Pazarlama Nedir? Örnekleri Nelerdir?

 

Müşteri Deneyimi Kadar Önemli Bir Şey Yoktur

Ağızdan ağıza pazarlama stratejisi geliştirmeye başlamadan önce yapmanız gereken tek bir şey var: Şahane bir müşteri deneyimi sunmak.

Bir insana mağazanızda ilgi göstermez ve hatta bu kişiyi azarlarsanız bu kişi arkadaşlarına sizi önerir mi? Elbette hayır. Tam aksine negatif bir ağızdan ağıza pazarlama meydana gelir bu durumda.

İnsanlar sevdikleri bir şeyi sevdikleri insanlarla paylaşmak ister. Ağızdan ağıza pazarlamanın temelinde bu vardır. “Şu şirkete arkadaşımı göndereyim de bir sonraki alışverişte belki indirim kazanırım.” düşüncesi yoktur.

Tüketicilerin %65’i kötü hizmet aldıkları bir firmadan bir daha alışveriş yapmıyor. Bu bilgi çok önemli. İnsanlarda pozitif bir izlenim bırakmak için tek bir şansınız var. Bu şansı doğru değerlendiremezseniz söz konusu müşteriyi ve onun getireceği diğer müşteri adaylarını sonsuza dek kaybedebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Müşteri Deneyimi Nedir? İyileştirmek İçin Neler Yapılabilir?

Şunu da bilmeniz çok önemli: Ağızdan ağıza pazarlama neticesinde size gelen bir müşteri sizden daha çok alışveriş yapar. Yani bir kişi hiç bilmediği bir mağazaya veya web sitesine girdiğinde 100 liralık alışveriş yapıyorsa, arkadaş tavsiyesiyle ve olumlu yorumların etkisiyle mağazaya gelen kişi 150 liralık alışveriş yapar. Çünkü bu kişide bir güven duygusu oluşmuştur.

Buna ek olarak bu mağazada iyi bir alışveriş deneyimi bir kişi, bu deneyimini arkadaşlarına anlatır ve faydalı tüyolar verir. “İndirim kuponunu mutlaka al, ücretsiz kargo kazanmak için siteye üye olmayı unutma.” gibi ipuçları da yine mağazaya tavsiye üzerine gelen kişide olumlu bir etki yapar.

Özetle ağızdan ağıza pazarlama bir markaya hiçbir stratejinin sağlayamadığı kadar çok güven sağlar.

Peki bu güven nasıl kazanılır?

Anlatalım.

 

a. Kalite ürünler satın

Pozitif bir müşteri deneyimi ancak kaliteli ürün veya hizmet satarak mümkün olur.

Kötü, kalitesiz, yetersiz ürün satarsanız kimse sizi arkadaşlarına tavsiye etmez.

İnternette mağazanız hakkında olumsuz yorumların sayısı olumlu yorumların sayısını geçiyorsa tehlike çanları çalıyor demektir.

 • Kargonun yavaşlığı
 • Eksik ürün gönderimi
 • Görseldeki üründen farklı ürün gönderimi
 • Hizmetin yavaşlığı
 • Personelin ilgisizliği

Bunlar genelde en yaygın müşteri şikayetleridir. Buna benzer örüntüler ve yaygın şikayetler söz konusuysa mutlaka bu konularda iyileştirme ve geliştirme yapın. Aksi halde sadece online yorumları okuyan biri bile sizden alışveriş yapmaya yanaşmayacaktır.

Mutlaka okuyun: Müşterilerin Beklentileri Nelerdir? Nasıl Karşılanır?

 

b. Site tasarımını kusursuzlaştırın

Dijital pazarlama platformu Justuno’nun yaptığı araştırmaya göre bir sitenin görsel tasarımı insanların alışveriş kararı vermesinde %93 oranında etkili. Yine aynı araştırmaya göre güzel ve fonksiyonel bir site tasarımı dönüşüm oranını 4 kat artırabilme gücüne sahip.

Yani…

E-ticaret sitenizin tasarımını kusursuzlaştırmalısınız. Sipariş, ürün arama, filtreleme süreçlerini mobil ve bilgisayar cihazlarda sorunsuz çalışacak şekilde dizayn etmelisiniz.

Giyim markası Panthers’in web sitesi değiştikten sonra hem kullanıcı yorumları pozitifleşmeye başladı hem de satış oranları yükseldi.

Mobil cihazlarda satış oranı %83,

Tüm cihazlarda satış oranı ortalama %37 artış gösterdi.

Siteye girip birkaç saniyede çıkış yapma oranı ise  %16’ya düştü. Yani insanlar sitede daha çok vakit geçirmeye başladı.

 

c. Sipariş, kargo, teslimat süreçlerini kolaylaştırın

Loqate’nin yaptığı araştırmaya göre tüketicilerin %49’u teslimat ve kargo konusunda güvenli hissettiklerinde daha çok online alışveriş yapmayı tercih ediyor. Eğer kargo uzun sürdüyse söz konusuyla tüketicilerin %57’si aynı siteden tekrar alışveriş yapmıyor.

Bu nedenle kargo, teslimat, sipariş süreçleri olabildiğince hızlı olmalı.

Yanlış ürün göndererek, bir kargoyu müşteriye çok geç göndererek pozitif bir deneyim sunamazsınız.

Bunun için stok durumunuzu daima güncel tutmalı, stokta olmayan ürünleri varmış gibi göstermemelisiniz.

Ayrıca müşteri sorularına ve e-maillerine hızlı cevap vermeniz hanenize artı olarak yazılır.

Mutlaka okuyun: Hızlı Bir Müşteri Deneyimi Sunmanın Yolları

 

d. Müşteri memnuniyetini ne pahasına olursa olsun sağlayın

Her müşteri özeldir. Yani her müşteriyle kuracağınız ilişki biriciktir.

Fakat bu durumu müşterinin gönlünü kazanmak için  gayet rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Her durumda kusursuzluğu hedeflemekle alakalı bir mesele bu.

Zappos mesela… ABD merkezli e-ticaret sitesi. Bizdeki Morhipo benzeri bir site.

Zappos CEO’su Tony Hsieh, şirketini aynı zamanda ayakkabı, giysi vs. satan bir hizmet şirketi olarak tanımlıyor.  Yani müşteriye hizmet etmek daima birincil öncelik.

İşte bu nedenle internette her gün bir Zappos müşteri memnuniyeti ile alakalı hikayeye denk gelmek mümkün. Zappos müşterilerini memnun etmek için elinden gelenin en iyisini yapıyor zira.

Mutlaka okuyun: Müşteri Memnuniyeti Nedir?

 

Ağızdan Ağıza Pazarlama Stratejisi Nasıl Hazırlanır?

Faydalı ve olumlu bir ağızdan ağıza pazarlama kampanyası yaratmak için iyi bir planlama gerektirir.

“Bir şey yapacaksınız ve ertesi gün tüm Türkiye sizin hakkınızda konuşacak. Herkes bir anda sizden alışveriş yapmaya başlayacak. İnsanlar bir anda arkadaşlarını size yönlendirecek.”

Bu düşünceyi kafanızdan atmalı ve doğru bir strateji geliştirmelisiniz.

 

a. Tetikleyici unsurlar yaratın

Markanızın insanlar arasında bilinmeye ve popüler hale gelmeye başlaması için insanlara bir neden vermeniz lazım.

Yani sektördeki diğer firmaların yapmadığı bir şey yapmalısınız.

Müşterilerinize başka bir markada bulamayacakları unutulmaz bir deneyim, düşünce ve duygu yaşatmakla mümkün olur.

İnsanlar sizden alışveriş yaptıklarında kendilerini bir amaca hizmet ediyormuş gibi hissetmelidir.

 

b. Görselliğe önem verin

Disney, dünyanın farklı yerlerine inşa ettiği Disneyland tema parklarıyla bu konuda inanılmaz iyi bir iş çıkardı mesela.

İnsanlar Disneyland’da unutulmaz bir görsel şölen yaşıyor ve fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarışıyor.

Ankara’da Bahçelievler 7. Caddede yer alan Hogwarts Express adlı kafe yine ağızdan ağıza pazarlamayı çok iyi kullanabilen bir işletme. Harry Potter temalı bu kafe özellikle fantastik roman sevenler tarafından büyük bir ilgi görüyor. İnsanlar Instagram’da fotoğraf paylaşmak için geliyorlar bu kafeye adeta.

Veya IKEA. Zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisi ile insanlar evlerinin videosunu çekiyor ve belli bir IKEA ürününü evde nasıl duracağını önceden görmüş oluyor. IKEA’nın bu teknoloji destekli yeni hizmeti insanlar tarafından çok beğenildi ve sosyal medyada milyonlarca kez paylaşıldı.

 

c. Özgün bir şey yapın

Daha önce yapılmamış özgün bir şey yapmak ya da üretmek, insanların sizin hakkınızda konuşmaya başlamasını sağlar.

Bu Amerika’yı yeniden keşfetmek anlamına gelmez üstelik.

Eski bir ürünü alıp ona farklı bir özellik ekleyerek satışa çıkarmak gibi yöntem olabilir mesela.

Dollar Shave Club bu konuda çok iyi bir örnek.

Tıraş bıçağı gibi sıradan bir ürünü aylık tıraş seti şeklinde abonelik usulüyle satıyor. Dollar Shave Club’a abone olan bir kişi her ay içinde farklı saç-sakal bakım ürünlerinin olduğu bir paket alıyor.

Öyle ki şirket 2012’de kurulduğu ilk gün 12.000 müşteri kazandı.

Tıraş bıçağını bu şekilde satıyor olmak gayet özgün bir pazarlama yöntemi. Bu da tabii ki markanın kulaktan kulağa, ağızdan ağıza konuşulmasını sağlıyor.

 

d. Duygulara hitap edin

İnsanların duygularına hitap etmek markanızın hakkında konuşulmasını ve dolayısıyla satışların artmasını sağlar.

Örneğin Kiğılı’nın 10 Kasım reklamı buna şahane bir örnek.

10 Kasım günü düğmesi kopan ceketlerin düğmesini ücretsiz olarak değiştiren Kiğılı sosyal medyada ve sokakta insanlar tarafından büyük beğeni gördü ve marka bir anda olumlu anlamda dillere düştü.

 

e. Kullanıcıların içeriklerini paylaşın

Kullanıcılar, takipçiler ve müşteriler tarafından oluşturulan fotoğraf, video gibi içerikleri paylaşmak iki açıdan faydalıdır.

Hem ücretsiz olarak içerik elde etmiş olursunuz.

Hem de kullanıcılar, içeriklerinin paylaşıldığını görünce size daha çok ilgi gösterir. “Benim de fotoğrafımı paylaştılar” düşüncesi insanların hoşuna gider.

Dahası Adweek’in raporuna göre insanlar, müşterilerin ve takipçilerin ürettiği fotoğraf ve videoları daha çok beğeniyor.

Takipçilerinizin içeriklerini paylaştığınızda bu kişiler söz konusu içerikleri sosyal medyada bir kere daha paylaşır ve bir anda yepyeni kişilere erişme imkanına sahip olursunuz.

Dondurma firması Jeni’s Splendid Ice Creams, kendisinden alışveriş yapan  müşterilerin fotoğraflarını Instagram’da paylaşıyor. Böylece hem güzel bir içerik ortaya çıkıyor hem de insanların Jeni’s Splendid dondurmalarını çok sevdiği gösterilmiş oluyor.

Sizden alışveriş yaptıktan sonra aldığı ürünün görselini paylaşan kişilere sembolik bir indirim bile verseniz bunun faydasını görürsünüz.

 

f. Yorum ve yıldızlara önem verin

Sizden alışveriş yapıp memnun kalan kişilerin tamamı sizi arkadaşlarına önerecek diye bir kaide yok.

İnternet yorumları da çok etkili bir ağızdan ağıza pazarlama yöntemidir.

Brightlocal’in 2017 anketine göre;

 • Tüketiciler bir ürün almadan önce en az 7 kez inceleme yazısı okuyor, inceleme videosu izliyor.
 • Tüketicilerin %85’i online incelemelere arkadaş tavsiye kadar önem veriyor.
 • Tüketicilerin %49’u alışveriş yapacakları işletmenin en az 4 yıldıza sahip olmasını istiyor.

Bu şu anlama geliyor: Sizden alışveriş yapan kişilerden mutlak surette yorum ve inceleme yapmalarını istemelisiniz. Alışveriş yapılan site, Instagram, Ekşi Sözlük, Twitter, Donanım Haber forum… Yani sizden bir ürün müşteri bu ürün hakkındaki dürüst yorumlarını mümkün mertebe her ortamda aktarmalı.

Mutlaka okuyun: Müşteri Yorumları İşinizi Büyütmek İçin Nasıl Kullanılır?

 

g. Arkadaş tavsiye programı oluşturun

Referral program olarak da bilinen arkadaş tavsiye programı basitçe şöyledir: A kişisi sizden alışveriş yaptı. Sonra bu ürünü arkadaşına tavsiye etti. Bu arkadaş da gelip sizden alışveriş yaptı. Dolayısıyla bu kişi A kişisinin tavsiyesiyle size gelmiş oldu.

Bu durumda A kişisi size yeni bir müşteri kazandırdı. O halde A kişisini bu tavsiyesi için ödüllendirmeniz çok iyi olur.

Zira aldığı ürün ve hizmetten memnun kalan müşterilerin %83’ü aynı ürün ve hizmeti arkadaşlarına tavsiye ediyor.

Bunun için insanları teşvik etmeniz de yine çok iyi olur.

Örneğin size yeni bir müşteri kazandıran kişilere;

 • Bir sonraki alışverişinde %5 indirim
 • Her 2 arkadaş tavsiyesinde ücretsiz kargo
 • 10 kişi tavsiye ettiğinde bir sonraki alışverişinde %30 indirim
 • Ve buna benzer fırsatlar sunabilir, insanları arkadaşlarını size yönlendirmeleri için teşvik ve motive edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Müşteri Referans Programı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

 

h. Müşterinin uzun vadeli değerini anlamaya çalışın

Customer lifetime value (CLV) diye bir kavram var. Customer Lifetime Value (CLV), bir şirketin bir müşteri için ömür boyu değerini ifade eder.

Yani şöyle izah edebiliriz: Sizden hayatı boyunca tek bir kere alışveriş yapacak bir müşteriye 100 lira hediye çeki vermenin bir anlamı yoktur.

Bir müşteri hayatı boyunca sizden alışveriş yapmaya devam edecekse işte o müşteriyi kazanmak önemlidir.

Yani Starbucks müşterilerinin ömür boyu değeri çok yüksektir. Zira bir Starbucks müşterisi neredeyse her hafta Starbucks’tan bir şeyler sipariş verir.

Paypal da kurulduğu ilk günlerde arkadaşının Paypal hesabı açmasını sağlayan mevcut müşterilerine 10 dolar ödemişti. Bu sayede Paypal’ın günlük büyüme oranı %8-9 gibi devasa bir orana sahip oldu.

Yani uzun vadede size daha çok kazanç sağlayacak, sizden defalarca alışveriş yapacak müşterilere bu tür indirim, bonus, hediye çeki gibi şeyler vermeniz çok daha mantıklı olur.

 

Sosyal Medya ve Fenomenlerden Nasıl Yararlanmak Gerekir?

Bazı insanların sosyal medyada çok sıkı takipçi kitlesi var. Bu kişilerin bir tavsiyesi birkaç saat içinde onbinlerce, yüzbinlerce kişiye ulaşabiliyor.

Twitter ve Analect’in yaptığı araştırmaya göre insanların %49’u bir ürün alırken internetteki fenomen ve popüler kişilerin tavsiyelerine önem veriyor.

Bu yüzden ürün ve hizmetlerinizin alakalı fenomenler tarafından incelenmesi, paylaşılması, kullanılması ağızdan ağıza pazarlama için şahane bir stratejidir.

Bazı fenomenler bu işi para karşılığı yapar. Bazıları ise sizin gönderdiğiniz ürünü belli bir süre kullanır ve içerik üretir.

Şimdi fenomenlerden ağızdan ağıza pazarlama alanında nasıl yararlanabileceğinize bakalım.

 

a. Ücretsiz ürün gönderin

Ürünlerinizi paylaşması mantıklı olan birkaç sosyal medya fenomeni tespit edin. Yani 150.000 takipçili bir moda fenomeninden beyaz eşya tanıtımı yapmasını beklemek abes olur.

Belirlediğiniz fenomenlere ulaşın ve onlara ücretsiz olarak ürününüzü göndereceğinizi söyleyin.  Bu aşamada ürünü incelemesini talep etmeyin. Zira fenomenler pek çok markadan ücretsiz ürün alıyor. İncelenecek pek çok ürün birikmiş oluyor ellerinde.

Minimal kol saati satan Daniel Wellington bu şekilde sıkı bir iş kurdu kendine.

Önemli fenomenlere ürettiği kol saatlerinden gönderen Daniel Wellington, bu kişilere ayrıca ekstra bir indirim kodu gönderdi. Yani saati inceleyen fenomenlerin takipçileri bu kodu kullanarak saati indirimli olarak satın alma imkanına sahip oldu.

Böyle bir ağızdan ağıza pazarlama kampanyası sayesinde Daniel Wellington markası Instagram’da 5 milyon takipçiye ulaştı.

 

b. Toplumsal faydayı düşünün

Fenomenler toplumsal konularda yapılan kampanyalara genelde önem veriyor.

Yani siz de bir işletme olarak toplumsal bir konuya katkı sağlayarak bu fenomenlerin radarına düşebilir, onlar tarafından paylaşılabilirsiniz.

Mesela…

Sum Bum güneş kremi üreten bir firma. Organik ve cilde zararsız bir formülü olan bu güneş kremlerinin çocuklara göre olan bir modeli de var.

Sum Bum, ABD’deki okullarla işbirliği yaparak profesyonel sörfçüleri ve outdoor sporcuları okullara davet  ediyor ve güneşten korunmanın önemine dair çocuklara eğitim veriyor.

Bu sayede milyonlarca takipçisi olan fenomenler, sporcular ve sanatçılar böylesine yararlı bir kampanyayı gönüllü olarak destekliyor ve bir anlamda markanın reklamını yapıyor.

 

c. Önemli bir soruna çözüm sunun

Online şarap satış uygulaması Vivino şarapseverlerin çok kullandığı bir uygulama.

NBA oyuncularından Stephen Curry de sıkı bir şarapsever. Kendi ürün ve hizmetlerinizle yakından ilgileneceğini bildiğiniz fenomenlere bizzat ulaşarak, onlara kendinizi fark ettirmeniz çok önemli. Vivino NBA’de şarap içmeyi seven basketbolculara ulaşarak  onların re-tweet etmesini sağlamak gibi çok iyi bir strateji kullanıyor.

Yani fenomenlerin ve ünlü kişilerin de çok seveceği ürün ve hizmetler geliştirerek bir gecede milyonlarca kişinin bildiği bir marka haline gelebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Influencer Pazarlama Nedir? Örnekleri Nelerdir?

 

 

Sonuç

Ağızdan ağıza pazarlama ve reklam bir işletmenin büyümesi ve satışlarını artırması için inanılmaz bir öneme sahiptir.

Fakat bir gerçeği mutlaka ama mutlaka aklınıza kazımanız gerekir.

Eğer müşterilere şahane bir deneyim yaşatmazsanız hiçbir pazarlama yöntemi sizi kurtaramaz.

Daima müşterilerin alışveriş öncesi, alışveriş esnası ve alışveriş sonrası deneyimlerini düşünmelisiniz. Ancak o zaman insanlar sizi takipçilerine, arkadaşlarına, aile üyelerine “hararetle” tavsiye eder.

Mutlaka okuyun: İkna Etme Sanatının 6 Temel İlkesi

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir