Bir Girişimci ile Sevgili Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 18 Şey

Girişimciler kurmakta oldukları imparatorluk hakkında konuşmaktan asla sıkılmazlar ve kendilerini dinlemekten hiç sıkılmayacak birilerini ararlar.

Bu yüzden eğer bir girişimci ile çıkmak istiyorsanız bunun çılgın bir yolculuk olacağını bilmeniz gerekiyor. Eğer kendiniz bir girişimci değilseniz, onların garip alışkanlıkları ve tuhaflıkları size biraz garip gelebilir. Ancak endişelenmeyin. Bir girişimci ile sevgili olmak harika bir deneyimdir fakat bilmeniz gereken birkaç şey de yok değil.

 

1. Kişisel Gelişim ve İş Hakkında Çok Fazla Okurlar

Kişisel Gelişim ve İş Hakkında Çok Fazla Okurlar

Girişimciler, kişisel veya profesyonel ilerleme açısından çok nadiren tatmin oldukları bir noktaya erişirler. Sonuç olarak rafları kişisel gelişim kitaplarıyla ve çevrimiçi yer imleri ise kişisel gelişim makaleleri ile doludur.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

2. Kimi Zaman İşi Bırakma Konusunda Zorlanırlar

Kimi Zaman İşi Bırakma Konusunda Zorlanırlar

Bir iş sahibi olduğunuzda “eve iş getirmemek” gibi bir şey mümkün değildir. Bunun yerine her zaman yapılması gereken şeyler vardır ve yapılacaklar listesindeki şeyleri hayata geçirme uğraşından ötürü pek boş vakit bulamazlar. Girişimci sevgilinizin boş vaktini dinlenerek geçirmesini sağlamak oldukça zor olabilir.

 

3. Vergiler Hakkında Öğrenmeye Hazırlanın

Vergiler Hakkında Öğrenmeye Hazırlanın

Girişimciler büyük ihtimalle diğer başka mesleklere kıyasla vergiler hakkında daha fazla bilgiye sahiptirler. İlginizi çekmese bile girişimci sevgilinizden vergiler hakkında çok şey öğrenmeye başlayacaksınızdır ve buna kendinizi şimdiden hazırlayın.

 

4. Neredeyse Her Şeyin Vakitlerine Değip Değmeyeceğini Analiz Ederler

Neredeyse Her Şeyin Vakitlerine Değip, Değmeyeceğini Analiz Ederler

Yapılacaklar listesi asla boş kalmadığından bir girişimcinin yapmak isteyebileceği en son şey vakitlerini eğlenceli veya üretken olmayan bir şey için harcamaktır. Gündemlerindeki her öğe, vakitlerini etkili kullanabilmek için dikkatlice analiz edilir ancak eğer sizinle zaman geçirirken, sizi gerçekten sevdiklerini bilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yapılacak İşlerin Ağır Yükü Altında Ezilmek İstemeyenlere

 

5. Kesinlikle 9-5 Mesaisi Diye Bir Şey Yoktur

Kesinlikle 9-5 Mesaisi Diye Bir Şey Yoktur

İşletme sahipleri kesinlikle çeşitli rolleri üstlenmek zorundadırlar: Pazarlamacı, içerik üreticisi, satış elemanı, lider, müşteri hizmetleri temsilcisi… Liste bu şekilde uzayıp, gider. Yoğun iş tempoları hiçbir zaman diğer işlerde bulabileceğiniz 9-5 mesaisine uymaz. Bu, girişimci sevgilinizin gece geç saatlere kadar bilgisayarı ile ilgilenebileceği, iş planı üzerinde çalışmak için şafakta uyanabileceği veya akşamının daha üretken olabilmesi için gün ortasında uzun bir mola verebileceği anlamına gelmektedir.

Girişimci, haftada 40 saat çalıştığı maaşlı işini haftada 100 saat çalışmak için bırakan kişidir.

 

6. Çok Fazla Soru Sorarlar

Çok Fazla Soru Sorarlar

Girişimciler asla öğrenmekten vazgeçmezler. Konu işleri ile alakalı olmasa bile meraklıdırlar ve olabildiğince bilgi edinmek için milyonlarca soru sorarlar. Bir girişimci ile çıkarak hem büyük bir bilgi deposu hem de sizi sürekli olarak bir şeyler öğrenmeye teşvik edecek biri ile olursunuz.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikte Merak Duygusu Neden Çok Önemlidir?

 

7. Özellikle Tembel İnsanlarla Vakit Geçirmekten Hoşlanmazlar

Özellikle Tembel İnsanlarla Vakit Geçirmekten Hoşlanmazlar

Kendi motivasyonlarını korumak için girişimciler etraflarını ilham verici ve potansiyeli olan insanlarla çevrelemeyi severler. Diğer iş sahipleri ve girişimciler ile fikir alışverişi yapmaya bayılırlar ve kendilerini daha akıllıca çalışmaları konusunda teşvik eden, yol gösteren kişilerle vakit geçirmekten hoşlanırlar. Tembel insanlar için ise tam aksini düşünürler.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?

 

8. On Parmağında On Marifet Olan İnsan Tipi Olabilirler

On Parmağında On Marifet Olan İnsan Tipi Olabilirler

Girişimcilerin sürekli öğrenmek istedikleri hakkındaki sözlerimizi hatırlıyor musunuz? Sonucunda neredeyse her şeye burnunu sokmayı isteyen bir partneriniz olacaktır. Kendisini oldukça motive etmiş biri farklı becerilere sahip birkaç insanın yapabileceği işleri tek başına yapabilir. Bu sayede sanki tam donanımlı bir paket ile birlikte olduğunuzu hissedersiniz.

 

9. Bir Şeyleri Başarmak için Yaşarlar

Bir Şeyleri Başarmak için Yaşarlar

Girişimciler tek seferde birden fazla hedefi başarmak için sürekli olarak çalışırlar. Her bir başarı, bir sonraki hedeflerini elde etmeleri için onlara motivasyon olarak geri döner. Her bir adımda onlara vereceğiniz destek, onlar için paha biçilmezdir.

Mutlaka okuyun: Yüzde 10 Kuralı: Küçük Adımlarla Büyük İlerleme Kaydetmek

 

10. Çoğu Zaman Doğaçlama Yaşarlar

9-5 mesaisinin noksanlığı, sürekli değişen çeşitli sorumluluklar ve “büyük düşün, büyük oyna” zihniyeti girişimci sevgiliniz ile sıkıcı bir an geçiremeyeceğinizin garantisidir. Akıllarına bir fikir geldiğinde peşlerinden giderler ve onlarla bu yolculuğa çıkmak için hep hazırlıklı olmalısınız.

 

11. Girişimcilik Hakkında Çok Şey Öğreneceksinizdir

Girişimcilik Hakkında Çok Şey Öğreneceksinizdir

Eşinizin sizinle paylaşacağı hikayeler, başarılar ve sorunlar size hiç istemeseniz bile sektör hakkında çok şey öğretecektir. Belki yakın zamanda bir iş kurmayı düşünmeyebilirsiniz ancak küçük işletmeler hakkında elde edeceğiniz ikinci el tecrübeler sizi onurlu bir girişimci yapacaktır.

 

12. Sürpriz Yapma Konusunda Harikadırlar

Sürprizler Hakkında Harikadırlar

Bu tamamen doğaçlama yaşam tarzlarından kaynaklıdır. Girişimciler doğal olarak “bir sonraki büyük şeye” odaklanırlar. Bu yüzden onların sürprizleri çiçekler ve çikolataların çok daha ötesindedir ve kusursuz zamanlamaları vardır.

 

13. Ne Yaptıklarını Açıklamak Oldukça Zordur

Ne Yaptıklarını Açıklamak Oldukça Zordur

Elbette diğer insanlara eşinizin bir girişimci olduğunu söyleyebilirsiniz ancak konuştuğunuz kişi muhtemelen biraz daha detaylandırmanızı isteyecektir. Sonuç olarak eşinizin işinin ne ile ilgili olduğunu, eşinizin niçin bu işe girdiğini bilmeniz gerekecektir ve siz bunları anlatırken bir bakacaksınız ki, eşinizden daha detaylı bir biçimde her şeyi ortaya koyabiliyorsunuz…

 

14. “Sosyal Ağ” ve “Silikon Vadisi” gibi Film ve Dizileri İzleyeceksiniz

The Social Network ve Silicon Valley gibi Film ve Dizileri İzleyeceksiniz

Girişimcilerin ekran haricindeki çılgın hayatları yetmezmiş gibi, ekrandaki benzer hayatlara da meraklıdırlar. “Jobs” ve  “Umudunu Kaybetme” gibi biyografik filmlerdeki karakterler onlara daha çok çalışmak ve daha yüksekleri hedeflemek için ilham verir.

Mutlaka okuyun: Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler

 

15. Duyguları Sıklıkla Dalgalanır

Duyguları Sıklıkla Dalgalanır

Girişimciler başarıyla teşvik olur ve süreçteki herhangi bir yavaşlama ile hayal kırıklığına uğrarlar. Bu her ne kadar birçok insan için geçerli de olsa, girişimciler diğerlerine kıyasla daha büyük duygusal dalgalanmalar yaşarlar. Bir an heyecanlıyken bir anda umutsuzluğa kapılabilirler.

Mutlaka okuyun: Duygusal Zeka Nedir?

 

16. Kendilerini Çok Dağıtmamalarını Hatırlatmak Zorunda Kalabilirsiniz

Kendilerini Çok Dağıtmamalarını Hatırlatmak Zorunda Kalabilirsiniz

“On parmağında on marifet” ünlerini koruyabilmek ve mümkün olduğunca çok şey başarmak için girişimciler davet edildikleri her projeye balıklamasına dalarlar. Bu kendilerini geliştirmek ve bir şeyler başarmak için harika bir yoldur ancak sonucunda tükenebilirler. Bu yüzden bir nevi bir güvenlik ağı gibi davranmak zorunda kalabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Tükenmişlikten Kurtulmanın ve Kontrolü Ele Almanın Yolları

 

17. Anaç, Rahat Bırakan, Affedici ve Eğlenceli Bir Eşe İhtiyaçları Vardır

Düzensiz programları ve hayalleri, onların diğerlerinden biraz daha karmaşık olmasına neden olur. Bir girişimcinin ideal eşi; onun hedeflerini destekleyen, onu zaman zaman kendi kendine bırakan, geç saatlere kadar çalıştıklarında onları affeden ve boş zamanlarında eğlenmeyi seven kişidir. Karşılığında ise dünyayı sizin ayaklarınızın altına sererler.

 

18. Sizi Sandığınızdan Daha Çok Düşünür ve Önemserler

mark-zuckerberg-esi-priscilla-chan

Yukarıdaki sebeplerden ötürü herkes bir girişimci ile çıkmak istemez veya çıkamaz. Eğer bunu başarabiliyorsanız çok özel biri olduğunuzu bilmeniz gerekir. Sevginiz ve bağlılığınız, bir girişimci için tahmin ettiğinizden çok daha fazla değerlidir.

Bir girişimcinin yaşam tarzı çeşitli deneyimlerin ve duyguların karışımıdır. Bu yolculuk boyunca sizler neler öğrendiniz?

 

İlginizi çekebilir

Tutkulu ve Çalışkan Bir Girişimciden Daha Çekici Hiçbir Şey Olamaz!
Kırılmış Kalbinizi Onaracak İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir