Bill Gates’in Gelecek Tahminleri

Milyarder hayırsever Bill Gates, kariyerini bilgi işlem, halk sağlığı ve çevre konusundaki tahminleri üzerine kurdu.

Gates, akıllı telefonların ve sosyal medyanın yükselişini doğru bir şekilde öngördü; ve birçok kanıt onun son tahmininlerinde gerçekleşebileceğine dayanak oluşturuyor.

İşte, Gates’in geleceğimiz hakkındaki öngörüleri…

 

Biyolojik Silahlar Bir Seneden Az Sürede 33 Milyon İnsanın Hayatına Mal Olabilir

Bill Gates, Şubat ayında Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen bir konferansta, küresel sağlığa yönelik en büyük tehditlerden birinin biyoteröristler tarafından kullanılan bir hava yolu patojeni olduğunu ileri sürdü. Bu hava yolu patojenleri sentetik bir çiçek virüsü veya normal türlerinden çok daha ölümcül olan bir süper grip olabilir.

Gates’in belirttiği üzere epidemiyolojistler dünyanın önümüzdeki 10-15 sene içerisinde böyle bir salgını tecrübe etmesinin yüksek bir ihtimal olduğunu söylüyor. Bir sene içerisinde, “sağlam” bir virüs 33 milyon insanı yeryüzünden silebilir.

Bu nedenden ötürü Bill Gates ve vakfı, bu virüslere karşı geliştirilen aşıları yaygınlaştırmayı önceliklerinden biri olarak belirlemiştir.

 

Konu Yemeğe Gelince, Afrika Kendi Kendine Yetebilecek

2015’teki Yıllık Beyanat’ında Gates, Afrika’nın tarım sektörünün 2030 yılına kadar üretkenliğini % 50 oranında artıracağını ve tüm kıtayı kendi kendine yetecek hale getireceğini öngördü.

Sahra altı Afrika’da yaşayanların yaklaşık % 70’i çiftçi olmasına rağmen, kıtada her yıl ortalama 50 milyar dolar değerinde yiyecek ithal edilmekte.

Gates: “Gelecek 15 yıl içerisinde, tarımda yaşanacak gelişmeler bu acımasız ironileri ortadan kaldıracak. Dünya çoktan; farklı iklimlere uyum sağlayan, daha verimli, hastalıklara karşı çok daha dayanıklı bitkiler üretmeye başladı ve bu teknolojiye ulaştıkları anda Afrikalı çiftçilerin geliri teorik olarak ikiye katlanacak.” diyor.

 

Mobil Bankacılık Yoksul İnsanların Hayatlarını Değiştirmesine Yardımcı Olacak

Nakit paranın çok zor bulunduğu Afrika ülkelerinde, insanlar çoğunlukla sağlık, gıda, eğitim veya tamir gereksinimlerinden hangisini karşılayalacaklarının seçimini yapmak zorunda kalıyorlar- ki her zaman bu dördü de seçenekler arasında olamıyor.

Gates bu durumun zayıf bankacılık altyapısı yüzünden olduğunu söylüyor. M-PESA gibi finansal hizmetler Kenya ve Uganda gibi ülkeler için dijital banka hesaplarına erişim sağlıyor. Daha öncesinde bankacılık hizmetlerine erişememiş olan insanlar bu hesapları paralarını daha kolay depolamak için kullanabiliyorlar.

Gates bu konuyla ilgili: “Şuan bir banka hesabı olmayan 2 milyar insan, 2030’da telefonları sayesinde hesaplarına para yatırıp ödeme yapabilecekler.” diyor.

 

2035’te Dünyada Fakir Ülke Kalmayabilir

Gates devam eden dış yardımların 2035 yılına kadar dünyadaki yoksul ülkeleri düzlüğe çıkarabileceğini öne sürdü. (Vakfı kuruluşundan bu yana ilk defa Trump yönetiminin dış yardım politikasına ilişkin endişelerini dile getirdi, lakin yine de bu matematiğin işlemeye devam edeceğini düşünüyorlar.)

Gates “yoksulluğu” Dünya Bankası’nın tanımladığı gibi tanımlıyor; günlük bütçenin $1.90 olduğu tanım. Şuan bu profile uyan insanları barındıran 35 ülke bulunmakta.

Gates bu durumu şöyle izah ediyor: “Şu an fakir dediğimiz çoğu ülke gelecekte orta sınıf veya zengin olacak. Ülkeler en üretken komşularından bir şeyler öğrenmeye başlayacak ve yeni aşılar, daha iyi tohumlar ve dijital değişimler gibi yeniliklerden yararlanacaklar.”

 

2030 Yılına Gelindiğinde Dünya Güç Kazanmak İçin Temiz Enerjili Bir Atılım Keşfedecek.

2016’da çıkan ve Bill Gates’in en umutlu öngürülerinden biri de, 15 yıl içerisinde rüzgar, güneş veya bir başka yenilenebilir kaynak dünyanın büyük bir çoğunluğuna enerji sağlayacak olması.

Gates: “Yüzleştiğimiz bu sıkıntı çok büyük, belki de çoğu insanın hayal ettiğinden bile büyük.” diye belirtiyor. Gates’in gezdiği çoğu yoksul ülkenin bir akarsuyu veya elektriği yok.

Gates: “Eğer dünya ucuz ve temiz bir enerji kaynağı bulabilirsebu küresel ısınmayı durdurmaktan daha çok şey yapacak: Milyonlarca yoksul ailenin hayatını değiştirecek.” diyor.

 

Otomasyon Yüzünden Birçok İnsan İşsiz Kalacak

Gates’in dediğine göre 20 yıl içerisinde, ülkenin her yerindeki ambarlar ve fabrikalarda insan işçilerin yerini otomatikleştirilmiş robotlar alacak. İş gücünde meydana gelecek azalma, hangi endüstrinin daha çok otomatikleştiğine bağlı olarak yüzbinlerle ifade edilecek.

“Bazı işleri, insanların elinden almanız çok ani olacak.” diyor Gates.

Geleceğe ilişkin vizyonu, insan çalışan yüzünden ortaya çıkan gelir vergisini ortadan kaldırmak için bu emeği sağlayan robotlara vergi yüklemeyi içeriyor.

 

2019’da Çocuk Felci Yok Edilebilir


2016’daki son sayımlarda, dünya 37 yeni çocuk felci vakasıyla karşılaştı. Bu, 1980’lerin sonlarından bu yana 400 vaka azalmış demek. Söylendiğine göre şuan dünyada yüzden daha az vaka bulunmakta ve Gates çocuk felcinin çiçek hastalığından sonra kaybolan ikinci hastalık olacağını umut ediyor.

Gates, “Küresel çocuk felci topluluğu,altı yıl içerisinde çocuk felcini bitirebilmemizi sağlayacağını düşündüğüm bir plan üzerinde çalışıyor.” dedi ve girişimlerin genel olarak aşı bilincini geliştirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Bir zamanlar her yıl 400.000 çocuğun ölümüne sebep olan bir hastalık tamamen tarih olacak.”

 

İlginizi çekebilir

Bill Gates’in 1999 Yılındaki En İsabetli Gelecek Tahminleri
Bill Gates Hakkında Bilinmeyen 10 Çılgın Hikaye
Avatar

Yazar : Zeynep

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir